دوستی قبل از ازدواج؛ آری یا خیر؟

دوستی قبل از ازدواج؛ آری یا خیر؟

در مقاله ی دوستی قبل از ازدواج می‌خواهیم به این نکته اشاره کنیم که ارتباط پیش از ازدواج، مفید است یا خیر؟

در گذشته ازدواج‌ها به صورت سنتی بوده است اما امروزه قبل از ازدواج دختر و پسر با هم دوست می‌شوند. این نوع روابط به چند مسیر ختم می‌شود: ازدواج سفید، ازدواج قانونی و بعضی‌ها هم به جدایی و شروع رابطه دیگری.

فایده دوستی قبل از ازدواج:

ارتباط با جنس مخالف که منجر به ازدواج می‌شود، می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد. افراد در این نوع ازدواج نسبت به کسانی که انتخاب سنتی دارند از یکسری نکات مثبت برخوردارند.

در این بخش به بعضی از این فواید اشاره خواهیم کرد:

  • یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین فواید این است که شما به شناخت کافی از یکدیگر می‌رسید و با چهره واقعی هم‌دیگر آشنا می‌شوید.

مدت زمان رابطه بسته به نوع شخصیت طرفین ممکن است طولانی یا کوتاه مدت باشد.

در این مدت زمان که در موقعیت‌های مختلف کنار هم‌دیگر هستید، با طرز فکر طرف مقابل مثل صبر، وضعیت مالی و دیگر خصوصیات او آشنا می‌شوید.

برای افرادی که هدف‌شان از برقراری این ارتباطات ازدواج است، این‌ها لازمه یک زندگی موفق خواهد شد. شما می‌توانید پس از ازدواج با تکیه بر همین موارد برای بهبود رابطه زناشویی‌تان تلاش کنید.

  • خوبی دوستی قبل از ازدواج این است که شما خود واقعی‌تان را در رابطه به نمایش می‌گذارید و به شناخت کافی از هم‌دیگر می‌رسید. مثل زمانی که در کنار دوست قدیمی‌تان هستید.
  • شما باید با خانواده و دوستان طرف مقابل ارتباط داشته باشید چراکه آن‌ها روی زندگی شما تاثیر مستقیم می‌گذارند.
  • یکی دیگر از فواید این نوع رابطه‌ها این است که شما فرصت کافی برای تصمیم‌گیری دارید و می‌توانید به این فکر کنید که آیا عاشق فرد اشتباهی شده اید یا خیر؟
بیشتر بخوانید:   آبروداری با رازداری در زندگی مشترک

آسیب‌های روابط قبل از ازدواج:

آسیب های روابط قبل از ازدواج

با وجود تمام فوایدی که دوستی‌های قبل از ازدواج دارند یک سری آسیب‌ها هم در کنار آن هست.

  • احتمال جدایی وجود دارد.

وقتی شما تجربه رابطه‌های متعدد را داشته باشید، احتمال دارد بعد از ازدواج فکر کنید که همسرتان نمی‌تواند نیازها و احساسات شما را درک کند.

ممکن است شما به روابط ناموفق قبل‌از ازدواج‌تان برگردید و به همسرتان خیانت کنید. این‌ها زمینه‌ساز مشکلات بزرگ و حتی طلاق هم خواهد بود.

  • روابط دوستی قبل از ازدواج می‌تواند روی روابط دیگر هم تاثیر بگذارد.

در خیلی از خانواده‌ها اینگونه روابط پذیرفته نشده است. برای همین خیلی از دختران و پسران مخفیانه وارد رابطه می‎‌شوند. چنین عقیده‌ای باعث بروز بسیاری از دروغ‌ها و پنهان‌کاری‌ها می‌شود که ممکن است تبعات بدی داشته باشد.

  • دیدگاه شما نسبت به عشق عوض می‌شود.

شما وقتی وارد رابطه می‌شوید ممکن است طرف مقابل قلب شما را بشکند. احتمال دارد شما دیدگاه‌تان نسبت به عشق عوض شود.

