من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

۱۵ قانون ارزشمند رشد

 

 

خلاصه کتاب «۱۵ قانون ارزشمند رشد»

در  خلاصه کتاب «۱۵ قانون طلائی رشد»خواهید آموخت :

۱) چرا شما می خواهید به پتانسیل خود پی ببرید؛

۲) ۱۵ قانون رشد شخصی چیست؛

۳) چگونه این قوانین را بکار ببرید؛

جان سی مکسول، موسس شرکت جان مکس ول و سازمان بین المللی آموزش رهبری و مدیریت اکوییپ، یک سخنران الهام بخش است و بیش از ۲۱ میلیون کتاب در تمام دنیا فروخته است، او توصیه های قابل دسترس و مقدوری پیشنهاد می دهد که الهام بخش هستند.

وی در جدیدترین اثرخود، با اطلاعاتی در مورد روش داشتن یک زندگی بهتر، گسترش روابطی پایدار و روش مدیریت و رهبری دیگران هر فصل را جمع بندی می کند. مکس ول برداشت و تفسیر خود را در اصول مهم رشد شخصی خلاصه می کند.

آنها را بخوانید، بکار ببرید، بهتر زندگی کنید و پیشرفت نمایید. برخلاف برخی بازگویی ها و تکرار ها -در بین این کتاب و در مقایسه با دیگر کتاب های مفید مشاوره او – کارشناسان راهنمای مفید مکس ول را به حوزه وفاداران او و به خواننده های متعددی که می خواهند با این طریقه آشنا شوند پیشنهاد می کنند.

 

دستیابی به پتانسیل و قدرت درونی

خرسندی و خشنودی شما به دستیابی به تمام پتانسیل و قدرتتان بستگی دارد. آبراهام مسلو، روان شناس، معتقد بود آنهایی که زیر بار “پتانسیل ناقص” می روند مانند این است که یک زندگی ناقص را پیش می برند. سخنران و نویسنده، فلورانس لیتوار از آرزوی شکست خورده پدرش برای خواننده شدن نوشت.

همانطور که لیتوار توضیح می دهد، «او همچنان با موزیک درونش از دنیا رفت». این استعاره او ناراحت کننده است اما در برگیرنده هشدار موثری است: با موسیقی درونی خود نمیرید، به این معنی، که بدون ابراز احساسات – هر چه که می خواهد باشد- و بدون بدست آوردن اهداف و شادی های شخصی زندگی خود را به پایان نرسانید. برای رسیدن به آن هدف، شما به عنوان یک فرد باید ویژگی خود شناسی، مهارت ها و استعداد، روابط و روحیه خود را ارتقاء دهید.

پیروی از ۱۵ «قانون رشد» به شما کمک خواهد کرد. این قوانین را مطالعه کرده و آموزش های آن را بکار برید. هر روز تغییراتی ایجاد نمایید. فرآیند روزانه خود را در یک «مجله رشد» ترسیم کنید. اگر این مراحل را انجام دهید، به پتانسیل خود دست پیدا خواهید کرد:

 

۱. قانون هدفمندی

 

از خودتان بپرسید «در زندگی به کجا می خواهید برسید؟». رشد شخصی اتوماتیک وار رخ نمی دهد. شما باید آن را ایجاد نمایید، و باید بیاموزید که چگونه بدون انتظار زمان و انگیزه ی فرا رسیدن آن به پیش روید. خود را برای اقدام به کار حرکت دهید، امروز نگران اشتباه کردن نباشید. از این سوال روبرت اچ اسکولر الهام بگیرید:

«اگر می دانستید که شکست خواهید خورد، چه تلاشی می کردید؟»

 دلیر باشید. دستیابی به شکوفایی و ارتقاء آسان نیست. هر چیز ارزنده ای هزینه ای در بردارد. آماده ی پرداخت آن هزینه باشید، اما همیشه به یاد داشته باشید که ایمان ترس را مغلوب می کند. همیشه ایمان داشته باشید که شما رشد خواهید کرد و فرآیند تغییر خود را بر اهداف مطمئنی بنا خواهید نمود.

