بررسی روانشناسی زنان

بررسی روانشناسی زنان

یکی از بزرگترین اشتباهات در روانشناسی زنان این است که زنان را در رابطه با مردان مورد بررسی قرار می‌دهند. درصورتی که زن، جنسیتی جداگانه با تحلیل و روان شناسی مختص به خود است.

چرا روان شناسی زنان مهم است؟ در مطالعات اخیر، اختلاف نظرهای بسیاری در موضوع تفاوت جنس زن و مرد به وجود آمده است.

در گذشته، زن جنسی ظریف شمرده می‌شد که وظایف و محدودیت‌های مشخصی داشت. درحقیقت زندگی زنان محدود به خانه، آشپزخانه و بچه‌داری بود. با پیشرفت تمدن بشری، آگاهی زنان نسبت به توانایی‌های خود افزایش یافت و به مرور از ظرفیت‌های آن‌ها در جامعه استفاده شد.

در راستای اهمیت به روانشناسی زنان، موجی با عنوان برابری حقوق زنان و مردان به راه افتاد. ابتدا این موج در جهت آگاهی بخشیدن به جامعه درخصوص نیازهای بدیهی زنان و لزوم حضور آن‌ها در عرصه‌های مختلف جامعه در حرکت بود.

این کمپین‌ها و فعالیت‌ها نتایج خوبی به همراه داشتند اما پس از مدتی نظریات افراطی کار را به جایی رساند که تفاوت‌های طبیعی زن و مرد کامل از دید افراد پنهان ماند.

در این مقاله به جزئیات مهم و نادیده گرفته شده در بحث روان شناسی زنان خواهیم پرداخت.

افراط در نظریه‌های روانشناسی زنان

در اصل هدف زنان این بود که خود را به عنوان جنسی مستقل، دارای هویت و شهروند درجه یک به جامعه معرفی کنند اما آیا می‌توان تفاوت‌های روانی و بیولوژیکی بین زن و مرد را نادیده گرفت؟

زن نیازها، پتانسیل‌ها، روحیات و توانمندی‌های متفاوتی نسبت به مرد دارد و قاعدتاً شرایط بیولوژیک او بسیار متفاوت خواهد بود.

نکته‌ای که به آن توجه نشد این است که مفهوم عدالت و برابری یکسان نیست. البته در روان شناسی مدرن زنان آموزش داده می‌شود که هر زن شخصیت خاص خود را دارد.

بیشتر بخوانید:   آیا احساسات واگیردار است؟

هدف اصلی در علم روانشناسی زنان و شاخه‌های دیگر علم روان شناسی این خواهد بود که هر شخصی در جامعه با توجه به شرایط و علایقی که دارد، راه خود را انتخاب کند و بدون نگاه جنسیتی و قضاوت شدن، زیست و تکامل نماید.

برچسب‌هایی که زنان از آن فراری‌اندبرچسب‌هایی که زنان از آن فراری‌اند

  • تو دختری

همین عبارت عادی و پیش پا افتاده، بزرگترین آسیب‌ها را به این جنس وارد کرده است. اینکه خواسته‌های یک فرد تنها به دلیل جنسیتش برآورده نشود، پیامدهایی مانند بیزاری جستن از هویت به دنبال دارد.

به همین راحتی، عبارتی که شبانه روز می‌گوییم یا می‌شنویم می‌تواند منجر به آسیب‌های روحی فراوانی شود.

بسیاری از تابوهایی که ما در جامعه برای دختران داریم، مناسب زندگی امروزی نیستند. دختران ما مداوم در جامعه حضور دارند و متوجه این تناقض‌ها خواهند شد.

باید بدانیم آنچه همه به آن باور دارند، الزاماً درست نیست. ما خود آنچه طبق علم روانشناسی و مناسبات زمان برای فرزندمان مناسب یا نامناسب باشد را می‌دانیم. البته برای عبور از این راه پرچالش، نیاز به مشاوره روانشناسی در تهران یا شهر محل سکونت خود خواهیم داشت.

  • نمی‌توانی

پیش از پیشرفت علم روانشناسی زنان، آن‌ها تنها به دلیل شرایط ظاهری که دارند، از بسیاری از علایق خود جا ماندند؛ این شغل‌ مناسب زن نیست، این ورزش‌ برای دخترها سنگین است و عبارات این چنینی که بسیار شنیده‌ایم.

بگذارید بی‌تعارف صحبت کنیم. اگر ما به عنوان والدینی آگاه، فرزند خود را به درستی تربیت کرده باشیم، احترام به انتخاب او، احترام به روش تربیتی خودمان است. زمان آموزش به اتمام رسیده، حال وقت پذیرش تفاوت‌های نسلی است.

