من همراهتم! حال خوب را با مشاوره از ما تجربه کن

9 نکته از دنیای کاکتوس ها

گیاه کاکتوس
دنیای کاکتوس ها

کاکتوس‌ها به دلیل شکل، اندازه و گل‌های زیبای‌شان گلدانی عالی برای خانه‌ها محسوب می‌شوند. از آنجایی که تنوع آنها زیاد است، این گیاه آپارتمانی می‌تواند باعث جذابیت فضای زندگی شما باشد. نام رسمی کاکتوس (Cactaceae) از کلمه‌ی یونانی «kaktos» گرفته شده است که به معنای «گیاه سیخ‌دار» است. کاکتوس بومی قار‌ه‌ی آمریکا‌ست و ­معمولاً در مناطقی که در معرض خشکسالی هستند پیدا می‌شوند. کاکتوس‌ها کاملاً برای زندگی در گرمای شدید و محیط بیابان سازگار هستند، به این معنی که آنها به‌راحتی می‌توانند در شرایط گرم و خشک یک خانه با گرمایش مرکزی زنده بمانند.

کاکتوس برای افرادی که تازه‌کار در پرورش گل هستند یا  اصطلاحا دست خوبی برای پرورش گل و گیاه ندارند، بسیار مناسب است، زیرا تنها زحمت شما یک آبیاری ساده خواهد بود. کاکتوس با وجود رشد آهسته‌ای که دارد، گیاهی نسبتاً خود‌نگهدار است زیرا رطوبت را در ریشه‌ها، برگ‌ها و ساقه‌های خود ذخیره می‌کند. بنابراین خود گیاه می‌تواند تا حد زیادی مصرف غذای خود را تنظیم کند.

نکاتی درباره‌ی دنیای کاکتوس‌ها

دنیای کاکتوس ها

 آیا کاکتوس‌ها تخریب ناپذیرند؟

اگر تا به حال یک کاکتوس را خشک کرده‌اید، باید بگوییم شما تنها نیستید. ساده‌ترین راه برای خراب کردن یک گلدان کاکتوس، آبیاری زیاد، زهکشی نادرست خاک و استفاده از کمپوست نامناسب است. کمپوست‌های معمولی که آب را به خوبی نگه می‌دارند، برای اکثر گیاهان یک امتیاز بزرگ است، اما برای کاکتوس‌ها این‌طور نیست، زیرا آنها به زهکشی بسیار خوبی نیاز دارند. اگر می‌خواهید کاکتوس شما زنده بماند، بهتر است به جای استفاده از کمپوست، از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید. برای اینکه بدانید کاکتوس شما به چه نوع خاکی نیاز دارد، حتما این مقاله را بخوانید.

بیشتر بخوانید:   نور و گیاهان آپارتمانی

 بهترین نقطه در خانه برای قرار دادن کاکتوس کجاست؟

کاکتوس می‌تواند محیط گرم و آفتابی منزل شما را در تابستان تحمل کند، حتی در فضای باز در پاسیو یا بالکن مقاوم است، اما اگر در زمستان محل قرارگیری آن کمی خنک‌تر باشد، به خوبی می‌تواند خود را با تغییرات فصول هماهنگ کند. این گیاه محیط روشن و هوای گرم را دوست دارد؛ البته نه خیلی گرم. حدود 18 درجه‌ی سانتیگراد، دمایی ایده آل برای کاکتوس است، که می‌تواند به خوبی با نور مستقیم خورشید کنار بیاید. در کل باید بدانیم دمای ایده‌آل برای نگهداری این گیاه، 18 تا 32 درجه‌ی سانتی‌گراد است. اما در ماه‌های سرد سال می‌توانند خودشان را با دمای بین 10 تا 14 درجه‌ی سانتی‌گراد هم وفق دهند، به‌شرطی که اتاق از تهویه‌ی خوبی برخوردار باشد.

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

گل کاکتوس

کاکتوس‌ها هم گیاهان گلداری هستند، اما برخی از آنها شکوفه‌های برجسته‌تری دارند و تعداد کمی هم به‌طور چشمگیری گل‌های رنگارنگ می‌دهند. اگر می‌خواهید کاکتوس شما گل بدهد، باید چرخه‌ی رشد طبیعی خود را دنبال کند. در زمستان باید به خواب رفته و سپس در بهار بیدار شود. بنابراین گلدان کاکتوس خود را در زمستان در مکانی خشک و سرد ، اما نه تاریک، قرار دهید و آبیاری آن را کم کنید. در بهار هم تا حد امکان آن را جلوی آفتاب قرار دهید و شروع به آبیاری بیشتر کنید.

