من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

16 تیپ شخصیتی شما

1-ISTJ

افراد دارای این تیپ احساس مسئولیتی دائمی درباره‌ی‌کارشان دارند. آن‌ها اخلاق کاری و حرفه‌ای نیرومندی دارند و معتقدند:« ابتدا سخت کار کن و سپس بازی و تفریح کن». آن‌ها به طور طبیعی مسئول کنترل کیفیت هستند و اغلب در پست‌های مدیریتی یا نظارتی یافت می‌شوند و بر تحقق عملی اهداف سازمان نظارت می‌کنند.

2-ISFJ

آن‌ها دارای احساس مسئولیت و همچنین بسیار نگران رفاه و آسایش دیگران هستند. واقع‌گرایی، توانایی سازمان‌دهی و تسلط آن‌ها روی اطلاعات واقعی باعث می‌شود توجه کاملی به انجام و تکمیل کارها داشته باشند. آن‌ها با انجام دادن کاری آن را یاد می‌گیرند و هرگز تا چیزی را با چشم خود نبینند آن را باور نمی‌کنند.

3-INFJ

آن‌ها به دنیای درونی و معانی پشت وقایع علاقه‌ی زیادی دارند و به دانستن از طریق حس ششم و شهود اهمیت بسیاری می‌دهند. آن‌ها اغلب مشاهده‌گران آرام وضعیت مردم و بشریت هستند و معمولاً علایق هنری یا خلاقی دارند که ممکن است در هنر و یا نوشتن خود را نشان دهد. آن‌ها افرادی مرموز هستند که ممکن است فقط بخش کوچکی از دنیای درون‌شان را با دیگران در میان بگذارند.

4-INTJ

حس ششم و شهود به همراه تحلیل منطقی، پایه و اساس رویکرد این افراد به جهان است. آرام، محتاط چهره‌ی بیرونی کنترل شده‌ای دارند و ممکن است سرد و بی روح به نظر برسند.. آن‌ها نیازی مبرم به درک، دانستن و به نمایش گذاشتن توانمندی‌هایشان در حیطه‌های مورد علاقه‌شان دارند. INTJ ها نیاز شدیدی به استقلال دارند و از امر و نهی بیزارند. آن‌ها به دست‌یابی اهداف و موفقیت‌هایشان نیاز شدیدی دارند.

5-ISTP

آنها منطقی و واقع‌گرا هستند و به طور طبیعی عیب‌یاب و برطرف‌کننده‌ی عیب هستند. نگرش آن‌ها به زندگی سرخوشانه و منعطف است. مسائل انتزاعی و تئوری بیش از حد می‌تواند ان‌ها را خسته و ناامید کند ولی به اطلاعات واقعی علاقه‌ی زیادی دارند. آن‌ها در بحران‌ها خوب عمل می‌کنند و به طور ذاتی مناسب کار کردن در خدمات اضطراری هستند.

6-ISFP

این تیپ علاقه‌ی شدیدی به موجودات زنده دارند و آرام، موقر و فروتن هستند و اغلب در پشت‌صحنه به دنبال ایجاد صلح و آرامش هستند. آن‌ها دوست دارند در روابط و محیط پیرامون‌شان احساس راحتی کنند و با هیچ‌کس درگیری نداشته باشند. ISFPها اغلب دوست دارند تنها کار کنند و گاه از پیداکردن جایگاه خودشان در جهان ناامید می‌شوند.

7-INFP

آرمان‌گرا و دارای محبت عمیقی هستند و به طور طبیعی جذب ایده‌هایی می‌شوند که نشان از توجه به ظرفیت‌های انسانی دارند. آن‌ها با اینکه به دیگران اهمیت می‌دهند اما اغلب جذب فعالیت‌های مستقل می‌شوند. برخی از نویسندگان، موسیقیدانان و فیلم‌سازان از این گروه هستند.

8-INTP

افراد این تیپ به دنبال فهمیدن همه‌ی پدیده‌هایی هستند که در کانون توجه آن‌ها قرار دارد. آن‌ها تحلیل‌گرانی کنجکاوند که می‌خواهند معنایب جهان را به صورت یک مفهوم درک کنند. سبک زندگی انعطاف‌پذیری دارند درباره‌ی ایده‌ها، کتاب‌ها، سیستم‌های فکری و یا کامپیوترها کنجکاو هستند. INTPها به خاطر کارآمدی و عمق درکی که افراد از خود نشان می‌دهند و نه بر اساس نوقعیت افراد و مظاهر بیرونی قدرت به دیگران احترام می‌گذارند.

