من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

مهارت های کلیدی خود را افزایش دهید

انجام دادن تکالیف یکی از اصول مهم رسیدن به بهره وری در سطح بالاست. آنچه را که لازم است، بیاموزید تا بتوانید به طرز عالی ای کارهایتان را انجام بدهید.

یکی از دلایل عمده دست دست کردن و مسامحه کاری، احساسی نابسندگی داشتن، نداشتن اعتماد به نفس و یا ناتوانی در انجام دادن یک بخش کلیدی از کار است. احساس ضعف کردن در یک حوزه کلیدی کافی است که شما را از شروع به کار کردن مأیوس کند.

پيوسته بر مهارت های خود بیفزایید و در زمینه های کلیدی کار شرایط لازم را به دست آورید. اما به خاطر داشته باشید هر اندازه امروز خوب و شایسته باشید، علم و اطلاع و دانش تان به سرعت تحلیل می رود. همانطور که پت ریلی، مربی بسکتبال، می گوید: « اگر بهتر نشوید، پسرفت می کنید.»

هرگز یادگرفتن را متوقف نکنید

یکی از مفیدترین روش های مدیریت زمان این است که در کارتان بهتر شوید. پیشرفت و بهبود در امور شخصی و شغلی یکی از بهترین صرفه جویی کنندگان در زمان است. هر چه در انجام دادن یک کار کلیدی مؤثرتر عمل کنید، انگیزه بیشتری برای دست به کار شدن پیدا می کنید. هر چه بهتر شوید، انرژی و اشتیاق بیشتری پیدا می کنید. وقتی بدانید که می توانید کارتان را به خوبی انجام بدهید، به راحتی بیشتری با مسامحه کاری برخورد می کنید و کارتان را سریع تر و بهتر از هر شرایط دیگری انجام می دهید.

یادگیری پیوسته و ادامه دار، کمترین چیزی است که برای موفق شدن در هر زمینه ای به آن احتیاج دارید.

اجازه ندهید یک نقطه ضعف و یا ناتوانی در یک حوزه شما را از دستیابی به نتایج مطلوب باز بدارد. همه چیز در کار و بازرگانی آموختنی است و آنچه را که دیگران آموخته اند، شما هم می توانید بیاموزید.

 

سه اقدام برای تسلط پیدا کردن

اول، روزی یک ساعت در زمینه کاری تان مطالعه کنید. صبح کمی زودتر از خواب بیدار شوید و به مدت سی دقیقه یا یک ساعت کتاب یا مجله ای را که به اثر بخشی شما بیفزاید، بخوانید.

دوم، در زمینه مهارت های کلیدی در دوره های آموزشی موجود که بتواند به شما کمک کند ثبت نام کنید. در همایش ها و یا جلسات در ارتباط با حرفه یا شغل خود شرکت کنید. به جلسات و کارگاه های آموزشی بروید. در ردیف های جلو بنشینید و یادداشت برداری کنید. نوارهای ضبط شده دوره را خریداری کنید. کاری کنید که در زمینه کاری خود به یکی از با فضل و دانش ترین افراد تبدیل گردید.

سوم، وقتی در اتومبیل خود سوار می شوید، به نوارهای آموزشی گوش بدهید. اشخاص به طور متوسط هر سال ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ساعت پشت فرمان اتومبیل خود می نشینند. زمان رانندگی را به جلسه یادگیری تبدیل کنید. می توانید تنها با گوش دادن به نوارهای آموزشی در اتومبیل به یکی از پردرآمدترین اشخاص در حوزه کاری خود تبدیل شوید.

هر چه بیشتر بیاموزید و بدانید، احساس اعتماد و اطمینان بیشتری به دست می آورید. و در شرایطی قرار می گیرید که در زمینه کاری خود مؤثرتر عمل کنید.

استعداد های خاص خود را تقویت کنید

شما عالی و کم نظیر هستید. شما برخوردار از استعدادها و توانمندی هایی هستید که شما را از هر کس دیگری متمایز میسازد.

کارهایی هستند که می توانید انجام بدهید، یا انجام دادنشان را یاد بگیرید که می توانند از شما یک انسان خارق العاده و ارزشمند برای خودتان و دیگران بسازند. وظیفه شما این است که این زمینه های منحصر به فرد را در خود تمیز بدهید و کاری کنید که در این زمینه ها خوب و بسیار خوب شوید.

بر توانایی کسب درآمد خود بیفزایید

ارزشمندترین دارایی شما در زمینه مالی توانایی کسب درآمد است. توانایی شما در کار کردن این امکان را می دهد که همه ساله صرفا با به کار بردن دانش و مهارت هایتان ده ها هزار دلار درآمد داشته باشید. این توانایی شماست که بهتر و سریع تر از دیگران می توانید قورباغه های خاص را ببلعید.

کاری را که دوست دارید، انجام بدهید

شما به گونه ای طراحی شده اید که از انجام دادن کاری که در آن توانمند هستید لذت ببرید. از کدام بخش از کارتان بیشترین لذت را می برید؟ از خوردن چه نوع قورباغه ای بیشترین لذت را می برید؟ همین حقیقت که شما از چیزی لذت می برید بدین معناست که در وجود خود از این توانمندی برخوردارید که در این زمینه خاص تبدیل به بهترین ها شوید.

انسانهای موفق بدون کمترین تردید کسانی هستند که وقتی را صرف کرده اند تا بدانند چه کاری است که از انجام دادن آن بیشترین لذت را می برند. آنها می دانند چه کاری اگر بکنند بیشترین تأثیر را در کارشان سبب می شود و بعد روی آن کار و فعالیت متمرکز می شوند.

