من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

مهارت گفتگو

 

 

مهارت گفتگو

نویسنده:حانیه فتاحی

 

گفتگو کردن به طور مؤثر به عنوان صحبت کردن، به گونه ای تعریف می شود که پیام شما به وضوح شنیده شود و در صورت امکان به آن عمل شود. دو مؤلفه اصلی برای صحبت موثر وجود دارد: آنچه شما می گویید ، و اینکه چطور آن را می گوئید. آنچه شما می گویید به معنی انتخاب کلمات است. کلماتی که ممکن است هنگام گپ زدن با یک دوست از آنها استفاده کنید ، حتما با آنچه در یک ارائه رسمی یا مصاحبه استفاده می شود کاملاً متفاوت است. به همین ترتیب ، نحوه صحبت شما نیز در موقعیتهای مختلف متفاوت خواهد بود. با این وجود ، برخی عوامل متداول نیز وجود دارد: به عنوان مثال ، اینکه آیا شما با صدای طبیعی صحبت می کنید یا آرام یا با صدای بلند؟  واینکه چطور از زبان بدنتان استفاده می کنید؟

 

جنبه های مهارت گفتگو

 

گفتگوی مؤثر یعنی اینکه بتوانید آنچه را که می خواهید به شکلی که شنیده شود و به آن عمل شود ، بیان کنید. این که آیا شما در یک کنفرانس بزرگ در مورد یک کشف علمی جدید ، یا با فرزندانتان در مورد رفتار آنها یا با رئیس خود در مورد افزایش حقوق صحبت می کنید ، باید بتوانید به طور موثر صحبت کنید. این به معنای در نظر گرفتن ابزار و جنبه های ممکن است تا اطمینان حاصل شود که هیچ چیزی پیام شما را منحرف نمی کند.

 

یک گفتار درست، ابزاری توانمند است

“مارک تواین”

 

سه عنصر اصلی صحبت مؤثر

 

1-کلماتی که استفاده می کنید

2-صدای شما

3-ارتباطات غیر کلامی دیگر شما ، به ویژه زبان بدن

 

انتخاب کلمات

 

در گفتگو – کلماتی که انتخاب می کنید – اهمیت دارد. اگر کلمات و حرف های خود را مبهم بیان کنید ، مخاطبان شما به کلماتی که استفاده کرده اید باز می گردند و منظور شما را بررسی می کنند. از این رو مهم است که با دقت انتخاب کنید ، به خصوص هنگامی که حرفتان مهم است. مواردی که باید در نظر بگیرند عبارتند از:

 

هماهنگ با مخاطبانتان کلماتی که انتخاب می کنید متفاوت است. اگر با ۲۰۰ نفر در یک کنفرانس ، یک همکار صمیمی ، رئیس خود یا فرزندان خود صحبت می کنید برای هر کدام باید نوع کلمات متفاوتی انتخاب کنید. شما باید درباره سطح کلی درک مخاطبان خود و همچنین نوع زبانی که استفاده می کنید فکر کنید.پردازش و درک جملات کوتاه تر ساده تر است. استفاده از جملات کوتاه تر نیز ضرورت ایجاد می کند.کلمات ساده تر بیشتر قابل درک است. اگر نمی توانید چیزی را به زبان ساده توضیح دهید ، احتمالاً خودتان آنرا درک نکرده اید.

 

لهجه ها

 

لهجه های منطقه ای و قومی بخشی از شخصیت فردی هستند و عنصر بی نظیری را به روش گفتگوی شما اضافه می کنند. آنها همچنین ممکن است در برخی شرایط موانع بالقوه ای را برای برقراری ارتباط ایجاد کنند. به عنوان مثال ، اگر شما لهجه بسیار شدیدی دارید ، افراد منطقه یا کشور دیگری ممکن است در درک این که شما چه می گویید با مانع رو به رو شوند. بنابراین ممکن است لازم باشد سرعت گفتگوی خود را کند کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها وقت لازم را برای پردازش آنچه می گویید دارند.