 چند وقت یکبار باید به کاکتوس آب داد؟

بهتر است در بهار و تابستان آب بیشتری به کاکتوس‌های‌تان بدهید و در زمستان آبیاری آنها را کمتر کنید. به یاد داشته باشید از آبیاری بیش از حد کاکتوس خودداری کنید. بهتر است قبل از آبیاری مجدد گیاه، اجازه دهید خاک کمی خشک شود.

بیشتر بخوانید:   ۱۵ پیشنهاد دکوراسیون منزل در زمستان

باید برای کاکتوس‌مان مراقب چه آفاتی باشیم؟

همیشه بدنه، برگ‌ها و گل‌های کاکتوس را به خوبی وارسی کنید. معمولا کاکتوس‌ها به شپشک‌ مبتلا می‌شوند. این آفت که از زخم‍های ریز روی گیاه شیره‌ی آن را می‌مکد، می‌تواند کاکتوس شما را در همان ابتدای جوانی از بین ببرد. توجه کنید که شپشک‌ها سمت رو به سایه‌ی کاکتوس شما را بیشتر می‌پسندند تا سمت رو به آفتاب آن را. علاوه بر این، کنه‌ی عنکبوتی قرمز (حشرات هشت‌پایی که تاری ظریف و متراکم روی گیاه می‌بافند)، شته‌ها، حشرات فلس‌دار و تریپس‌ها نیز می‌توانند برای کاکتوس خطرناک باشند. آسیب‌دیدگی و سالم بودن ریشه را بررسی کنید. اگر کاکتوس‌ها برای مدت طولانی بیش از حد رطوب را در خود نگه دارند، ممکن است آن بخش از ساقه و ریشه که در گلدان قرار دارد، بپوسد.

آیا همه‌ی کاکتوس‌ها خاردار هستند؟

کاکتوس خاردار

همه‌ی آنها خاردار نیستند. آنچه ما معمولاً به عنوان کاکتوس می‌شناسیم، کاکتوس‌های بیابانی هستند، اما کاکتوس‌های جنگلی بدون خار یا پرز ریز هم وجود دارند، با این حال حتما توجه داشته باشید که کاکتوس‌هایی که بتوانند در محیط آپارتمان رشد کنند یا دوام بیاورند، آنقدرها هم زیاد نیستند.

گیاه کاکتوس چقدر عمر می‌کند؟

در طبیعت کاکتوس‌ها می‌توانند صدها سال زندگی کنند. در داخل خانه ممکن است 10 سال یا بیشتر زنده بمانند. با تمام این تفاسیر، عمر کاکتوس‌ها بسیار متفاوت است و به شرایط بستگی دارد. اگر کاکتوسی را به خانه می‌آورید حتما اسم آن را از فروشنده بپرسید و درباره‌ی شرایط نگهداری آن تحقیق کنید. کاکتوس‌ها هم مثل باقی گیاهان زینتی، اگر در شرایط مناسب‌شان رشد کنند، عمر بیشتری خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:   چگونه می‌توانیم زباله خانگی را کم کنیم؟

آیا کاکتوس‌ها هم به کود نیاز دارند؟

تقریبا هر گیاهی نیاز به کود یا مواد تقویتی دارد. کاکتوس‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. اگر در منزل کاکتوسی دارید، حتما در فصل رشد گیاه، به آن کود بدهید. بهترین کودها برای کاکتوس‌ها موادی مغذی مثل: نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. کودهایی که این سه ماده‌ی مغذی را برای کاکتوس شما تامین می‌کند، در بازار به نام سه بیست یا 10-10-10 معروفند. همان‌طور که روی بسته‌ی کود نوشته شده است، مقداری از آن را در آب حل کنید و در زمان مناسبی آن را آبیاری کنید.

بهترین گلدان برای کاکتوس چیست؟

گلدان کاکتوس

اگر قصد خرید گلدان را دارید، بهتر است برای کاکتوس خود سراغ گلدان‌های سفالی یا پلاستیکی بروید. این گلدان‌ها برای ریشه‌های کاکتوس مناسب هستند. سعی کنید در انتخاب سایز گلدان دقت کنید. اگر گلدان شما بیش از حد بزرگ باشد، باعث رشد زیاد ریشه‌ها خواهد شد، در نتیجه رشد ساقه‌ی گیاه کمتر می‌شود.

در کل باید بگوییم دنیای کاکتوس‌ها خیلی عجیب‌و‌غریب نیست و با باقی گیاهان آپارتمانی فرق زیادی ندارد. فقط برای نگهداری از آن باید اطلاعات کافی داشته باشید. حتما گیاه را در زمان رشد با کود مناسب تغذیه کنید، از خاک‌های با زهکشی بالا استفاده کنید، فقط در صورت خشکی خاک ، به آن آب بدهید و آن را با نور زیاد خوشحال نگاه دارید.