لوکوشینا و درمان آن

لوکوشینا و درمان آن

شاید تا به حال خطوط، نقاط یا لکه‌های سفیدی روی ناخن بعضی افراد دیده باشید که به آن‌ها لوکوشینا (leukonychia) گفته می‌شود. البته باید گفت وجود این لکه‌‌ها رایج و بی‌ضرر است و جزو خطرات پزشکی محسوب نمی‌شود. فقط می‌توانید برای درمان و از بین بردن عامل بروز آن اقدام کنید.

نکته حائز اهمیت این است که بدانید بیش‌تر افراد، لوکوشینا را حداقل برای یک بار در زندگی خود تجربه می‌کنند. البته برای برخی افراد این لکه‌ها بزرگ و برای برخی دیگر کوچک ظاهر می‌شود.

عامل ایجاد لکه‌های سفید بر روی ناخن

دلایلی که باعث به وجود آمدن لکه‌های سفید روی ناخن می‌شوند، شامل موارد زیر است:

 • عفونت قارچی

نوعی قارچ به نام اونیکومایکوزیس وجود دارد که باعث می‌شود سطح سفید رنگی روی ناخن پا ایجاد شود. این عفونت از سطح ناخن به پوست زیر آن نفوذ کرده و گسترش پیدا می‌کند. در آخر ناخن‌های پا پوسته پوسته، ضخیم و شکننده می‌شوند.

 • واکنش آلرژیک

اگر نسبت به لاک، لاک پاک‌کن، برق ناخن، سفت کننده یا هر ماده دیگری که قرار باشد طولانی مدت روی ناخن بماند حساسیت داشته باشید، باعث به وجود آمدن لکه‌های سفید می‌شود.

 • کمبود مواد معدنی

در صورتی که کمبود مواد معدنی یا ویتامین داشته باشید، ممکن است روی ناخن‌تان لکه‌های سفید یا نقاطی را مشاهده کنید. درواقع باید بدانید بیش‌ترین تاثیر آن به کمبود روی و کلسیم ارتباط دارد. از دیگر دلایل نادر برای ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نارسایی کلیه
 2. بیماری قلبی
 3. ذات الریه
 4. پایین بودن سلامت عمومی بدن
 5. مسمومیت با آرسنیک
 6. پسوریازیس یا اگزما
 • ضربه و آسیب به ناخن
بیشتر بخوانید:   اثر دارونما چیست و چگونه کار می‌کند؟

اگر آسیب یا ضربه‌ای به ناخن وارد شود، لکه‌های سفید به وجود می‌آیند. این نقاط یا لکه‌های سفید بعد از رشد یا بالا آمدن قابل مشاهده هستند. دلیل بعضی آسیب‌ها به خاطر دیر رشد کردن ناخن ممکن است فراموش شود. این آسیب‌ها شامل موارد زیر است:

 1. ضربه خوردن توسط چکش
 2. لای در ماندن انگشت
 3. انجام مداوم مانیکور
 4. اصابت انگشت با میز یا در
 5. وارد شدن فشار هنگام انجام مانیکور
 6. افتادن وسایل سنگین روی انگشت

لازم به ذکر است که اگر به صورت مداوم این لکه‌ها را روی ناخن خود مشاهده کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های درمان خانگی لوکوشینا

راه‌های درمان خانگی لوکوشینا

 • مرطوب کردن ناخن
 1. برای ناخن نیز مانند دست‌ها از مرطوب کننده استفاده کنید.
 2. هرشب قبل از خواب روغن‌های ویتامین E یا مغزی را روی ناخن‌ها ماساژ دهید.

این دو کار باعث حفظ سلامتی و ماندگاری ناخن‌های شما می‌شوند.

 • عدم مصرف مکرر لاک

سعی کنید مداوم و پشت‌سر هم لاک نزنید چون باعث خشک شدن و آسیب دیدن ناخن‌ها می‌شود و بعد لکه‌های سفید بر روی ناخن‌ها ظاهر می‌شود. همچنین باید به نحوه‌ی واکنش ناخن بعد از پولیش کردن دقت کنید.

در صورت بروز لکه‌های سفید بعد از پولیش، حتماً استفاده از آن را متوقف کنید. همچنین به‌طور مداوم مانیکور را انجام ندهید فقط در مواقع خاص به یک فرد حرفه‌ای مراجعه کنید.

 • خودداری از جویدن ناخن

افرادی که عادت به جویدن یا گاز گرفتن ناخن دارند باعث می‌شوند لکه‌ها یا نقاط سفید بر روی ناخن‌های‌شان ظاهر شود. اگر از انجام این کارها پرهیز کنند، شاهد کاهش لوکوشینا خواهند بود.

 • رشد ناخن‌ها
بیشتر بخوانید:   مواد معدنی جادویی؛ راز سلامتی و ایمنی بدن

اگر لکه یا نقاط سفید بر روی ناخن خود مشاهده کردید با کمی صبر می‌توانید آن‌ها را محو کنید. این کار با رشد ناخن اتفاق می‌افتد و مستلزم گذشت زمان و صبوری شما است.

 • مصرف ماست غلیظ برای ناخن‌ها

استفاده از ماست‌های بدون طعم و چاشنی اضافه منجر به کاهش لکه‌های سفید ناخن‌ها می‌شوند. ناخن خود را 10 تا 15 دقیقه در 3 قاشق ماست نگه‌دارید و بعد با آب گرم بشویید.

 • مصرف روغن‌های ضروری

روغن درخت چای و پرتقال بهترین عملکرد را برای کاهش لکه‌های سفید دارند. بهتر است این دو را با روغن زیتون مخلوط کنید و بر روی ناخن‌های خود ماساژ دهید.

 • استفاده از لیمو برای ناخن‌ها

استفاده از لیمو برای ناخن‌ها

داخل لیمو ویتامین C بسیاری وجود دارد که برای ناخن‌ها مفید است. برای همین می‌بایست به مدت 20 الی 30 دقیقه لیمو را بر روی ناخن خود قرار دهید و بعد بشویید، سپس کاملاً خشک کنید.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان لوکوشینا

گاهی ممکن است این لکه‌های سفید با درمان‌های خانگی از بین نروند. همان‌طور که گفتیم این لکه‌ها مضر نیستند، اما گاهی امکان دارد بر اثر مشکلات اساسی مثل بیماری کبد یا کم‌خونی بروز دهند. بعضی وقت‌ ها نیز به دلیل وجود  قارچ‌های ناخن، ممکن است برای شما دارو تجویز کنند.

 

ما در این مقاله به درمان و علت بروز لوکوشینا اشاره کردیم. نکته حائز اهمیت این است که نقاط یا لکه‌های سفیدی که ظاهر می‌شوند مضر نیستند. شما با وجود درمان‌های خانگی که ذکر کردیم، می‌توانید آن‌ها را کاهش داده و یا از بین ببرید. اگر انجام درمان‌های خانگی اثر نداشت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید چون ممکن است این لکه‌ها بخاطر مشکلات اساسی مانند بیماری کبد یا کم خونی ظاهر شده باشند.