برای تغییر زندگی‌تان، نگرش خود را تغییر دهید

برای تغییر زندگی‌تان، نگرش خود را تغییر دهید

ورتیکه کتاب نگرش یعنی همه چیز، اثر نویسنده آمریکایی جف کلر است که سال‌های بسیار زیادی را روی مفهوم موفقیت مطالعه کرده است. جف کلر یکی از موفق‌ترین نویسندگان حوزه مثبت‌اندیشی به حساب می‌آید و سعی  دارد در این کتاب، خوانندگان خود را به سوی یافتن مسیر موفقیت سوق دهد.

سوال همیشگی ذهن جف کلر این بود که چگونه موفقیت تنها سهم برخی از افراد می‌شود؟ گاهی انسان علی‌رغم تلاش‌هایی که می‌کند به نتیجه دلخواه نمی‌رسد. چه عاملی تعیین‌کننده رسیدن یا نرسیدن به موفقیت است؟

برای اینکه بتواند پاسخ مناسبی به این سوال دهد، سال‌های بسیاری روی کلمه نگرش مطالعه کرده و تجربیات زیستی خود را در قالب یک کتاب در اختیار مخاطبان خود قرار داده است.

درواقع تمام روش‌های نوشته شده در کتاب، در زندگی خود جف اجرایی شده و نتایج مطلوبی به همراه داشته است.

برای مطالعه بخش‌هایی از این کتاب با ما همراه باشید.

کلیاتی از کتاب نگرش یعنی همه چیز

در این کتاب، جف کلر سعی دارد تاثیرات باورهای درونی را روی زندگی افراد، به مخاطبان نشان دهد. کتاب او دارای دوازده درس است که به سه بخش متفاوت تقسیم می‌شوند.

بخش اول: پنج درس اول این کتاب درمورد اهمیت قدرت اندیشه انسان بر موفقیت و کام‌یابی او صحبت می‌کند. درواقع این بخش از کتاب نگرش یعنی همه چیز، شما را متقاعد می‌کند، ذهن شما مسیریاب زندگی‌تان است.

بخش دوم: سه درس دوم خواننده را تشویق می‌کند به کلماتی که بر زبانش جاری می‌شود، فکر کرده و آن‌ها را با وسواس بیشتری انتخاب کند. چرا که شنیدن کلماتی که انسان می‌گوید تاثیر مستقیمی بر باورهای او خواهد داشت.

بخش سوم: چهار درس پایانی، راه‌کارهایی برای برداشتن گام‌های مثبت در زندگی را آموزش می‌دهند. اعمالی که انرژی مثبت داشته باشند، ذهن شما را برای ساختن ایده‌ها و اندیشه‌های مثبت آماده خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:   کتاب می دانم چرا پرنده در قفس می خواند

کوروش بزرگ در منشور خود نگاشت: «پندار نیک، گفتار نیک، رفتار نیک». زیرا این سه، در چرخه تولید و دریافت انرژی مثبت قرار دارند.

باور جف کلر به قوانین جذب؛ شما مغناطیسی انسانی هستید

باور جف کلر به قوانین جذب؛ شما مغناطیسی انسانی هستید

جف کلر از جمله افرادی است که به قوانین جذب اعتقاد دارد. او قدرت نگرش ذهنی و باور به اندیشه‌های ساخته شده در ذهن را می‌شناسد.

یکی از درس‌های کتاب جف با این عنوان آغاز می‌شود: « شما مغناطیسی انسانی هستید. » در واقع اگر شما نسبت به خود و اتفاقاتی که در زندگی‌تان رخ می‌دهد دچار نگرش منفی باشید، راه‌های جذب را خواهید بست.

آیا شانس واقعا وجود دارد؟ تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که افرادی که در معرض اتفاقات خوب قرار می‌گیرند، مدام ابراز می‌کنند که فرد خوش‌شانسی هستند؟

در مقابل افرادی که باور دارند که بدشانسی با آن‌ها زاده شده است، بیشتر درگیر حوادث ناگوار خواهند شد. این افراد باید برای پاکسازی افکار منفی خود تلاش کنند.

جف کلر باور دارد که نوع نگرش شما، هدایت‌کننده اصلی شما به راه‌های مثبت یا منفی هستند.

راه‌کارهایی برای رهایی از غول منفی‌نگری

منفی‌بافی باتلاقی بی‌انتهاست که شخص را هر لحظه بیشتر در خود می‌کشد. معمولا افرادی که دچار منفی‌نگری می‌شوند، از عارضه نشخوار فکری (Overthinking) نیز رنج می‌برند.

