من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

۱۶ تا از راه‌ های افزایش شادی در زندگی مشترک

۱۶ تا از راه‌ های افزایش شادی در زندگی مشترک
راه‌ های افزایش شادی در زندگی مشترک رازآلود و پنهانی نیستند.

راه‌ های افزایش شادی در زندگی مشترک رازآلود و پنهانی نیستند. ازدواج شاد با سلامت روانی و جسمی گره خورده. کافی‌ست به ویژگی‌هایی توجه کنیم که از ما یک همراه و شریک زندگی دلپذیر می‌سازد. اگر شما هم دنبال راه‌ های افزایش شادی در زندگی‌تان هستید، همراه شوید و این نوشته از همراهتم را از دست ندهید.

۱. سازگار باشید

نیازی نیست بر سر همه‌ي مسائل با شریک زندگی‌ موافق باشیم. اما سازگاری یکی از آن ویژگی‌هایی‌ست که باعث افزایش شادی ما می‌شود. چراکه ما را از تنش، برخورد و بحث دور می‌کند. هدف‌های کوچک و بزرگ، مسائل مالی، نیازهای جنسی و مسائل گوناگونی که پیش می‌آید، به سازگاری ما نیاز دارند.

۲. متعهد بمانید

تعهد به رابطه و زندگی مشترک میان زوج‌های مختلف، تعریف یکسانی ندارد. اما احتمالا موافق هستید که لازم است به‌جای ایجاد چالش، به‌دنبال بهبود زندگی مشترک و شادتر کردن آن باشیم. زوج‌ها می‌توانند به هم تکیه کنند و شانه‌ به شانه‌ی هم پیش بروند.

۳. سرگرمی مشترک داشته باشید

سرگرمی مشترک داشته باشید

یکی از راه ‌های افزایش شادی در زندگی مشترک این است که در کنار یکدیگر به ما خوش بگذرد. سرگرمی و تفریح دو نفره، خستگی یک هفته کار را از تن ما بیرون می‌کند و حسابی انرژی‌بخش است. نباید نقش سرگرمی‌های دو نفره را دست‌کم گرفت. اگر تاکنون علاقه‌مندی مشترکی نداشته‌ایم، می‌توانیم آن را بسازیم. در کنار وقت گذراندن دو نفره، خوب است بلد باشیم به‌تنهایی سرمان را گرم کنیم و خوش بگذرانیم. به این ترتیب، بدون وابستگی، از بودن کنار هم لذت می‌بریم.

۴. کنار هم گام بردارید

گاهی قدم زدن، دست در دست یکدیگر، احساس سرخوشی و آرامش می‌دهد و روز ما را می‌سازد. حضور در کنار هم، حس همدلی را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید:   7 دلیل نیاز به مشاور خانواده

۵. یکدیگر را ببخشید

کدام زوج را دیده‌اید که اختلاف نظر و دلخوری نداشته باشند؟ یک راه افزایش شادی در زندگی این است که ببخشیم. کنار آمدن و بخشش آرامش بیشتری به همراه دارد تا بحث‌های بی‌پایان. زمانی که کسی ابراز پشیمانی کرده و از شرایط پیش آمده متاسف است، بهترین کار بخشیدن است.

۶. روی خوبی‌ها تمرکز کنید

روی خوبی‌ها تمرکز کنید

هیچ فردی بدون نقص نیست. همه اشتباه می‌کنند. اگر مدام در فکر شمردن اشتباه‌های طرف مقابل باشیم، تبدیل به فردی ناراضی و ناراحت خواهیم شد. چرا ویژگی‌های مثبت و دوست‌داشتنی او را نشماریم؟ فراموش نکنید زوج‌های شاد و خوشحال روی جنبه‌ی مثبت رفتار و عادت‌های هم تمرکز می‌کنند.

۷. با چاشنی «دوستت دارم» خداحافظی کنید

هر روز که پای‌مان را از خانه بیرون می‌گذاریم، ساعتی طولانی در ترافیک هستیم و با مشکلات کاری دست‌وپنجه نرم می‌کنیم. پس چرا صبح را با انرژی و عشق آغاز نکنیم؟ هر روز صبح به هم بگوییم: «دوستت دارم؛ روز خوبی داشته باشی.» با حس خوب از هم جدا شویم و در طول روز پرانرژی بمانیم.

۸. شب به‌خیر بگویید

زوج‌هایی که باوجود دلخوری یا مشکلات پیش آمده، قهر نمی‌کنند، شادتر هستند. گفتن «شب به‌خیر» به شریک زندگی نشان می‌دهد باوجود همه‌ی مشکلات، دوستش دارید و به او توجه می‌کنید. هماهنگ کردن ساعت خواب یکی دیگر از کارهایی‌ست که باعث می‌شود احساس همراهی و آرامش کنیم.

