من همراهتم! حال خوب را با مشاوره از ما تجربه کن

نگاهی به اثر مرکب، نوشته دارن هاردی

نگاهی به اثر مرکب، نوشته دارن هاردی

کتاب اثر مرکب نوشته‌ی دارن هاردی (Darren Hardy) یکی از بهترین کتاب‌های انگیزشی و رشد فردی‌ست. اگر قصد دارید در راه موفقیت چند قدم جلوتر بیفتید، اثر مرکب از آن دست کتاب‌هایی‌ست که می‌تواند برای‌تان الهام‌بخش باشد. این کتاب حرف‌های زیادی برای گفتن دارد چون به شما یاد می‌دهد که چگونه عادات خوب را در خودتان ایجاد کنید، آنها را تقویت کنید و چگونه عادت‌های بد را کنار بگذارید. اهمیت رسیدن به اهداف در عادت‌هایی‌ست که داریم. بنابراین خیلی مهم است که بدانیم کدام رفتار ما قرار است به ایجاد چه عادت‌هایی تبدیل شود.

درباره‌ی نویسنده‌ی اثر مرکب

دارن هاردی متولد 1971 در ایالت کالیفرنیای آمریکا‌ست. او چندین سال است که به عنوان مشاور، سخنران، مجری تلویزیونی و نویسنده‌ی کتاب‌های انگیزشی و موفقیت مشغول فعالیت است. هاردی اولین کسب و کار خود را در سن 18 سالگی راه‌اندازی کرد که درآمد سالانه‌ی آن حدود یک میلیون دلار بود و در 27 سالگی هم مالک شرکتی شد که حدود 50 میلیون دلار درآمد سالانه داشت. در سال 2007 ناشر مجله‌ی معروف موفقیت شد و بعد از آن شروع به نوشتن کتاب‌هایی کرد که خواننده را در راه کارآفرینی و موفقیت هدایت می‌کرد. او و کتاب‌هایش به مخاطب کمک می‌کند تا بهترین نسخه‌ی خودشان را کشف کنند و در راه دستیابی به توانایی‌های بالقوه‌ی خود زندگی غنی‌تری را تجربه کنند.

اثر مرکب

اثر مرکب به این معناست که کارهای کوچک ما هستند که نتایج بزرگ را رقم می‌زنند. هر تصمیمی که ما می‌گیریم می‌تواند سرنوشت ما را تغییر دهد. موفقیت نتیجه‌ی کارهای باثبات و پیوسته‌ای‌ست که در طول زمان انجام می‌دهیم. به علاوه برای مراقبت و حفظ موفقیت باید بدانید که نظمی که ایجاد کرده‌اید بسیار مهم است. نتایج تازه و جدید، زمانی به موفقیت درازمدت تبدیل می‌شود که دنباله‌ی رفتارهای موفقیت‌ساز را بگیرید و آنها را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید:   خلاصه ای از کتاب مغز شما همیشه گوش می ‌دهد

فصل اول اثر مرکب

فصل اول اثر مرکب

 

دارن هاردی در فصل اول این کتاب درباره‌ی ثبات و پایداری صحبت می‌کند. او می‌گوید پدرم و درسی که به من داد عامل موفقیت من هستند. او درباره‌ی فلسفه‌ی اصلی پدرش می‌گوید: «مهم نیست چقدر باهوش هستی، چقدر مهارت داری، باید نداشتن هوش، مهارت، تجربه یا توانایی‌های ذاتی خود را با تلاش زیاد جبران کنی.» او یک فلسفه‌ی دیگر هم داشت: «آدمی باش که نه می‌گوید، باهم رنگ جماعت بودن، هیچ موفقیت بزرگی به دست نمی‌آید.»

داستان مسابقه‌ی خرگوش و لاک‌پشت را به یاد دارید؟ قدم‌های آهسته و پیوسته می‌تواند شما را موفق کند. کارهای کوچک و به ظاهر ناچیز تاثیر مطلوبی روی زندگی شما خواهد گذاشت.

