من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

5 تکنیک موثر مذاکره برای زنان

مذاکره

اخیراً تحقیقاتی انجام شده‌ است که نشان می‌دهد، تقریباً 20 درصد از زنان پس از فارغ‌التحصیلی در ارتباط با دستمزدشان مذاکره نمی‌کنند، از این‌رو اکثر آن‌ها مقدار زیادی پول را به دلیل عدم مذاکره برای تعیین میزان دستمزدشان از دست می‌دهند.

اگر بخواهیم به روند مذاکرات بین مردان و زنان بپردازیم، متوجه خواهیم شد که مردان همیشه در مذاکرات پیش‌قدم بوده‌اند، در صورتی‌که زنان یا اصلاً مذاکره نمی‌کنند و یا از تکنیک های مذاکره ناکارآمدی برای مذاکرات خود استفاده می‌کنند.

پس از بررسی‌های انجام شده برای یافتن دلیل، عدم تمایل زنان برای شرکت در انواع مذاکره به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از مهم‌ترین دلایل شرکت نکردن زنان در مذاکرات ترس از عدم موفقیت در مذاکره است، اما خبر خوش این است که مهارت مذاکره با بهره‌مندی استفاده از تکنیک های مذاکره، قابل بهبود و توسعه‌پذیر است، طبیعتاً شما نیز می‌توانید با افزایش مهارت مذاکره خود به‌طور موثری‌تری در بحث مذاکرات وارد عمل شوید. 

بنابه مطالب فوق‌ در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به معرفی پنج تکنیک موثر مذاکره برای زنان بپردازیم، پس اگر شما نیز جزو آن دسته از بانوانی هستید که قصد دارید مهارت‌های مذاکره خود را ارتقا دهید، با مطالعه مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، می‌توانید در مذاکرات خود عملکرد بهتری داشته باشید.

تکنیک‌ های مذاکره
(تکنیک‌ های مذاکره)

تکنیک های مذاکره

پیش از اینکه به بررسی تکنیک های مذاکره بپردازیم، نکته‌ای باید مدنظر قرار دهید؛ شاید تعجب کنید، اما نکته قابل‌توجه در این بحث این است که برای مذاکرات  قوانین مطلقی وجود ندارد! درواقع تکنیک های مذاکره شامل مواردی است که تشخیص نوع و قوانین حاکم بر آن که باتوجه به فن بیان شما تعیین می‌گردد، وابسته به تجربیات شخصی‌تان است. در ادامه به بررسی تکنیک های مذاکره برای زنان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هوش هیجانی خود را تقویت کنید

برای اولین تکنیک از تکنیک های مذاکره زنان، می‌توان به تقویت هوش هیجانی اشاره کرد. پرواضح است که لازمه کسب هوش هیجانی، افزایش سطح آگاهی از احساسات خود و دیگران است؛ بدین‌ترتیب با کسب آگاهی از احساسات اطرافیان خود می‌توانید اعتمادبه‌نفستان را برای شرکت در مذاکرات افزایش دهید.

تقویت هوش هیجانی نه‌تنها منجر به کاهش نوسانات احساسی خواهد شد، بلکه می‌تواند در کنترل عواطف شما نقش بسزایی داشته باشد. هوش هیجانی در زمانی‌که بتوانید در مذاکرات خود به واکنش‌های اطرافیان توجه ‌ویژه‌ای داشته باشید، نقش موثرتری خواهد داشت؛ بدین‌ترتیب در این راستا پاسخ‌های شما بهتر و موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

مطالعات نشان داده ‌است که زنان اضطراب بیشتری را نسبت به مردان تجربه می‌کنند؛ از این‌رو افزایش اعتمادبه‌نفس در زنان می‌تواند منجر به کاهش سطح استرس و اضطراب ‌شود، از آنجایی‌که عدم اعتمادبه‌نفس در زنان می‌تواند در مهارت‌های مذاکره آن‌ها تاثیر منفی بگذارد، با تقویت هوش هیجانی خود می‌توانید در مذاکره عملکرد قوی‌تری از خود نشان دهید.

آمادگی پیش از شرکت در مذاکره
(آمادگی پیش از شرکت در مذاکره)

لزوم آمادگی پیش از شرکت در مذاکرات

عموماً افراد تمایلی به شرکت در اموری که امکان شکست در آن زیاد است، ندارند، به‌ویژه اگر بر این باور باشند که در آن کار دارای مهارت لازم نیستند را نیز ندارند، پس بنابراین هیچوقت به سراغش نخواهند رفت.

