من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

شناخت هیجانی به نام ترس

 

شناخت هیجانی به نام ترس

نویسنده: حانیه فتاحی


ترس هیجان بسیار قدرتمندی است که می تواند نقش بسیار موثری در بقاء زندگی افراد داشته باشد.

برخی از انواع خطر و تجربه ترس، تحت عنوان پاسخ جنگ و گریز شناخته می شود. ماهیچه ها سفت و کشیده می شوند، تعداد ضربان قلب و تنفس افزایش پیدا می کند و هوشیاری و آماده باش ذهن بیشتر شده و بدن آماده ایستادگی و جنگیدن می شود.

این پاسخ به شما کمک میکند تا اطمینان حاصل کنید که آمادگی دارید بطور موثر با تهدیدات محیطی دست و پنجه نرم کنید.

تظاهرات این نوع هیجان شامل:

حالت چهره :

مثل گشاد شدن چشم ها و جمع شدن چانه تلاش برای پنهان شدن یا فرار از تهدید

واکنش های فیزیکی و جسمانی :

مثل تنفس سریع و ضربان تند قلب

البته، تمامی افراد ترس را به یک شیوه تجربه نمی کنند. برخی از افراد نسبت به ترس یا موضوعاتی که این حس را هدف قرار می دهند حساس تر می شوند.

ترس یک واکنش هیجانی نسبت به تهدیدات لحظه ای و ناگهانی است. ما همچنین واکنش مشابهی نسبت به تهدیدات پیش بینی شده و یا حتی افکاری که به بروز خطرات بالقوه مربوط می شوند نشان می دهیم و این همان چیزی است که ما عموما تحت عنوان ” اضطراب” می شناسیم. به عنوان مثال اضطراب اجتماعی به ترس پیش بینی شده از موقعیت های اجتماعی مربوط می شود.

در این میان شاهد افرادی هستیم که خودشان در جستجوی موقعیت هایی هستند که ترس و نگرانی شان را تحریک کنند. انجام افراطی فعالیت های ورزشی و دیگر فعالیت هایی که هیجان را شدیدا تحریک می کند نیز می توانند بروز ترس را تشدید کنند و این دسته از افراد از چنین احساساتی لذت می برند.

مواجه ی مکرر با امور یا موقعیت هایی که بروز حس ترس را در فرد تحریک می کنند وی را به سمت انس و خوگرفتگی با این حس سوق داده و حس ترس و اضطراب را در وی کاهش می دهد. این همان ایده ای است که در پشت “درمان از راه مواجه” exposure therapy نهفته است. در این روش افراد در موقعیت هایی قرار داده می شوند که می توانند به شیوه ای تحت کنترل و امن به موقعیت پاسخ داده و بگریزند و به این ترتیب حس ترس در آنها روبه کاهش یافتن میرود.

وقتی ترس ما از حد معمول فراتر رود به اختلال هراس تبدیل میشود . ترس یک احساس اساسی و عادی است که در هر فرد به اشکال مختلفی نمایان میشود.

 

 

 

 

 

 

 

عمده ترین ترس ها ناشی از رویداد های آینده ، تغییرات جسمی و مشکلات عاطفی است که در اینجا به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد :

  • ترس از تنهایی :

در جامعه امروزی این ترس بسیار رایج است . بسیاری از افراد نمیتوانند برای مدتی طولانی تنها بمانند . بعضی افراد با اندیشه های منفی که به خود تلقین میکنند حس تنهایی را به خود القا میکند به طوری که در دیگر روابطشان دچار شک و تردید میشوند.

  • ترس از مرگ :

یکی از ترس ها که این روزا خصوصا بین جوانان رایج شده ، ترس از مرگ است. بعضی از این افراد همانگونه که از مرگ میترسند ؛ نگران نیز هستند که اتفاق ناگواری برای دیگر عزیزانش رخ ندهد.

  • ترس از پیری :

اگر شما ترس از تنهایی یا مرگ دارید ترس از پیر شدن نیز پیدا میکنید .دلیل این کار نیز شاید این باشد که انسان ها چیز جالبی در زندگی سالمندان نمی بینند و هر آنچه که در زندگی آنها ملاحظه میکنید ، دردهای مزمن ، شدید و ناتوانی  است.

  • ترس از ارتفاع :

اغلب دلیل این ترس ریشه در کودکی دارد .ولی شما اگر فقط سعی میکنید در ارتفاعات با احتیاط حرکت کنید باید بگویم که این یک واکنش کاملا طبیعی است.

تا اینجای کار با انواع ترس آشنا شدیم ؛ حال میخوایم چند تکنیک برای مهار ترس را بازگو کنیم

  • ترس خود را قبول کنید :

بسیاری از افراد بخاطر اینکه مورد تمسخر اطرافیان قرار نگیرند ، ترس خود را نسبت به موضوعی مخفی میکنند و با آن رو به رو نمیشوند که این کار باعث تثبیت این ترس در انسان ها میشود.

  • ترس خود را ریشه یابی کنید :

بیشتر ترس ها ریشه در کودکی دارد شما میتوانید با پرس و جو از والدین یا مرور خاطرات قدیمی ریشه ترس خود را بشناسید. زمانی که شما ترستان را ریشه یابی کنید این ترس خود به خود از بین میرود.

  • از بیان کردن ترس خود خجالت نکشید :

اگرجزو افرادی هستید که از بیان ترستان به افراد دیگر  خجالت می کشید ، می توانید  در مقابله آینه ایستاده  و آن را بلند بلند برای خود تکرار کنید . این کار تاثیر شگفت انگیزی در از بین رفتن ترس شما دارد.

  • با ترس های خود رو به رو شوید:

 آخرین گام برای از بین رفتن ترس رویارویی با آن است . ولی این کار را باید آرام آرام انجام دهید تا دچار شک نشوید . بعد از اینکه ذهن خود را آماده کردید به صورت عینی با ترس خود رو در رو شوید.

 

 

آکادمی هفت همراه شما ، در تمام لحظه ها