فلسفه‌ی دیگر پدر او این بود که: «آدمی باش که نه می‌گوید، باهم رنگ جماعت بودن، هیچ موفقیت بزرگی به دست نمی‌آید.»

فصل دوم اثر مرکب

در فصل دوم شما با اهمیت تصمیمات کوچک زندگی‌تان آشنا می‌شوید. هر کاری که انجام می‌دهیم می‌تواند روی آینده‌ی ما تاثیر مستقیم بگذارد. بنابراین لازم است که مسئولیت تصمیمات خود را به عهده بگیریم و برای مشکلات خود بهانه‌تراشی نکنیم. اغلب اتفاقاتی که برای ما و زندگی‌مان می‌افتد، مسئولش خودمان هستیم. موفقیت‌ها و  شکستهای ما نتیجه‌ی رفتارها و تصمیم‌هایی‌ست که از قبل گرفتیم. بنابراین نمیتوان هیچ کسی را غیر از خودمان مسئول بشناسیم. باید یاد بگیریم که مسئولیت هر رویدادی که در زندگی‌مان رخ می‌ هد را بپذیریم تا در این صورت روی انتخا‌ب‌های‌مان حساس باشیم.

انگیزه مثل اکسیژن عمل می‌کند. شاید بتوان برای مدت محدودی نفس را حبس کرد و مانع رسیدن اکسیژن به بدن شد، اما موقتی‌ست. برای اینکه زنده بمانیم و با کیفیت زندگی کنیم، لازم است که روحیه‌ی خود را حفظ کنیم و برای داشتن انگیزه تلاش کنیم.

بیشتر بخوانید:   درباره کتاب فلسفه تنهایی

فصل سوم اثر مرکب

 

عادت‌ها قدرت این را دارند که بتوانند زندگی ما را خراب کنند یا آن را تبدیل به بهشتی کنند که آرزویش را داریم. برای رسیدن به خواسته‌ها باید روی قوانین و عادت‌ها حساس باشیم. عادت‌هایی را در خود ایجاد کنیم که مفیدند و می‌توانند ما را به هدف‌مان نزدیک‌تر کنند. به علاوه لازم است قوانینی را برای خود وضع کنیم که باعث تغییر زندگی ‌مان به سمت و سوی بهتری شود. با نگاهی به زندگی و عادت‌های خوب افراد موفق، عادات خوب‌شان بیشتر از عادت‌های بدشان به چشم می‌آید. دارن هاردی در این فصل به ما یاد می‌دهد که چطور باید عادت‌های خوب در زندگی خود ایجاد کنیم و کم‌کم از شر عادت‌های بد خود خلاص شویم.

در زندگی هر کسی برای رسیدن به موفقیت، عواملی هستند که او را محدود می‌کنند. خیلی مهم است که بتوانیم این عوامل را شناسایی کنیم. گاهی آنها خودشان را پشت هزار بهانه پنهان می‌کنند. پس برای شناخت‌شان باید جدی باشیم و با حذف و محدود کردن آنها، مسیر موفقیت را برای خود هموار کنیم.

تلاش کردن به خودی خود نمی‌تواند کسی را به موفقیت برساند. موفقیت مجموعه‌ای از رفتارهای مداوم و هدفمندی‌ست که در کنار تقویت عادت‌های خوب و حذف عادت‌های بد به دست می‌آید. سوراخ شدن سنگ‌ها به خاطر قدرت یک قطره آب نیست، بلکه به خاطر مداومت آن در برخورد با سنگ است. با خواندن اثر مرکب به عنوان یکی از کتاب‌های حوزه‌ی موفقیت و پیروی از آن می‌توان موفقیتی ریشه‌دار را تجربه کرد. شما مسئول زندگی خود هستید. برای اینکه بخواهید کنترل زندگی‌تان را به دست بیگیرید، باید مسئولیت کارهای خود را بپذیرید و اشتباهات خود را گردن دیگران نیاندازید. اهداف کوچک و قابل دسترس می‌تواند علاوه بر اینکه امید را در دل ما زنده نگاه دارند، باعث پیشرفت ما شوند. پس برای تعیین اهداف نباید از آنها هم غافل شد.