امکان دارد به تمام روابط مشکوک شوید و اجازه ورود افراد دیگر را به زندگی‌تان ندهید.

مدت زمان آشنایی:

زوج‌ها از لحاظ سنی و شرایطی که در آن قرار دارند با هم‌دیگر متفاوت‌اند اما بهتر است مدت زمان آشنایی بین یک تا سه سال باشد.

بعضی‌ها معتقدند که باید زمان دوستی طولانی باشد ولی مدت زمان آشنایی به شرایط شخصیتی، خانوادگی، عقیدتی و … شما بستگی دارد.

در زمان دوستی خیلی‌ها سعی می‌کنند تنها اخلاق و ویژگی‌های مثبت خود را نشان دهند و بعد از ازدواج چهره واقعی خود را نشان خواهند داد.

باورهای غلط دوستی قبل از ازدواج:

ـ افرادی که وارد روابط بی‌قید و شرط می‌شوند، معتقدند که حواسشان جمع است و اتفاق ناگواری برای‌شان نمی‌افتد.

بیشتر بخوانید:   تاب‌آوری و مدیریت بحران‌های زندگی

ـ دختران و پسران جوان باید حواس‌شان را جمع کنند.

ـ دخترانی که در معرض ملاقات در خانه یا فضاهای بسته دیگر و … قرار می‌گیرند باید احساس خطر کنند و به رابطه پایان دهند.

ـ پسرانی که به چشم عابربانک به آن‌ها نگاه می‌شود نیز در یک رابطه سمی قرار دارند.

ـ ممکن است فکر کنید، می‌توانید طرف مقابل را تغییر دهید در صورتی که کسی تا خودش نخواهد تغییر نخواهد کرد.

ـ اگر با کسی وارد رابطه می‌شوید و خلقیات او با شما متفاوت است به امید تغییر او در رابطه نمانید.

تضمین دوستی برای ازدواج:

ـآشنایی برای ازدواج مهم است. اما این رابطه‌ها همیشه به ازدواج ختم نمی‌شود. حتی اگر با قصد ازدواج وارد رابطه شوید تضمینی برای این اتفاق وجود ندارد.

آشنایی از مراحل مختلفی تشکیل شده است که در آن‌ معیارهای فردی و انتخاب همسر بررسی می‌شود. در دوستی چون تعهدی وجود ندارد امکان سواستفاده کردن و آسیب زدن به یکی از طرفین در رابطه وجود دارد.

آیا عشق در رابطه کافی است؟

آیا عشق در رابطه کافی است؟

عشق اگر آتشین باشد باعث می‌شود که شما کورکورانه انتخاب کنید و تفاوت‌ها را نبینید. علاقه باعث می‌شود تا شما این فرصت طلایی را به‌خاطر از دست ندادن فرد مورد علاقه‌تان در زندگی‌، چشم روی همه چیز ببندید.

برخورد با جنس مخالف:

رفتار دختران با پسران متفاوت است و این عدم آگاهی می‌تواند باعث سوتفاهم و اختلاف شود. معاشرت با جنس مخالف به شما کمک می‌کند تا با این تفاوت‌ها آشنا شوید.

در نتیجه به شما کمک می‌کند تا ملاک هایی که در یک رابطه طولانی مدت برای‌تان مهم است را بشناسید.

بیشتر بخوانید:   ارزش دوستان در چیست؟

کلام آخر:

هر وقت احساس خطر کردید و متوجه شدید که هدف‌های‌تان از دوستی یکی نیست، می‌توانید به رابطه خاتمه دهید. هدف‌تان را از ادامه رابطه مشخص کنید.

با تمام این صحبت‌ها در رابطه‌ای که قرار است به ازدواج ختم شود، بهتر است بعد از اولین جلسه خواستگاری، درجلسات مشاوره‌های قبل از ازدواج شرکت کنید.