من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

10 روش تقویت انگیزه در کودکان

تقویت انگیزه در کودکان
Little child girl plays superhero. Child on the background of sunset sky. Girl power concept

از گذشته تا به امروز یکی از مهم‌ترین عواملی که مانند سدی بر سر راه موفقیت کودکان قرار گرفته است، چیزی جز بی‌انگیزگی نبوده و نیست. کودکان بی انگیزه تمایلی برای یادگیری و کسب موفقیت در زندگی ندارند، بنابراین والدین این کودکان باید با استفاده از روش‌های تقویت انگیزه در کودکان اقدام به بازگرداندن انگیزه در آن‌ها کنند.

تقویت انگیزه در کودکان امری بسیار مهم و حیاتی است، که می‌تواند نقش بسزایی در حفظ روحیه کودک داشته ‌باشد. بزرگسالان هنگامی که دچار بی‌انگیزگی می‌شوند به تنهایی قادر به بازگرداندن انگیزه خود هستند، اما کودکان بی انگیزه برای اینکار به کمک والدین خود احتیاج دارند.

والدین با شناخت راههای ایجاد انگیزه در کودکان می‌توانند به کودکان بی انگیزه خود کمک کنند. در این مقاله از سایت آکادمی هفت قصد داریم به بررسی روش‌های تقویت انگیزه در کودکان بپردازیم، پس اگر شما هم جزو والدینی هستید که می‌خواهند به کودکان بی‌انگیزه خود کمک کنند، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انگیزه در کودکان
(انگیزه در کودکان)

اهمیت تقویت انگیزه در کودکان

همانطور که می‌دانید انگیزه رابطه مستقیمی با موفقیت دارد، به همین منظور والدین باید توجه ویژه‌ای به کودکان بی انگیزه خود داشته باشند، ضمن اینکه لازم است در جهت تقویت انگیزه در کودکان نیز گام‌های مستمری بردارند.

شاید شما هم در اطرافیان خود کودکان بی انگیزه زیادی دیده ‌باشید؛ کودکانی که هوش و ذکاوت کافی برای انجام هرکاری را دارند، اما به دلیل بی‌انگیزگی گامی در جهت دستیابی به موفقیت برنمی‌دارند.

اولین قدم پیش از بکارگیری راههای ایجاد انگیزه در کودکان، یافتن دلیل بی‌انگیزگی آنان است. شما ابتدا باید علت این بی‌انگیزگی در کودک خود را پیدا کنید، سپس به پرورش انگیزه آن‌ها بپردازید. شاید فرزندتان دچار افسردگی باشد یا با محیط اطراف خود به سختی ارتباط برقرار کند؛ در اینگونه موارد لازم است ابتدا این مشکلات را برطرف نموده و سپس به تقویت انگیزه در کودکتان بپردازید.

راههای ایجاد انگیزه در کودکان

والدین کودکان را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین حامی در راستای مسیر کسب موفقیت آنان دانست، پس اگر تحت عنوان والدین کودک یا کودکان خود ایفای نقش می‌کنید، این وظیفه شماست که در این مسیر به‌عنوان بزرگ‌تر به کودکان بی انگیزه‌تان کمک کنید.

برای تقویت کردن انگیزه در کودکان بی انگیزه راه‌های زیادی وجود دارد که شما با آزمون و خطا، شناخت روحیات فرزند خود و موارد دیگری که می‌تواند تاثیرگذار باشد، قادر هستید روش مناسب برای ایجاد انگیزه در کودک خود را انتخاب کنید. در ادامه این مقاله به 10 مورد از راههای ایجاد انگیزه در کودکان بی انگیزه اشاره کردیم.

ایجاد علاقمندی در کودکان

یکی از راه‌های تقویت انگیزه در کودکان ایجاد علاقمندی در آن‌ها است. سعی کنید علاقمندی‌های کودکان خود را شناسایی و درباره آن‌ها با او صحبت کنید. این مسئله باعث می‌شود کودک متوجه ارزش و اهمیتی که برای شما دارد، شود.

موفقیت‌های کودکتان را جشن بگیرید
(موفقیت‌های کودکتان را جشن بگیرید)

موفقیت‌هایشان را جشن بگیرید

تشویق و دادن پاداش به کودکان برای دست‌آوردهایشان یکی از تاثیرگذارترین راه‌های تقویت انگیزه در کودکان است. به او بگویید که به داشتنش افتخار می‌کنید. موفقیت‌های کوچکش را جشن بگیرید تا متوجه شود که حتما نباید به دنبال نتیجه‌های بزرگ باشد بلکه برای کوچک‌ترین چیزها هم می‌توان حس موفقیت را تجربه کرد. 

