من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

6 کارآفرین موفق و بزرگ

داستان موفقیت کارآفرینان بزرگ که کمتر اسم آنها را شنیدیم بسیار برای اطلاعات شما مفیده و مطالعه اون خالی از لطف نیست. در دنیای کسب و کار که وارد میشی، باید خیلی قوی و محکم کار خودتو شروع کنی تا اوایل کار با شکست مواجه نشی. در ادامه به داستان 6 کارآفرین خود ساخته اشاره کردیم که داستان موفقیت های آنها کمی با بقیه کارآفرین ها دیگر تفاوت داره.با Bilin(اخبار فناوری)همراه باشید.

این 6 کارآفرین موفق با درایتی که داشتن و با استفاده از فرصت های خاص آینده خودشون رو دگرگون کردن. آیا میدونین چه طوری؟؟؟

1. نترس باش

خب، اینجا می خوام بهتون داستان موفقیت خودم رو بگم که چه طوری به اینجا رسیدم و آینده خودمو متحول کردم. آرزوی من توی جوانی این بود که با ریچارد برنسون ملاقات کنم. خیلی پیگیر برنامه هاش بودم و منتظر یک موقعیت که به آرزوم برسم. یه روز متوجه شدم که ریچارد توی یکی از سالن های کنفرانس شهر سخنرانی داره و منم تو فکر این بودم که چه طور ملاقات شخصی باهاش داشته باشم!

  1. یه فکری به سرم زد! لباس بادیگاردها رو پوشیدم و به عنوان نگهبان توی پشت صحنه حاضر شدم وقتی ریچارد می خواست وارد صحنه بشه رفتم جلو، اونو دیدم باهاش دست دادم و یک 20 دلاری همراه با کارت ویزیتم به اون دادم و بهش گفتم ” این اولین 20 دلاری بود که با همکاری با من بدست آوردی”، اون از جسارتم خیلی خوشش اومد. 20 دلار رو توی جیبش گذاشت و آدرس ایمیل شخصی خودشو بهم داد و ما با هم یه عکس یادگاری گرفتیم.

سالها بعد، کسب و کار من رونق پیدا کرده بود، به مدت یک هفته نِکِر، جزیره شخصی ریچارد برنسون دعوت شدم. وقتی اونو دیدم از اولین ملاقاتمون براش گفتم و او کاملاً من رو به یاد داشت. من به شوخی به او گفتم ” که یادت هست 20 دلار بهت داده بودم” و او در جواب به من گفت: ” اگه پولی که دیگران می خواستن به من بدن رو نمی گرفتم، الآن میلیاردر نبودم.”

از اون موقع دفعات زیادی با کارآفرینان موفق در همان جزیره ملاقات داشتم و از اونها چیزای خیلی زیادی یاد گرفتم و همیشه سعی داشتم از الگوی خودم یعنی ریچارد برنسون روش درست زندگی و کسب و کار و همچنین سودآوری رو یاد بگیرم-

 

کریگ هندلی

 کریگ هندلی، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت ListenTrust

2. به خودت آموزش بده

داستان موفقیت من مربوط به چند سال پیش بود، که جمله معروفی رو درک کردم که میگه: ” آموزش دانشگاهی زندگی شما رو تأمین اما خودآموزی برای شما ثروت تأمین می کنه”. این یعنی که خیلی اوقات تنها رفتن به دانشگاه و داشتن تحصیلات دانشگاهی برای شما زندگی نمی سازد. در حالیکه خیلی از افراد رو میشناسم که فقط چون بقیه رفتن دانشگاه اونها هم میرن.

بدون هدف وارد دانشگاه شدن حتی از آینده شغلی رشته خودشون اطلاعی نداشتن حتی بعضی اوقات در اواسط سال رشته خودشون رو عوض می کردن. وقتی همه دوستام رفتن به دانشگاه من کار دیگه ای کردم. تصمیم گرفتم دوره های کارآموزی با کشاورزی به نام جوئل سالاتین رو بگذرونم.