برای خودتان انتخاب های درستی صورت دهید گویی که زندگیتان را تقویت و شارژ می کنید. چنان که النور روزولت گفت: «در دراز مدت، ما زندگی هایمان و خودمان را شکل می دهیم.»

«یک لطیفه قدیمی می گوید تجربه معلم سخت گیری است، زیرا اول امتحان می گیرد و سپس درس می دهد.»

 

۲. قوانین آگاهی

آیا بر وجود خود واقف هستید؟ شما نمی توانید ارتقاء شخصی را تجربه کنید اگر خود را نشناسید و ندانید که چه کاری می خواهید انجام دهید و چه چیزی می خواهید بدست آورید. این ملزم به خود شناسی است. فیلسوف آبراهام کاپلن چنین توضیح می دهد: «اگر چنان که سقراط گفت:” زندگی آزموده نشده ارزش زندگی کردن را ندارد”، بنابراین زندگانی زندگی نشده ارزش امتحان شدن را دارد.»

افرادی را پیدا کنید که آنطور که شما آرزو دارید زندگی می کنند، آنها را بررسی نمایید و از آنها پیروی کنید. برای اینکه بتوانید یک سخنران موفق مردمی شوید، فیلم های متخصصان ارتباطات مانند «جانی کارسون، رونالد ریگان و بیلی گراهام» را تماشا کنید. از الگو ها و مدل های نقش خود درس بگیرید.

«کسی که با خودش کاملاً صادق نیست، نمی تواند چیز های عظیمی تولید کند.» (جیمز راسل لاول)

 

۳. قانون آینه

 

برای پیشرفت خود، باید عمیقاً ایمان داشته باشید که شما ارزش سعی و تلاش را دارید. مربی فروش زیگ زیگلر می گوید: «اگر ما در مورد خودمان احساس منفی داشته باشیم، کار های بسیار محدودی را می توانیم به طور مثبت انجام دهیم.» بیشتر افرادی که عزت نفس پایینی دارند تلاشی برای بهتر شدن و رشد یافتن انجام نمی دهند.

اگر نداشتن عزت نفس برای شما مشکل ایجاد می کند، قبل از اقدام به ارتقا و پیشرفت خود در حوزه های دیگر، روی آن کار کنید. بدانید که هر انسانی ارزش ذاتی دارد؛ آن ارزش را در خود پیدا کنید. برای ارتقای تصویر شخصی خودتان با خود به طور مثبت صحبت کنید.

خود را تشویق و ترغیب کنید و هرگز خودتان را دلسرد نسازید. خود را با افراد اطرافتان مقایسه نکنید. دریابید که توجه کردن به خود مسئله و ایرادی ندارد. از «اعتقاد های محدود کننده» خود را خلاص سازید- آن محدودیت هایی که با خودتان می گویید نمی توانید بر آنها فائق آیید. هر زمان که کاری را بدرستی انجام دادید خود را تشویق نمایید.

«دو روز بزرگ در زندگی هر کسی وجود دارد: روزی که بدنیا آمدید و روزی که دلیلش را کشف می کنید.»

 

۴. قانون بازتاب

یکبار، کوکاکولا در مورد نوشابه غیر الکلیش با عنوان «مکثی که طراوت می بخشد.» تبلیغ کرد. برای رشد یافتن، مکث های مشابه طراوت بخشی لازم دارید. برای بازتاب و انعکاس آنچه که از تجربیات خود آموخته اید زمان بگذارید.

فیلسوف بازرگانی، جیم ران توصیه می کند که: «در پایان هر روز، شما باید فیلم عملکرد خود را اجرا کنید. نتایج یا شما را تحسین و تشویق می کند یا بر می انگیزاند.» زمانی که فکر می کنید، از خودتان بپرسید: «بزرگترین دارایی من چیست؟» و «چه چیزی مرا خوشحال می کند؟» پاسخ ها را بیابید.

 

۵.قانون هماهنگی و سازگاری

اگر نظم و انضباط نداشته باشید، هیچ محرکی در دنیا به ارتقاء و رشد شما کمکی نخواهد کرد. برداشتن قدم های لازم برای ارتقاء و رشد روزانه نیازمند نظم و ترتیب است. جورج لوریمر گفت: «اگر شب ها با خوشنودی و رضایت به بستر روید، هر روز ، صبح زود ، با اراده از خواب بیدار می شوید.»

