من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

خجالت یا دست کم گرفتن خود

 

 

 

خجالت یا دست کم گرفتن خود

نویسنده : حانیه فتاحی

یکی از احساسات عاطفی فرد خجالت یا شرم است که در روابط اجتماعی افراد ظاهر میشود.

این حالت ، احساس خود کم بینی از دیگران را در ما القا میکند و بعضی اوقات آنقدر این احساس شدت مییابد که باعث مختل شدن زندگی اجتماعی میشود.

خجالت را میتوان نوعی واکنش به ترس نیز معنا کرد.

حال ریشه این خجالت زدگی ها کجاست؟

خجالتی بودن دلایل زیاد و متنوعی دارد که ما در این مقاله قرار است به برخی از آن ها   اشاره کنیم.

  • خودآگاهی : زمانی که فرد خود را بیش از اندازه با دیگران مقایسه کند و به دنبال نکات منفی در خود باشد ، قطعا این نکات را پیدا کرده و شروع به مقایسه خود با دیگران میکند و این تفاوت ها است که باعث سرخوردگی و خجالت در فرد میشود.
  • افکار منفی درباره خود : همه ما شخصیت متفاوتی داریم این را هم باید در نظر داشته باشیم که اکثرافراد هم نیمه مثبت دارند و هم منفی.فکر کردن به نیمه منفی و ایجاد افکار منفی در رابطه با خود حس خجالت به همراه دارد.
  • عزت نفس پایین : اگر به خودمان اعتماد نداشته باشیم و فکر کنیم از بقیه کمتر هستیم احساس سرخوردگی در ما به وجود می آید و در جمع احساس خجالت میکنیم.
  • ترس از قضاوت و طرد شدگی : همانطور که قبلا گفتیم شخصیت و عادات افراد باهم یکسان نیست.گاهی از بیان این تفاوت ها ترس داریم که مبادا باعث دوری و طرد شدن از جمع خاصی شود. به همین دلیل است که از بیان این تفاوت ها خجالت میکشیم.

البته برخی مردم فکر میکنند که خجالتی بودن به معنای درونگرا بودن است ، اما باید بگویم این طرز تفکر کاملا اشتباه است زیرا درونگرا ها از اینکه با خود تنها بمانند و خلوت کنند انرژی میگیرند اما افراد خجالتی اغلب تمایل دارند با دیگران ارتباط برقرار کنند منتهی نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند.

_چگونه بر خجالت غلبه کنیم:

بسیاری از افراد به سرعت از یک حادثه خجالت آور فرار می کنند. حتی ممکن است بخاطر ترس از تحقیر مجدد ، سعی کنند از تعاملات اجتماعی خاص اجتناب  کنند. فقط یک تجربه خجالت آور می تواند برای اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی شخصی در طی یک دوره طولانی مدت مضر باشد. خجالت حاد می تواند منجر به اضطراب ، افسردگی و در موارد شدید ،انگیزه آسیب رساندن به خود شود .

یکی از بهترین راه های خلاص شدن از خجالت خندیدن در مورد آن است. در حقیقت ، افرادی که می توانند از یک لحظه خجالت آور شانه خالی کنند ، به طور کلی قابل اعتماد ، دوست داشتنی و اجتماعی تر هستند. درک اینکه همه اشتباه می کنند می تواند کمک کننده و بسیار سودمند باشد.

تیمی تحقیقاتی در تلاش است تا بخشی از مغز را برای کنترل خجالت جدا کند. آنها دریافته اند که همراه با احساس خجالت که با تجربیاتی مانند شنیدن صدای آواز خواندن خودتان می آید، قسمت کوچکی از بافت عمیق درون مغز ، به اندازه تکه ای از انگشت شست شما، جدا و ایزوله می شود.

در افرادی از جمله افراد مبتلا به زوال عقل، که سطوح کم خجالت را نشان می دهند، ، این منطقه مغزی کوچکتر از حد طبیعی است. این منطقه از مغز در واقع برای این واکنش ضروری است.

