من همراهتم! حال خوب را با مشاوره از ما تجربه کن

مهارت عشق ورزیدن در زندگی مشترک

دفترچه راهنمای عشق ورزیدن در زندگی مشترک
زندگی مشترک خیلی آسان نیست.

دفترچه راهنمای عشق ورزیدن در زندگی مشترک

زندگی مشترک خیلی آسان نیست. خیلی هم سخت نیست. بستگی دارد شما چطور با آن تا کنید. عشق ورزیدن در زندگی مشترک می‌تواند خیلی از مشکلات را به سادگی حل کند و گاهی اوقات جلوی پیشامد بسیاری از مشکلات را بگیرد. گاهی اوقات آرزو می‌کنیم که زندگی مشترک یک دفترچه‌ی راهنما داشت تا می‌توانستیم بهترعمل کنیم. ادامه‌ی این مطلب، همان دفترچه راهنمایی‌ست که برای عشق ورزیدن در زندگی مشترک نیاز دارید.

ساده‌ترین راه های عشق ورزیدن در زندگی مشترک

 1. 1. شنونده‌ی خوبی باشید

تفاوت زیادی بین شنیدن و گوش دادن فعال وجود دارد. برای بسیاری از ما، شنیدن به سادگی اتفاق می‌افتد. گوش ما به طور خودکار صدا‌ها را درک می‌کند. در مقابل گوش دادن کاری‌ست که شما آگاهانه انتخابش می‌کنید. به عبارت دیگر شنونده‌ی خوب به قصد درک طرف مقابل توجه می‌کند . این موضوع نه تنها شامل جذب منفعلانه‌ی آنچه طرف مقابل می‌گوید، می‌شود بلکه مشارکت فعالانه در گفتگو با پرسیدن سؤالات متفکرانه را هم شامل می‌شود. وقتی همسر شما صحبت می‌کند، لازم است که به او توجه کنید زیرا زبان بدن او خیلی بیشتر از آنچه که می گوید، احساسات او را نشان می‌دهد. با شنیدن حرف‌های همسر خود نشان دهید که واقعاً به او علاقه‌مند هستید.

 1. 2. جویای کار و بارش باشید

حتما از کیفیت روزش سوال کنید. اینکه در پروژه‌ی جدید چه اتفاقی برایش افتاده است یا اینکه فلان کلاس این هفته چطور گذشته است، سوالاتی‌ست که نشان می‌دهد او را دوست دارید و به او اهمیت می‌دهید. اهمیت دادن یکی از مهم‌ترین مبانی عشق ورزیدن در زندگی مشترک است.

 1. 3. دست از فضای مجازی بردارید

دست از فضای مجازی بردارید

باور می‌کنید فضای مجازی علاوه بر دروغ‌های خوش‌آب و رنگی که به ما تحویل می‌دهد، یک دردسر دیگر هم دارد؟ بی‌توجهی. بسیاری از زوجین از شکافی که فضای مجازی و فابینگ کردن در رابطه‌ی آنها ایجاد کرده شکایت می‌کنند. به جای گشت زدن در بین انبوهی از اطلاعات بی‌فایده سعی کنید وقت بیشتری را با همسر خود بگذرانید. یک سریال خوب دنبال کنید. یک برنامه‌ی آموزشی برای خود ایجاد کنید و دونفره یک هدف مشترک را دنبال کنید. برای بهتر شدن زندگی خود باید وقت بیشتری را با هم بگذرانید. صرف وقت بیشتر با همسر یکی از راه‌های عشق ورزیدن در زندگی مشترک است.

 1. 4. برای آنها پیام‌های عاشقانه ارسال کنید

ارسال گیف‌های خنده‌دار، ایموجی‌های بامزه یا پیام‌های شیرین تصادفی مانند:  «دلم برات تنگ شده» راهی زیبا برای نشان دادن این است که دوستش دارید.حتی وقدر کنارش هستید این چنین پیام‌هایی می‌تواند علاقه و توجه شما را نشان دهد.

 1. 5. یک یادداشت عاشقانه در جیبش بگذارید

یک یادداشت عاشقانه در جیبش بگذارید

دریافت یادداشت‌های دست نویس معمول نیست زیرا اکنون می ‌توانیم به راحتی و به سرعت از طریق راه‌های اینترنتی ارتباط برقرار کنیم. اما خیلی عاشقانه است که یک یادداشت عاشقانی روی میز کارتان، روی بالشت‌تان یا داخل کیف پول خود پیدا کنید. کارهای ساده و کوچکی مثل این کار، نشان می‌دهد که به فکرش هستید.

 1. 6. محبت خود را در ملاء عام نشان دهید

البته موضوع درباره‌ی کارهای نمایشی و بیش از حد نیست. همین که در جمع دست او را بگیرید یا با لبخند به او نگاه کنید کافی‌ست. همه‌ی ما دوست داریم دیگران هم از دوست داشته شدن ما خبر داشته باشند. این موضوع چیز عجیبی نیست. آقایان این پیام را با احترام و خانم‌ها با محبت دریافت می‌کنند. این کار یکی دیگر از راه‌های عشق ورزیدن در زندگی مشترک است.

