من همراهتم! حال خوب را با مشاوره از ما تجربه کن

اثرگذاری در روابط کاری از طریق بهبود زبان بدن

زبان بدن و روابط کاری
ارتباط غیرکلامی مناسب می‌تواند به انتقال صحیح پیام‌های کلامی شما کمک کند.

ارتباط غیرکلامی مناسب می‌تواند به انتقال صحیح پیام‌های کلامی شما کمک کند. زبان بدن تنها یکی از انواع نشانه‌های غیرکلامی است که می‌تواند به شما کمک کند در تعاملات خود با دیگران با اعتماد به‌نفس‌تر و راحت‌تر ظاهر شوید، اگرچه انواع دیگر ارتباطات غیرکلامی نیز می‌توانند این کار را انجام دهند. مرور کردن راهکارهای تاثیر زبان بدن در روابط کاری، می‌تواند به پیشرفت حرفه‌ای شما  کمک کند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که زبان بدن چیست، چرا زبان بدن در محیط کار مهم است و چگونه آن را بهبود ببخشیم تا خود را با اعتماد به‌نفس و آرامش در محیط کاری خود نشان دهیم.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن به سیگنال های غیرکلامی اشاره دارد که افراد برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می‌کنند. این نشانه های غیرکلامی شامل عناصری مانند ژست‌ها، لحن صدا، تماس چشمی و حالت چهره است. به عنوان مثال: هنگامی که با شخص دیگری صحبت می‌کنید، خم کردن سر به طرفین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که دارید به حرف‌های او گوش می‌دهید. به همین ترتیب، حفظ حالت ایستاده کمک می‌کند تا نشان دهید که به آنچه طرف مقابل می‌گوید علاقه‌مند هستید. نشانه‌های غیرکلامی مانند خم شدن می‌توانند به عنوان حالت تدافعی تلقی شوند یا نشان‌دهند که شما به گفتگو بی‌علاقه هستید.

چرا زبان بدن در محل کار مهم است؟

زبان بدن یکی از هزاران نشانه های غیرکلامی‌ست که بر نحوه‌ی درک مردم از شما در محل کار تأثیر می‌گذارد. زبان بدن به تقویت و تأکید بر پیام‌هایی که می‌فرستید کمک می‌کند و معنای بیشتری از پیام‌های‌تان منتقل می‌کند. آگاه شدن از زبان بدنی که هنگام برقراری ارتباط با همکاران و مدیران استفاده می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که پیام‌تان به طور موثر ارائه می‌شود و از فرستادن پیامی که قصد ارسال آن را نداشتید، جلوگیری کنید. با یادگیری نحوه‌ی استفاده از زبان بدن به نفع خود می‌توانید:

ارتباط کاری بهتری در تیم خود ایجاد کنید

بهتر درک می‌کنید که دیگران وقتی با شما صحبت می‌کنند، واقعا چه احساسی دارند

بیشتر بخوانید:   از باج گیری عاطفی چه می دانید؟

تأثیر مثبت بیشتری بر مشتریان و ارباب رجوع خود ایجاد کنید

یک تصویر حرفه‌ای از خود در سازمان‌تان ایجاد کنید

چگونه زبان بدن را بهبود ببخشیم؟

چگونه زبان بدن را بهبود ببخشیم

خودآگاهی را تمرین کنید

یکی از اولین قدم‌هایی که باید برای بهبود زبان بدن خود بردارید، دستیابی به حس عمیق‌تری از خودآگاهی است. هنگامی که با افراد صحبت می‌کنید یا در مورد موضوعات خاصی بحث می کنید، به رفتارهای خود و پیام های غیرکلامی که می‌توانید ارسال کنید توجه داشته باشید. با تمرین خودآگاهی، متوجه خواهید شد که باید مراقب کدام رفتارها باشید و باید روی تمرین کردن چه رفتاری بیشتر تمرکز کنید.

شانه‌های خود را شل کنید

گام دیگری که می‌توانید برای بهبود زبان بدن‌تان بردارید این است که شانه های خود را شل کنید شق و رق ایستادن شما باعث می‌شود، عصبی به نظر برسید. با این‌حال شانه‌های خیلی افتاده هم می‌توانند این تصور را ایجاد کنند که شما غمگین هستید. از فرم شانه‌های‌تان آگاه باشید و اجازه دهید در حالت طبیعی باشند.

کمر خود را صاف کنید

برای اینکه نشان دهید به صحبت کردن با فردی که با او در ارتباط هستید، علاقه‌مندید، مهم است که صاف بنشینید و ستون فقرات خود را صاف نگه دارید. یک راه خوب برای اطمینان از قرار گرفتن گردن در موقعیت مناسب این است که به خود یادآوری کنید که چانه‌ی خود را بالا نگه دارید.

از وضعیت بدنی مناسب استفاده کنید

از وضعیت بدنی مناسب استفاده کنید

حفظ وضعیت بدنی مناسب برای نشان دادن ظاهر با اعتماد‌به‌نفس شما بسیار مهم است. هر زمان که در حال مکالمه با همکاران‌تان هستید، مطمئن شوید که صاف نشسته‌اید یا ایستاده‌اید و از وضعیت بدنی مناسبی استفاده می‌کنید.

کمی به داخل خم شوید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید به طرف مقابل نشان دهید که به مکالمه علاقه دارید این است که هنگام صحبت کردن، کمی به سمت او متمایل شوید. میزان خم شدن بدن‌تان را متناسب با رابطه‌ی خود با طرف مقابل‌تان تنظیم کنید.

