من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

ثروتمند جدید باش!

 

 

 

بسیاری از مردم بر این باورند که باید در زمان حال به سختی کار کنند و جوانیشان را به پای آینده‌ای طلایی بریزند که معتقدند روزی به آن می‌رسند. میلیون‌ها برده مدرن پشت میز نشین، بهترین سال‌های عمرشان را در شغل‌هایی سپری می‌کنند که لذتی از آن نمی‌برند. زمانی که مردم از شغلشان رضایت ندارند، یکی از این دو کار را انجام می‌دهند: یا شغلشان را ترک می‌کنند یا نگرش خود را نسبت به شغلشان عوض می‌کنند.بیشتر آدم‌ها راه دوم یعنی تغییر نگرش را انتخاب میکنند. درحقیقت خودشان را با اعتقاد به این موضوع که کارکردن باید دشوار باشد تا در آینده نتیجه‌اش را ببینند، گول می‌زنند.

 

ثروتمند جدید کیست ؟

از نظر تیم فریس ،نویسنده کتاب چهارساعت کار در هفته ،ثروتمند جدید کسی است که زندگی توصیف‌شده را قبول ندارد. او راه اول را انتخاب میکند ، شغل کارمندی خود را رها می‌کند و تصمیم می‌گیرد که در همین لحظه حال، زندگی غنی و باشکوهی داشته باشد.  اما این زندگی باشکوه به معنی داشتن پول زیاد نیست؛ یک زندگی غنی و کامل اغلب بسیار کم‌خرج‌تر از آن چیزی است که مردم فکر می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که رویاهایی چون رفتن به سفرهای طولانی یا داشتن وقت کافی برای انجام سرگرمی‌های خود، تنها برای میلیونرها محقق می‌شوند، سخت در اشتباهید. این چیزها برای ثروتمندان جدید نیز در دسترس هستند، بدون آن‌که به پول هنگفتی نیاز داشته باشند.

در واقع برای این‌که به یک ثروتمند جدید تبدیل شوید باید ویژگی های زیر را داشته باشید :

 

  • باید انعطاف‌پذیر باشید و بتوانید در هر زمان، هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید. اما چگونه می‌توانید بدون پول زیاد، هر کاری را که دوست دارید، انجام دهید؟ شما به درآمدی معقول و همیشگی نیاز دارید؛ یعنی هر جای دنیا که هستید، بدون آن‌که نیاز باشد مدام مشغول کار باشید، بتوانید پول دربیاورید.
  • ثروتمندان جدید هیچ‌گاه کورکورانه از دیگران پیروی نمی‌کنند.

 

 

آن‌ها قوانین خاص خود را برای زندگیشان دارند و رویاهای بزرگی در سر می‌پرورانند، حتی اگر از نظر دیگران غیرواقعی و غیرمنطقی به نظر برسند.  در نظر گرفتن اهداف والا شما را از تمام افرادی که طرز فکری واقع‌بینانه و معمولی دارند جدا خواهد کرد. در حقیقت، چون اغلب افراد به جای تلاش برای دست‌یابی به اهداف عالی به اهداف معمولی قانع می‌شوند، رقابت بر سر رسیدن به اهداف معمولی شدیدتر است. در مقابل، رسیدن به اهداف عالی آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید!در حالی که ثروتمندان جدید بر این باورند که حتی اگر بدترین اتفاق ممکن برایشان بیفتد، دنیا به آخر نمی‌رسد و می‌توانند شروعی دوباره داشته باشند .اغلب افراد فکر می‌کنند اهداف بزرگ ریسک‌های بزرگی نیز به همراه دارند و اگر مشکلی پیش بیاید، همه چیز از بین می‌رود.  این یک باور قدیمی است که باید زیاد کار کنید. امروزه، زیاد کار کردن به ضرر شما تمام می‌شود. در واقع حرف اصلی فریس این است که…

 

 

در عصر حاضر، موفقیت بیش از این‌که تابع میزان کار کردن باشد، تابع بهینه و مفید کار کردن است.

 

 

برای برنامه‌ریزی و استفاده درست از زمان، .ساعت کاری، معیار مناسبی برای سنجش میزان بهره‌وری نیست. تنها ساعات کاری زیاد به این معنا نیست که شما کارهای درست را انجام می‌دهید یا کار‌ها را به درستی به انجام می‌رسانید. زمان سپری شده در دفتر کار ساده‌ترین و آسان‌ترین شاخص موجود است، به همین دلیل سال‌های زیادی است که از آن برای اندازه‌گیری بهره‌وری استفاده می‌شود. در این شرایط، تنها کافی است که کارمندان مشغول به کار به نظر برسند و روزشان را با کارهای بی‌ارزش پر کنند! آن‌ها بیشترین زمان ممکن را در دفتر کارشان با هدفِ گذر زمان یا حتی فریب دادن رئیس‌هایشان می‌گذرانند تا آن‌ها باور کنند که کارمندانشان وظیفه خود را به نحو احسن انجام می‌دهند و همواره سرگرم کاری هستند.در مقابل، ثروتمند جدید، قوانین پوچ و مضحک مشاغل شرکتی را نادیده می‌گیرد. برای او، بهره‌وری به معنای به سرانجام رساندن تعداد زیادی کار درست در کمترین زمان است.توجه داشته‌ باشید که کارهای بی‌اهمیت حتی وقتی که آن‌ها را به خوبی انجام دهید، هم‌چنان بی‌اهمیت هستند. پس بهتر است وقتتان را صرف امور مهم و موثر کنید. تنها روی اموری متمرکز شوید که شما را به رویاها و اهداف شخصیتان نزدیک‌تر می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

