من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تیپ شخصیتی شما

کاترین بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز در سال 1923 با ایده‌های یونگ در مورد شخصیت‌شناسی آشنا شدند و حدود 20 سال بعد پرسش‌نامه‌ای تحت عنوان MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) تدارک دیدند که افراد پس از پاسخگویی به آن با تیپ‌های شخصیتی خود آشنا می‌شدند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که چنانچه مردم از تیپ‌های شخصیتی خود آگاه شوند، می‌توانند انتخاب‌های شغلی بهتری داشته باشند و به طرزی سازنده‌تر از تفاوت‌های میان‌فردی خود استفاده کنند.

آشنایی با تیپ‌های شخصیتی نه‌تنها به شما کمک می‌کند نقاط قوت، استعدادهای خاص و زمینه‌های بالقوه خود را درک کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تفاوت‌های دیگران را نیز درک کنید و به ارتباطات سازنده‌تر با آن‌ها منجر شود.

 

ترجیحات

ترجیحات نمایانگر الگوهای ثابت و پایداری در زمینه‌ی طرز استفاده‌ی ما از ذهن‌مان است. این همان واکنشی است که در طبیعی‌ترین حالات خود به رویدادهای پیرامون خود نشان می‌دهیم. وقتی افراد درگیر رفتارهایی هستند که نیازمند بهره‌گیری از تیپ‌های شخصیتی متفاوت از آنهاست، معمولاً احساس غیرطبیعی بودن، ناراحتی، اعتماد به نفس پایین و عدم کارآمدی دارند. چهار مقیاس ترجیحی برای شناسایی تیپ‌های ما وجود دارند که ما در هر بخش از آن‌ها یکی از آن دو حالت را ترجیح می‌هیم. این چهار ترجیح عبارتند از:

  • برون‌گرایی(E) یا درون‌گرایی(I): آیا به طور طبیعی به سمت دنیای بیرون متمایل هستید(برون‌گرایی) یا به دنیای درون و افکار و ایده‌هایتان(درون‌گرایی)؟

  • حسی(S) یا شهودی(N): آیا به اطلاعاتی که ازطریق حواس پنجگانه به دست می‌آورید اهمیت می‌دهید(حسی) و یا اطلاعاتی که از حس ششم خود وارد آگاهی‌تان می‌کنید(شهودی)؟

  • تفکری(T) یا احساسی(F): شما به دو شکل قضاوت‌های منطقی انجام می‌دهید. با اهمیت دادن به ضوابط و اصول غیر شخصی و ملاحظات منطقی(تفکری) یا با توجه به مسائل انسانی و نوع روابط با افراد(احساسی)

  • قضاوتی(J) یا ادراکی(P): این زوج ترجیحی در واقع شخصیت بیرونی شما را توصیف می‌کند. آیا شما سبک زندگی ساختارمند و قاطع را ترجیح می‌دهید(قضاوتی) یا منعطف و پذیرا(ادراکی)؟

برون‌گرایی(E)

خواستار افتادن اتفاقات در بیرون از خود هستند. از نظر دیگران افرادی زرنگ و یا اجتماعی قلمداد می‌شوند و به واسطه‌ی درگیری در فعالیت‌ها انرژی می‌گیرند.

درون‌گرایی(I)

خواستار تنهایی و خلوت هستند. از نظر دیگران خونسرد، متمرکز و یا محتاط به نظر می‌رسند. آن‌ها از افکار، تصاویر ذهنی و خاطرات خود انرژی می‌گیرند.

حسی(S)

اغلب در پیاده‌سازی عملی ایده‌ها خوب هستند و زمانی بهتر یک موضوع را یاد می‌گیرند که جنبه‌ی عملی آن را ببینند. تجربه را مقدم بر تئوری‌ها و مفاهیم می‌دانند.

شهودی(N)

اغلب با موارد متفاوت و جدید درگیر می‌شوند. به معانی و دلایل پشت وقایع علاقمندند و به ایده‌ها و تفسیرها و پیش‌بینی‌ها راغب‌تر هستند تا تجربه‌های عملی.

تفکری(T)

اغلب ذهن‌شان با این مسئله درگیر است که آیا تصمیم ها و اعمال‌شان منطقی هست یا نه. آن‌ها بر این باورند که می‌توانند با بی‌طرف بودن و کنار زدن ملاحظات شخصی، بهترین تصمیمات را بگیرند. برای آن‌ها گفتن حقیقت مهم‌تر از با ادب بودن است.

