من همراهتم! حال خوب را با مشاوره از ما تجربه کن

ارتباط چشمی و اهمیت آن در زندگی چیست؟

ارتباط-چشمی
اهمیت ارتباط چشمی در زندگی

تنها کارکرد چشم‌ها دیدن و تماشا کردن نیست، بلکه آنها یک راه ارتباطی نیز هستند. یک فرد می‌تواند با چشمان خود ارتباط برقرار کند، بدون اینکه کلمه‌ای بر زبان بیاورد. چشمان‌مان احساسات یا علاقه‌ی ما را نشان می‌دهند، با این حال خیره شدن بیش‌از‌حد و طولانی شدن تماس چشمی می‌تواند ناخوشایند و ناراحت کننده شود.

شما می‌توانید خود را مجبور کنید که با مردم تماس چشمی برقرار کنید، حتی زمانی که تمایلی به این کار ندارید، اما ارتباط چشمی خوب فقط به کمیت مربوط نمی‌شود، بلکه به کیفیت نیز مربوط است.

آیا به برقراری ارتباط با چشم، به عنوان یک مهارت فکر کرده‌اید؟

تماس چشمی باید به‌عنوان یک مهارت ارتباطی تمرین و یاد گرفته شود. سعی کنید بیشتر از تماس چشمی برای نشان دادن همدلی، نگرانی درمورد دیگران، مدیریت احساسات یا کمک به برقراری ارتباط استفاده کنید. همه‌ی اینها مهارت‌های زندگی هستند و برای موفقیت، رشد و توسعه لازمند.

افرادی با چشمان مهربان تقریباً همیشه مردمانی مهربان هستند. افرادی که در چشمان‌شان برق وجود دارد، اغلب دارای نشاط خاصی هستند و آنهایی که ظاهرا چشم‌های مرده‌ای دارند، در درون نیز فردی افسرده هستند. چشم‌ها دریچه‌ی روح هستند. همه می‌دانند که نگاه کردن به چشمان مخاطب در ارتباط مفید است، اما دقیقاً چقدر ارتباط چشمی مهم است و چگونه تعریف می‌شود؟

تماس چشمی نوعی زبان بدن است که در حین ارتباط و مکالمه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. گاهی اوقات چشم‌ها و زبان بدن ما حتی بیشتر از کلمات‌مان گویا هستند. برقراری ارتباط چشمی با فردی که با او صحبت می‌کنید نشان می‌دهد که شما فعالانه گوش می‌دهید و توجه کافی دارید.

بیشتر بخوانید:   تاثیر موسیقی بر حافظه

چه بدانیم چه ندانیم، همیشه از چشمان‌مان به عنوان راهی ارتباطی استفاده می‌کنیم. حتی رفتارهایی مانند جلوگیری از تماس چشمی نشان می‌دهد که فرد چیزی برای پنهان کردن دارد. افسران پلیس هم از راه ارتباط چشمی برای تشخیص اینکه چه کسی دروغ می‌گوید یا چه‌کسی راست می‌گوید، استفاده می‌کنند.

پنج دلیل برای اهمیت تماس چشمی در مکالمات

اهمیت-تماس-چشمی

احترام گذاشتن

در کشورهای غربی مانند ایالات متحده، ارتباط چشمی به عنوان راهی برای نشان دادن احترام است. هنگام صحبت کردن با رئیس‌تان در محل کار یا تشکر از مادرتان برای شام، تماس چشمی نشان می‌دهد که به آنها احترام می‌گذارید.

راه‌های دیگری برای نشان دادن احترام وجود دارد، اما چشمان ما نشان دهنده‌ی صداقت، گرمی و صمیمیت ما هستند. به همین دلیل است که تماس چشمی درست، نشانه‌‎ی خوبی از یک مکالمه‌ی محترمانه است.

 درک

گاهی اوقات تماس چشمی طولانی‌مدت تنها نشانه‌ای‌ست که بتوانید نشان دهید، متوجه حرف‌ها وصحبت‌های طرف مقابل هستید. به‌خصوص اگر نیاز دارید موضوع مهمی را مطرح کنید، تماس چشمی مستقیم بهترین راه برای بیان شما‌ست. به‌علاوه ارتباط چشمی یکی از راه‌های تصدیق صحبت‌های فرد مقابل است.

 پیوند

پیوند

تماس مستقیم چشمی آنقدر قدرتمند است که همدلی را افزایش می‌دهد و حالات عاطفی افراد را به هم مرتبط می‌کند. هرگز قدرت تماس چشمی در ایجاد پیوندهای طولانی مدت را دست کم نگیرید.

آشکارسازی افکار و احساسات

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا بازیکنان پوکر اغلب از عینک آفتابی، آن هم در محیط داخلی استفاده می‌کنند؟ به این دلیل است که چشم‌ها دروغ نمی‌گویند. ما از بدو تولد به طور غریزی به چشمان افراد نگاه می‌کنیم تا بفهمیم، آنها دقیقا به چه چیزی فکر می‌کنند و این کار را تا آخر عمر هم ادامه می‌دهیم. تماس چشمی شکل قدرتمندی از ارتباط همزمان است به این معنی که شما مجبور نیستید به نوبت پیامی ارسال کنید.

بیشتر بخوانید:   زوج‌درمانی به روش ایماگو

نمایش اقتدار

نمایش-اقتدار

ارتباط چشمی مستقیم باید در زمان مناسبی انجام شود. زمانی که عصبی هستید یا اعتماد به نفس ندارید، برقراری ارتباط با چشم، چندان کار راحتی نیست. در حقیقت تماس هنگام صحبت کردن، اعتماد به نفس، عزت نفس و قاطعیت شما را می‌رساند. هر چه بیشتر به مخاطبان یا هر کسی که با او صحبت می کنید نگاه کنید، قدرت و اقتدار بیشتری از خود به نمایش می‌گذارید.

ارتباط چشمی و اهمیت آن در زندگی‌تان برای کنترل یا قدرت شما بر یک موقعیت است. هرچه مهارت بیشتری در برقراری ارتباط با چشم داشته باشید، تسلط شما بر ارتباط‌تان نیز بیشتر خواهد شد. تمرین ارتباط چشمی خوب و درست، یک مهارت ضروری برای برقراری ارتباط موثر است. توجه داشته باشید که ارتباط موثر و موفقیت ارتباط تنگاتنگی دارند.

درست است که مهارت ارتباط چشمی ضروری‌ست، اما باید بدانید که بیشتر مردم چندان به آن توجه نمی‌کنند. تمرین تماس چشمی درست و به‌جا، یکی از بهترین سرمایه گذاری‌هایی‌ست که می‌توانید در حق آینده‌ی خود بکنید. برقراری ارتباط با چشم یکی از 8 راهکار اصولی برای داشتن یک ارتباط قوی‌ست. شما می‌توانید در این زمینه و برای بهبود مهارت‌های ارتباطی خود به این مقاله مراجعه کنید.