من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

اسراری که ثروتمندان به شما نمی گویند

اهداف خود را بنویسید
ثروت چیزی‌ست که هرکسی بیشترش را می‌خواهد.

ثروت چیزی‌ست که هرکسی بیشترش را می‌خواهد. هیچ‌کس در دنیا پیدا نمی‌شود که از پول فراری باشد و دست رد به سینه‌ی ثروت بزند. همه می‌خواهند ثروتمند باشند، اما تعداد کمی از مردم هستند که بدانند چطور باید این آرزو را محقق کنند. برخلاف تصور بیشتر مردم، برای پا گذاشتن در مسیر ثروتمندی به پول زیادی نیاز ندارید و بسیاری از ثروتمندترین افراد جهان با سرمایه‌ی بسیار کمی شروع کردند. پس راز ثروتمندی آنها چیست؟ حتما پای اسرار ثروتمندان در میان است.

بزرگترین اسرار ثروتمندان چیست؟

همه چیز به نحوه‌ی مدیریت پول‌تان بستگی دارد. پولدارها کنترل بیشتری بر درآمدشان نسبت به دیگر افراد دارند. معنای این حرف این است که شما باید درباره‌ی پول‌تان هوشمند باشید، تا پتانسیل ثروتمند شدن را داشته باشید. با این حال موضوع فقط کسب درآمد نیست. شما باید چگونگی پس‌انداز و سرمایه‌گذاری عاقلانه‌ی پول را یاد بگیرید. در ادامه برخی از اسرار مالی ثروتمندان را می‌خوانیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم که چگونه از این اسرار جهت ایجاد ثروت استفاده کنیم. 

  1. ابتدا روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

یکی از بزرگترین رازهای ثروتمندان این است که اول روی خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. آنها می‌دانند که موفقیت‌شان به تلاش و توانایی آنها بستگی دارد، بنابراین همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود مهارت‌ها و دانش خود هستند. شما هم باید همین کار را انجام دهید. به طور مستمر روی آموزش و پیشرفت خود سرمایه‌گذاری کنید تا در کاری که انجام می‌دهید بهتر شوید. هر چه ارزشمندتر باشید، پول بیشتری به دست خواهید آورد و هر چه پول بیشتری به دست آورید، جمع‌آوری ثروت برای شما آسان‌تر خواهد بود. در هر رشته‌ای که فعالیت می‌کنید باید در آن پیشرفت داشته باشید. با خودتان رقابت کنید. سعی کنید هر روز، از روز قبل‌تان کارآمدتر و ماهرتر باشید.

  1. بیشتر از قبل قانع باشید

بیشتر از قبل قانع باشید

یکی دیگر از اسرار ثروتمندان این است که خیلی ولخرجی نمی‌کنند. مهم نیست چقدر پول به دست می‌آورند، آنها همیشه تا حد امکان راه‌هایی برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری پیدا می‌کنند. باور افراد ثروتمند این است که مهم نیست چقدر پول در می‌آورید، درواقع این مهم است که چقدر پول نگه می‌دارید. جلوی مخارج بی حساب و کتاب را بگیرید. وقتی روی ریال به ریال خود برنامه‌ریزی داشته باشید، کمتر با هدر ‌رفت پول مواجه می‌شوید. یکی از مهمترین عوامل هدر‌رفت پول‌تان خرید تکانشی‌ست. این خرید زمانی اتفاق می‌افتد که شما از قبل هیچ برنامه‌ای برای آن نداشتید. توهم سود بیشتر، اعتیاد به خرید و افسردگی از دلایل مهم خرید تکانشی‌ست.

  1. راه‌های متعدد برای کسب درآمد ایجاد کنید

یکی دیگر از رازهای ثروتمندان این است که آنها معمولاً چندین منبع درآمدی دارند. به این ترتیب، اگر یکی از منابع درآمدشان قطع شد، آنها باز هم درآمد دیگری دارند. به عنوان صاحب یک کسب‌و‌کار، می‌توانید در کنار درآمد اصلی خود، کارهای دیگری برای پول درآوردن هم انجام دهید. برای مثال: اگر شما یک معلم هستید با راه‌اندازی یک وبلاگ یا صفحه‌ی اجتماعی، کسب‌و‌کار خود را توسعه دهید. با این کار علاوه بر اینکه بیشتر از قبل دیده می‌شوید و برای کارتان تبلیغ می‌کنید، می‌توانید بسته‌های کمک‌آموزشی هم بفروشید. در هر شغل و حرفه‌ای که باشید نباید یک جانبه عمل کنید. درواقع «همه‌ی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نچینید».

