من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

عادت های اتمی

خلاصه کتاب عادت های اتمی ، راز موفقیت‌های بزرگ با قدم‌هایی کوچک

6 خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

یکی از راه‌های یادگیری و بهبود شرایط یادگیری است و برای یادگیری چه چیزی بهتر از مطالعه کتاب. در این مطلب یکی از کتاب‌های خوب و تاثیرگذار را برای تغییر در رفتار و کسب زندگی به شما معرفی خواهم کرد.
کتاب عادت‌ های اتمی در اواخر سال 2018 به چاپ رسید و از آن زمان فروش بالایی داشته است. در این کتاب، نویسنده (جیمز کلییر) نشان می‌دهد که چگونه عادت‌های کوچک روزمره می‌توانند اثرات بزرگی در زندگی بگذارند. او هم‌چنین راهکارهایی برای ایجاد عادات جدید و پایبند ماندن به آن‌ها ارائه می‌کند.
کلییر عنوان کتابش را عادت‌های اتمی انتخاب کرده است، زیرا معتقد است عاداتی که مانند اتم کوچک و بنیادین هستند، می‌توانند اثراتی عظیم به جای بگذارند. اگر شما هم می‌خواهید در زندگی‌تان عادات اتمی ایجاد کنید، خواندن خلاصه کتاب عادت‌های اتمی را از دست ندهید.

 

کتاب عادت‌های اتمی برای چه کسانی مناسب است؟
• کسانی که می‌خواهند در زندگی‌شان عادات مثبتی ایجاد کنند یا عادات منفی‌شان را کنار بگذارند.
• کسانی که می‌خواهند با تغییر عاداتشان زندگی بهتری داشته باشند.
• کسانی که می‌خواهند با ساز و کار عادات آشنا شوند.
و به‌طور کلی تمام کسانی که قصد دارند با تغییر شرایط موجود آینده بهتری را برای خود رقم بزنند. اگر شما هم جز این دسته افراد هستید ادامه مطلب را از دست ندهید.
در ابتدا و قبل از شروع خلاصه کتاب عادت های اتمی، معرفی کوتاهی از نویسنده کتاب خواهم داشت.

درباره نویسنده کتاب عادت های اتمی
جیمز کلییر نوسنده کتاب عادت‌های اتمی، نویسنده، سخنران، عکاس و کارآفرینی است که تمرکزش بر عادات و اهمیت آن‌ها در رشد و توسعه شخصی است. او در وبسایتش jamesclear.com نوشته‌ها و آثارش را در اختیار مخاطبانش می‌گذارد.
نوشته‌های جیمز کلییر تا به حال در مجله هایی مثل نیویورک تایمز، کارآفرین و تایم به چاپ رسیده‌اند.

جیمز کلیر یکی از بهترین نویسندگان و سخنرانان حوزه بهبود فردی است که تلاش دارد مخاطبان خود را به سمت بهبود مستمر هدایت کند. کتاب عادت های اتمی یا «Atomic Habits» یکی از آثار فوق‌العاده او به شمار می‌رود که دو هدف اصلی را دنبال می‌کند و به بررسی آن‌ها می‌پردازد.
هدف اول، عادت‌های خوب را در خود ایجاد کنیم و هدف دوم،عادت‌‎های بد را در خود کم‌رنگ کنیم و در نهایت آن‌ها را به صورت کامل از وجود خود ریشه‌کن کنیم.

اولین قد برای شروع مطالعه این کتاب این است که عادت را تعریف کنیم. تعریف شما از عادت چیست؟

عادت به‌ معنی کارهایی است که به‌شکل روزمره درمی‌آیند و ناخودآگاه آن‌ها را در کارهای روزمره‌ی خود انجام می‌دهیم. اتمی هم به‌معنای جزئی کوچک از سیستم است که نمی‌تواند به جزء کوچک‌تری تقسیم شود. جیمز کلیر اصطلاح «عادت اتمی» را به این دلیل انتخاب کرده که بر کارهای بسیار کوچکی که به‌طور مداوم تکرار می‌شوند و از آن به‌عنوان اجزای تشکیل‌دهنده‌ی سیستم مرکب رشد یاد می‌کند.