من راه خودآموزی رو در پیش گرفتم. با اینکه از دیگران چیزهایی را یاد می گرفتم، بازهم کنترل شرایط برعهده خودم بود. من تونستم انتخاب کنم که چه کسی به من آموزش بده به جای اینکه دانشگاه برای من تصمیم بگیره، استاد خودم رو انتخاب کردم. از طریق افرادی که خودشان به اهداف زندگی و کسب و کار خود رسیده بودند آموزش دیدم، و دقیقاً بر خلاف افرادی که تنها هوش کتابی داشتند و از هوش مالی اطلاعای نداشتند عمل کردم و حالا به یک کارآفرین موفق تبدیل شدم،

تایی لوپز

تایی لوپز، سرمایه گذار و مشاور بسیاری از کسب و کارهای چند میلیون دلاری.

3. طبق نظر دیگران عمل نکن

داستان موفقیت من اینطوری بود که تصمیمات من همیشه طبق کار و برنامه ریزی های خودم گرفته شدن، خیلی اوقات اشتباه هم کردم ولی اگر راه رو درست برم به نتایج خارق العاده ای میرسم. همیشه مشورت می کنم ولی تصمیم نهایی را خودم می گیرم. بین سرمایه دارها ما جزو اولین سرمایه گذاران دره سیلیکون (VCs) بودیم که تمرکز ما روی اینترنت بود- خیلی از سرمایه دارها روی ما سرمایه گذاری نکردن. اما ما به سودهای فوق العاده بالایی رسیدیم.

ما جزو اولین شرکت هایی بودیم که در چین سرمایه گذاری کردیم. تمام شرکت های بزرگ اینترنتی فکر کردن ما دیوونه شدیم. در این نبرد زخم های عمیقی هم خوردیم اما به موفقیت های بسیار بزرگی هم رسیدیم. ما اولین شرکت در دره سیلیکون بودیم که یک شبکه جهانی را ایجاد کردیم؛ وقتی شرکت های بزرگ سرمایه گذاری مشغول خندیدن به ما بودن و ما رو مسخره میکردن ما اسکایپ رو در دست داشتیم.

درسی که از این کار گرفتم این بو که: گاهی اوقات همفکری با افراد زیاد میتونه اشتباه باشه. تصمیم گیری طبق عرف هم همیشه درست نیست گاهی اوقات باید ریسک کرد و شجاع بود. جمعیت زیادی از افراد روزی فکر می کردن زمین صافه ولی یک نفر اومد و خلاف این تصور رو ثابت کرد پس همیشه حرف همه درست نیست.

عده زیادی از افراد امروز تصور می کنند که داشتن دولت واقعی برای ما مفیدتره. اگر دولت مجازی مؤثرتر و صلح آمیزتر باشه چی؟ همه فکر می کنن ما به بانک و حسابدار و وکیل احتیاج داریم تا کارها و حسابهای پولی خودمون رو چک کنیم، اما امروز همه این کارها از طریق اینترنت انجام میشه،

 

تیم دراپر

 تیم دراپر، شریک بنیانگذار افسانه ای شرکت DFJ در دره سیلیکون VC

4. تو دل ترسهات برو

داستان موفقیت من این بود که وقتی ایده ای در رابطه با” سریال پیشتازان فضا ” به لئونارد نیمی درباره نقش خودش دادم به او گفتم میخوام سیاره ای که این نقش توی اون زندگی میکنه رو از بین ببرم یه جورایی منظور من این بود که نقش خودش رو از داستان حذف کنم.

قلبم تند تند میزد. اما می دانستم که این به نفع داستان سریال است و اونو جذابتر می کنه. واکنش او شگفت انگیز بود. او ابروی مشهور خودش رو بالا برد و گفت: “جالبه!!”.

در آخر پیشنهادم به او گفتم که “ببین، ما نمی تونیم این کار رو بدون تو انجام بدیم! هیچ برنامه ریزی دیگه ای نداریم. اگر کارگردان نظر من رو تأیید نکنه فیلم نامه دیگه ای ندارم.” به طور حیرت انگیزی، من شاهد قطرات اشک در چشمانش بودم. اشتیاق من او رو مجذوب کرده بود. او موافقت کرد که فیلم نامه رو بخونه و بقیه داستان هم که بماند.

من با شجاعت تو دل ترسهام رفتم. اعتماد به نفس پیدا کردم. هدف داشتم و این رو هم بدونین که اگر با چیزی زیادی احساس راحتی می کنین، ترس معمولاً جایی است که باید برین.

