من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

13 تاثیر ورزش قبل از شروع کار روزانه

تاثیر ورزش قبل از شروع کار روزانه
بهترین زمان برای ورزش روزانه، وقتی‌ست که بتوانید آن را به طور مداوم انجام دهید.

بهترین زمان برای ورزش روزانه، وقتی‌ست که بتوانید آن را به طور مداوم انجام دهید. زندگی هرکس با دیگری متفاوت است. زمان مناسب برای ورزش کردن در روز به عواملی مانند شغل، سبک زندگی و بدن شما بستگی دارد، اما به طور کلی ورزش قبل از شروع کار روزانه، می‌تواند بهترین زمان تمرین برای بدن شما باشد.

با اینکه ورزش در هر زمان از روز می‌تواند برای بدن مفید باشد، باز هم ورزش صبحگاهی نسبت به ساعات مختلف روز فوایدی دارد که در ادامه‌ی این مقاله آنها را مطالعه خواهید کرد.پ

تاثیر ورزش صبحگاهی

 1. 1. تمرکز بیشتر

تمرینات صبحگاهی می‌توانند عدم تمرکز در ساعات اولیه‌ی روز را از بین ببرند. وقتی که تازه از خواب بیدار می‌شوید و هنوز شروع به بررسی لیست کارهای روزانه‌ی خود نکرده‌اید، ورزش می‌تواند هوش و حواس شما را زودتر سر جایش بیاورد.

 2. استفاده از نسیم صبحگاهی

در تابستان و هوای گرمش، بهتر است قبل از اینکه آفتاب به وسط آسمان بیاید، ورزش کردن را شروع کنید. از آنجایی که ورزش در هوای آزاد لذت دیگری دارد، در روزهای گرم تابستان بهتر است قبل از شروع به کار، ورزش کنید.

 

 1. 3. انتخاب غذاهای سالم‌تر

انتخاب غذای سالم تر

یک تمرین در صبح زود می‌تواند روی تغذیه‌ی شما تاثیر مستقیم بگذارد. در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۸ در مجله‌ی بین‌المللی چاقی منتشر شد، ۲۶۸۰ دانشجو یک برنامه‌ی ورزشی ۱۵ هفته‌ای را دنبال کردند. این برنامه هر هفته شامل سه جلسه‌ی 30 دقیقه‌ای ورزش هوازی بود. در این مطالعه از دانشجویان خواسته نشد که الگوهای غذایی خود را تغییر دهند. با این حال کسانی که به این برنامه پایبند بودند، انتخاب‌های غذایی سالم تری داشتند، مانند: مصرف کمتر گوشت قرمز و غذاهای سرخ شده.

بیشتر بخوانید:   آیا پروبیوتیک‌ها به مدیریت یائسگی کمک می‌کنند؟

این مطالعه به خوبی نشان می‌دهد که چگونه ورزش می‌تواند الهام‌بخش تغذیه‌ی سالم‌تری باشد. همان‌طور که ورزش کردن زودهنگام می‌تواند شما را تشویق کند که انتخاب‌های سالم تری در طول روز داشته باشید.

 1. 4. افزایش هوشیاری

یک ورزش صبحگاهی ممکن است با نوسانات هورمونی بدن شما هماهنگی بهتری داشته باشد.

کورتیزول (Cortisol) هورمونی‌ست که شما را بیدار و هوشیار نگه می‌دارد که اغلب به آن هورمون استرس هم گفته می‌شود، اما تنها زمانی ایجاد مشکل می‌کند که مقدار آن کم یا زیاد باشد.

به طور معمول، کورتیزول در صبح افزایش و در عصر هم کاهش می‌یابد. این هورمون حدود ساعت 8 صبح به اوج خود می‌رسد.

اگر ریتم و برنامه‌ی زندگی شما منظم باشد، بدن‌تان در این زمان آمادگی بیشتری برای ورزش کردن خواهد داشت.

 1. 5. انرژی کلی بیشتر

ورزش منظم برای افزایش انرژی و کاهش خستگی بسیار عالی‌ست. هنگامی که ورزش می‌کنید، اکسیژن و مواد مغذی به قلب و ریه‌های شما می‌رسد. این سیستم قلبی عروقی، استقامت کلی شما را بهبود می‌بخشد.

با ورزش کردن قبل از شروع کار، در طول روز احساس انرژی بیشتری خواهید داشت.

 1. 6. تمرکز بهتر

تمرکز بهتر

فعالیت بدنی بدون توجه به اینکه چه زمانی آن را انجام می‌دهید، تمرکز شما را بهبود می‌بخشد. اما اگر در طول روز در تمرکز کردن مشکل دارید، ورزش صبحگاهی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

یک مطالعه در سال 2019 که در مجله‌ی پزشکی ورزشی بریتانیا منتشر شد نشان داد که ورزش صبحگاهی باعث بهبود توجه، یادگیری بصری و تصمیم‌گیری بهتر می شود.

