من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

صبح جادویی

با مطالعه این کتاب می‌آموزید:

 

1-چگونه به کمک 6 عادت صبحگاهی موثر، زندگی‌تان را متحول کنید

آیا از وضعیت کنونی زندگی‌تان ناراضی هستید و فکر می‌کنید زمان آن فرا رسیده است که تحولی در آن ایجاد کنید؟ اگر به دنبال یک زندگیِ پربار و شاد هستید، باید تغییر را از صبح‌هایتان آغاز کنید.
بله، صبح‌ها! عادات صبحگاهی و اولین کارهایی که در شروع روزتان انجام می‌دهید، نقشی اساسی در موفقیت شما دارند. بسیاری از افراد موفق، مولتی میلیونرها، مدیران برتر و ستارگان سینما و تلویزیون، صبح‌ها زود از خواب بلند می‌شوند و پیش از آن‌که شما حتی اولین چایتان را دم کنید، کلی کار به ثمر می‌رسانند.
اما تنها زود بیدار شدن از خواب کافی نیست. همان‌طور که هل الراد (Hal Elrod) ، در کتاب صبح جادویی توضیح داده است، شما باید 6 عادت صبحگاهی ساده را در برنامه صبحگاهی‌تان بگنجانید تا بتوانید آن‌طور که همیشه می‌خواستید، زندگی کنید. در این بوک‌لایت، این 6 عادت را توضیح می‌دهیم و آموزش می‌دهیم که چگونه به آن‌ها پایبند باشید. علاوه بر این، نکاتی را برای بهره‌گیری موثرتر از این عادات و تغییر طرز فکرتان بیان می‌کنیم تا بتوانید در راه دست‌‌یابی به اهداف و آرزوهایتان گام بردارید.
در این بوک‌لایت، به پرسش‌های زیر پاسخ داده می‌شود
• ورزشکاران حرفه‌ای چگونه به اهدافشان می‌رسند؛
• چرا زدن دکمه چرت زدن (Snooze) برایتان گران تمام می‌شود؛
• چگونه می‌توانید در هر زمان و مکانی، عادت‌های صبحگاهی را انجام دهید؟

 2-پتانسیل شکوفایی؛ از معمولی به عالی

• بیایید نگاهی به اوضاع زندگی مردم آمریکا بیندازیم. یک شهروند عادی آمریکایی، 10 هزار دلار بدهی دارد، از اضافه وزن رنج می‌برد، چندان به کارش علاقه‌مند نیست، روابط صمیمی زیادی ندارد و تا حدی افسرده است.
• شواهد نشان می‌دهند که اغلب آمریکایی‌ها فقط روزگار می‌گذرانند، بدون آن‌که قدمی به سمت شکوفایی توانایی‌های بالقوه‌شان بردارند.
• طبق آماری که اداره امنیت اجتماعی آمریکا (The Social Security Administration) ارائه می‌دهد، اگر به طور تصادفی 100 نفر را که در ابتدای مسیر حرفه‌ای‌شان هستند، انتخاب کنید و زندگی‌شان را زیر نظر قرار دهید، بعد از 40 سال، چنین نتایجی به دست می‌آورید: تنها 1 نفر ثروتمند شده است، 4 نفر از نظر مالی به وضع خوب و ثابتی رسیده‌اند، 5 نفر هم‌چنان باید به کار کردن ادامه دهند، 36 نفر مرده‌اند و 54 نفر از نظر مالی به دوستان و خانواده‌شان وابسته هستند.
• این آمار حاکی از اوضاعی نابه‌سامان است!
• هیچ‌کس از ابتدا تصمیم نمی‌گیرد که زندگی‌اش را تلف کند و با حداقل امکانات روزگار بگذراند.
اما مسئله به همین‌جا ختم نمی‌شود

مطالعات در آمریکا نشان می‌دهند که مصرف دارو از همیشه بیشتر شده است؛ 50 درصد از ازدواج‌ها به طلاق ختم می‌شوند، بدهی‌های بانکی افراد سر به فلک کشیده، چاقی مفرط میان مردم شایع شده و بیماری‌های قلبی و سرطان، رشد بی‌سابقه‌ای داشته است.

و البته این مطالب تنها درباره مردم آمریکا صدق نمی‌کنند؛ نگاهی به دور و بر خود بیندازید تا افرادی را ببینید که از خواسته‌هایشان در زندگی دور مانده‌ و به موفقیت نرسیده‌اند.

با همه این حرف‌ها، خبر نویدبخشی برایتان داریم: همه ما قادریم در زندگی به موفقیت و خوش‌بختی برسیم ؛ کافی است که تصمیم بگیریم تا تحولی در زندگیمان ایجاد کنیم. در واقع، مهم نیست الان در چه وضعی قرار داریم و شرایط زندگی‌مان معمولی است. مهم این است که همه ما پتانسیل شکوفایی داریم.

