من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

تجارت خود را رشد بدهید

هفت اقدام برای افزایش درآمد

  • بر فروش خود بیفزایید

  • به مشتریان موجود بیشتر و با تکرار فزون تر بفروشید

  • کالا و یا خدمات دیگر را به فروش خود اضافه کنید

  • بر حجم فروش ها بیفزایید

  • قیمت خود را افزایش دهید

  • بر سودمندی فروش ها بیفزایید

  • هزینه‌های فروش را کاهش دهید

 

چهار سطح رضایت خاطر مشتری

اگر فروش، موتوری باشد که تجارت شما را به پیش می‌برد، رضایت خاطر مشتری هم در حکم سوختی است که این موتور را به کار می‌اندازد. توانایی شما در راضی کردن مشتریان، تعیین کننده موفقیت شما برای افزایش فروش و رشد دادن به فعالیت اقتصادی شماست. برآورده نشدن انتظارات در ساده‌ترین حد خود تولید اصطکاک می‌کند و در بدترین شرایط به پایان یافتن رابطه می‌انجامد.

 

انتظارات مشتریان را برآورده سازید

این حداقل کاری است که برای مشتریان خود انجام می دهید. در این سطح مشتری از شما شکایتی نخواهد داشت. به طور موقت هم که شده راضی خواهد شد. اما در این حد به شما وفادار نخواهد بود. اگر رقبای شما از حد برآورده ساختن انتظارات او فراتر بروند، مشتری شما به سمت آنها گرایش پیدا خواهد کرد.

 

از حد توقعات مشتریان فراتر بروید

این سطح در صورتی به دست می‌آید که مشتریان را شگفت‌زده کنید. ارائه ی خدمات سریع و دوستانه و کسب اطلاع تلفنی درباره‌ی رضایت خاطر مشتری ممکن است شما را در این سطح قرار دهد.

 

مشتریان خود را خوشحال کنید

اگر بعد از ارائه‌ی محصول و یا خدمتی، لبخندی بر لب مشتری بنشانید، به این سطح وارد می‌شوید. با این کار علاوه بر ارائه‌ی نیاز مشتری، بر روی احساسات او نیز تاثیر گذاشته اید. با این کار دشوار می‌شود اگر رقبای شما بتوانند او را به سمت خود متمایل کنند.

 

مشتریان را شگفت زده کنید

به عنوان مثال یک جراح ارتوپد به مشتریانش اینگونه ارائه‌ی خدمت می‌کند: با ورود هر مشتری او را به اتاق انتظار می‌برند و با روزنامه او را سرگرم می‌‌کنند. از همراه بیمار با آب‌میوه، قهوه،چای و شیرینی پذیرایی به عمل می آورند و بعد از مرخص شدن بیمار با او تماس تلفنی می‌گیرند و حال او را می‌پرسند. بعد از مدت ده روز، بیمار کارتی را که جراح امضا کرده است را دریافت می‌کند. با این کار علاوه بر اینکه از حد توقعات مشتری فراتر می‌رود بلکه او را شگفت‌زده نیز می‌کند.

 

از طریق مشتریان مراجع، به تجارت خود رونق ببخشید

امروزه رقابت در بازار از هر زمانی بیشتر است و هزینه‌های پیداکردن مشتری به سرعت در حال افزایش است. بودجه‌های فروش و بازاریابی نیازمند وجوه نقدی سرشار هستند. تماس گرفتن با مشتریان میتواند بسیار وقت گیر باشد. به همین دلیل آن مشتری که به سفارش یکی از مشتریان راضی به شما معرفی می‌شود، جواهری است که باید او را برای خود حفظ کنید.

درست همانطور که وقتی اشخاص برای خرید از شما شخصاً با شما تماس می گیرند، پانزده برابر راحت‌تر از مشتریانی که شما با آنها تماس می‌گیرید از شما خرید می‌کنند، فروش کردن به یک مشتری خشنود هم ده برابر آسان‌تر از فروش کردن به یک مشتری جدید است. از سوی دیگر 90 درصد از مشتریان ناراضی دیگر حاضر به خرید از کسی که قبلاً از او خرید کرده‌اند، نیستند. هر مشتری ناراضی نارضایتی خود را با حداقل نه نفر دیگر در میان می‌گذارد و طبق بررسی‌ها معلوم گردیده که هریک از این نه نفر نیز با پنج نفر دیگر تماس می‌گیرند و تبلیغ منفی می‌کنند. به عبارتی هر مشتری ناراضی، ذهن 45 نفر را مسموم می‌کند. در طرف مقابل اما متاسفانه وضع بر این منوال نیست. تعداد مشتریانی که درباره تجربه خوشایند خود از محصول یا خدمات خرید کرده از شما حرف می‌زنند، یک دهم مشتریانی است که وقتی از کالا یا خدمات شما ناراضی هستند، از شما با دیگران صحبت می‌کنند.

 

مقالات مرتبط:
موفقیت شغلی
مشتریان خود را بشناسید
در کجای منحنی سیگموند قرار دارید
قانون پارتو
برنامه بازاریابی قدرتمندی تدارک ببینید
مارک تجاری شخصی خود را خلق کنید
منبع: موفقیت شغلی