9-ESTP

افراد این تیپ در رویکردشان به زندگی، منطقی و تحلیل‌گر هستند و حس دقیقی نسبت به کارکرد اشیاء، رویدادها و افرداد در جهان دارند. آن‌ها خودانگیخته، غیرقابل پیش‌بینی و واقع‌گرایانی خوشگذران هستند که باید و نبایدی در زندگی خود نمی‌شناسند در ارتباطات کلامی معمولاً از بروز احساسات‌شان پرهیز می‌کنند و این ممکن است باعث شود دیگران آن‌ها را بی‌ملاحظه قلمداد کنند.

10-ESFP

عاشق فعالیت هستند و کلاس‌های عملی را به کلاس‌های سنتی ترجیح می‌دهند. احساسات و علایق‌شان را به دیگران به صورت عملی بروز می‌دهند. آن‌ها ذاتاً آدم‌های خوش‌مشربی هستند که در تجارت و صنعت سرگرمی می‌شود پیدایشان کرد.

11-ENFP

آن‌ها از هر چیز جدیدی در جهان به وجد می‌آیند به گونه‌ای که حتی کارهای قدیمی را به روش‌های جدیدی انجام می‌دهند. آن‌ها معمولاً تحمل روند یکسان را ندارند و در کارشان به دنبال تنوع هستند. آن‌ها از ملاقات و صحبت با دیگران لذت می‌برند.

12-ENTP

افراد دارای این تیپ نیاز عمیقی به تحلیل و درک ماهیت مسائل دارند. اغلب تحمل پایینی برای خستگی ناشی از یکنواختی دارند و خیلی زود دلسرد و ناامید می‌شوند. آن‌ها از شغل‌هایی لذت می‌برند که مستلزم  توانایی آن‌ها در داشتن نگاه دقیق و تحلیل‌گر است. آن‌ها دائماً به دنبال معانی پشت مسائل، رویدادها، داده‌ها و اعمال هستند و در پیش‌بینی آینده مهارت دارند.

13-ESTJ

افراد دارای این تیپ به دنبال نظم و سازماندهی جهان بیرون خود هستند. آن‌ها به شدت عمل‌گرا هستند و ترجیح می‌دهند مطمئن باشند و اشتباه کنند اما مردد نباشند. برای نتیجه ارزش بالایی قائل هستند و افرادی با وجدان کاری بالا هستند. ESTJها تا حدودی استخوان‌بندی جامعه را تشکیل می‌دهند و به دنبال تثبیت سازمان‌های اجتماعی و حفظ سنت‌ها هستند.

14-ESFJ

آن‌ها فعالیت‌های اجتماعی بالایی دارند و به دنبال حال و هوایی صمیمی در روابط‌شان با دیگران هستند. آن‌ها به راحتی افکار و احساسات‌شان را بیان می‌کنند و از این مسئله باکی ندارند. ESFJها مسئولیت‌پذیر و قابل اعتمادند؛ علاقه‌ی چندانی به تئوری ندارند و در عوض ترجیح می‌دهند درگیر زندگی و تجربیات واقعی باشند.

15-ENFJ

آن‌ها دارای شخصیتی مشتاق، با بیان خوب و اجتماعی هستند و از کمک کردن به دیگران برای توسعه دادن استعدادهای بالقوه‌شان لذت می‌برند. آن‌ها افرادی خلاق هستند که از برنامه‌ریزی لذت می‌برند و دوست دارند مشکلات را حل و فصل کنند. ENFJها افرادی آرمان‌گرا هستند که در تماس با افراد به وجوه مثبت آن‌ها توجه دارند.

16-ENTJ

آن‌ها سازمان‌دهندگانی دارای اعتماد به نفس، تحلیل‌گر و نوآور هستند و تلاش می‌کنند روی ایده‌ها و چالش‌های جدید دست به اقدام بزنند. آن‌ها معمولا در نقد آنچه اطرافشان می‌گذرد بسیار رک و صادق هستند و طرفدار عدالت برای همه هستند. بسیار شکاک و کنجکاو هستند و دوست دارند از نبوغ‌شان در حل مسئله و برخورد با چالش‌ها استفاده کنند.

« تیپ شخصیتی افراد به طور معمول در طول زمان ثابت است اما این بدان معنی نیست که آن‌ها نمی‌توانند از ترجیحات مفید و ضروری سایر تیپ‌ها در موقعیت‌های زندگی خود بهره نبرند. طبق این بخش‌بندی 16 گانه به این نتیجه می‌رسیم که هیچکدام از تیپ‌ها دارای ترکیبی کامل از خصایل مورد نیاز انسانی نیستند، بلکه گاه در موقعیت‌های مختلف لازم به داشتن ویژگی‌هایی هستیم که در ترجیحات اولیه‌ی ما وجود ندارد. به تمرین بر روی سایر ترجیحات، می‌توانیم مهارت‌های بیشتری برای زندگی خود پیدا کنیم.»

مقاله مرتبط:
تیپ شخصیتی شما
منبع: تیپ شخصیتی شما نوشته‌ی چارلز مارتین ترجمه مرتضی نظری