در این مطالعه شرکت کنندگان 8 ساعت کار روزانه را یک بار با 30 دقیقه ورزش صبحگاهی و یک بار هم بدون انجام فعالیتی شروع کردند. این مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگان، روزهایی که ورزش صبحگاهی داشتند با تمرکز بهتر در طول روز کار کردند، به خصوص زمانی که استراحت‌های منظم هم داشتند.

 1. 7. خلق‌و‌خوی بهتر
بیشتر بخوانید:   چه ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ای را روزانه باید مصرف کنیم؟

فعالیت بدنی یک درمان طبیعی برای استرس است. در طول ورزش، مغز شما اندورفین بیشتری تولید می‌کند، انتقال‌دهنده‌های عصبیِ احساس خوب، به عنوان یک عامل انحرافی از افکار مضطرب عمل می‌کنند.

ورزش صبحگاهی راهی عالی برای شروع روز با مثبت‌اندیشی‌ست. زمانی که روزتان را با شادابی شروع می‌کنید، احساس موفقیت بیشتری هم خواهید کرد.

 1. 8. از کاهش وزن لذت ببرید

ورزش قبل از شروع کار، برای کاهش وزن بسیار مفید است. بهترین زمان برای چربی‌سوزی ابتدای صبح است. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، توصیه می‌کنیم پیش از رفتن به محل کار نیم ساعت ورزش کنید تا بدن‌تان علاوه‌بر شادابی، وزن ایده‌آل خود را به دست آورد. 

 1. کنترل اشتها

کنترل اشتها

به طور کلی، ورزش با کاهش گرلین (Ghrelin)، هورمون گرسنگی، به تنظیم اشتهای شما کمک می‌کند. همچنین هورمون‌های سیری با ورزش صبحگاهی افزایش بیشتری پیدا می‌کنند. تمرینات صبحگاهی نحوه‌ی واکنش مغز شما به نشانه‌های غذایی را بهبود می‌بخشد. 

 1. افزایش فعالیت کلی

مزایای یک ورزش صبحگاهی یکی دوتا نیست. ورزش‌های صبحگاهی روی میزان فعالیت‌های بدنی کلی روز شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

اگر می‌خواهید سبک زندگی فعال‌تری داشته باشید، ورزش قبل از شروع کار می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

 1. کنترل گلوکز خون

فعالیت بدنی بخش مهمی از مدیریت دیابت نوع 1 است. اما برای افراد مبتلا هیپوگلیسمی (hypoglycemia) یا پایین بودن گلوکز خون خطر زیادی را به همراه دارد، در حالی که ورزش‌های صبحگاهی خطر کمتری برای رویدادهای هیپوگلیسمی پس از فعالیت بدنی خواهد داشت. کورتیزولی که هنگام ورزش کردن شما ترشح می‌شود، علاوه بر افزایش هوشیاری، به کنترل قند خون نیز کمک می‌کند.

 1. مدیریت فشار خون
بیشتر بخوانید:   از کجا بفهمیم به سم زدایی ذهنی و بدنی نیاز داریم؟

اگر یک ورزشکار مبتدی هستید، باید اطلاعات زیادی درباره‌ی تاثیر ورزش روی بدن‌تان داشته باشید فعالیت بدنی یکی از بهترین راه ها برای کنترل طبیعی فشار خون بالا است. مطلوب‎ترین تغییرات فشار خون در طول روز، صبح‌ها و پیش از شروع به کار روزانه است.

 1. بهبود خواب

بهبود خواب

 

ورزش قبل از شروع کار روزانه، ممکن است همان چیزی باشد که برای یک استراحت خوب شبانه به آن نیاز دارید. بزرگسالانی که در ساعات ابتدایی صبح ورزش می‌کنند خواب شبانه‌ی بهتری خواهند داشت. به علاوه زمان کمتری برای به خواب رفتن نیاز دارند.

ورزش صبحگاهی، به خصوص در فضای باز، مزایای زیادی در ارتباط با خواب دارد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در اوایل روز به افزایش سطح ملاتونین یا همان هورمون خواب در شب کمک می‌کند.

در ساعات میانی یا پایانی روز، بسیاری از مردم بعد از کار یا مدرسه و دانشگاه، احساس خستگی می‌کنند. پیدا کردن انگیزه یا زمان برای ورزش می‌تواند دشوار باشد. ورزش در ساعات پایانی روز، سطح انرژی را افزایش می‌دهد و خواب شبانه‌ی شما را مختل می‌کند. از آنجایی که ورزش پیوسته مزایای زیادی دارد، ورزش صبحگاهی بهترین برنامه است، زیرا پایبندی به انجام آن قبل از اینکه مسئولیت‌های روز سر راه‌تان قرار گیرند، آسان‌تر است.