من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

در مورد نگرانی چه می دانید؟

در مورد نگرانی چه می دانید ؟

چقدر نگرانی را می شناسید ؟ آیا می دانید که نگرانی ، اضطراب و استرس با هم متفاوتند ؟آیا تا به حال در مورد چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده است نگران شده‌اید؟ آیا نگرانی در مورد آینده مانع رشد و پیشرفت شما است وجریان زندگی تان را تحت تاثیر قرار داده است؟ اگر جوابتان مثبت است، باید بدانید که تنها نیستید.
به گزارش به نقل از lifehack؛ نگرانی برای همه ما اتفاق می‌ افتد، به خصوص زمانی که این موضوع مربوط به رویدادها، افراد و چیزهایی است که مهم هستند. مشکل نگرانی این است که زمان و انرژی ارزشمند ما را به طور کامل هدر می دهد. به یاد داشته باشید که نگرانی هرگز اندوه فردا را از بین نمی برد بلکه لذت شادی امروز را از شما می گیرد .

نگرانی چیست؟
نگرانی چیزی است که زمانی روی می‌دهد که ذهن شما درگیر افکار منفی، نتایج غیرقابل اطمینان و یا چیز‌هایی می‌شود که ممکن است درست پیش نروند. نگرانی معمولا به شکل افکار مکرر و وسواسی بروز می‌کند. به بیان ساده‌، نگرانی فقط در فکر و ذهن شما روی می‌دهد، نه در جسم‌تان.
نگرانی یا دلواپسی یک واکنش طبیعی است که در آن ذهن تلاش می‌کند با عامل تهدید بیرونی مبارزه کند و جلوی آن را بگیرد. احساس نگرانی با اضطراب یا توجه بیش از حد به مسائل واقعی یا خیالی همراه است. اکثر مردم با نگرانی‌های کوتاه مدت در زندگی خود روبرو بوده‌اند. نگرانی به اندازهٔ طبیعی خود می‌تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد، چون باعث می‌شود که فرد اقدامات پیش‌گیرانه انجام دهد (مانند بستن کمربند ایمنی خودرو یا خرید بیمه آتش‌سوزی) یا از ریسک‌های خطرناک پرهیز کند. (مانند عصبانی کردن حیوانات وحشی )

چرا جانوران نگران نمی شوند ؟

برای یک لحظه تصور کنید که شما زرافه‌ای هستید که شاد و خوشحال در چمنزار هاو دشت‌های آفریقا زندگی می‌کنید و گردنی به اندازه‌ی ۷ فوت (معادل ۲.۱ متر) دارید. گروهی از انسان‌ها را می‌بینید که برای تفریح به آفریقا سفر کرده‌اند و از شما و دوستان‌تان عکس می‌گیرند.
با این حال تفاوت شما با انسان‌ها فقط به داشتن یک گردن دراز یا دوربین عکس‌برداری ختم نمی‌شود. شاید بزرگ‌ترین تفاوت شما با انسان‌ها در سرعت پاسخ‌دهی به نیازهایتان باشد.
• وقتی شما گرسنه هستید، به سمت نزدیک‌ترین درخت حرکت کرده و برگ‌های آن را می‌خورید.
• وقتی طوفانی در دشت به پا شود، پناه می‌گیرید.
• وقتی که یک شیر قصد شکار شما و دوستان‌تان را دارد،فرار می‌کنید.
هر روز به عنوان یک زرافه انتخاب‌هایی در زندگی دارید. این انتخاب‌ها شامل مواردی چون غذا، محل خواب و جلوگیری از شکار شدن هستند و تاثیری فوری بر زندگی شما می‌گذارند. محققان به سبک زندگی شما “پاسخ برگشتی آنی محیط” می‌گویند. چون که بلافاصله از مزایای عملکرد خود بهره‌مند می‌شوید. زندگی شما به شدت در زمان حال قرار دارد.

پاسخ برگشتی تاخیری محیط
حالا سناریو را عوض می کنیم و تصور کنید شما به جای زرافه یکی از همان انسان‌هایی باشید که برای تعطیلات به آفریقا سفر کرده‌اند. بر خلاف زرافه، انسان‌ها در وضعیتی زندگی می‌کنند که دانشمندان به آن ” پاسخ برگشتی تاخیری محیط” می‌گویند.
شما بر خلاف زرافه بلافاصله از منافع عملکرد خود برخوردار نمی‌شوید. اگر شما وظیفه‌ی شغلی خود را به خوبی انجام دهید، چند هفته بعد چک حقوق خود را دریافت می‌کنید. اگر پول خود را از حالا پس‌انداز کنید، سرمایه‌ی کافی در دوران بازنشتگی خواهید داشت. خیلی از مصادیقی که در جامعه‌ی مدرن ظهور کرده‌اند، بر اساس همین تاخیر در پاسخ محیط طراحی شده‌اند.
ما پاداش خود را در آینده دریافت می‌کنیم و مشکل از همین جا شروع می‌شود. یک زرافه نگرانی بابت آینده ندارد اما بسیاری از نگرانی‌های افراد، مربوط به مشکلات آینده است.
به عنوان مثال،حتی زمانیکه در دشت های آفریقا مشغول تماشای زرافه ها هستید هم ممکن است به شرایط شغلی ، رابطه ای و مسائل مختلف دیگری هم فکر کنید.
متاسفانه، زندگی در وضعیت تاخیر در پاسخ محیط، منجر به استرس مزمن و نگرانی برای انسان می‌شود. چرا؟ چون ساختار مغز شما برای حل مشکلات با این شیوه‌ی تاخیری سازگاری ندارد.
در طول صدها هزار سال، نگرانی های بشر در این دسته قرار میگرفت. اما فقط در ۵۰۰ سال اخیر است که نگرانی های قبلی رفع شده است و نگرانی های جدید جای آنها را گرفته اند.
مدت زمانی که انسان دارای زندگی مدرن شد، آنقدر سریع اتفاق افتاد که مغز ما نتوانست خودش را با آن همگام سازد. مغز ما احتیاج به زمان بسیار زیادی دارد که در ساختارش دچار تکامل شود.