برای اثبات این حرف، زندگی نویسنده این کتاب، هل الراد، خود بهترین گواه است. الراد، پس از تصادفی شدید، 6 دقیقه علائم حیاتی‌اش را از دست داد و مرد! پس از بازگشت به زندگی که به معجزه‌ شباهت داشت، به کما رفت. چند روز بعد، از کما در آمد، اما پزشکان به او گفتند که آسیب وخیمی به مغزش وارد شده و بعید است دیگر بتواند راه برود.

با این وجود، او شرایط پیش آمده را پذیرفت و به جای آن‌که وقتش را با حسرت گذشته تلف کند، تصمیم گرفت کنترل زندگی‌اش را در دست گیرد و به رویاهایش رنگ واقعیت ببخشد. در نهایت، او توانست دوباره سلامتی‌اش را به دست آورد، روی پاهایش راه برود و حتی به یکی از سخنرانان و نویسندگان انگیزشی برتر در آمریکا تبدیل شود.

با این اوصاف، چه موانعی بر سر راه تحقق رویاها و رسیدن به زندگی مورد علاقه‌مان وجود دارد؟ در بوک‌لایت بعد، به بررسی دو مورد از این موانع می‌پردازیم.

3-موانعی بر سر راه شکوفایی
آیا تا به حال به اهمیت طرز فکر و نگرشتان به زندگی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما، آیا طرز تفکرتان می‌تواند مانع شکوفایی توانایی‌هایتان و دست‌یابی شما به موفقیت شود؟ شک نکنید که پاسخ این سوال، مثبت است!
موانع بسیاری بر سر راه تحقق یک زندگی رویایی قرار می‌گیرند که می‌توان منشأ بسیاری از آن‌ها را در درون خود جست.
در این بوک‌لایت به دو مورد از این موانع که مربوط به طرز تفکر هستند اشاره می‌کنیم. این دو مانع، سندرم آینه عقب (Rearview Mirror Syndrome) و مجزا دیدن وقایع از هم (Isolating Incidents) نام دارند:

سندرم آینه عقب
اغلب مردم بر اساس تجربیاتشان و وقایع گذشته تصمیم‌گیری می‌کنند و به عبارتی از سندرم آینه عقب رنج می‌برند.
کسی که گرفتار سندرم آینه عقب است، بر این باور است که نمی‌تواند تغییر کند، هر اتفاقی برایش در گذشته افتاده است، دوباره نیز می‌افتد و انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌هایش را محدود به تجربه‌های قبلی‌اش می‌کند.
به همین خاطر، وقتی فرصتی جدید و متفاوت برایش فراهم می‌شود، آن را رد می‌کند، زیرا قبلاً آن را تجربه نکرده است. مشخص است که چنین شخصی هیچ‌گاه نمی‌تواند تغییری در زندگی‌اش ایجاد کند و به شکوفایی برسد.

مجزا دیدن وقایع از هم
مانع دیگری که بر سر راه شکوفایی و تحقق آرزوهایمان وجود دارد این است که عادت داریم وقایع را مجزا از هم بررسی کنیم و فکر می‌کنیم هیچ تأثیری بر چیزهای دیگر ندارند. در حالی که واقعیت جور دیگری است.
برای مثال، تصمیم گرفته‌اید که هر روز ورزش کنید، اما امروز حوصله ندارید و با خود فکر می‌کنید: «ایرادی ندارد، فردا ورزش می‌کنم.» شما گمان می‌کنید که تصمیم به ورزش نکردن فقط مربوط به همین لحظه است و تأثیری بر چیزهای دیگری در زندگی‌تان ندارد. در حالی که چنین نیست! اگر امروز ورزش نکنید، نشان می‌دهید آن‌قدرها هم به تصمیمتان پایبند نیستید و در ناخودآگاهتان این باور شکل می‌گیرد که همیشه فردایی برای انجام کارها هست و نیازی نیست حتماً کاری را همین امروز انجام دهید. یک تصمیم کوچک می‌تواند کاملاً بر رفتار و کردارتان تأثیر بگذارد.

هاروْ اِکِر (T. Harv Eker) ، نویسنده و تاجر کانادایی در کتاب معروفش به نام اسرار ذهن ثروتمند (Secrets of the Millionaire Mind)، به این مسئله به روشنی اشاره می‌کند و می‌گوید: «نحوه انجام هر کاری، نشان می‌دهد همه کارهایتان را چگونه انجام می‌دهید.»
بنابراین، اگر به هر رویدادی به طور مجزا نگاه کنید، جدیت خود در انجام کارها را از دست می‌دهید، عادت می‌کنید به خود آسان بگیرید و پایبند نباشید. در ابتدا، به خود می‌گویید: «فقط همین یک بار!» یا «فقط امروز!» اما در نهایت، این مسئله برایتان عادی می‌شود، دیگر نمی‌توانید قدمی برای تحقق رویاهایتان بردارید و فقط تا جایی که بهانه‌هایتان اجازه دهند می‌توانید پیشرفت کنید و به موفقیت برسید.
اگر می‌خواهید زندگی‌تان را آن‌طور که می‌خواهید سر و سامان دهید، باید طرز تفکرتان درباره زندگی را تغییر دهید و موانع شکوفایی‌تان را کنار بزنید. درگیر گذشته بودن و بهانه تراشی هیچ کمکی به شما نمی‌کند

