من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

10 تمرین شگفت انگیز برای تقویت حافظه

 

 

10 تمرین شگفت انگیز برای تقویت حافظه

نویسنده: آرزو بختیاری

 

یکی از مسائلی که برای اکثر افراد مهم است ، چگونگی تقویت حافظه است .شاید باور این موضوع برایتان سخت باشد که با تمرین های ساده می توان به طور موثر به تقویت حافظه کمک کرد . در ادامه تمرین هایی برای این کار معرفی خواهیم کرد .با ما همراه باشید .

 

10 نمونه از تمرین های تقویت حافظه

هرچه صحیح  تر از مغز و حافظه مان استفاده کنیم ، توانایی و قدرت بیشتری پیدا خواهند کرد .هرگاه کار جدید و متفاوتی را شروع می کنیم یک مسیر عصبی جدید در مغز ایجاد می شود . درصورتیکه مغز موارد جدید ی تجربه کند سالم و قوی باقی می ماند.. در ادامه  تمرین ها ی ساده اما قدرتمند برای این منظور آورده شده است. این تمرین ها در تقویت حافظه ی شما موثر هستند .

1.تمرین استفاده از دست غیرغالب

در این تمرین ، مهم است که در طی  روز، چند کار را با دست غیر غالب خود انجام دهید. مثلا اگر چپ دست هستید در را با دست راست باز کنید یا اگر راست دست هستید با دست چپ مسواک بزنید. مزیت این کار این است که در ذهنتان مسیر عصبی جدیدی ایجاد می شود و قسمت هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت می کنند، به سرعت و به میزان زیادی گسترش یابند. اگر در روزهای اول ، به یاد داشتن این تمرین سخت بود ، می توانید از این ترفند استفاده کنید که ساعتتان را به دست مخالفتان ببندید .

2.به اطرافتان توجه بیشتری داشته باشید

هر روز موضوع جدیدی برای توجه و تمرکز برای خودتان در نظر بگیرید . مثلا یک روز به سبک پوشش افراد مختلف در جامعه توجه کنید و روز بعدی به نوع درختان در مسیر رفت وآمد و ….. حتی می توانید از مشاهداتتان یادداشت  برداری کنید . در این صورت ذهنتان را تمرین داده و در جهت تقویت حافظه حرکت می کنید .

 

3.حفظ کردن شماره تلفن

یکی از تمرین های کاربردی و عالی برای تقویت حافظه ، حفظ کردن شماره تلفن هاست .در حالی که امروزه تلفن های هوشمند توانایی ذخیره حجم زیادی از اطلاعات را دارند ، اکثر افراد ،ضرورتی در حفظ شماره تلفن های مورد نیازشان حس نمی کنند در صورتیکه همین کارساده برای تقویت حافظه بسیارعالی است. هر روز یک شماره تلفن جدید حفظ کنید.

4.داستان سرایی کنید .

تصور کنید شغلتان طوری است که قرار است هر روز داستانی آماده کنید .ژانر این داستان را به سلیقه خودتان انتخاب کنید.  این داستان می تواند واقعی و سرگذشت خودتان یا اطرافیانتان و یا به صورت تخیلی و سرگرم کننده باشد . این کار نه تنها حافظه شما را تقویت می کند بلکه  شما را به فرد جالب توجهی  برای گفتگو و معاشرت  تبدیل خواهد کرد.

 

 

 

 

5.استفاده از لیست را فقط به مواقع ضروری موکول کنید  

اگر جزو افرادی هستید که برای خریدتان لیست تهیه می کنید ، تلاش کنید بعد از تهیه لیست ، بدون آنکه به طور مرتب به آن نگاه کنید ، خریدتان را انجام داده و تنها در آخر برای اینکه مطمئن شوید چیزی را جا نینداخته اید ، نگاهی به لیست  بیندازید و خریدتان را چک کنید .
این کار را برای تمام لیستهایی که دارید انجام دهید . این روش به شما کمک میکند که بیش از حد به لیست متکی نباشید و به حافظه تان اهمیت بیشتری دهید .

6.مسیر خود را تغییر دهید

به جای آن که همیشه از یک مسیر خاص برای رفت و آمد استفاده کنید با انتخاب مسیرهای متفاوت نه تنها چشم اندازهای جدیدی خواهید داشت بلکه به تقویت حافظه خود نیز کمک خواهید کرد .

7.مطالعه را جدی بگیرید
اگر تا به حال ، همیشه کتاب هایی با موضوع یکسان مطالعه می کردید سعس کنید کتاب جدیدی با موضوع کاملا جدید انتخاب کنید . مثلا اگر تا امروز ، فقط رمان می خواندید شروع به خواندن کتاب های تاریخی ، فلسفی ، مذهبی ، روانشناسی و…. کنید .
این کار نه تنها  اطلاعات شما را افزایش می دهد بلکه به ایجاد مسیرهای  جدید مغزی و افزایش حافظه تان نیز کمک می کند .

8.عاداتتان را تغییر دهید

کارهای  معمول خود را  را با ترتیب متفاوتی انجام دهید. مثلا جای صبحانه را با  شام عوض کنید . قهوه ی عصرتان  را صبح بنوشید. غذاهای جدید را امتحان کنید .  کارهایی را که هر روز انجام می دهید با ترتیب متفاوتی  انجام دهید. به احساساتتان در مورد این تغییرات توجه کنید و ببینید به نظم جدید چه حسی دارید .

9.از رویکرد حل مساله استفاده کنید

تصور کنید کار جدیدی راه اندازی کرده اید ، به چالش های کار جدید فکر کنید و در ذهنتان نسبت به حل این مشکلات اقدام کنید . مثلا اینکه مشتریانتان و کالاهای ارائه شده را بررسی کنید .رقیبان شما در کار جدید چه کسانی هستند و چطور می توانید بر آن ها برتری پیدا کنید ؟
به ذهنتان خوراک بدهید. روز بعد تصور کنید که کارآفرین شده اید و برای افراد زیادی شغل ایجاد کرده اید . چه طرح های جدیدی می توانید ارائه دهید؟ این روش به  شما کمک می کند به منظور حل مسائل و مشکلات مسیر های جدیدی در مغزتان شکل بگیرد .

10.اشیای آشنا را وارونه کنید

زمانیکه به اشیایی که در جای همیشگی خودشان هستند نگاه می کنید ، بخش زبانی از قسمت چپ مغزتان درگیر شده و چون به سرعت آن ها را می شناسد سریعا به اشیا دیگر توجه می کند .اگر شما شیئی را به صورت وارونه بگذارید ، برای مغزتان جدید بوده و باعث درگیر شدن شبکه مغزتان شده که سعی می کند دوباره نسبت به شناسایی این شی اقدام کند . برای اینکار می توانید مثلا ساعت ، قاب عکس یا تقویم روی میزتان را برعکس روی میز بگذارید..

 

آکادمی هفت شما را تا رسیدن به موفقیت همراهی می کند …..