فضای مثبتی ایجاد کنید

اگر فرزندتان وجود ترس یا شک را در شما حس کند ، اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهد. شما با ایجاد یک فضای مثبت، اعتماد‌به‌نفس او را حفظ خواهید کرد، ضمن اینکه مثبت‌اندیشی شما منجر به روشن شدن دیدگاه وی نسبت به وضعیت‌های مختلف می‌شود. پس می‌توان به‌جرأت گفت که ایجاد فضای مثبت در خانه می‌تواند به تقویت انگیزه در کودکان کمک زیادی کند.

هیجان ایجاد کنید

ایجاد حس هیجان‌ در فرزندان یکی از موثرترین راه‌های تقویت انگیزه در کودکان است، ضمناً شما نیز باید هیجان خود را در قبال آن‌ها نشان دهید. ترشح آدرنالین و ایجاد هیجان نسبت به اهداف و آرزو‌های فرزندانتان به آن‌ها کمک می‌کند تا در جهت دستیابی به موفقیت، قدم‌های مثبتی بردارند.

برنامه‌ریزی

شاید با خود فکر کنید که برنامه‌ریزی چگونه می‌تواند به تقویت انگیزه در کودکان کمک کند؟ لازم به ذکر است که با ایجاد یک استراتژی مشخص برای رسیدن به اهداف، کودک شما می‌تواند مسیری که در پیش رو دارد را ببیند، ضمن اینکه انگیزه حرکت در او ایجاد می‌شود.

کودکتان را تشویق کنید
(کودکتان را تشویق کنید)

تشویق کردن را فراموش نکنید

فرزندانتان را برای برداشتن کوچک‌ترین قدم نیز تشویق کنید، در عین‌حال به آن‌ها بگویید که چقدر عالی و توانمند هستند. تشویق مستمر در نهایت منجر به تقویت انگیزه در کودکان خواهد شد.

هدفگذاری

اولین قدم برای دستیابی به هر موفقیتی هدفگذاری است. به کودکان خود کمک کنید تا اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را یادداشت کنند، همچنین برای رسیدن به اهدافشان جایزه تعیین کنید. این روش رفته‌رفته منجر به تقویت انگیزه در کودکان می‌شود.

فرزندانتان را تحت فشار نگذارید

سخت‌گیری بیش‌از‌حد نه‌تنها منجر به تقویت انگیزه در کودکان نخواهد شد، بلکه باعث نابودی آن‌ها نیز می‌شود؛ پس دست از کنترل کودکان خود برداشته و در این مسیر همچون یک حامی، آن‌ها را همراهی کنید. هرچه محیطی که برای آموزش و یادگیری فرزندتان آماده می‌کنید، آرامش بیشتری داشته باشد، انگیزه او را برای یادگیری افزایش خواهید داد.

از تلاش او تجمید کنید نه نتیجه

برای تقویت انگیزه در فرزندتان باید روی تلاش آن‌ها تمرکز کنید، نه نتیجه‌ای که به‌دست می‌آورند. هنگامی که تمرکز خود را بر تلاش کودک می‌گذارید، به او یاد می‌دهید که در صورت گرفتن بد، به دنبال امتحان کردن روش دیگری برای رسیدن به موفقیت باشد.

در کودکتان حس موفقیت ایجاد کنید
(در کودکتان حس موفقیت ایجاد کنید)

احساس موفقیت را در او ایجاد کنید

برای کودک شما موفقیت نباید فقط در رسیدن به هدفی خاص خلاصه شود. این وظیفه شما است که به کودک خود بیاموزید حتی با کوچک‌ترین کارها نیز احساس موفقیت کند، ضمن اینکه در مسیر حرکت به سوی اهدافش همواره حس موفقیت داشته باشد. این مسئله می‌تواند تاثیر مستقیمی بر انگیزه در کودکتان داشته باشد.

سخن آخر

تقویت انگیزه در کودکان مسئله بسیار مهمی است که تاثیر مستقیمی بر موفقیت کودک شما در آینده دارد؛ پس برای والدین واجب است که به انگیزه کودکان خود توجه کرده و در این راه به آن‌ها کمک کنند.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت سعی بر این داشتیم تا شما را با راههای تقویت انگیزه در کودکان آشنا کنیم. امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما مفید واقع شود. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.