 4-نگرشی تازه به خواب

حال که می‌دانید رسیدن به زندگیِ رویایی‌تان ممکن است، وقت آن رسیده است که اولین قدم را بردارید.
بگذارید یک سوال از شما بپرسیم: آیا امروز صبح، بارها و بارها دکمه چرت زدن (یا همان Snooze) را لمس کردید و بعد از چندین بار شنیدن زنگ بیداری موبایلتان، به زحمت از تختِ خواب گرم و نرمتان بیرون آمدید؟
اگر پاسختان مثبت است، بدانید که تنها نیستید! بسیاری از مردم گرفتار این مشکل هستند.
بله، ما به این کار به چشم یک مشکل نگاه می‌کنیم، زیرا واقعاً باعث بروز مشکل در زندگی روزمره می‌شود. لمس دکمه چرت زدن نتیجه‌ای جز گرفتار شدن در گرداب بی‌هدفی ندارد! هر دفعه که در حالت خواب و بیدار دستتان را سمت موبایلتان می‌برید و انگشتتان را روی دکمه چرت زدن قرار می‌دهید، ناخودآگاه این پیام را به ذهنتان منتقل می‌کنید که علاقه‌ای ندارید از خواب بیدار شوید، روزتان را آغاز کنید، به سراغ فعالیت‌ها و کارهایتان بروید و از لحظات ناب زندگی‌تان لذت ببرید. در واقع، هدفی ندارید که به خاطرش از جای برخیزید.

شما با استفاده از دکمه چرت زدن و به موقع بیدار نشدن، پیام مشابهی را به مغزتان می‌فرستید و در نتیجه، نمی‌توانید آن‌طور که باید و شاید از ادامه روزتان بهره ببرید.
اما راه حل این مشکل چیست؟
بی‌خیال دکمه چرت زدن شوید! هر شب قبل خواب، هدفتان از زود بیدار شدن را به خود یادآوری کنید و صبح، هنگامی که صدای زنگ موبایلتان را می‌شنوید، از تخت بیرون بیایید و روزتان را آغاز کنید. در بوک‌لایت بعدی، راه‌کاری 5 مرحله‌ای برای ترک عادت استفاده از دکمه چرت زدن ارائه می‌کنیم.
اگر نگاهی به زندگی افراد مشهوری چون اُپِرا وینفری (Oprah Winfrey) ، بیل گِیتس (Bill Gates) ، آلبرت انیشتین (Albert Einstein) و حتی ارسطو بیندازید، می‌بینید که یک نکته در میان آن‌ها مشترک است: زود از خواب بیدار شدن!
اگر شما هم، صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید، آن‌قدر احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنید که گویی اصلاً نخوابیده‌اید، احتمالاً زود بیدار شدن از خواب برایتان کابوس است.
راه حل پیشنهادی ما به شما این است که نگرشتان به خواب را تغییر دهید.
آیا تا به حال، صبح یک روز خاص، مثلاً عید نوروز، روز تولد یا عروسی‌تان احساس خستگی و بی‌حوصلگی کرده‌اید؟ بعید است این‌طور باشد. اگر یک روز، مناسبت خاصی داشته باشد، حتی اگر خواب کافی هم نداشته باشید، باز هم پرانرژی و با انگیزه بالا بیدار می‌شوید و آماده‌اید تا روز فوق‌العاده‌تان را آغاز کنید.
به راستی علت این تغییر حال در روزهای خاص چیست؟ پاسخ ساده است: نگرشی که به خوابتان دارید، تأثیر به‌سزایی در حال صبح روز بعدتان می‌گذارد.
اگر همانند بسیاری از مردم، پیش از خواب به خود بگویید: «چقدر امشب دارم دیر می‌خوابم، فردا صبح، قطعاً خسته از خواب پا می‌شوم»، بدون شک، صبح زیبایی که پیش رویتان است را خراب می‌کنید.
در مقابل، اگر به خود بگویید که صبح فوق‌العاده‌ای پیشِ رو دارید و با احساس خوبی از خواب بیدار می‌شوید، با حتی 4 یا 5 ساعت خواب نیز می‌توانید انرژی مورد نیازتان را به دست آورید.
این دقیقاً همان کاری است که در مورد روزهای خاص انجام می‌دهید. شما از شب قبل، هیجان روز بعد را دارید و مطمئن هستید که روزی عالی پیش رویتان است. در نتیجه، حتی اگر کم بخوابید، باز هم صبح، سرِ حال هستید.
همان‌طور که گفتیم، بوک‌لایت بعد به درد کسانی می‌خورد که به استفاده از دکمه چرت زدن عادت کرده‌اند و نمی‌توانند صبح‌ها با شنیدن صدای زنگ به موقع و با انگیزه از جا برخیزند.

