من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

نکاتی درباره ی کاشت گلهای بهاری

بهترین زمان کاشت گلهای بهاری
انتخاب گسترده‌ای از گیاهان زینتی برای فصل بهار وجود دارد.

انتخاب گسترده‌ای از گیاهان زینتی برای فصل بهار وجود دارد. با این حال بسیاری از مردم نمی‌دانند، گیاهان مورد علاقه‌ی آنها چه زمانی باید در بهار کاشت شود. زمان کاشت گلهای بهاری بسیار متفاوت است. گلهای یک‌ساله در تحمل هوای سرد و یخبندان متفاوت هستند. برخی از گیاهان یکساله به سرما مقاوم هستند و از سرمای خفیف، جان سالم به در خواهند برد. گیاهان یک‌ساله‌ی مقاوم به سرما را می‌توان قبل از آخرین تاریخ یخبندان کاشت. به طور کلی تحمل ژنتیکی گیاهان به سرما، بسته به محل منشأ گیاه متفاوت است. گیاهان یک‌ساله‌ی بومی مناطق گرمسیری به دمای سرد خاک حساس هستند و به راحتی در اثر سرما آسیب می‌بینند. اطلاعات تحمل سرما برای گیاه، گاهی روی بسته‌بندی بذر گیاه یا روی تابلوهای مراکز فروش گل و گیاه یافت می‌شوند.

 

کاشت گلهای بهاری

برخی از گیاهان چند ساله، کاشت بذرشان می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد اما رشد آنها نسبتاً آسان است که روشی ارزان برای پر کردن باغچه‌ی شما از گلهای بهاری خواهد بود. برخی از بذرها قبل از جوانه زدن به یک دوره دمای سرد نیاز دارند. به علاوه ممکن است زمان بیشتری برای جوانه زدن نیاز داشته باشند. اگر این زمان به 3-4 هفته رسید، غیرعادی نیست. بنابراین باید زودتر از بقیه کاشته شوند. بسته‌بندی‌های بذرها اطلاعات خوبی از زمان صحیح کاشت، به شما ارائه می‌دهند.

بنفشه

یکی از زیباترین گلهای بهاری بنفشه است. بهتر است که نشاء آن را در روزهای پایانی اسفند بکارید.

لاله عباسی

لاله عباسی

لاله عباسی گیاهی گرمسیری‌ست که می‌توانید در آستانه‌ی سال جدید، پیاز آن را در باغچه بکارید. این گیاه در مناطق گرم رشد می‌کند و برای باغچه‌ی شما زیبایی بی‌نظیری به همراه خواهد داشت.

اطلسی

یکی دیگر از گلهای بهاری، اطلسی‌ست که علاقه‌ی زیادی به نور خورشید دارد، اما از آبیاری زیاد فراری‌ست. اگر نشاء اطلسی را در اواخر اسفند بکارید، می‌توانید تا پایان تابستان از زیبایی آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   فواید باغبانی برای سلامت روان

سنبل

یکی از نمادهای بهار، گل سمبل است. خیلی‌‌ها از این گل در سفره‌ی هفت سین هم استفاده می‌کنند. این گیاه را از طریق نشاء آن کشت می‌کنند و کمی نگهداری از آن سخت است.

مارگریت

این گیاه هم علاقه‌ی زیادی به نور مستقیم دارد و برای آبیاری زیاد مناسب نیست. در ظاهر کمی شبیه به بابونه است، اما با آن تفاوت دارد. اگر این گیاه را در پاییز بکارید، تا پایان تابستان بعدی هم دوام می‌آورد.

 

گیاهان سازگار برای فضای باز

گیاهان سازگار برای فضای باز

علاوه بر آگاهی از تحمل گیاهان در برابرسرما، سازگاری گیاهان با شرایط بیرونی هم بسیار مهم است. فرآیند سازگاری به گیاهان کمک می‌کند تا با دمای انجماد سازگار شوند. از جایی که گیاه خود را می‌خرید بپرسید که آیا گیاه شما با فضای باز، سازگار شده است یا اینکه لازم است خودتان آنها را عادت دهید. برای سازگاری گیاهان به مدت یک تا دو هفته آنها را در روز در فضای باز قرار دهید و هنگام شب به داخل خانه برگردانید. فراهم کردن دماهای خنک با قرار گرفتن محدود در معرض باد، آنها را برای زندگی جدید در فضای باز سازگار می‌کند.

 

نکات مهمی که برای کاشت گلهای بهاری به آن نیاز دارید

 

میانگین تاریخ یخبندان

میانگین تاریخ آخرین یخبندان زمستانی منطقه‌ی خود را بدانید تا به عنوان راهنمای کاشت از آن استفاده کنید.