باید همیشه بهترین انرژی و قابلیت های خود را صرف به اتمام رساندن کارهایی بکنید که استعدادها و توانمندی هایتان به شما امکان آن را می دهند که آنها را به نحو احسن انجام بدهید. نمی توانید همه کارها را انجام بدهید، اما می توانید آن معدود کارهایی را که در آن عالی هستید انجام بدهید. کار هایی که به واقع می توانند تفاوتی ایجاد کنند.

موانع مهم  پیش روی خود را شناسایی کنید

در فاصله میان جایی که هم اکنون در آن قرار دارید و هدفی که می خواهید به آن برسید، یک مانع بزرگ وجود دارد که قبل از رسیدن به هدف خود باید بر آن غلبه کنید. وظیفه شما این است که این مانع را شناسایی کنید.

هر کاری را که باید انجام دهید، همیشه عامل محدودکننده ای وجود دارد که مشخص می سازد به چه خوبی و به چه سرعتی   آن را به انجام می رسانید.

وظیفه شما این است که درباره این کار مطالعه کنید و عامل محدودکننده و بازدارنده آن را شناسایی نمایید. بعد باید تمامی   

انرژى خود را صرف برطرف کردن آن عامل بازدارنده کنید.

عامل محدودکننده را شناسایی کنید

تقریباً در هر کاری که بگویید، بزرگ یا کوچک، یک عامل وجود دارد که سرعت رسیدن شما به هدف یا انجام دادن کار را مشخص میسازد.

این مانع می تواند کسی باشد که به کمک یا تصمیم او احتیاج دارید، منبعی باشد که آن را به دست می آورید، نقطه ضعفی در بخشی از سازمان شما و یا هر چیز دیگری باشد. اما عامل تعیین کننده همیشه وجود دارد و همیشه وظیفه شماست که آن را بیابید.

کاربرد قاعد 80 به ۲۰ در موانع

قاعده ۸۰ به ۲۰ در مورد محدودیتهای زندگی و کار شما هم مصداق دارد.

این بدان معناست که ۸۰ درصد محدودیت ها، عواملی که مانع رسیدن شما به هدفتان می شوند، درونی هستند. اینها در محدوده شما قرار دارند، در محدوده کیفیات، توانمندیها، عادت ها، دیسیپلین و یا صلاحیت های شما قرار دارند. تنها ۲۰ درصد عوامل محدودکننده برای شما و یا سازمان شما شکل بیرونی دارند، از قبیل رقابت بازار، دولت یا سازمانهای دیگر.

عامل اصلی محدودکننده شما می تواند چیزی کوچک و کم مقدار باشد. ممکن است صددرصد مشخص نباشد. گاه لازم است فهرستی از کلیه مراحل و اقدامات کارتان تهیه کنید و هر فعالیتی را وارسی کنید تا دقیقا بدانید چه عاملی مانع از پیشرفت شما می شود، گاه این می تواند تصور منفی و یا اعتراض و مخالفت از سوی مشتریانی باشد که بر مجموعه فرایند فروش تأثیر میگذارند. گاه این عامل محدودکننده یک ویژگی خاصی است که مانع از رشد فروش یک کالا یا خدمت می شود.

در زندگی خودتان هم باید صادقانه عامل محدودکننده یا مهارت محدودکننده ای را که سرعت دستیابی شما به هدف های شخصی تان را مشخص می سازد، شناسایی کنید.

به خود نگاه کنید

انسانهای موفق تحلیل درباره عوامل محدودکننده و بازدارنده را با طرح این پرسش شروع می کنند: «چه عاملی در من مانع از پیشرفتم می شود؟» آنها مسئولیت کامل را می پذیرند و برای پیدا کردن علت مشکل و راه حل آن در خود نگاه میکنند.

دقت عمل داشته باشید

ناتوانی در شناسایی محدودیت سریع و یا شناسایی محدودیت اشتباه می تواند شما را در مسیر اشتیاه به حرکت درآورد. می توانید به کار حل کردن مسئله ای که در واقع مسئله نیست پایان بدهید.

در پس هر عامل بازدارنده و محدودکننده، نقطه گلوگیری وجود دارد. وقتی این نقطه را به درستی شناسایی کنیم و آن را از میان برداریم، به عامل محدودکننده و بازدارنده دیگری برمی خوریم. خواه این عامل حضور به موقع و در رأس ساعت در محل کار باشد، یا هر چیز دیگر. همیشه عوامل محدودکننده و گلوگیرهایی در کارند که سرعت ترقی شما را سازند. وظیفه شما این است که این تنگناها را بشناسید و انرژی خود را در اسرع وقت مصرف برطرف کردن آنها نمایید.

اگر روز خود را با برطرف کردن یک عامل محدود کننده شروع کنید، شما را سرشار از انرژی می کند. شرایطی فراهم می سازد تا کاری را که قرار است، انجام بدهید. اغـــلب یک عامل مهم محدودکننده، مهمترین قورباغه ای است که در آن لحظه می توانید آن را بخورید.

 

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه
مقاله های مرتبط:
روش های کاربردی و سهل برای غلبه بر امروز و فردا کردن
قاعده 80 به 20 را در همه کارها رعایت کنید
تنبلی خلاق را تجربه کنید
به شاخصه های کلیدی بیاندیشید
قانون سه را به کار ببرید
 به خودتان فشار بیاورید
مقهور تکنولوژی نشوید
منبع: قورباغه را بخور نوشته برایان تریسی