5. راه‌کاری برای افزایش انگیزه بیدار شدن
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دائماً به سراغ دکمه چرت زدن می‌روید، این بوک‌لایت برای شماست. برای این‌که بتوانید صبح‌ها زود از خواب برخیزید و زندگی‌تان را با چرت زدن تلف نکنید، باید انگیزه‌‌ بیدار شدنتان را افزایش دهید .
برای این‌که بتوانید انگیزه بیدار شدنتان را اندازه‌گیری کنید، برای آن امتیازی از 1 تا 10 در نظر بگیرید، به این صورت که امتیاز 10 یعنی اشتیاق دارید از خواب بلند شوید و روزتان را آغاز کنید و امتیاز 1 یعنی ترجیح می‌دهید تمام روز در تختتان بمانید.
روشی ساده‌ وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ انگیزه بیدار شدنتان را افزایش دهید، عادت لمس کردن دکمه چرت زدن را کنار بگذارید و صبحتان را با انرژی و هوشیاری بیشتری آغاز کنید. این روش شامل 5 گام است:

1. شب قبل، پیش از خواب، به خود بگویید و تلقین کنید که صبح روز بعد پرانرژی و سرِ حال از خواب بلند می‌شوید. هدفی برای روز بعدتان مشخص کنید که به شما انگیزه دهد تا مشتاقانه از خواب برخیزید.

2. موبایل یا ساعت زنگ‌دارتان را دور از تختتان قرار دهید تا زمانی که زنگ بیداری را می‌شنوید، مجبور شوید واقعاً از تخت بیرون بیایید تا بتوانید آن را خاموش کنید.

3. پس از آن‌که زنگ را خاموش کردید، مستقیم به دستشویی بروید و دندان‌هایتان را مسواک بزنید. این کار کمک می‌کند احساس طراوت و هوشیاری بیشتری کنید.

4. در گام بعد، به آشپزخانه بروید و یک لیوان آب بنوشید. بدن شما بعد از یک شب طولانی آب زیادی را از دست می‌دهد. احساس خستگی مفرط نیز به خاطر همین از دست دادن آب بدن است.

 

5. در گام آخر می‌توانید دوش بگیرید یا لباس ورزشی‌تان را بپوشید و برای انجام تمرین ورزشی آماده شوید. با این کار بدون شک دیگر به تخت خوابتان باز نمی‌گردید.

با پیروی از این 5 گام، هوشیارتر می‌شوید و با آمادگی بالا به سراغ اجرای روش صبح جادویی و انجام عادت‌های صبحگاهی‌ موثر می‌روید.
در بوک‌لایت‌های بعدی به معرفی این روش و 6 عادت صبحگاهی تشکیل‌دهنده آن می‌پردازیم و نشان می‌دهیم که چرا انجام هر کدام از آن‌ها به شما کمک می‌کنند به زندگی رویایی‌تان نزدیک شوید.

 

6-رفع استرس با سکوت هدف‌دار و مدیتیشن

تا این‌جا درباره اهمیت صبح‌ها برای ساختن یک زندگی مطلوب صحبت کردیم و راه‌کاری برای افزایش انگیزه بیدار شدن ارائه دادیم. حال نوبت به این رسیده است که بگوییم کدام روزتان را با چه کارهایی آغاز کنید تا در راه توسعه فردی‌تان قدم بردارید.
صبح جادویی روشی است که الراد در کتابش پیشنهاد کرده است. این روش، از 6 عادت صبحگاهی موثر تشکیل شده است که در این بوک‌لایت درباره اولین عادت، یعنی سکوت هدف‌دار صحبت می‌کنیم.
همه ما دچار استرس می‌شویم، به خصوص در دنیای سریع و پر دغدغه امروز. اولین عادت صبحگاهی در روش صبح جادویی، برای کاهش استرس مفید است. این عادت، سکوت هدف‌دار نام دارد.