لبخند بزنید

لبخند بزنید

هنگامی که برای اولین بار به کسی معرفی می‌شوید و او را ملاقات می‌کنید، در طول مکالمه، سعی کنید لبخند بزنید. در طول مکالمه مراقب حالات چهره‌ی خود باشید، زیرا یک چهره‌ی خنثی می‌تواند به صورت یک چهره‌ی اخمو برداشت شود.

بیشتر بخوانید:   ۱۲+ ۱ نمونه از کلیدی‌‌ترین مهارت‌های توسعه فردی

تماس چشمی برقرار کنید

ارتباط چشمی با فردی که با او صحبت می‌کنید بسیار مهم است. با این حال اجتناب از تماس چشمی بیش از حد نیز مهم است. در فرهنگ‌های مختلف میزان تماس چشمی متفاوت است. در هنگام مکالمه با روسای خود از خیره شدن به آنهادوری کنید. اگر با زیردستان خود صحبت می‌کنید، به چشم‌های‌شان نگاه کنید. برای اینکه آنها روی امور محوله‌ی خود، مسلط باشند، باید ارتباط خوبی با شما برقرار کنند.

رفتار طرف مقابل را منعکس کنید

راه دیگر برای اطمینان از اینکه فردی که با شما صحبت می‌کند، هنگام گفتگو با شما احساس راحتی کند، این است که زبان بدن و سایر نشانه های غیرکلامی او را منعکس کنید. به عنوان مثال: می‌توانید لحن‌تان را با همان لحنی که آنها به کار می‌برند، هماهنگ کنید. انعکاس رفتار فرد مقابل باعث اعتماد در روابط کاری خواهد شد.

از دستان خود استفاده کنید

از دستان خود استفاده کنید

بیشتر مردم هنگام مکالمه‌ی روزمره از حرکات دست‌شان استفاده می‌کنند. حتی زمانی که در یک محیط حرفه‌ای هستید، باید از حرکات دست خود، برای تأکید بر برخی کلمات و عبارات به طور طبیعی استفاده کنید.

به آرامی حرکت کنید

از سرعت حرکات خود آگاه باشید. حرکت آهسته‌تر می‌تواند به شما کمک کند با‌اعتماد‌به‌نفس و آرام‌تر به نظر برسید.

آهسته صحبت کنید

اغلب ما تمایل داریم وقتی عصبی هستیم، سریع‌تر صحبت کنیم. با صحبت کردن آهسته و با‌طمانینه، اعتماد‌به‌‌نفس خود را در رفتارتان با همکاران خود منعکس کنید. هنگامی که نکات کلیدی موضوعی را بیان می‌کنید سرعت حرف‌های‌تان را کم کنید و در صورت نیاز حتی به صورت دوره‌ای مکث کنید تا افکار خود را متمرکز کنید و سپس ادامه دهید.

سر تکان دهید

تکان دادن سر راه خوبی‌ست برای اینکه به فردی که با او صحبت می‌کنید نشان دهید که به حرف‌هایش گوش می‌دهید و درگیر مکالمه با او هستید. این یک روش غیرکلامی‌ست که آنها را تشویق می‌کند تا به آنچه که می‌گویند ادامه دهند. به علاوه با تکان دادن سر می‌توانید به آنها بفهمانید که با حرف‌های‌شان موافق هستید.

بیشتر بخوانید:   زبان بدن چیست و چه کاربردی در زندگی ما دارد؟

انرژی تراوش کنید

هنگامی که برای اولین بار با کسی ملاقات می‌کنید، مهم است که سطح انرژی‌تان خوب باشد. بیشتر مردم سعی می‌کنند در این شرایط انرژی بیشتری از خود به نمایش بگذارند. اما با نمایشی کردن رفتارها‌ی‌شان، نتیجه‌ی عکسی دریافت می‌کنند.

 مناسب شرایط دست بدهید

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های زبان بدن در روابط کاری، دست دادن است. اگر با فرد جدیدی ملاقات می‌کنید، همیشه از یک دست دادن محکم استفاده کنید. مهم‌ترین نکته در خصوص دست دادن این است که فشار دست خود را با فشاری دست مخاطب‌تان هماهنگ کنید. نه محکم‌تر از او و نه شل‌تر از او دست ندهید.

فاصله‌ی مناسب را حفظ کنید

به زبان بدن فردی که با او صحبت می‌کنید توجه داشته باشید. به عنوان مثال: همکارتان ممکن است برای بهتر شنیدن صدای شما به سمت شما متمایل شود یا حتی از شما دور شود. از این نشانه‌ها برای درک بهتر فاصله‌ی مناسب استفاده کنید.

در نهایت زبان بدنی که دیگر همکاران‌تان از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند الگوی خوبی برای تاثیر زبان بدن در روابط کاری‌تان باشد. درباره‌ی رفتارهای‌تان خودآگاهی داشته باشید. نحوه‌ی نشست و برخاستن‌تان، لحن صحبت‌های‌تان و درکل تمام آنچه که از طریق بدن‌تان به مخاطب القا می‌کنید باید مورد توجه‌تان باشد. سعی کنید رفتار شخصیت‌های برجسته را بررسی کنید تا بفهمید برای بهبود زبان بدن‌تان چه کارهای دیگری باید انجام دهید. برای خود چند الگو مشخص کنید و با تمرین نشانه‌های غیرکلامی آنها روابط کاری خود را ارتقا دهید.