تیم تحقیقاتی Sturm به نشریه LiveScience گفت: هنگامی که این منطقه را از دست می دهید، این پاسخ خجالت را از دست می دهید. (اکثر شرکت کنندگان در تحقیقات Sturm در واقع بیماران مبتلا به زوال عقل هستند، از جمله افرادی با اختلالاتی مانند بیماری آلزایمر.)

 

 

 

 

 

 

 

 

– فیزیولوژیک احساس خجالت

مركز خجالت در ناحيه اي به نام *قشر پیش سینگولیت قدامی*متمركز شده است. این بافت به طور عمیقی در داخل مغز، رو به جلو و راست قرار دارد. این منطقه در تنظیم بسیاری از عملکرد های خودکار بدن مانند عرق کردن، ضربان قلب و تنفس نقش دارد، اما در بسیاری از عملکرد های مرتبط با تفکر، از جمله احساسات، رفتارهای درجستجوی پاداش (مثل کسانی که در اعتیاد درگیر هستند) و تصمیم گیری نیز شرکت می کند. استورم گفت: این قسمت، طرح هایی را برای مراکز بالاتر و همچنین پروژه هایی را برای مراکز پایین دارد. این قسمت دارای نقش دوگانه ای در واکنش های احشایی و همچنین حرکتی می باشد.

اندازه و شکل مناطق مغز در نزدیکی این یکی، با تفاوت در شخصیت همراه است. دانشمندان  معتقدند که منطقه خاص مغزی بزرگتر، با کارکردهای قوی تر مرتبط با آن همراه خواهد بود. به عنوان مثال، افراد برونگرا، دارای مراکز پردازش پاداش بزرگتری هستند، در حالی که افراد مضطرب و خجالتی دارای مراکز تشخیص خطای بزرگتری هستند. مطالعات نشان داده است که افراد بسیار بخشنده، دارای مناطق بزرگتری مرتبط با درک باور دیگران هستند.

آیا راهی برای غلبه بر خجالت وجود دارد؟

اکنون میخواهیم چند تکنیک ساده برای غلبه بر خجالت به شما همراهان عزیز معرفی کینم.

  • ایرادی ندارد که خجالتی باشیم :

اولین گام برای غلبه بر خجالت این است که بپذیریم فردی خجالتی هستیم. اگر در جمعی از ما سوال شد که آیا از چیزی خجالت میکشیم با اعتماد به نفس جواب بله به این پرسش بدهیم. این کار نه تنها برای غلبه بر خجالت مفید است بلکه برای تقویت اعتماد به نفس نیز پیشنهاد میشود.

  • به ” نه ” شنیدن عادت کنید!

اگر از شخصی درخواستی کردید و آن شخص به هر دلیل به شما نه گفت باید بپذیرید و با خود تکرار کنید مشکلی پیش نیامده و طبیعی است. سعی کنید خواسته خود را دوباره با شخص دیگری مطرح کنید. نه شنیدن به رفع خجالت کمک میکند.

تنها بعداز اینکه مورد توجه دیگران قرار گرفتم توانستم بر خجالتم غلبه کنم.

(( آل پاچینو))

  • خودمان را با دیگران مقایسه نکنیم

این اشتباه اکثریت مردم است که خودشان را با دیگران مقایسه میکنند ما باید این را در نظر بگیریم که شرایط هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و این تفاوت ها نباید باعث خجالت زدگی ما شود.

  • شناسایی نقاط قوت خود

دلیل موفقیت افراد موفق این است که نقاط قوت خود را شناسایی میکنند. نباید روی نقاط ضعف خود تمرکز کنیم و باید نقاط قوت خود را تقویت کنیم.

  • بیخیال همه چیز شوید

زمانی که اوضاع پیچیده شده، سعی کنید روی هیچ چیز متمرکز نشوید.همه چیز را رها کنید و ریلکس کنید. زمانی که با ذهن مخدوش تصمیم میگیرید ممکن است از نتیجه خجالت زده شوید.

خجالت زینت جوانی و عیب پیری است.

ارسطو

آکادمی هفت ، همراه امروز و فردای شما …………..