مدیتیشن، نمونه‌ای از سکوت هدف‌دار است. امروزه بسیاری از افراد برای کاهش استرس و اضطرابشان از این روش مفید استفاده می‌کنند.
برای مثال، اپرا وینفری بر این باور است که توانسته به کمک مدیتیشن، حضور خدا را احساس کند. بسیاری دیگر از افراد مشهور، نظیر استینگ (Sting) ، جری ساینفلد (Jerry Seinfeld) و راسِل سیمونز (Russell Simmons) ، مدیتیشن را بخش مهمی در زندگی‌شان برشمرده‌اند.
برای این‌که سکوت هدف‌دار را در برنامه صبحگاهی‌تان بگنجانید، پیشنهاد می‌کنیم که مدیتیشنِ صبح جادویی را امتحان کنید:
پیش از شروع، نگرانی‌هایتان را به کناری بگذارید و تنها به خودتان بیندیشید. محلی آرام و راحت، مانند یک بالش یا مبل برای نشستن انتخاب کنید. چهارزانو و صاف بنشینید. آرام نفس بکشید و هوا را به طرف شکمتان هدایت کنید. سرعتی برای نفس کشیدنتان تعیین کنید. مثلاً سه ثانیه دم و سه ثانیه بازدم داشته باشید.
سعی کنید ذهنتان را از هر فکری خالی کنید. اما اگر فکری هم به ذهنتان خطور کرد، آن را بپذیرید و دوباره بر تنفستان تمرکز کنید. مدیتیشن ممکن است در ابتدا برایتان سخت یا حتی حوصله سر بر باشد، اما اگر هر روز آن را تمرین کنید، کم کم برایتان آسان می‌شود. هم‌چنین، استرستان نیز کاهش می‌یابد.
اگر پیش از این از چنین روش‌هایی استفاده کرده‌اید و به مذاقتان خوش نیامده است، می‌توانید از روش‌های دیگری برای کسب آرامش استفاده کنید. مثلاً می‌توانید دقایقی را سپری کنید و به زندگی‌تان و چیزهایی که به خاطرشان شکرگزار هستید، فکر کنید یا دعا کنید.
مهم این است که هر روز صبح، لحظاتی را به کسب آرامش و کاهش استرستان اختصاص دهید.
در بوک‌لایت بعدی، به سراغ دومین و سومین عادت صبحگاهی یعنی تلقین و تصور می‌رویم

7. ساختن زندگی مطلوب با تلقین و تجسم
در این بوک‌لایت، به معرفی دومین و سومین عادت صبحگاهی از روش صبح جادویی می‌پردازیم.
دومین عادت صبحگاهی موثر، تلقین با استفاده از عبارات تأکیدی مثبت است. راهی موثر برای این‌که بتوانید از یک زندگی عادی و معمولی به سمت یک زندگی پرثمر و سعادتمند حرکت کنید، توجه به گفت‌وگوی درونی‌تان است.
انسان‌ها معمولاً از کلامی که در گفت‌وگوی با خودشان استفاده می‌کنند، آگاه نیستند و کلمات و اندیشه‌ها از ناخودآگاهشان جاری می‌شود.

-راه حل این مشکل تلقین با استفاده از عبارات تأکیدی مثبت است.
جریان‌های اندیشه در ذهن ما هیچ‌گاه متوقف نمی‌شوند. این اندیشه‌ها از تجربه‌های پیشین ما ریشه می‌گیرند. جالب است بدانید که به کمک تلقین، می‌توانید این اندیشه‌ها را هدایت کنید تا به نفعتان عمل کنند.
برای این‌کار، این روش را به کار گیرید:
کاغذی بردارید و به طور کامل بنویسید که می‌خواهید تک‌تک ابعاد زندگی‌تان چه شکلی باشد. علاوه بر این، علت خواسته‌هایتان را به وضوح مکتوب کنید. سپس از خود بپرسید که برای رسیدن به آن‌چه می‌خواهید، حاضرید چه کارهایی انجام دهید.
می‌توانید خواسته‌هایتان را در قالب عبارت‌های تأکیدی بنویسید. برای مثال، می‌توانید بنویسید: «من عهد می‌کنم که هر روز دو ساعت کتاب مطالعه کنم».
مهم‌ترین گام در این روش این است که عبارت‌های تأکیدی‌تان را حداقل روزی یک‌بار با صدای بلند بخوانید. آن‌ها را توی دلتان نخوانید. خجالت را کنار بگذارید و خواسته‌های قلبی‌تان را بلند بلند بخوانید. چه بهتر که این کار را صبح‌ها، بعد از مدیتیشن انجام دهید.
سومین عادت صبحگاهی، تجسم یا تمرین ذهنی نام دارد. بسیاری از ورزشکارهای حرفه‌ای دقیقاً از همین روش برای موفقیت و پیروزی در مسابقات استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید برای تجسم زندگی مطلوب، رویاها و اهدافتان از این روش استفاده کنید.
برای مثال، فرض کنید که می‌خواهید کتابی بنویسید. برای رسیدن به این هدف، می‌توانید خود را تصور کنید که با شور و شوق زیاد مشغول نوشتن هستید و با رضایت خاطر، صفحه‌ به صفحه می‌نویسید و پیش می‌روید.
تلقین و تجسم دو ابزار بسیار قدرتمند هستند. زندگی رویایی‌تان را تصور کنید و کارهایی که حاضرید برای رسیدن به آن انجام دهید را پیش خود تکرار کنید. با این کار به کلی نگرشتان نسبت به کارهای روزمره‌تان تغییر می‌کند و به آن‌ها به چشم گام‌های ضروری برای رسیدن به موفقیت نگاه می‌کنید، نه کارهایی عبث و اجباری برای گذراندن وقت.
در بوک‌لایت بعدی، به سراغ چهارمین عادت صبحگاهی یعنی ورزش صبحگاهی می‌رویم.