 1. 7. بهترین حامی او باشید

آیا همسر شما برای یک ارتقای شغلی سخت کار می‌کند؟ آیا او اخیرا روی پروژه‌ای کار می‌کند که به آن علاقه دارد؟ از آرزوهای او حمایت کنید و با گفتار و کردار خود او را تشویق کنید. آیا مهارت خاصی دارید که بتواند به پیشبرد اهداف او ما کمک کند؟ حتما پیشنهاد کمک بدهید. از مهارت‌های گوش دادن فعالی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم استفاده‌ی خوبی داشته باشید. با تشویق و حمایت از اهداف همسرتان نشان می‌دهید که چقدر به او توجه دارید و شادی او برای شما هم مهم است.

 1. 8. غذای مورد علاقه‌ی او را یاد بگیرید

غذای مورد علاقه‌ی او را یاد بگیرید

آیا می دانید میان وعده‌ی مورد علاقه‌ی او چیست؟ غافلگیرش کنید و با یک سفارش آن را به محل کارش بفرستید. این کار راه ساده‌ای برای نشاندن لبخند روی لب همسرتان است. به علاوه به او نشان می‌دهد که چقدر او و علایقش را می‌شناسید.

بیشتر بخوانید:   اهمیت فداکاری در ازدواج

علاوه بر این کار می‌توانید غذای مورد علاقه‌ی او را خودتان در منزل درست کنید. شاید سفارش دادن غذا کار راحتی باشد، اما حتما تلاش شما برای پخت این غذا همیشه در ذهنش می‌ماند.

 1. 9. از او در روزهای سخت حمایت کنید

به مسائلی که او نگرانش است توجه ویژه‌ای کنید. بیماری یک از اعضای خانواده‌ی او یا امتحان آخر ترمش می‌تواند استرس زیادی برای او ایجاد کند. سعی کنید این نگرانی را درک کنید. به جای نصیحت کردن از او حمایت کنید. اگر می‌خواهید چیزی را به او توصیه کنید مطمئن شوید که او آمادگی این تذکر را دارد. حتی گاهی اوقات کمی تنها گذاشتن و دادن فضا به همسرتان می‌تواند کمک‌کننده باشد. حتما قبل از امتحان کردن این کار از او بپرسید که آیا می‌خواهد تنها باشد یا به توجه نیاز دارد. لطفا خودتان تصمیم نگیرید. وقتی او استرس دارد، برای کمک کردن به او حتما از خودش مشورت بخواهید. او را تنها نگذارید تا دچار سهل‌انگاری عاطفی در ازدواج نشوید.

 1. 10. باری از روی دوشش بردارید

آیا همسر شما از شستن ظروف متنفر است؟ یا اینکه از رفتن به بانک فراری‌ست؟ سعی کنید او را با انجام کاری که از انجام دان آن فراری‌ست خوشحالش کنید. وقتی بدانید انجام دادن چه کارهایی برای او سخت است یا از آن بدش می‌آید، بهترین فرصت است تا خودتان را در عشق نشان دهید.

 1. 11. مسائل را بزرگ نکنید

هیچ چیز برای یک رابطه سالم سمی‌تر از رنجش نیست. چشم‌پوشی از ایرادات همسرتان، به شما کمک می‌کند پایه‌ای محکم برای یک رابطه‌ سالم بسازید. یکی از راه‌های عشق ورزیدن در زندگی مشترک این است که زندگی را به میدان جنگ تبدیل نکنید. لازم نیست همیشه شما برنده باشید. برد شما شاید کوتاه‌مدت باشد، اما قطعا در آخر شما و رابطه‌ی عاطفی‌تان هستید که شکست می‌خورید.

 1. 12. قدردان باشید

قدردان باشید

از او تشکر کنید. برای هزاران دلیل می‌توانید از همسر خود تشکر کنید. وقتی می‌بینید در زمان نیاز به کمک شما می‌آید، درک‌تان می‌کند، خنده به لب‌های‌تان می‌آورد لازم است از او تشکر کنید. وقتی در جمعی صمیمانه مانند دورهمی دوستانه یا خانوادگی هستید، جلوی چشمان همه از او تشکر کنید و بگویید برای چه کاری قدردان هستید.

 1. 13. با او مشورت کنید

برای اینکه عشق خود را نشان دهید، با او مشورت کنید. نظر خواستن از همسرتان به معنای نیاز واقعی شما به کمک برای تصمیم‌گیری نیست، بلکه بیشتر یک ژست برای نشان دادن این است که برای آنچه او می‌گوید ارزش قائل هستید و می‌خواهید همسرتان بخشی از هر کاری که انجام می‌دهید باشد. موضوعاتی که به همسرتان هم مربوط می‌شود را با او درمیان بگذارید. هرگز او را در مقابل عمل انجام شده قرار ندهید.

بیشتر بخوانید:   اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

سهم خود را در عشق ورزیدن در زندگی مشترک انجام دهید تا دنیا را به مکانی بهتر و دوست‌داشتنی‌تر تبدیل کنید. برای زندگی خود بجنگید و بدانید هیچ چیزی شیرین‌تر از تلاش برای عشق‌ورزی به همسر نیست.