خاک و دمای آن

گیاهان گلدار که در خاک خیلی مرطوب و سرد کاشته می‌شوند، رشد نمی‌کنند و مستعد پوسیدگی ریشه و کمبود مواد مغذی هستند. سطح رطوبت خاک باغ، برای کاشت در نظر گرفته می‌شود. خاک قابل کاشت یخ‌زده و خیلی مرطوب نیست. برای تعیین اینکه آیا خاک برای کاشت گل‌هی تان خیلی مرطوب است یا خیر، یک مشت خاک باغچه را در دست خود فشار دهید. خاک قابل کار باید به راحتی از هم بپاشد و به هم نچسبد. اگر به هم بچسبد، زمین خیلی مرطوب است و نمی‌توان روی آن کار کرد.دمای خاک نیز نقش مهمی دارد. برخی از گیاهان خاک خنک را تحمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به خاک گرم نیاز دارند.

بیشتر بخوانید:   ۱۷ تا از زیباترین ترندهایی که از مد نمی‌افتند

 

دمای خاک را با قرار دادن دماسنج خاک در حدود 15 سانتی‌متری خاک، اندازه‌گیری کنید. در اوایل صبح و اواخر بعد از‌ظهر این کار را انجام دهید تا بالاترین و پایین‌ترین دمای روز را به دست آورید، سپس میانگین اندازه‌گیری دما را انجام دهید. دمای خاک را در مناطق آفتابی باغچه و در سایه هم اندازه‌گیری کنید. اگر قصد کاشت گل‌هایی را دارید که به خاک گرم نیاز دارند، می‌توانید خاک را گرم کنید.

برای کمک به گرم شدن سریع‌تر خاک، یکی از این نکات را امتحان کنید:

  • مالچ ارگانیک را بکنار بزنیده عقب بکشید (اگر در باغچه باشد)، تا خاک تیره‌رنگ سریع‌تر گرم شود. هنگامی که خاک گرم شد و گیاهان کاشته شدند، مالچ‌ها را می‌توان با چنگک به جای خود بازگرداند.
  • یک ورق پلاستیکی شفاف را روی محوطه‌ی باغچه قرار دهید تا خاک گرم شود. قبل از کاشت، پلاستیک شفاف را بردارید. توجه داشته باشید که با گرم شدن خاک، علف‌های هرز به سرعت در زیر پلاستیک شفاف رشد می‌کنند. پس می‌توان از پلاستیک سیاه برای گرم کردن خاک استفاده کرد و رشد علف‌های هرز را سرکوب کرد. توجه داشته باشید که پلاستیک سیاه کمی کمتر از پلاستیک شفاف موثر است زیرا مقداری از گرما را جذب کرده و منحرف می‌کند.

 

دمای مناسب کاشت گلهای بهاری

دمای مناسب برای کاشت گلهای بهاری

به محض اینکه خاک باغ، قابل کار شد و دمای خاک به 7 درجه‌ی سانتی‌گراد رسید، گیاهان چند ساله را می‌توان پیوند زد. اواخر آذر زمانی که خاک، نهایتا به 18 درجه‌ی سانتی‌گراد رسید، می‌توانید گیاهان مقاوم به سرما را بکارید.

بیشتر بخوانید:   چگونه می‌توانیم زباله خانگی را کم کنیم؟

اما گیاهان گرمسیری و نیمه‌گرمسیری باید پس از آخرین سرمای سال کاشته شوند. خاک باغچه در زمان کاشت این گیاهان بهتر است، 20 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد.

برای جلوگیری از سرمازدگی گیاهان، سعی کنید آنها را در گلدان‌های آویزان، یا داخل پاسیو پرورش دهید. گیاهان یک ساله‌ی گلدار را اغلب می‌توان در گلدان‌های پلاستیکی، در همان ابتدای فصل بهار کاشت.

نظارت بر آب و هوا و یخ زدگی

پیش‌بینی آب و هوا را برای همه‌ی گل‌های بهاری، زیر نظر داشته باشید، و در صورت پیش‌بینی یخبندان، گیاهان حساس را با یک ورقه یا پوشش گیاهی محافظ سرما  برای محافظت در برابر سرما بپوشانید. اگر آنها را در سرمای پایانی اسفند نپوشانید، در اوایل بهار، با گلهای بهاری یخ‌زده روبرو خواهید شد. حتی ممکن است در اثر شوک سرما، گل ندهند.

 

گیاهان مختلف برای کاشت در باغچه به زمان متفاوتی نیاز دارند. کاشت خیلی زود می‌تواند منجر به رشد یک گیاه ضعیف و لاغر شود، در حالی که کاشت خیلی دیر هم می‌تواند به شما گیاهی بدهد که برای فضای بیرون از منزل آماده نیست. هر دو برای زنده ماندن تلاش خواهند کرد، اما بهتر است پیش از اینکه گیاهی را بکارید حتما با فروشنده مشورت کنید و کمی هم درباره‌ی آن مطالعه کنید. برخی از گیاهان در داخل خانه رشد بهتری دارند و می‌توان برای بهار جانی تازه به خانه بدهید.