 

 

 

 

صدای شما

 

صدای شما می تواند به اندازه ظاهر شخصی شما درباره درون و شخصیت شما چیزهایی را نمایان کند. حالت یک صدا و محتوای گفتار می تواند سرنخ هایی از وضعیت عاطفی فرد ایجاد کند. به عنوان مثال ، اگر عزت نفس پایین باشد ، ممکن است با تردید در صدا منعکس شود. ممکن است یک فرد خجالتی بسیار آرام صحبت کند ، اما کسی که به خود اطمینان داشته باشد ، بیشتر خواهد توانست که صدا و وضوح گفتار خود را کنترل کند.

ارزش دارد که بتوانید کنترل  خود را بر روی صدای خود بهبود بخشید ، به خصوص اگر صحبت کردن در عموم برای شما دشوار است. حتی می تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند! مهم است که به تن صدای خودتان عادت کنید. بیشتر افراد در یک وضعیت خصوصی ، به خصوص در خانه ، جایی که هیچ فشاری برای مطابقت با سایر قواعد و انتظارات اجتماعی دیگر وجود ندارد ، آرامش بیشتری دارند

 

چند راه حل ساده در جهت مهارت گفتگو

 

 

 

قبل از صحبت کردن فکر کنید

 

سخن عروسی است که هر چه زیباتر باشد، مقبول‌تر خواهد بود

پوشکین

 

یکی از ضرب المثل ها میگوید:« اگر حرف نقره باشد سکوت

 طلاست».شاید بارها دیده باشید اشخاص بدون این که ذره ای فکر کنند هرچه را به ذهن شان میرسد ، می گویند و با صحبت های نامعقول شان احترام افراد دیگر را از دست می دهند.

 

بیشتر بشنویم و عکس‌العمل و پاسخ مناسبتر نشان دهیم._

چون با تو سخن گویند اول بشنو، بعد بیندیش و بعد تصمیم بگیر.

 

سقراط

پیش از نقد کردن یا مخالفت کردن یا مطرح کردن دیدگاهی متفاوت، بهتر است ،صحبت طرف مقابل را بشنویم و به روش های گوناگون این پیغام را به او بدهیم که حرف او و منظور او شنیده شده و درک شده است. اکثر ما فکر می کنیم« اعلام این که صحبت طرف مقابل را متوجه شده ایم» به مفهوم پذیرفتن این نکته است که:« صحبت او منطقی است و ما هم با وی موافقیم». دنیس ریورز این نکته را توضیح میدهد که در لایه ای عمیق تر، ما در گفت و گو با خودمان هم با چنين چالشی رو به رو هستیمو

 

“من نسبت به شما احساس خوبی ندارم و حتی از شما متنفر هستم. ولی چون حس می کنم مقام و موقعیت من به شکلی نیست که درگیر این بحث ها شوم، حاضر نیستم حرف دلم را در این زمینه بشنوم” و سعی می کنم چنين فکری را – بدون این که ریشه آنرا بررسی و تحلیل کنم – سرکوب کنم. پس اجازه بدهید چالش نخست را این چنین خلاصه کنیم که ما بتوانیم صحبت های افراد دیگر و صحبت های خودمان را کامل بشنویم. در خصوص آن فکر کنیم و بعد آن ها را تصحیح یا کامل کنیم

 

در کلامتان ایجاد هیجان کنید

 

حتماً تجربه صحبت کردن با یک آدم سرد و بی روح را داشته اید. آدمی که هیچ هیجان و افت و خیزی در گفتار و اندامش حین ایراد سخنرانی وجود ندارد. همان لحظه اگر به محیط اطرافتان هم نگاهی انداخته باشید، متوجه خواهید شد که دیگر حضار هم تمایلی به شنیدن ادامه ماجرا ندارند. گوینده یا سخنران باید در کلام خویش هیجان داشته باشد و حین ایراد سخنرانی مشتاق بنظر برسد.

 

 

 

 

استفاده از زبان بدن تاثیرگذار است

 

حتی با نگاه و اشاره نیز می‌توان سخن گفت.

دهخدا

علاوه بر این که باید به زبان بدن خویش توجه داشته باشید به زبان بدن طرف مقابل هم بخوبی توجه داشته باشید و بخوبی آنرا تحلیل نمائید

 

صحبت تان را واضح بیان کنید.