هزاران سال پیش، اضطراب برای انسان مفید محسوب می‌شد. چرا که مغزش همان ساختار دریافت پاسخ آنی را داشت و استرس و نگرانی به او کمک می‌کردند که در مواجهه با خطرها و مشکلات عکس‌العمل مناسب نشان دهد.

 

 

 

 

برای مثال:
• یک شیر درنده در دشت مشغول گشت و گذار است > استرس به شما وارد می‌شود> شما فرار می‌کنید> استرس شما را از مرگ نجات داده است.
• طوفانی غرنده از راه می‌رسد> نگرانی باعث می‌شود که به دنبال پناهگاه بروید> پناهگاه را پیدا می‌کنید> اضطراب شما را نجات داده است.
در واقع، نگرانی و اضطراب یادگارهای دوران تکامل مغز هستند. دوران گذشته استرس به شکل مزمن امروزی نبود چرا که خود زمان هم مفهوم چندانی برای بشر نداشت.
نتیجه ی چنین رخدادی، ایجاد خشم، نگرانی بیش از حد، استرس های مزمن و اضطراب همیشگی ما شده است. چرا که بسیاری از چیزهایی که ما نگران آن هستیم، راه حل سریع ندارند و مغز ما برای این مسئله برنامه ریزی نشده است. مغز ما ترجیح می‌دهد راه حل های سریع را بدست آورد اما باید دقت داشته باشیم که وقتی ما نگران می‌شویم ، حالتی در ذهنمان ایجاد می‌پدید که باعث می‌شود بارها و بارها به آن موضوع فکر کنیم تا مغزمان بتواند یک راه حل برایش پیدا کند.

حقه‌های مغزی که منجر به ا حساس نگرانی می‌شوند
ثابت شده که اغلبِ اتفاقاتی که در موردش نگرانی دارید هرگز اتفاق نمی‌‌افتند. برای اینکه این مسئله به خود شما نیز ثابت شود بهتر است تمام چیزهایی که نسبت به آنها احساس نگرانی دارید را بنویسید و پس از چند هفته یا چند ماه یا حتی یک سال، آنها را مجددا مرور کنید و ببینید آیا آنها اتفاق افتاده‌اند یا نه.
اولین حقه‌ی مغزی :
یکی از عملکردهای جالب توجه و تقریبا جاودیی مغز این است که مغز ما در سطح ناخودآگاهش سعی می‌کند نسبت به آنچه که خودش می‌داند اصلا رخ نمی‌دهد نگرانی داشته باشد و وقتی آن اتفاق رخ نداد، خودش به خودش جایزه بدهد. در واقع مغز به طور جالب توجهی خودش را سرگرم ِ نگرانی در مورد چیزهایی می‌کند که احتمال رخ دادنش خیلی کم است و بعد هم که آن اتفاقات رخ نداد، مغز خودش به خودش جایزه می‌دهد. ترفند جالبی است.نه؟…

دومین حقه‌ی مغزی :
مورد دیگری که تحقیق شده و دیده شده این است که در بعضی مواقع، نگرانی های ما باعث حواس پرتی ما در مورد چیزی می‌شود که واقعا ما را ناراحت کرده است. یعنی به اصطلاح مغز خودش را سرگرم یکسری چیزهای کوچک و بی‌اهمیت می‌کند و شما را نگران آنها می‌کند تا خودش را از یک چیز بسیار عمیق‌تر دور کند.
البته هنوز دلیل علمی‌ این عملکردها در مغز مشخص نشده اما ثابت شده است که مغز دارای چنین ویژگی عجیبی است.
در آخر باید گفت نگرانی مخصوصا اگر به صورت یک عادت ذهنی یا رفتاری دربیاید عوارض فراوانی بر فکر، ذهن و بدن انسان می گذارد برای اطلاع از این عوارض مقاله “نگرانی چگونه بر انسان تاثیر می گذارد” را مطالعه کنید .