من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

مشتریان خود را بشناسید

مشتری درونی و بیرونی

مشتریان به دو گروه بیرونی و درونی تقسیم می‌شوند. مشتری درونی کسی است که برای موفقیت خود به شما وابسته است، و متقابلاً شما هم برای موفقیت در کارتان به او وابستگی دارید. آنها شامل همکاران و کارکنان‌تان می‌شوند. در واقع تمام کسانی که شما به آنها کمک می‌کنید یا آنها به شما کمک می‌کنند. اما مشتری بیرونی کسی است که کالای تولیدی شما را خریداری می‌کند. آنها عامل اصلی در موفقیت تجاری شما محسوب می‌شوند. توانایی شما در شناسایی درست این مشتری، موضوع اصلی برنامه ریزی راهبردی است. برای پیدا کردن او به این فکر کنید که مشتری شما چه می‌خواهد تا خواسته‌ی او را برآورده کنید؟ آیا میتوانید بگویید محصول شما چگونه می‌تواند زندگی و کار مشتری شما را بهتر کند؟

 

مشتری پرارزش و کم ارزش

لازم است که ویژگی های مشتریان خود را شناسایی کنید. اینگونه می‌توانید به سرعت مشخص کنید که مشتریان پر ارزش شما کدامند. امروزه بسیاری از شرکت ها سعی می‌کنند وقت و انرژی خود را بیشتر صرف پرارزش‌ترین مشتریان خود بکنند. و در ضمن بکوشند مشتریان بیشتری مانند آنها به دست آورند. در ضمن این شرکت ها سعی می‌کنند تا حد امکان از پرداختن به مشتریان کم‌ارزش خودداری کنند.

 

زمینه‌های برتری خود را شناسایی کنید

به کمک پنج نشانه می‌توانید متوجه شوید که آیا در مسیر درست حرکت می‌کنید یا خیر:

  • در آن فعالیت در سطح عالی قرار دارید. عملکرد شما صرفاً خوب نیست بلکه عالی است.

  • از کاری که می‌کنید لذت می‌برید.

  • تشویق و تحریک می‌شوید و انرژی دوباره می‌گیرید.

  • انرژی شما مسری است و اطرافیان شما هم به همین شکل نیرو می‌گیرند.

  • انگیزه‌ای پیدا می‌کنید که پیوسته توانمندی ها و استعدادهای خود را بهبود ببخشید.

 

موانع حساس را از میان بردارید

هر هدف و پروژه‌ی در حال پیشرفتی دست‌کم با یک مانع و مشکل روبه روست، که سرعت دستیابی شما را به آن هدف یا پروژه مشخص می‌سازد. برای مثال از خود بپرسید اگر هدف من این است که درآمد خود را 50درصد افزایش بدهم چرا به این سطح نرسیده‌ام؟ و یا اگر میخواهم بر آمادگی جسمانی خود بیفزایم چرا هر روز ورزش نمی‌کنم؟ به این نکته توجه کنید که 20 درصد از از موانع شما خارج از شما قرار دارندو 80 درصد موانع را باید در خودتان بیابید. توانایی شما در تاثیرگذاشتن بر دیگران و یا کنترل عوامل بیرونی بسیار محدود است. از این رو همیشه با خود شروع کنید و موانع را در خود بجویید.

مقاله های مرتبط:
موفقیت شغلی
در کجای منحنی سیگموید قرار دارید؟
 قانون پارتو
تجارت خود را رشد بدهید
برنامه بازاریابی قدرتمندی تدارک ببینید
مارک تجاری شخصی خود را خلق کنید
منبع: موفقیت شغلی