راهکارهای ساده برای رفع خستگی

راهکار های ساده برای رفع خستگی

خستگی بعد از کار چیزی است که همه‌ی ما آن را تجربه کردیم. فرقی ندارد چه شغلی داشته باشیم، چه کار ما بدنی باشد، چه سر و کله زدن با ارباب رجوع و حتی یک کار ساده‌ی دفتری، رفع خستگی بعد از کار برای همه واجب است. با این حال همه برای رفع خستگی زمان کافی ندارند. خیلی از افراد پس از پایان ساعت کاری خود، مسئولیت‌های دیگری مانند خرید کردن، بچه‌داری، آموزش، خانه‌داری و حتی شغل دوم دارند. شما تنها کسی نیستید که نمی‌دانید چطور می‌توان به باقی کارها رسیدگی و انرژی از دست رفته‌ی خود را بازیابی کرد. بلاگ همراهتم در این مطلب قصد دارد راهکارهای مفیدی برای رفع خستگی ارائه دهد.

رفع خستگی و بازیابی انرژی

قهوه را کنار بگذارید و به جای آن یک موز بخورید

همه اثرات محرک کافئین را می‌شناسند، اما اگر نمی‌خواهید کل شب را بیدار بمانید و شب‌زنده‌داری کنید، خوردن اسپرسو بعد از کار ایده‌ی چندان خوبی نیست. در عوض مصرف موز را پیشنهاد  می‌دهیم. بعد از اینکه کارتان تمام شد و به خانه برگشتید، یک موز بخورید. این میوه منبع فوق‌العاده‌ای از کربوهیدرات (carbohydrates)، قند طبیعی و ویتامین‌ها است که همگی به افزایش سطح انرژی شما کمک می‌کنند. حتما تا به حال ورزشکاران حرفه‌ای را دیده‌اید که پیش از شروع تمرین یک عدد موز می‌خورند. یکی از دلایل مصرف موز قبل از انجام تمرینات وجود الکترولیت‌‌هایی (electrolytes) مانند پتاسیم (potassium) در آن است. هر یک موز در اندازه‌ی متوسط حاوی 422 میلی گرم پتاسیم است. این ماده‌ی غذایی برای رفع خستگی و تجدید انرژی ذهنی و بدنی بسیار مفید است.

بیشتر بخوانید:   ۱۴ راز موفقیت دانش‌آموزان موفق را برای شما برملا کردیم

سعی کنید صبح ها ورزش کنید

سعی-کنید-صبح-ها-ورزش-کنید-min

شاید زود بیدار شدن و ورزش کردن در ابتدای روز چندان کار آسانی به نظر نرسد. دل‌کندن از تشک مخصوصا اگر هوا سرد باشد کار سختی است اما اگر می‌خواهید در طول روز انرژی کافی برای انجام دادن کارهای خود داشته باشید، کمی تغییرات در سبک زندگی لازم است. ورزش صبحگاهی تاثیر بسیار خوبی در افزایش سطح انرژی شما طی روز دارد. لازم نیست تمرینات سختی داشته باشید، نرمش‌های ساده هم می‌توانند شما را در ابتدای روز سرحال کنند. هوای تازه‌ی صبحگاهی و تابش آفتاب برای تنظیم ساعت طبیعی بدن بسیار مفید هستند. وقتی ساعت طبیعی بدن تنظیم می‌شود خستگی کمتری را طی روز تجربه می‌کنید. به همین علت می‌توانید روی انرژی باقیمانده‌ برای رسیدگی به کارهای خود تا پایان روز حساب کنید.

چرت بزنید

چرت-بزنید-min

افراد مختلف توان و قدرت متفاوتی دارند. شاید یک کار برای شما آسان باشد اما برای دیگری سخت یا حتی طاقت‌فرسا باشد. بنابراین از ذهن و بدن خود توقع نا به جا نداشته باشید. اگر به استراحت یا خواب بیشتری در طول روز نیاز دارید، حتما این کار را بکنید. لزوما نباید پس از پایان کار رفع خستگی کنید، اگر می‌توانید چند دقیقه‌ی کوتاه چشم روی هم بگذارید یا در یک مکان آرام دراز بکشید. یک چرت کوتاه 10 تا 20 دقیقه‌ای می‌تواند برای تجدید قوا و ایجاد حس شادابی مفید باشد. بهتر است در طول روز زیاد نخوابید زیرا الگوی خواب‌تان مختل می‌شود و نمی‌توانید در طول شب بخوابید.

دوش بگیرید

آب معجزه می‌کند. همانطور که آب سرد برای دوش صبح مناسب است و موجب سر حال شدن شما می‌شود، دوش آب گرم هم می‌تواند برای رفع خستگی پس از یک روز سخت و پر تنش عالی باشد. دوش آب گرم کمک می‌کند که گرفتگی عضلات‌تان باز شود. علاوه بر تسکین دردهای عضلانی منافذ پوست‌تان هم باز می‌شود و می‌توانید از تمیز شدن کامل پوست خود مطمئن شوید. توجه داشته باید که با آب گرم دوش بگیرید و آب را خیلی داغ نکنید. استفاده از آب داغ آن هم در ابتدای حمام باعث حرکت بخارات گرم به سمت چشم و سر و رسوب آن روی عدسی چشم و در نهایت منجر به آب مروارید می‌شود.

بیشتر بخوانید:   عادت های خوب،برای زندگی شادتر

کلام آخر

جذب مجدد انرژی تنها شامل بدن نمی‌شود. برای اینکه به فرسودگی روانی دچار نشوید لازم است به ذهن خود هم استراحت دهید. نکاتی که در مورد رفع خستگی بیان شد تقریبا برای همه کارآمد هست اما ممکن است شما برای مقابله با خستگی راهکار خودتان را داشته باشید. بعضی افراد جز خوابیدن هیچ راهی برای استراحت نمی‌شناسند، در حالی که برخی برای آرام کردن ذهن خود مطالعه می‌کنند. شاید فکر کنید کتاب خواندن هم می‌تواند ذهن را خسته کند. توجه داشته باشید که خستگی برای هر کس یک تعریف دارد. ممکن است چیزی که ما را خسته می‌کند برای دیگری نوعی تفریح باشد. بنابراین خود شما اولین و بهترین کسی هستید که می‌توانید نسخه‌ی رفع خستگی خود را بنویسید.