عادت های اتمی به چه معناست؟
عادت‌های اتمی، عادت‌های ریز و کوچکی هستند که به اتم تشبیه شده‌اند.
این عادات مانند اتم کوچک هستند اما توانایی قدرتمند بودن را دارند. این عادت‌ها زمانی قدرتمندتر می‌شوند که به صورت مکرر تکرار شوند. شما اگر بتوانید روز به روز در خودتان عادت‌های خوب را در خودتان تقویت کنید بعد از مدتی نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد و در مقابل بر عکس این حالت نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال شما اگر یک کتاب درسی را هر روز بخوانید دیگر نزدیک امتحان استرس و نگرانی نخواهید داشت و همچنین اگر زیاد از نوشابه مصرف کنید به مرور این برای شما تبدیل به یک عادت روزانه خواهد شد.

چرا عادت های کوچک تفاوت‌های بزرگی ایجاد می‌کنند؟

هیچ گاه نقش تغییرهای کوچک و روزمره را دست کم نگیرید. معمولا خودمان را قانع می‌کنیم موفقیت‌های بزرگ به قدم‌های بزرگ نیاز دارند، چه هدف‌تان کاهش وزن، ساختن ساختمان، نوشتن کتاب و جه هدف‌تان تبدیل شدن به ی سرمایه‌گذار بزرگ باشد، هر هدف داشته باشید، با تغییرات مثبت کوچک می‌توانید به آن دست پیدا کنید. شاید بهبود یک درصدی خیلی به چشمگیر نباشد اما در بلندمدت معجزه خواهد کرد.
شما در خود تغییری ایجاد می‌کنید و وقتی در یک مدت زمان کوتاه از آن نتیجه نمی‌گیرید به راحتی تسلیم می‌شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

خلاصه کتاب عادت های اتمی

عادت‌ها باید به اندازه کافی طولانی باشند تا در یک جا با یک شکست قله موفقیت را فتح کنند. به نمودار بالا توجه کنید. کلیر معتقد است که بیشتر افراد در دره‌ی نا امیدی عادات خود را ترک می‌کنند. باید به این توجه کنید که عادت‌های شما هیچگاه از بین نمی‌روند بلکه ذخیره می‌شوند. هنگامی که شما دره‌ی نا امیدی را بگذرانید و با یک تغییر مسیر در مسیر موفقیت قرار گیرید آنجا است که نمودار دچار شکست می‌شود و شما در حال رسیدن به فلات نتیجه گیری هستید. بسیاری از مردم در این حالت فکر می‌کنند موفقیت شما یک شبه اتفاق افتاده و این را درک نمی‌کنند.

عادت‌ها به معنای تجمع سود حاصل از بهبودهای شخصی هستند. به همان ترتیب که سود بالاتر به سرمایه بیشتر تعلق میگیرد و بر روی آن انباشته می شود، عادت‌هایتان نیز در صورت تکرار، چنین تاثیری خواهند داشت. اگر در بازه یک روزه به آنها نگاه کنید شاید تفاوت چندانی ایجاد نکند، اما تاثیری که در طول ماهها و سالها برجای می گذارند می تواند بزرگ باشد. تنها با نگاه به دو، پنج و یا ۱۰ سال آینده است که ارزش عادت های خوب برای ما آشکار می شود.
همه ما تغییرات کوچک را نادیده می‌گیریم چون در لحظه خیلی مهم به نظر نمی رسند. مثلاً اگر هم اکنون مقدار اندکی پول ذخیره کنیم، درجا ثروتمند نخواهیم شد. همچنین اگر چندین روز به صورت مداوم به باشگاه برویم، قهرمان ورزشی نخواهیم شد.
باید بدانید نتایج به‌سرعت ظاهر نمی شوند. برای گرفتن نتیجه مناسب باید کمی صبور باشید.