8. اهمیت ورزش صبحگاهی در سلامت و موفقیت
آیا شما نیز آن‌قدر سرتان شلوغ است که وقت ورزش کردن ندارید؟ آیا روزهایتان آن‌قدر مملو از فعالیت‌ها و وظایف گوناگون است که عصرها انرژی‌تان ته می‌کشد و توان انجام هیچ کاری، به خصوص ورزش کردن را ندارید؟
حتماً می‌دانید که ورزش کردن چقدر برای حفظ سلامت جسمی و حتی روحی مفید است، پس چرا به چنین مسئله مهمی بی‌توجهی می‌کنید و در روز، زمانی را برای ورزش کردن اختصاص نمی‌دهید؟
احتمالاً هر روز به خود می‌گویید که: «دیگر امروز بعد از کار ورزش می‌کنم!» اما باز عصرهنگام، برایتان جلسه یا کاری فوری پیش می‌آید و قولی که به خود داده بودید را فراموش می‌کنید. بعد از آن نیز آن‌قدر خسته‌اید که فقط می‌خواهید فوراً به خانه برگردید و باقی روز را جلوی تلویزیون بگذرانید و استراحت کنید. بدین ترتیب است که روزها می‌گذرند و شما قدم از قدم برنمی‌دارید.
وضعیتتان کاملاً قابل درک است. پیشنهاد ما به شما این است که ورزش کردن را به صبح‌ها موکول کنید.

گفته اِبِن پِیگِن (Eben Pagan) ، کارآفرین مولتی میلیونر، تأکیدی بر این موضوع است. هنگامی که در یک مصاحبه آنتونی رابینز (Anthony Robbins) از او پرسید که رمز موفقیتش چیست، پاسخ داد که: «هر روز صبح را با برنامه موفقیت شخصی آغاز می‌کنم.» سپس او بر اهمیت ورزش صبحگاهی به عنوان بخشی از این برنامه تأکید کرد و توضیح داد که چگونه ورزش کردن ضربان قلب و گردش خونش را بالا می‌برد و ریه‌هایش را پر از اکسیژن می‌کند.
می‌توانید صبح‌ها ورزش‌های مختلفی را انجام دهید. برای مثال، می‌توانید به کمک ویدیوهای آموزش یوگا، تمرینات مختلف یوگا را انجام دهید تا انرژی مضاعفی برای ادامه روزتان به دست آورید یا هر فعالیت ورزشی دیگری که دوست دارید انجام دهید.
در بوک‌لایت بعد، درباره دو عادت صبحگاهی آخر، یعنی خواندن و نوشتن صحبت می‌کنیم.

9. خواندن و نوشتن، گامی مهم برای رشد فردی
بعد از ورزش و توجه به سلامت و تندرستی‌تان، نوبت به این می‌رسد که بر رشد فردی خود متمرکز شوید.
خواندن و نوشتن، دو عادت صبحگاهی موثر هستند که به شما کمک می‌کنند تا هرچه بیشتر به سوی خواسته‌هایتان در زندگی پیش بروید و موفقیت‌ها و دست‌آوردهایتان را از یاد نبرید.
بگذارید ابتدا درباره خواندن صحبت کنیم.
امروزه افراد موفق بسیاری تجربه‌های خود را در قالب کتاب‌های رشد فردی و موفقیت با مردم به اشتراک گذاشته‌اند. خواندن این‌گونه کتاب‌ها، می‌تواند به شما کمک کند تا به اهدافتان برسید. این کتاب‌ها، در تمام موضوعات از جمله، افزایش درآمد، بهبود روابط و راه‌اندازی کسب‌وکار موجودند.
از آن‌جایی که ممکن است همانند ورزش کردن، خواندن نیز در برنامه شلوغ روزتان مورد غفلت قرار گیرد، بهتر است آن را در برنامه صبحگاهی‌تان قرار دهید.
می‌توانید برای خواندنتان برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کنید. برای مثال، تصمیم بگیرید که هر روز حداقل 10 صفحه کتاب بخوانید که بسته به سرعت مطالعه‌تان، تقریباً 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

