بازاریابی محلی

بازاریابی محلی

بازاریابی محلی یا Local marketing نوعی استراتژی است که مشتریان را در محدوده‌ی کسب و کار خود مورد هدف قرار می‌دهند. در واقع این بازاریابی دو عنوان دارد که شامل موارد زیر است:

 1. بازاریابی محله‌ای
 2. فروشگاه محلی

امروزه از اصول پایه‌ی هر کسب و کاری، بازاریابی است. شاید تا به حال عبارت «بازاریابی تضمین کننده‌ی موفقیت نیست» را شنیده باشید. ولی باید بدانید که قطعاً نمی‌توانیم بگوییم این عبارت درست است. اگر شاهد موفقیت یک برند بودید، بدانید به این معنی نیست که بازاریابی نکرده است.

بازاریابی محلی این امکان را  به شما می‌دهد تا منابع خود را روی مشتری که انتخاب کردید، تقویت کنید. در واقع آن مشتری، از تبلیغات دیجیتالی و چاپی شما استقبال می‌کند، سپس محصولات مورد نیاز خود را از شما تهیه می‌کند.

جالب است که بدانید این بازاریابی تا به امروز به شدت پیشرفت کرده است. برای اینکه کلید موفقیت را در بازاریابی را به دست بیاورید، باید انواع شخصیت‌های خریداران را شناسایی کنید.

نکته حائز اهمیت این است که در یک بازاریابی موفق، علل جذب مخاطبان و خریداران با توجه به شخصیت شماست. این هدف به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جمعیت شناختی و روانشناختی مخاطبان خود و مخصوصاً موقعیت جغرافیایی آن‌ها را بهتر درک کنید. با این آمار مکانی متوجه می‌شوید که انرژی این نوع بازاریابی را کجا صرف کنید.

استراتژی‌های بازاریابی محلی

استراتژی‌های این بازیابی به شرح زیر هستند:

 • از مناسب بودن بستر وب‌سایت‌تان برای گوشی تلفن همراه اطمینان خاطر پیدا کنید
 • وب سایت خود را بومی سازی کنید
 • سرمایه گذاری‌های خود را بر روی رسانه‌های محلی انجام دهید
 • حتماً روی تجارت الکترونیک کار کنید
 • سرمایه گذاری دیگری که باید انجام دهید، مربوط به سئوی محلی است
 • بهتر است در جامعه‌ای که زندگی می‌کنید فعال باشید
 • تبلیغاتی که انجام می‌دهید را محلی و بومی سازی کنید
 • در وب سایت‌ها و دایرکتوری‌های شخص ثالث، لیست‌های محلی خود را قرار دهید
 • واسطه‌های محلی را فراموش نکنید
بیشتر بخوانید:    جدیدترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های مدیریت و رهبری

ایده‌هایی برای انجام این کار

ایده‌هایی برای انجام این کار

 • اسپانسر بومی شوید
 • از صندوق پیشنهادات و انتقادات استفاده کنید
 • تبلیغات خود را چاپ کرده و بین مردم پخش کنید
 • از واسطه‌های اجتماعی برای برگزاری مسابقات استفاده کنید
 • روی اتفاقات محلی سرمایه گذاری کنید

در بازاریابی‌ محلی تبلیغات کنید

تبلیغات به شیوه‌ای طراحی شده تا کاربران و مشتریان در نزدیک‌ترین محل‌هایی که حضور دارند، به خرید دسترسی پیدا کنند. امکان دارد تبلیغات بزرگ و حرفه‌ای برای یک محصول انجام دهند. به عنوان مثال از افراد معروفی دعوت می‌کنند تا محصول یا مکان مورد نظرشان را تبلیغ کنند.

برای منابع خود تبلیغ کنید

می‌توانید از تبلیغ برای محصولات، خدمات و مواد مورد نیاز خود استفاده کنید. به عنوان مثال یک کافه برای تبلیغ، مواد غذایی که در منوی خود استفاده می‌کند را به مخاطبان نشان می‌دهد.

ارتباطات

اکثر مواقع در موارد مربوط به بازاریابی محلی، ارتباطی که میان خریداران وجود دارد مهم است. مثلاً فروشنده‌ای به همان رستوران‌ها، کافه‌ها و سازمان‌های اجتماعی برود که خریداران دیگر به آن مراجعه می‌کنند.

محصولات و خدمات مورد نیاز

محصولات و خدماتی که در منطقه‌ی خاصی با توجه به نیاز مخاطب فروش می‌رود. به عنوان مثال مغازه‌ای نزدیک به ساحل که تویوب و لباس شنا عرضه می‌کند.

ارتباط اجتماعی

در برنامه‌های اجتماعی و رویدادها مشارکت کنید.

پیدا کردن موقعیت بهتر و بالاتر

موقعیت برتری نسبت به رقبای دیگر خود پیدا کنید. برای مثال گل فروشی که پیشنهادات خاص و خوبی در رابطه با دسته گل عروس دارد. این ویژگی، او را نسبت به گل فروشان دیگر متفاوت‌تر نشان می‌دهد.

برقراری ارتباط با شبکه پخش

برقراری ارتباط با شبکه پخش

اطلاعات منطقه‌ای که برای برقراری ارتباط با شبکه‌‌های پخش لازم است را پیدا کنید. به عنوان مثال گل فروش با دفتر تشریفات عروسی برای پیشرفت در کار خود ارتباط برقرار می‌کند.

بیشتر بخوانید:   راه‌هایی برای بهبود محیط کاری

تجربه خرید

یک ویژگی خاص و ممتاز از محصولات و خدماتی که نسبت به رقبای دیگر به شما برتری می‌بخشد را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال یک قهوه‌چی که نام مشتریان خود را برای جلب اعتماد و رضایت آنان به خاطر می‌سپارد.

رضایت مشتری

یکی از عوامل مهمی که باعث جذب خریداران و کاربران می‌شود، رضایت مشتریان نسبت به خدمات شرکت یا فروشگاه شما است.

برند سازی

شما می‌توانید شرکت یا فروشگاه محلی‌تان را در شهر یا منطقه‌ی خود برند سازی کنید. برای اینکه در ذهن مشتریان خود بمانید و نظر آن‌ها را جلب کنید.

 1. نام برند
 2. لوگوی برند
 3. داستان پشت آن برند

کمک بازاریابی محلی به بزرگ شدن شما

برای اینکه شما به مخاطبان جدید دست پیدا کنید می‌توانید از بازاریابی محلی کمک بگیرید. همچنین این کار می‌تواند به ایجاد شغل برای افراد دیگر کمک کند. توجه کنید که سرمایه گذاری کردن برای راهبردهایی که در مسیر این بازاریابی وجود دارد، بسیار مهم است. این کار باعث جذب مشتریان جدید به تجارت و محصولات شما می‌شوند.

نکات مهمی که در این مقاله ذکر شد به شرح زیر هستند:

ـ برای پیشرفت در بازاریابی بهتر است تبلیغ کنید و اسپانسر شوید.

ـ مطمئن شید که وب سایت شما مناسب بقیه‌ی وسایل الکترونیکی نیز هست.

ـ یک ویژگی خاص برای ماندگاری در ذهن مشتریان خود انتخاب کنید.

ـ بازاریابی شامل دو نوع محله‌ای و فروشگاهی محلی می‌شود.