تاثیر پیشرفت‌های کوچک
جیمز کلیر نویسنده کتاب عادت‌های اتمی معتقد است که اغلب ما پیشرفت‌های کوچک خودمان را خیلی راحت نادیده می‌گیریم و معتقدیم که موفقیت‌های بزرگ به اقدامات بزرگ نیاز دارد.
اگر شما بتوانید روزی یک درصد بهتر از دیروز باشید، بعد از یک سال ۳۷ برابر بهتر خواهید شد و این برای هر هدفی ثابت است مانند وزن کم کردن، برنده شدن در یک مسابقه و یا راه اندازی یک کسب و کار. عادات کوچک می‌توانند با گذشت زمان ترکیب شوند. عادات‌های اتمی نیز اینگونه هستند و به مرور تاثیر گذار خواهند بود. شما فکر می‌کنید که آن‌ها تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند اما تاثیر آن‌ها به مرور و در ماه‌ها و سال‌ها خود را نشان می‌دهد.

عادت‌ها مانند درخت بامبو هستند
اگر بخواهیم به قدرت عادت اشاره کنیم، باید آن‌را با بامبو مقایسه کنیم. اگر به روند رشد بامبو دقت کنید، خواهید دید در ۵ سال اول عمرش، رشد زیادی نخواهد کرد. زیرا در این دوران در حال ایجاد ریشه خود در زمین است، اما پس از ۶ هفته به اندازه ۲۷ متر رشد می‌کند.
فرض کنید یک قالب یخ روی میز جلوی شما قرار دارد. اتاق سرد است و می‌توانید بخار نفس خود را ببینید. هم اکنون دما ۴ درجه است. خیلی آرام اتاق رو به گرم شدن می‌کند.
– منفی سه درجه
– منفی دو درجه
– قالب یخ هنوز روی میز جلوی شماست.
– منفی یک درجه
– صفر درجه
هنوز اتفاقی نیفتاده

سپس در دمای 1 درجه بالای صفر، شروع به ذوب شدن می کند. تغییر یک درجه‌ای تغییر بزرگ را ایجاد کرده است. بنابراین لحظات دستیابی به موفقیت، معمولا نتیجه اقدامات قبلی هستند. به همین ترتیب عادت‌ها هیچ تفاوتی ایجاد نمی کنند، مگر اینکه استمرار داشته باشند.
برای موفقیت باید صبور باشید
یکی از سخت‌ترین قسمت‌های ایجاد عادت‌های ماندگار این است که، افراد پس از ایجاد تغییرات و مشاهده نکردن اثر مثبت، تصمیم به توقف آن می گیرند.
همواره انتظار داریم پیشرفت خطی باشد اما نتایج تلاش‌های ما با تغییر ظاهر می‌شوند. تمام نتایج بزرگ از قدم‌های کوچک حاصل می‌شوند. بذر هر عادتی، یک تصمیم کوچک است. اما وقتی این تصمیم تکرار شود، آن عادت جوانه میزند و قدرت می‌گیرد. ریشه‌ها خودشان را تقویت کنند و شاخه‌ها رشد می کند.

چه چیزهایی از کتاب عادت های اتمی خواهید آموخت؟
در این کتاب یاد می‌گیرید که بهتر است رشدهای بزرگ را به رشدهای کوچک‌ تقسیم کنید. این رشدهای کوچک دست‌یافتنی هستند و رسیدن به آن‌ها آسان است.
این کتاب به شما آموزش می‌دهد که هر روز یک درصد بهتر شوید. همواره امید داشته باشته باشید و بر بی‌انگیزگی غلبه کنید. غلبه بر بی‌انگیزگی نیازمند اعتماد به نفس و ایجاد یک هویت قوی‌تر برای خودتان است. یکی از مهم‌‎ترین درس‌های این کتاب برای زندگی شما این است که، وقتی در زندگی در یک مسیر اشتباه قرار می‌گیرید، مجدداً به مسیر درست برگردید.

 

جمع‌بندی

اگر قصد دارید در آینده‌ای دور یا نزدیک موفق شوید و تغییری بزرگ ایجاد کنید، باید هدف داشته باشید، برنامه‌ریزی کنید و قدم‎های کوچک خود برای رسیدن به هدف را به صورت مستمر بردارید. این راهی است که شما را به موفقیت خواهد رساند.