جالب است بدانید که هرچقدر بیشتر از کاری بترسید و از آن دور شوید، احساس ترس از آن را قدرتمندتر می‌سازید، برای مثال صحبت کردن در جمع معمولاً برای عموم افراد کاری بسیار سخت و دشوار است. از این‌رو در تکنیک های مذاکره آمده است که همیشه باید قبل از صحبت در جمعی آمادگی لازم را به‌دست آورید.

در گام اول برای اینکه آمادگی لازم را در مذاکرات بدست آورید، لازم است که به چیستی و چرایی علت مذاکره بپردازید، قدم بعدی را به تشخیص و تجسم وضعیت مذاکره در ذهن خود اختصاص دهید و در نهایت با تعیین و تشخیص نقش طرفین مذاکره آمادگی لازم را برای شناخت رفتارهای آن‌ها کسب کنید. 

احساسات مثبت را در خود پرورش دهید

هنگامی‌که زنان احساسات مثبت را در خود پرورش می‌دهند، درواقع به بهبود تاثیر توانایی‌های خود در تفکر خلاق کمک بسزایی می‌کنند؛ این مسئله در نهایت منجر به افزایش تمایل آن‌ها برای یافتن راه‌حل‌های سودمند می‌شود، ضمن‌اینکه توانمندی آن‌ها برای شرکت در مذاکرات را افزایش خواهد داد. 

معمولاً افراد مثبت‌اندیش دارای افکار خلاقانه‌تر با الگوهای فکری انعطاف‌پذیرتری نسبت به افرادی هستند که غالباً تفکرات آن‌ها منفی و خنثی است؛ بنابراین اگر زنان قبل از شروع مذاکره فعالیت‌هایی که منجر به افزایش احساسات مثبت آن‌ها می‌شود را تمرین کنند، مذاکره آن‌ها موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

افزایش اعتمادبه‌نفس
(افزایش اعتمادبه‌نفس)

اعتمادبه نفس خود را افزایش دهید

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم زنان احساساتی‌تر از مردان هستند؛ آن‌ها از این موضوع می‌ترسند که ممکن است در مذاکره‌ای شرکت ‌کنند که یا مورد تایید طرف مقابل نباشند و یا فرد موردنظر به آن‌ها اعتماد نکند، اما احتمال اینکه حس مزبور تنها ساخته ذهن خود فرد باشد و در واقعیت اصلاً اینگونه نباشد، بسیار زیاد است.

بنابراین زنان بیشتر از اینکه به واقعیت‌های موجود توجه کنند، بیشتر به نداهای درونی خود گوش فرامی‌دهند؛ این مسئله در نهایت منجر به ممانعت آن‌ها از شرکت در مذاکره خواهد شد، به‌همین منظور افزایش اعتمادبه‌نفس می‌تواند نقش بسزایی در بهبود مهارت‌های مذاکره زنان داشته باشد.

تکنیک مذاکره اشتراکی

مردان در مذاکره به صورت رقابتی و بدون دلسوزی عمل می‌کنند، این مسئله شاید در ابتدا باعث برد آن‌ها در مذاکره شود، اما در بلند مدت منجر به باخت در مذاکره خواهد شد؛ درمقابل زن‌ها در انجام کارهایی که به آن‌ها محول می‌شود بسیار دقیق و متمرکز عمل خواهند کرد. این تمرکز و وسواس باعث می‌شود که زنان در مذاکره خشن و بی‌اعتنا به‌نظر بیایند، اما تحقیقات نشان داده است که زنان درواقع در مذاکره ها به دنبال نتایج برد-برد هستند، این طرز فکر اشتراکی به آن‌ها کمک می‌کند تا در مذاکرات خود عملکرد موفق‌تری در بلند مدت نسبت به مردان داشته باشند.

تقویت هنر مذاکره
(تقویت هنر مذاکره)

سخن آخر

پرواضح است که با سخت‌کوشی و پشتکار در هر کاری می‌توانید مهارت لازم برای آن کار را به دست آورید. زنان نیز می‌توانند با کسب مهارت‌هایی که در این مقاله از سایت آکادمی هفت برای افزایش توانمندی در مذاکره اشاره کردیم، مهارت‌های خود را افزایش دهند و به افراد موفق‌تری در مذاکرات تبدیل شوند. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.