۹. از حال هم باخبر باشید

زمانی که در طول روز از حال هم خبر بگیریم، انتظار غیرواقع‌بینانه نخواهیم داشت. کسی که روز بدی را پشت سر گذاشته، به حمایت و آرامش نیاز دارد و احتمالا رفتن به سینما برنامه‌ی جذابی برای او نیست. باخبر بودن از حال یکدیگر، باعث هماهنگی و همدلی بیشتری خواهد شد.

بیشتر بخوانید:   فواید ذهن‌آگاهی چیست؟

۱۰. سازنده بحث کنید

سازنده بحث کنید

فریاد زدن، توهین، انتقاد و بی‌احترامی باعث دوری آدم‌ها می‌شود. مدل دعوا و بحث کردن اثر چشمگیری بر آینده‌ی زندگی و میزان رضایت ما دارد. هرچه رفتار سازنده‌ی بیشتری از خود نشان دهیم، میزان رضایت و خرسندی در زندگی بالا می‌رود. زوج‌هایی که فعالانه گوش می‌دهند، به آرامی درباره‌ی مشکلات حرف می‌زنند و به‌جای توهین، بااحترام ناراحتی را مطرح می‌کنند، به احتمال بیشتری در کنار هم می‌مانند.

۱۱. به کنار هم بودن افتخار کنید

زوج‌های شادی که از بودن کنار هم خوشحال هستند، دوست دارند در جمع کنار هم ظاهر شوند. آنها به این‌که با هم دیده شوند، احساس افتخار می‌کنند و به خود می‌بالند. نشستن در کنار هم، نگاه‌های محبت‌آمیز در جمع، دست در دست، حس دلپذیری ایجاد می‌کند و تصویر یک زوج شاد را می‌سازد.

۱۲. از موفقیت هم شاد شوید

اگر شریک زندگی‌مان به موقعیت شغلی خوبی رسیده، در تحصیل موفق شده یا عادت خوبی مانند ورزش کردن به زندگی خودش اضافه کرده، در شادی او شریک باشیم. خوشحالی، حمایت و عشق ما را نشان می‌دهد و زندگی را شادتر می‌کند.

۱۳. درمورد پول به توافق برسید

یکی از مسائلی که باعث دلخوری و دوری زوج‌ها می‌شود، مسائل مالی‌‌ست. اگر تاکنون درباره‌ی عادت‌های خرج کردن به توافق نرسیده‌ایم، بهتر است همین امروز درمورد دیدگاه‌مان نسبت به هزینه کردن سخن بگوییم. برای این‌که هر دو طرف از خرید، سفر یا تفریح لذت ببرند و شاد باشند، باید درمورد وضعیت مالی اتفاق‌نظر داشته باشند. با برنامه‌ریزی برای پس‌انداز و هزینه، می‌توانیم از خرج کردن پول‌ در کنار هم لذت ببریم.

۱۴. سخاوتمند باشید

سخاوتمندی یکی از برگ‌های برنده در زندگی مشترک به‌حساب می‌آید. این سخاوت می‌تواند هدیه دادن باشد، تعریف کردن یا حتا لبخندی که به لب می‌آوریم. کاری که برای شریک زندگی‌مان انجام می‌دهیم، از سر عشق و دوست داشتن است و به ازای آن توقعی نداریم. محبت‌های کوچک باعث افزایش شادی در زندگی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:   5 قدم مهم و اساسی در مدیریت روابط عاطفی

۱۵. در انجام کار خانه شریک باشید

در انجام کار خانه شریک باشید

نقش انجام کارهای خانه و رسیدگی به فرزندان، مهم‌تر از تصور اغلب مردم است. واقعیت این است که زوج‌های خوشحال در انجام کار خانه سهیم هستند. لازم است درمورد مسوولیت‌های هرکس گفت‌وگو کنیم. شریک بودن در کارهای خانه ضمن بالا بردن رفاه و راحتی، در دیدگاه شریک زندگی نسبت به ما اثر مستقیمی دارد.

۱۶. دوست باشید

تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌هایی که روابط دوستانه با هم دارند، دوبرابر شادتر هستند. شریک زندگی یک دوست همیشگی‌ست. زمانی که او را بهترین دوست خود بدانیم، احساس تنهایی نمی‌کنیم. با شکل دادن فضای امن برای حرف زدن، حس امنیت تقویت می‌شود. دوستان از نیازها و احساس‌های خود صادقانه حرف می‌زنند و بدون نیاز به تحقیر و انتقاد، از حمایت هم برخوردار می‌شوند.

سخن پایانی

راه‌ های افزایش شادی در زندگی مشترک را مرور کردیم. شادی فرمول مشخصی ندارد. اما بیشتر مردم موافقند که باوجود حس قدردانی، برابری، روراستی، تعهد و مهربانی، احساس شادی و سرزندگی می‌کنند. شما کدام‌یک از این راه‌ های افزایش شادی را تجربه کرده‌اید؟