هنگامی که کتابی را مطالعه می‌کنید، نکات و جملات مهم و باارزشش را علامت‌گذاری کنید و بارها بخوانید تا آن‌ها را خوب فرا بگیرید و بتوانید بهتر از آن‌ها بهره ببرید.
بعد از خواندن، نوبت به نوشتن می‌رسد.
ممکن است فکر کنید که میان نوشتن و رشد فردی، هیچ ارتباطی نیست، اما در حقیقت، نوشتن باعث تسریع رشد فردی می‌شود. نوشتن افکار، احساسات و بینش‌‌هایتان بسیار موثر هستند.
برای مثال، زمانی که الراد، نوشتن را در برنامه صبحگاهی‌اش گنجاند، متوجه شد که احساس شادمانی و حق‌شناسی بیشتری دارد، زیرا نوشتن به او کمک کرده بود تا بر دست‌آوردهای پیشین و اهداف آتی‌اش تمرکز کند.
او هر روز صبح، صفحه‌ای را به دو قسمت تقسیم می‌کرد و در یک ستون درس‌هایی که آموخته بود و در ستون دیگر تعهدات جدیدش را می‌نوشت. این کار سبب می‌شد که دیگر اشتباهات گذشته‌اش را تکرار نکند و به تغییراتی که می‌خواست در زندگی‌اش ایجاد کند پایبند باشد. شما نیز می‌توانید نوشتن را در برنامه صبحگاهی‌تان قرار دهید و با این کار، مروری بر آموخته‌ها و تجربیاتتان داشته باشید، مشکلات و دست‌آورد‌هایتان را به خوبی بشناسید و پیشرفتتان را زیر نظر قرار دهید.
حال که 6 عادت صبحگاهی موثر را به طور کامل توضیح دادیم، در بوک‌لایت بعد بیان می‌کنیم که چگونه می‌توانید روش صبح جادویی را مطابق با نیازهایتان اجرا کنید.

10. شخصی‌سازی عادات صبحگاهی با توجه به نیازهای خود
در بوک‌لایت‌های قبل، 6 عادت صبحگاهی موثر را به طور کامل معرفی کردیم. در این بوک‌لایت درباره این موضوع صحبت می‌کنیم که چگونه می‌توانید این 6 عادت را مطابق برنامه و نیازهایتان به کار ببرید.
در واقع، نیازی نیست که همه از یک برنامه ثابت و مشخص پیروی کنند. هر کسی می‌تواند آن‌طور که برایش بهترین است از روش صبح جادویی پیروی کند.

اگر شما یک ساعت وقت دارید تا به برنامه صبحگاهی‌تان اختصاص دهید، می‌توانید آن را به شیوه‌های گوناگون میان 6 عادت صبحگاهی تقسیم کنید. برای مثال، می‌توانید 10 دقیقه برای هر عادت وقت بگذارید یا اگر فکر می‌کنید نیاز دارید که بیشتر ورزش کنید، می‌توانید نیم ساعت را به ورزش و به باقی عادت‌ها هر کدام 5 دقیقه اختصاص دهید.
اما اگر یک ساعت وقت ندارید، نا امید نشوید! اختصاص حتی چند دقیقه به عادت‌های صبحگاهی، بهتر از انجام ندادنشان است.
اگر برنامه روزانه‌تان خیلی شلوغ است، هر روز صبح تنها 6 دقیقه برای برنامه صبح جادویی‌تان وقت بگذارید
• یک دقیقه در سکوت بنشینید؛
• یک دقیقه عبارت‌های تأکیدی‌تان را بلند بخوانید؛
• یک دقیقه روز پیشِ رویتان را در ذهن تصور کنید؛
• یک دقیقه چیزهایی که در مورد آن‌ها سپاس‌گزارید و چیزهایی که می‌خواهید در آن روز به دست آورید را بنویسید؛
• یک دقیقه کتاب بخوانید؛
• در نهایت یک دقیقه چند حرکت ورزشی مانند شنای سوئدی انجام دهید.
علاوه بر این، می‌توانید آزادی عمل بیشتری در انتخاب زمان و مکان انجام عادت‌های صبحگاهی داشته باشید. درست است که در این بوک‌لایت بر اهمیت صبح هنگام، تأکید شده است، اما گاه ممکن است در زندگی موقعیت‌هایی پیش بیایند که نتوانید مثل همیشه به برنامه‌تان پایبند باشید.

زمانی که در محل اقامتتان هستید، می‌توانید حرکات ورزشی‌تان را انجام دهید. هم‌چنین، می‌توانید با خود یک دفترچه یادداشت و کتاب به همراه داشته باشید تا از خواندن و نوشتن نیز غافل نشوید. یا ممکن است شیفت کاری‌تان شب‌هنگام باشد یا به طور کلی ترجیح دهید شب‌ها بیشتر بیدار بمانید، در این صورت، می‌توانید روش صبح جادویی را هر وقت که از خواب بیدار شدید به کار ببرید.
آن‌چه که بسیار مهم است این است که زمان مشخصی از روزتان را به خود و رشد فردی‌تان اختصاص دهید و از آن غافل نشوید.
در بوک‌لایت بعد، دو روش برای پایبندی به روش صبح جادویی معرفی می‌کنیم.