 

روبرتو اورچیروبرتو اورچی، تهیه کننده بزرگ و فیلمنامه نویس هالیوود که فیلم و سریال های او بیش از 5 میلیارد دلار در سراسر جهان درآمد داشته

 

5. نظرها رو به خدماتت جلب کن

داستان موفقیت من از اونجایی شروع میشه که زمانی صاحبان کسب و کار پول زیادی برای تبلیغات بیلبوردی پرداخت می کردن. من مدت سه هفته طول کشید تا بتونم با مدیر تبلیغات یک شرکت ارتباط مؤثر برقرار کنم. از فن مذاکره خودم استفاده کردم تا این ارتباط برقرار شد.

من با اون مدیر قراردادی رو امضا کردم که بیلبورد های خالی و به فروش نرسیده در سرتاسر شهر رو به ازای 10 سنت به من تحویل بدن. بستن این قرارداد مشکلاتی رو هم داشت، اما در نهایت، ما معامله رو با پیش پرداخت چند صد هزار دلار بستیم.

با این کار در سرتاسر شهر حاضر شدم. همه ما را دیدن. مردم فکر می کردن ما میلیون ها دلار برای بازاریابی و تبلیغات هزینه کردیم. در واقع، ما تنها چند صد هزار دلار را صرف این تبلیغات گسترده در سرتاسر شهر کرده بودیم.

افزایش حجم ترافیک، میلیون ها دلار را به کسب و کار ما تزریق کرد. تنها همان یک معامله برای شرکت ما شگفتی آفرین شد. ما پول زیادی بدست آوردیم، در حالی که دیگران برای حتی یک نقطه تبلیغ صدها هزار دلار پرداخت میکردن.

درسی که گرفتم این بود: همیشه پیشنهادی رو بدین که میتونین بهش عمل کنین و شخصاً اونو تضمین کنین، پیگیر باشین تا به نتیجه مطلوب خودتون برسین.

 

کام میرزاکام میرزا، ” مرد 500 میلیون دلاری” و مدیر عامل شرکت میرزا هولدینگز؛ پشت سر هم در 8 شرکت شکست خورد و حالا، یک امپراتوری رو اداره میکنه با بیشتر از 600 کارمند

6. سختی را به جان بخر

پیشنهاد میکنم به داستان موفقیت من خوب دقت کنین. من به وضوح به یاد دارم که مشغول تماشای اخبار اعلام ورشکستگی برادران  لمان بودم. پنج دقیقه بعد، تلفن من پشت سر هم زنگ زد چون مشتری ها میخواستن پروژه های خودشون رو به حالت تعلیق در بیارن. اونها ترسیده بودن.

سختی ها و مشکلات شروع شدن. من حتی نمی تونستم یه کیسه بادکنک  بفروشم. محوطه سازی منازل  جزو خدمات لوکس به حساب میاد. مردم اونقدر نگران پرداخت وام های خودشون بودن، که علاقه زیادی به کاشت گل توی محوطه منزل خودشون نداشتن. این شد که بدهی زیادی برام بوجود اومد (80،000 دلار به شرکت آمکس و چند ماه دیرکرد پرداخت قسط ماشین)  من مجبور بودم که بازنگری کنم و بیشتر فکر کنم.

شروع کردم به تلاش کردن. خدمات محوطه سازی رو به شرکت تبلیغاتی تغییر دادم. رقبا سعی کردن من رو تحت فشار قرار بدن، زمانی که اونها کارشون رو تنها یک سال ضمانت می کردن من ضمانت مادام العمر به مشتری های خودم دادم. هنوز هم این کار را انجام میدم که باعث عذاب رقبای خودم شده. به همه شماره تلفن شخصی خودم رو میدادم نه شماره دفتر یا منشی که همیشه در دسترس باشم.

از زیر سایه ترس بیرون آمدم و تلاش خودم رو کردم تا دیده بشم. اقدام عظیم باعث ایجاد نتیجه عالی میشه: نشستن و بیش از اندازه فکر کردن بدترین کاری بود که توی اون بحران انجام دادم.

وقتی مردم از “کار کردن بیش از حد” شکایت میکنن، به اونها میگم که: توی سال 2008، ما حتی نمی تونستیم یک کیسه بادکنک بفروشیم، حالا به ما نگاه کنین که به چه جایگاه بالایی از موفقیت رسیدیم. هرگز تسلیم نشو. اگر من تونستم انجامش بدم، پس همه میتونن.

 

استیو گریگز

استیو گریگز، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت طراحی استیو گریگز؛ طراحی و ساخت حیاط خانه های مسکونی برای مشتری های ثروتمند که می خوان سریع نتیجه بگیرن.