بیشتر بخوانید:   4 نظریه مهم در روانشناسی خواب و رویا

علاوه بر آن درصورتی که با روش‌های روان شناسی پیشنهاد شده در مشاوره روانشناسی تهران یا شهر خود این روند را طی کرد باشید، جای هیچ نگرانی نیست.

روانشناسی زنان می‌گوید: دختران ما دارای شخصیت‌های محکم و مستقلی هستند که می‌توانند با چالش‌های تصمیمی که گرفته‌اند، رو به رو شوند.

  • برچسب‌های ظاهری

در بسیاری از ادوار، زن نماد ظرافت و زیبایی بوده است. تا جایی که زیبا بودن به یکی از وظایف زنان دنیای امروز مبدل شد. چنین مفهومی بار روانی بسیاری برای دختران به‌خصوص در سنین نوجوانی به همراه دارد.

جمله زیر از اولین مفاهیمی‌ست که در جلسات مشاوره روانشناسی به والدین می‌آموزند تا آن را آنقدر تکرار کنند که در ضمیر ناخودآگاه فرزندشان حک شود.

«خودت را همان‌گونه که هستی دوست داشته باش. با تمام تفاوت‌های ظاهری که داری. تو همان اندازه که هستی، کافی خواهی بود.»

درواقع روانشناسی زنان نمی‌گوید که خود را بی‌هیچ برنامه‌ای برای بهتر شدن رها کنیم. طبیعتاً یک سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، روتین ورزشی، اهمیت به پوست و … باید در دستور کار ما قرار گیرد.

این برنامه برای زیباتر شدن نیست بلکه برای داشتن جسم و روحی سالم خواهد بود.

تاثیر رسانه امروزی در تضاد با مفاهیم روانشناسی زنان

تاثیر رسانه امروزی در تضاد با مفاهیم روانشناسی زنان

از دیگر معضلات زندگی امروزی، رسانه بی‌چهارچوب است. پلتفرم‌های بسیاری که بدون هیچ فیلتری، هر نوع محتوایی را نشر می‌دهند.

ادراک ما از طریق حواس پنجگانه‌ای که داریم تغذیه می‌شود. آنچه می‌بینیم، می‌شنویم، لمس می‌کنیم، بو می‌کشیم یا مزه می‌کنیم یک تصویر نهایی و کلی در تمام ابعاد را در ضمیر ناخودآگاه‌مان شکل می‌دهند.

حال بیندیشیم از صبح که بیدار می‌شویم به چه محتوایی دسترسی داریم؟ تصاویر زنان و دخترانی که چهره‌های همسان و دستکاری شده دارند و در قالب زن قوی و موفق به جهان معرفی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:   سلامت روانی با امیدواری

طبق روانشناسی زنان به همین راحتی خوراکی که چشم‌مان به دیدنش عادت کرده است تبدیل به معیار زیبایی ذهنی‌مان خواهد شد.

ما به مرور از خودمان توقع بی‌جا پیدا می‌کنیم و برای رسیدن به این استانداردها دست به عمل‌های زیبایی غیر ضروری خواهیم زد.

درست است که به عنوان یک انسان باید احساس خوبی به خود داشته باشیم. این احساس تاثیر مستقیم بر اعتماد به نفس، عزت نفس و بسیاری از مهارت‌های اجتماعی‌مان دارد اما برای اینکه از مسیر تعادل خارج نشویم به کمک مشاوره روانشناسی در تهران یا شهرستان‌های دیگر نیاز خواهیم داشت.

کلام آخر برای زنان

زنان در تمام جوامع تا سال‌های زیادی به عنوان شهروند درجه دو زندگی کردند که تنها با جنس مرد معنا می‌یافتند.

به عنوان افرادی که در جامعه‌ای همچنان ناآگاه زیست می‌کنیم، اگر امروز بخواهیم به این بخش از جامعه لطفی کنیم این است که بیش از هر چیز به سلامت روان آن‌ها اهمیت دهیم. در این راه حتماً نیاز به یاری متخصصان خواهیم داشت زیرا با مفهومی به عنوان روان شناسی زنان بیگانه هستیم.

اگر زن هستید، برای کمک به خود و اگر مرد هستید برای کمک به تاثیرگذارترین افراد زندگی‌تان نسبت به دریافت مشاوره روانشناسی در تهران یا شهر محل سکونت خود اقدام نمایید.