 

11.پایبندی به روش صبح جادویی
برای این‌که تأثیر هر عادت مثبتی را در زندگی‌تان ببینید، باید به آن پایبند باشید و آن را به طور منظم انجام دهید .
راه‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانید به کمک آن‌ها عادات مثبت را در وجودتان نهادینه کنید. در این بوک‌لایت به دو مورد از این روش‌ها می‌پردازیم:

1. همراهی یک دوست
همه ما چنین تجربه‌ای داشته‌ایم: تصمیم می‌گیریم به باشگاه برویم و ورزش کنیم، اما زمانی که موقع عمل می‌رسد، حوصله نداریم و آن را به روز دیگری موکول می‌کنیم.

معمولاً زمانی که با شخص دیگری عهد و پیمان می‌بندیم، به آن بیشتر وفادار می‌مانیم.
به همین خاطر اگر می‌خواهید به استفاده از روش صبح جادویی پایبند بمانید، دوستی را بیابید که او هم قصد دارد این روش را به کار گیرد. بدین ترتیب، هر کدام از شما می‌تواند حواسش به دیگری باشد تا به برنامه‌اش پایبند بماند. اگر از میان دوستان خودتان نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که به استفاده از روش صبح جادویی علاقه‌مند باشد، می‌توانید به سراغ فضای مجازی و انجمن‌های آنلاین نیز بروید. در شبکه‌های اجتماعی، نظیر فیسبوک، انجمن‌های مختلفی حول محور رشد فردی وجود دارند. به احتمال زیاد می‌توانید کسی را بیابید که به روش صبح جادویی علاقه‌مند باشد.

2. چالش 30 روزه
معمولاً حدود 30 روز طول می‌کشد تا عادتی شکل بگیرد، بنابراین، برای این‌که به روش صبح جادویی پایبند بمانید، می‌توانید در چالش 30 روزه تغییرِ صبح جادویی شرکت کنید. این چالش تغییر ممکن است سه مرحله داشته باشد.
• 10 روز اول دشوار است و به سختی سپری می‌شود؛
• 10 روز دوم اندکی آسان‌تر است اما هم‌چنان دلچسب نیست؛
• 10 روز سوم کم‌کم عادت جدید در حال شکل‌گیری است و انجامش برایتان لذت‌بخش می‌شود.
برای مثال، زمانی که الراد تصمیم گرفت دویدن را به برنامه صبحگاهی‌اش اضافه کند، یک چالش 30 روزه جدید برای خودش تعیین کرد و قول داد که به مدت 30 روز، هر روز بدود.

10 روز اول، آن‌قدر سخت گذشت که دلش می‌خواست برنامه را کنار بگذارد. او هر روز با نجوایی درونی که به او می‎گفت ایرادی ندارد که دیگر ادامه ندهد، می‌جنگید و ادامه می‌داد. 10 روز دوم، او دیگر از دویدن متنفر نبود و حس بهتری به آن پیدا کرده بود. در نهایت، در 10 روز آخر، احساس می‌کرد که به دویدن علاقه‌مند شده است.
شما نیز اگر می‌خواهید عادتی جدید پیدا کنید، برای خود چالشی 30 روزه تعیین کنید.

 

 

12-سخن پایانی

اگر می‌خواهید توانمندی‌هایتان را شکوفا کنید و در زندگی به هر آن‌چه که می‌خواهید برسید، از اهمیت برنامه صبحگاهی‌تان غافل نشوید. اولین لحظات و دقایق روزتان را به رشد فردی‎تان اختصاص دهید و با استفاده از روش صبح جادویی زندگی‌تان را متحول کنید.
روش صبح جادویی از 6 عادت صبحگاهی موثر تشکیل شده است: سکوت و مدیتیشن ، تلقین ، تجسم ، ورزش کردن ، خواندن و نوشتن . این کارها به ظاهر بسیار ساده‌اند، اما اگر آن‌ها را به طور منظم انجام دهید و به آن‌ها پایبند باشید، تأثیرشان را در ادامه روز و به طور کلی در زندگی‌تان می‌بینید.
پیشنهاد کاربردی:
• نگاهی مثبت به روز بعدتان داشته باشید!
هر شب، قبل از خواب، بیندیشید و ببینید که روز بعد چه اتفاق فوق‌العاده‌ای در انتظارتان است که باعث می‌شود انگیزه بیشتری برای بیدار شدن داشته باشید. صبحانه‌ای خوشمزه و جذاب در انتظارتان است؟ قرار است دوستی صمیمی را ملاقات کنید؟ اگر از شب قبل مشخص کنید که روز بعد قرار است چه اتفاقات هیجان‌انگیزی رخ دهد، صبح‌ها راحت‌تر از خواب بیدار می‌شوید.
• همراهی برای صبح جادویی خود بیابید.
اگر بتوانید دوستی را بیابید که در راه استفاده از روش صبح جادویی و شکوفایی و رشد فردی با شما هم‌قدم شود، این به نفع هر دوی شماست. شما می‌توانید در این مسیر به یکدیگر کمک کنید و اطمینان حاصل کنید که به عادت‌های جدیدتان پایبند می‌مانید.