سخن باید مقصود را برساند، هر چه ساده‌تر مقبول‌تر.

لامارتین

تا به حال شده است که با افرادی صحبت کنید که در عین این که موضوع صحبت تان ساده و شفاف است، آن شخص با حرف زدنش شما را گیج کند و یک آن ببینید که هیچ چیزی از حرف هایش را نمی فهمید؟

اشخاص زيادي هستند که در ارتباطات کلامی خویش روشن نیستند و تنها به مسایل اشاره می کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی کنند. این اشخاص بیش از این که به نتیجه ای برسند بیشتر خودشان و دیگران را گیج می کنند و حتی ممکن است نوع بیان شان منجر به سوءتفاهم شود. بهتر است در مواقعی که میخواهید چیزی بگویید از خودتان سوال کنید روشن ترین روشی که می توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟

سخن باید به گونه ای گفت که همگان بفهمند، هم طفل دبستانی هم پیر روحانی

ژان ژاک روسو

 

با اعتماد به نفس صحبت کنید

 

برای فروتن بودن لازم نیست اعتماد به نفس خویش را از دست بدهید. اعتماد به نفس یعنی اطمینانی که در نتیجه درک توانایی هایتان بدست می آورید. در عین حال تواضع یعنی عقیده متواضعانه ای در خصوص اهمیت خودتان داشته باشید. با اعتماد به نفس حرف زدن در نتیجه انتخاب کلمات مناسب، تن صدا، ارتباط چشمی و زبان بدن حاصل می شود.

 

 

 

 

 

 

صرفا شما گفت و گو را در دست نگیرید

 

منظور از این مورد این است که به طرف مقابلتان اجازه نظر دادن و صحبت کردن دهید و مانع ارائه نظرات و صحبت های آن نشوید. چنانچه شما در این حین فهمیدید که فرد مقابلتان به خوبی به سوالاتتان جواب نمی دهد و گفت و گو در حال کاهش است، توصیه می شود که فورا با یادآوری کردن یک خاطره و یک داستان کوتاه شیرین جو را تغيير دهید و به حالت اول بازگردانید

 

از کلمات غیر ضروری استفاده نکنید

 

یکی از نکات منفی که می تواند به ارتباطات اجتماعی اشخاص تأثير نامناسبی بگذارد، استفاده از کلمات غیر ضروری و لغات نا مناسب است. از جمله این لغات میتوان به کلمه “خب” یا “اممم” اشاره کرد. این کلمات در واقع نشان دهنده عدم تمایل شخص برای ادامه گفتگو است و میتواند باعث آزار طرف مقابل شود. دوری از این کلمات غیر ضروری در واقع بیانگر اعتماد به نفس بالای شما در سخنرانی می باشد.

برای جلوگیری از بیان کردن این کلمات تلاش کنید نشانه ای را در نظر بگیرید و با استفاده از آن نشانه تلاش کنید هرروز کم تر از این کلمات استفاده کنید. سکوت در گفتگو ها و سخنرانی ها همواره علامت بدی نیست. بلکه گاهی میتواند باعث تمرکز بیشتر فکر بر روی مسئله جدید برای حرف زدن است. از مکث ها و وقفه های بین گفتگو بیشترین استفاده را بکنید.

 

از احساسات خودتان نترسید

 

موقع حرف زدن از احساسات تان استفاده کنید. آنها را به راحتی بیان کنید. از آن ها برای افزودن رنگ و انرژی به کلمه هایی که انتخاب می کنید بکار ببرید

 

لازم نیست احساسات تان را از آنچه قرار است بگویید، حذف کنید. هنگامی که حس می کنیم که کسی در خصوص احساسات خود صادقانه صحبت می کند، معمولاً با توجه بیش تری گوش می کنیم.

 

هنگامی که احساسات مان را به صحبت هایمان آمیخته می کنیم، با انرژی بیش تری صحبت می کنیم و مفهوم را بهتر انتقال می دهیم.

 

با آکادمی هفت در مسیر موفقیت قدم بردارید ….