  1. کاری کنید که پول‌تان برای شما کار کند

کاری منید که پولتان برای شما کار کند

افراد ثروتمند اجازه نمی‌دهند که پول‌شان در حساب‌های پس‌اندازشان بیکار بماند. آنها با سرمایه‌گذاری عاقلانه، تلاش می‌کنند راهی بسازند که پول‌شان برای آنها کار کند. توجه داشته باشید که این روش تنها برای کسب درآمد نیست، بلکه علاوه بر درآمد پول و سرمایه‌ی شما دربرابر تورم مقاومت می‌کند و ارزش خود را حفظ خواهد کرد. سرمایه‌گذاری همیشه مستلزم ریسک است، بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری روی دارایی خود، حتما به خوبی آموزش ببینید و تحقیق کنید. از دانش و اطلاعات دیگران استفاده کنید. دوروبر خود را با افراد آگاه پر کنید. اطلاعات آنها درباره‌ی سرمایه‌گذاری، قوانین مالیاتی و حسابداری می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

  1. سخاوتمند باشید

یکی دیگر از رازهای بزرگ ثروتمندان این است که آنها با پول خود سخاوتمند هستند. آنها می‌دانند که فراوانی و ثروت از راه بخشش به خودشان برمی‌گردد. به همین خاطر همیشه در برابر خانواده و نیازمندان سخاوتمند هستند. کسانی که دست‌و‌دلباز نیستند علاوه بر اینکه دیگران را از خود دورمی‌کنند، باعث می‌شوند که پول هم سمت آنها نیاید. درواقع «از هر دست بدهی، از همان دست می‌گیری» یکی از اسرار ثروتمندان است.

  1. زمان را از دست ندهید

شانس‌ها همیشه پشت در نیستند. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید باید روی زمان سرمایه‌گذاری کنید. زمان می‌تواند ارزشی همچون پول داشته باشد. حتی گاهی اوقات می‌تواند جای پول را هم بگیرد. اگر زمان را از دست دهید، جبران خسارت بسیار سخت است. با این حال باید بدانید که گاهی لازم است، صبر کنید. درواقع سود شما وابسته به صبرتان است. ثروتمندان و سرمایه‌گذاران بزرگ می‌دانند که صبر کردن و طی کردن زمان گاهی به اندازه‌ی عجله کردن می‌تواند مهم باشد. پس یکی دیگر از اسرار ثروتمندان در مدیریت صحیح زمان است. 

  1. اهداف خود را بنویسی

تفاوت بین داشتن یک ایده و نوشتن آن روی کاغذ، همان چیزی‌ست که افراد موفق را از افراد عادی جدا می‌کند. اگر موفقیت را با ثروتمند شدن یکی می‌دانید، وقت آن رسیده که شروع به نوشتن اهداف کوچک و بزرگ خود کنید.

بیشتر بخوانید:   هماهنگ سازی ساعت زیستی با برنامه‌ی روزمره ی زندگی

توماس کورلی (Thomas corley)، نویسنده‌ی کتاب «عادت‌ ثروتمندان»، خاطرنشان می‌کند که 67 درصد از افراد ثروتمندی که او مورد بررسی قرار داده، اهداف خود را یادداشت می‌کردند. اگر هدف شما ثروتمند شدن است، اهداف و ایده‌های خود را یادداشت کنید. علاوه بر این برای تحقق اهداف خود باید برنامه‌ی مدونی داشته باشید. طبق برنامه پیش روید و به آن متعهد باشید. برنامه‌ریزی از مهم‌ترین عوامل پولسازی و اسرار ثروتمندان به حساب می‌آید.

افسانه‌های زیادی درباره‌ی پولدارها وجود دارد. شاید شما هم فکر کنید که ثروتمندان همه‌ی شانس‌های دنیا را یک جا دارند، اما حقیقت این است که موفقیت آنها تا حد زیادی به دلیل تلاش و توانایی خودشان است. تلاش و توانایی دو اصل مهم است که همه‌ی ما روی آنها کنترل داریم. با تلاش و پشتکار و سرمایه‌گذاری روی خودتان، ولخرجی نکردن، کاری کنید که پول‌تان برایتان کارساز باشد. سخاوتمند باشید و بدون در نظر گرفتن نقطه‌ی شروع مسیری که انتخاب کرده‌ و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید ادامه دهید.  کتاب «باشگاه پنج صبحی‌ها» یکی از آثاری‌ست که درباره‌ی اسرار ثروتمندان نوشته شده است.