من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

7 نکته برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی در تابستان

گیاهان-آپارتمانی
مراقبت از گیاهان آپارتمانی در تابستان

وضعیت گیاهان آپارتمانی شما در فصل تابستان چگونه است؟ در تابستان گیاهان احتیاج به مراقبت و توجه ویژه‌ای دارند. فرقی نمی‌کند خارج از خانه باشند یا داخل خانه. زمانی که شما گرم‌تان باشد، آنها هم احساس گرما می‌کنند. در این مقاله از سایت همراهتم نکته‌های مراقبت از گیاهان آپارتمانی در تابستان را با هم مرور خواهیم کرد.

7 نکته‌ی تابستانی مراقبت از گیاهان

آیا در طول تابستان از گیاهان خود مراقبت بیشتری می‌کنید؟ بعضی از گیاهان آفتاب را دوست دارند و آن را تحمل می‌کنند. بعضی دیگر در روزهای تابستانی با دمای بالا مستعد آسیب گرما هستند.

نکته‌ی 1: گیاهان خود را از نور مستقیم خورشید دورکنید

گیاهان زیر نور مستقیم خورشید

حتی گیاهانی که معمولاً عاشق نور مستقیم خورشید هستند، ممکن است در تابستان و آفتاب بعد‌از‌ظهرش بسوزند. در روزهای طولانی تابستان، ما شاهد ساعات طولانی تابش نور خورشید هستیم. در چنین روزهایی گیاهان آپارتمانی شما ممکن است پژمرده شوند، رنگ پریده به نظر برسند یا به طور کلی بسوزند. اگر متوجه لکه‌های خشک و قهوه‌ای روی برگ‌های گیاه شدید، باید بدانید که با آفتاب‌سوختگی در گیاه خود مواجهید. گیاهان خود را در روزهای گرم از پنجره‌های پر از آفتاب دورتر کنید یا اینکه پرده‌ها را بکشید.

نکته‌ی 2: گیاهان را خنک نگه دارید

خنک نگه داشتن گیاهان

گیاهان دقیقاً مانند انسان‌ها هستند، آنها هم گرم‌شان می‌شود. با باز کردن چند پنجره در ساعات خنک‌تر روز، به گیاهان خود هوای تازه‌ی نسیم را بدهید. با این حال آنها را در مقابل کولر گازی قرار ندهید. بیشتر گیاهان آپارتمانی داخل خانه از برخورد مستقیم هوای سرد با برگ‌های‌شان جان سالم به‌ در ‌نمی‌برند.

بیشتر بخوانید:   نور و گیاهان آپارتمانی

نکته‌ی 3: گیاه آپارتمانی خود را بیشتر آبیاری کنید

آبیاری بیشتر گیاهان در تابستان

درست است که نباید گیاهان خود را بیش از حد آبیاری کنید، اما وقتی دما بالا می‌رود، اوضاع کمی فرق می‌کند. در تابستان گیاهان شما نیاز به آبیاری بیشتر دارند. گرما آب را سریعتر از حد معمول تبخیر می‌کند. خاک سریع‌تر خشک می‌شود و گیاهان شما نیاز به آبیاری بیشتر دارند.

از آب سرد استفاده نکنید. فکر نکنید که به گیاه خود کمک می‌کنید و آن را خنک می‌کنید. آبی که خیلی سرد است، می‌تواند به ریشه‌ها شوک وارد کند. بهترین دمای برای آبیاری، آب با دمای اتاق است.

نکته‌ی 4: رطوبت را بالا نگه دارید

حفظ رطوبت گیاه

مطمئن شوید که رطوبت گیاه حفظ شده است، به خصوص در اطراف گیاهان گرمسیری و دوستدار رطوبت بالا. مه پاش کردن گلدان‌تان، فقط به طور موقت به آن کمک می‌کند. آب دادن به گل‌ها در تابستان بسیار مهم است. در روزهای بسیار گرم بهتر است گیاه خود را در سینی پر آب و سنگریزه طوری قرار دهید که ته گلدان به آب برخورد نکند. در این شرایط زمانی که آب سینی تبخیر شود، رطوبت اطراف گیاه شما افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای کمک به گیاهان شما این است که یک دستگاه بخور سرد را در نزدیکی آنها خود قرار دهید.

نکته‌ی 5: کود دهی کنید، یا نه

کود دهی گیاهان

برای اکثر گیاهان، بهار و تابستان زمانی‌ست که بیشتر رشد می‌کنند. برگ‌های جدیدشان بلند می‌شوند و گل‌ها شکوفا می‌شوند. تابستان زمانی از سال است که باید به آنها انرژی بدهید و بارورشان کنید. اما مراقب باشید وقتی موج گرما شروع می‌شود، گیاهان به حالت خواب می‌روند. تمام انرژی آنها به جای دریافت مواد مغذی، صرف مقابله با دمای بالا می‌شود. بنابراین کوددهی در زمان اوج گرما ممکن است برای گیاهان شما مناسب نباشد. پس صبر کنید تا موج گرما تمام شود و دوباره کوددهی کنید.

بیشتر بخوانید:   فنگ شویی و اثرش بر محیط خانه

نکته‌ی 6: از تعویض گلدان خودداری کنید

تعویض گلدان

گرما، رطوبت و ساعات طولانی تابش نور باعث تحریک رشد گیاهان می‌شود. بنابراین ممکن است فکر کنید گیاه شما نیاز به گلدان جدید داشته باشد. در زمان اوج گرمای تابستان، گیاه شما به تمام انرژی خود برای مقابله با گرما نیاز دارد. تعویض گلدان در روزهای گرم تابستان باعث ورود استرس غیر ضروری به ریشه‌ها می‌شود. در صورت امکان صبر کنید تا هوا کمی خنک‌تر شود. سپس با آشنایی از انواع خاک گلدان، برای تعویض خاک و گلدان اقدام کنید.

نکته‌‌‍‌ی 7: آفات را بررسی کنید

آفت گیاه

دمای بالا می‌تواند باعث رشد ضعیف و همچنین مقاومت کمتر گیاه شما در برابر آفات شود. سعی کنید برگ‌ها را تمیز و بدون گرد و غبار نگه دارید. هر چند روز یکبار گیاه خود را از نظر علائم آفات بررسی کنید تا قبل از شدید شدن مشکل، جلوی پیشرفت آفات را بگیرید. زیر برگ‌ها و روی ساقه‌ها جایی که حشرات دوست دارند، در آنجا پنهان شوند را خوب بررسی کنید.

فراموش نکنید در روزهای گرم تابستان زمانی که پنجره‌ها بسته می‌شود و کولر گازی روشن می‌شود، رطوبت کمتر خواهد بود. هوای سرد به گیاهان ضربه می‌زند. در طول روز، اگر کسی در خانه نباشد و تهویه‌ی مطبوع خاموش باشد، گیاهان شما در یک اتاق گرم حتما با مشکل مواجه خواهند شد. بنابراین حفظ هوای مطبوع و کیفیت هوای داخل ساختمان در روزهای گرم تابستان، برای گیاه شما یک امر ضروری‌ست.