ترکیب این دو خصلت می‌تواند شما را در گردباد افکاری منفی‌تان گرفتار کند. رهایی یافتن از چنین موضوعی کار راحتی نیست به همین علت در بخشی از کتاب، روش‌هایی برای مقابله با منفی‌نگری نوشته شده است.

نکته اول: از خواندن، نوشتن، شنیدن و دیدن مطالب انگیزشی غافل نشوید. اگر تنها به مدت یک هفته از کتاب‌ها یا ویدئوهای انگیزشی استفاده کنید، تاثیر فوق‌العاده آن بر نگرش خود را خواهید دید.

بیشتر بخوانید:   با غم غربت در مهاجرت چه کنیم؟

نکته دوم: استمرار و تکرار این موضوع، اثر مستقیمی با تاثیرگذاری آن دارد. اگر هر روز صبح یا هر شب قبل از خواب، جملاتی مثبت ببینید یا بشنوید، پس از مدتی در همان زمان مشخص، ذهن شما شروع به ساختن اندیشه‌های مثبت خواهد کرد.

قدرت کلمات بیشتر از قدرت زور بازو

می‌توان گفت زبان‌ها نسبت به چوب و چماق استخوان‌های بیشتری را شکسته‌اند. تا به حال شده است که شخصی حرفی به شما بزند که درد روحی بسیاری را متحمل شوید؟ در چنین موقعیتی آرزو می‌کنید که کاش کتک خورده بودید.

این همان قدرت کلماتی است که جف کلر باور دارد، نگرش را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همان‌طور که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، بار انرژی‌های منفی هفده بار بیشتر از مثبت‌ها است.

برای مثال زمانی که شما صبح در آینه نگاه می‌کنید، به خود بگویید: «من چقدر زشت هستم!»، ذهن شما این جمله را به عنوان یک باور وارد داده‌های خود می‌کند. درصورتی که بخواهید اثر آن را از بین ببرید، باید هفده بار جلوی آینه بگویید: «من چقدر زیبا هستم!».

اگر منصفانه بنگرید، متوجه خواهید شد در مکالمات عادی روزانه چقدر از کلماتی استفاده می‌کنید  که دارای بار منفی هستند. اگر بیشتر دقت کنید، تاثیرات منفی آن را روی زندگی خود نیز خواهید دید.

از تو حرکت، از خدا برکت؛ شعار یا واقعیت

از تو حرکت، از خدا برکت؛ شعار یا واقعیت

این ضرب‌المثل معروف، ترجمه بخش آخر کتاب نگرش یعنی همه چیز، است. جف کلر نوشته است که برداشتن گام‌های مثبت در زندگی، شما را به سوی موفقیت خواهد کشاند.

کردار مثبتی که جف کلر اعتقاد دارد انجام آن‌ها مسیر زندگی شما را تغییر خواهد داد شامل موارد زیر است:

  • معاشرت با افرادی که انرژی مثبت دارند
  • نزدیک شدن قدم به قدم به ترس‌ها برای مقابله به آن‌ها
  • ساختن پل رسیدن به پیروزی از شکست‌ها و نترسیدن از آن
  • برقراری روابط مثبت در راستای رسیدن به اهداف
  • تمرکز روی یک موضوع واحد و تلاش برای آن
بیشتر بخوانید:   معرفی کتاب هنر پیش بینی اثر فیلیپ تتلاک

دوری گزیدن از روانشناسی زرد در مفاهیم مثبت‌اندیشی

اندیشیدن به مفاهیم مثبت و تقویت نگرش خود برای رسیدن به موفقیت، به این معنی نیست که تنها کاری که باید انجام دهید، فکر کردن است.

اگر شما همیشه در حال خوش‌گذرانی باشید و به پولدار شدن بیندیشید، هرگز به هدف خود نخواهید رسید.

اندیشه مثبت ذهن شما را برای تلاش هرچه بیشتر به سوی هدف آماده می‌سازد. در واقع اگر به توانایی خود باور داشته باشید، ناخودآگاه تلاش و انگیزه شما بیشتر می‌شود.

هرچه بیشتر تلاش کنید و در مسیر خود انرژی داشته باشید، موقعیت‌های بهتری نیز سر راه‌تان قرار خواهد گرفت و این چرخه ادامه پیدا می‌کند تا لحظه‌ای که به موفقیت برسید.

سخن آخر

نتیجه‌ای که جف کلر در کتاب خود می‌گیرد این است که نگرش خود را عوض کنید، زندگی‌تان دگرگون خواهد شد. اگر از مطالب بالا لذت بردید، می‌توانید نسخه الکترونیک کتاب را تهیه و مطالعه نمایید.