احساسی(F)

آن‌ها با مسائل انسانی سروکار دارند و می‌خواهند بر اساس کاری که بیشترین نفع را برای افراد دارد، عمل کنند. احساسی بودن به معنای «عاطفی» بودن نیست، بلکه بیانگر نحوه‌ی استدلال آنان است. بر این باورند که با ادب بودن بهتر از گفتن «حقیقت تلخ» است.

قضاوتی(J)

آن‌ها غالباً در زندگی خود از کارکرد قضاوتی(تفکری یا احساسی) استفاده می‌کنند. دوست دارند تا جایی که ممکن است زندگی را مدیریت کنند. اولویت را به کار می‌دهند بعد به تفریح.

ادراکی(P)

آن‌ها غالباً از کارکرد ادراکی(حسی یا شهودی) در زندگی بیرونی استفاده می‌کنند. جهان را همان‌گونه که هست درک می‌کنند و خودشان را با آن تطبیق می‌دهند. کنجکاو هستند و از تجربه‌های جدید استقبال می‌کنند.

از مجموع این ترجیحات، 4 نوع خلق وخو 16 تیپ شخصیتی ساخته می‌شود که به مرور به آن‌ها می‌پردازیم.

 

خلق و خوهای چهارگانه

خلق‌ و خوی SJ: وظیفه‌گراها

SJ‌ها اشخاص قابل اعتماد و سازمان‌یافته‌ای هستند که در عین‌سخت‌کوشی به کاری که می‌کنند علاقمند هستند. آن‌ها در عین حال انتقادگر، کنترل کننده و بی‌انعطاف هستند. برای سلسله مراتب سازمانی اهمیت قائل هستند و دیگرانی را که مثل خودشان نمی‌اندیشند را فاقد مسئولیت می‌دانند. آن‌ها گاهی اوقات احساس گناه را در فرزندان‌شان تولید می‌‌کنند و این زمانی است که آن‌ها انتظارات پدر و مادر را برآورده نمی‌سازند.

خلق و خوی SP: عمل‌گراها

آن‌ها در محیط کار بسیار عمل‌گرا و مبتکر هستند و دوست دارند کاری بکنند که نتیجه‌ی مثبتی داشته باشد. آن‌ها چالش‌ها و خطرات را دوست دارند و دوران کودکی را با بی‌قراری تجربه می‌کنند و مدام از چیزی به سر وقت چیز دیگری می‌روند اما اگر به چیزی علاقمند شوند، می‌توانند مدت‌ها با آن سر کنند.

خلق و خوی NT: دانش‌گراها

به دانش و صلاحیت بهای فراوان می‌دهند و پیوسته در تلاش هستند تا بر صلاحیت‌های خود بیفزایند. NTها تحلیلگر، مستقل، بانمک، بدبین، انتقادگر و حق به جانب هستند. اطلاعات پیچیده را درک می‌کنند و به هدف‌های بلندمدت می‌اندیشند. به کارهای روزمره علاقه‌ای ندارند و می‌خواهند در هر کاری که می‌کنند به استادی برسند. در مواردی که با آن‌ها برخورد غیرمنصفانه‌ای صورت گیرد، حساسیت شدیدی نشان می‌دهند. NTها یا در تحصیل موفقیت‌های بالایی را کسب می‌کنند و یا اصولاً مدرسه رفتن را بی‌ارزش قلمداد می‌کنند.

خلق و خوی NF: آرمان‌گراها

NFها بیش از اندازه حساس هستند و دوست دارند در محیطی عاری از تضاد که در آن رشد و تحول شخصی و حرفه‌ای امکان‌پذیر باشد، کار کنند. اگر دیگران ایده‌های آن‌ها را نپذیرند، ناراحت می‌شوند و دوست دارند با شریک زندگی خویش درباره‌ی برنامه‌ و هدف‌های مربوط به آینده حرف بزنند. آن‌ها در کودکی و نوجوانی از تصور و تخیل فعالی برخوردارند و اغلب به فعالیت‌های نو و مبتکرانه می‌پردازند.

مقاله مرتبط:
16 تیپ شخصیتی شما
منبع: تیپ شخصیتی شما نوشته‌ی چارلز مارتین ترجمه مرتضی نظری