بر اساس هرم مازلو  (Maslow hierarchy of needs) که سلسله مراتب نیازهای انسان را توضیح می‌دهد نیاز به امنیت ابتدایی‌تر از نیاز به خودشکوفایی است. افراد با استناد به این نکته به اشتباه تصور می‌کنند که می‌توانند در منطقه امن خود بمانند و در عین حال به زندگی مطلوب خود نیز دست یابند. در حالی که خود مازلو که این هرم را ارائه کرده است، معتقد است که در اغلب موارد، پیشرفت همراه با امنیت امکان‌پذیر نیست. به عبارتی….

 نمی‌توانید در منطقه امن خود بمانید و در عین حال پیشرفت کنید.

 

از این طرز تفکر معمولاً به اشتباه تحت عنوان مثبت‌اندیشی یاد می‌شود، اما در حقیقت این امر یک تنبلی ذهنی‌ است. این تنبلی به‌خاطر ترس از چالش‌هایی است که برای رسیدن به اهدافی بزرگ‌تر در زندگیتان باید با آن‌ها مواجه شوید. با ترس‌هایتان رو‌به‌رو شوید! هر روز دقیقاً همان کاری را انجام دهید که شما را می‌ترساند. مسیر رسیدن به موفقیت پر از موقعیت‌هایی است که ممکن است برایتان خوشایند نباشد.

 

 

 

 

 

 

چه کنید تا شما هم یک ثروتمند جدید باشید؟

جواب این است که از منطقه امن خود خارج شوید !

 اگر از شغل خود راضی نیستید، آن را ترک کنید و به سراغ شغل مورد نظر خود بروید. اگر به کسی علاقه دارید، آن را ابراز کنید. از رویاهای خود فرار نکنید. هر کاری را که باید انجام بدهید، همین امروز به سراغش بروید. در اغلب موارد، دقیقاً همان چیزی که از آن ترس داریم، کلید محقق شدن رویاهای ماست. خطرناک‌ترین رویکرد این است که منتظر بنشینید تا موفقیت در خانه‌تان را بزند. حال اگر کارمند باشید و مجبور باشید هر روز در محل کار خود حاضر شوید، چه؟ آیا باز هم می‌توانید به یک ثروتمند جدید تبدیل شوید؟ خبر خوب این است که بله، می‌توانید! همان‌طور که گفتیم باید از منطقه امن خود خارج شوید و تلاش کنید که با وجود محدودیت‌های محل کار خود، تا جایی که می‌توانید آزادی عملکرد به دست آورید. ابتدا باید در محل کار خود به مهره‌ای ارزشمند و غیر قابل تعویض تبدیل شوید. یعنی باید مهارت به دست آورید و در حرفه خود متخصص شوید تا کارفرمایتان بخواهد به هر قیمتی که شده شما را نگه دارد. سپس موضوع دورکاری را با مدیر خود در میان بگذارید. با قدم ‌های کوچک شروع کنید. برای مثال، ابتدا پیشنهاد دهید که تنها برای دو هفته، هفته‌ای یک بار دورکاری کنید. در این مدت، نشان دهید که بهره‌وری بیشتری دارید. به تدریج روزهای دورکاری خود را افزایش دهید تا روزی فرا رسد که دیگر مجبور نباشید به محل کار خود بروید. از آن‌جایی که دیگر زمانتان به خاطر رفت‌و‌آمد، جلسات بیهوده یا حرف زدن با همکارانتان تلف نمی‌شود، می‌توانید بهره‌وری بیشتری داشته باشید و در زمان اضافه خود در راستای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید. در بوک‌لایت بعدی به مفهوم مدیریت زمان و این‌که چه‌طور می‌توانید کارهای بیهوده را شناسایی و از برنامه زمانیتان حذف کنید، می‌پردازیم

 

 

 

 

ثروتمند جدید و اصل پارتو

برای افزایش تمرکز روی کارهای مهم از اصل پارتو یا قانون 80/20 استفاده کنید طبق این اصل 80 درصد از نتایج حاصل 20 درصد از کارهاست..

 

طبق این قانون دو نکته را باید در مورد انجام کارهای درست به یاد داشته‌باشید:

 

1.نکته : به طور متوسط بیشتر کارهایی که در طول روز انجام ‌می‌دهید، مفید نیستند.

2.نکته : شناسایی اموری که بیشترین تأثیر را در زندگی شخصی و کاریتان دارند و تمرکز بر آن‌ها برای موفقیتتان امری ضروری است.

اغلب کارهایی که یک نفر در طول روز کاری خود انجام می‌دهد به هر حال تأثیری در موفقیتش ندارد؛ از این رو، خلاص شدن از آن‌ها نه تنها کیفیت کارش را کم نمی‌کند، بلکه زمانش را نیز ذخیره می‌کند.

 

کارآمد بودن به معنای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن، با انجام‌دادن کم‌ترین کار ممکن است. این به معنای متمرکز شدن بر روی اموریست که شما را به اهداف شخصیتان در زندگی نزدیک‌تر می‌کند.

 

شما هم می توانید یک ثروتمند جدید باشید …

 

با آکادمی هفت …گام به گام به سوی خلق دنیای جدید ..