به خودتان فرصت کافی برای تغییر درونی بدهید. با چالش های ساده شروع کنید و به پیش روید. جان مک گریگور کارخانه دار گفت:«من هم مانند افرادی که اسب ها را آموزش می دهند روی اصل مشابهی کار می کنم.» «با دیوار ها و موانع کوتاه شروع کنید- اهدافی که آسان بدست می آیند- و بتدریج پیش روید.»

 

۶. قانون محیط

شاید شما فردی با انگیزه، منظم و آماده ی تغییر باشید. اما ممکن است محیط اطرافتان شما را عقب نگه دارد. محیط پیرامون خود را باز با فرمول «ارتقاء=تغییر» بیارایید. شرایط را امتحان کنید تا ببینید چگونه ممکن است شما را باز دارند. تنظیمات جدیدی بیابید تا شما را تقویت کنند، نه اینکه شما را باز دارند.

محیط شما در برگیرنده کسانی است که در زندگی شما هستند. اگر آدم های اطرافتان شما را پایین نگه می دارند، نمی توانید به پیش بروید. روانشناس اجتماعی هاروارد، دیوید مک کلاند تعلیم می دهد که افرادی که روزمره با آنها معاشرت دارید- “گروه مرجع” شما- 95 درصد مسئول موفقیت یا شکست شما هستند. آنها را با دقت انتخاب کنید.

«کار های موثری که بازتاب آرامی دارند را دنبال کنید. از بازتاب آرام، کارهای موثرتری بوجود می آید.»

 

۷. قانون برنامه

 

رسیدن به ارتقاء و رشد شخصی به عنوان یک ماموریت به اهداف بسیار جدی نیاز دارد. برای رشد و ارتقاء زندگیتان در حوزه هایی که تصمیم دارید در آنها پیشرفت کنید فعال باشید. جان مکس ول، نویسنده، هر سال کریسمس، بعد از اینکه زمانی را با خانواده خود می گذراند، به مطالعه بر می گردد.

او تا زمان سال نو کار می کند، او تقویم ملاقات های خود را با دقت چک می کند تا ببیند چگونه سال قبل وقت خود را سپری کرده است. بعد از این بازبینی و بررسی استراتژیک، مکس ول دقیقاً اینکه سال بعد را چگونه خواهد گذراند را زمان بندی و سازماندهی می کند.

با دقت زندگی خود را برنامه ریزی کنید. نظم و ترتیب متفکرانه و تکرارشونده خود را گسترش دهید تا شما را برای دست یافتن به اهدافتان یاری رساند. زمان کار و فراغت خود را سازماندهی نمایید. در چگونگی پی ریزی و ساخت روزهای خود استوار و ثابت قدم باشید؛ از زمان ارزشمند و گرانبهای خود بیشترین بهره را ببرید.

«چشم انداز شما تنها زمانی که شما به قلب خود نگاه کنید روشن و واضح می شود. کسی که به بیرون نگاه می کند رویا می سازد وکسی که به درون نگاه می کند، به آگاهی می رسد.» (کارل جانگ)

 

۸. قانون درد

اتفاق های دشوار زندگی هیچگاه شاد و مفرح نیستند، اما شما می توانید از تجربیات دردآور درس بگیرید و به بالندگی برسید. آخرین کاری که در زمان های سخت و دشوار باید انجام دهید تاسف خوردن است. غالباً همه با شرایط و پیشامد های منفی مواجه می شوند.

آنها را به فرصت هایی برای یادگیری تبدیل سازید. از رویداد های بد زندگی خود چیزهای مثبتی بدست آورید. شناگر استقامت، دیانا نایاد می گوید:«من می خواهم خود را به هر دری بزنم؛ درد یا رنج زودگذر و آنی برای من چیزی نیست، بشرطی که من آن را تجربه ای ببینم که مرا به سطحی جدید خواهد برد

تجربیات مهیب می تواند شما را به سمت فرصت هایی جدید سوق دهد. مرد مرغداری را در نظر بگیرید که مرغداریش را هر بهار سیل می برد و مرغ هایش را غرق می کند. بعد از یک سیل بسیار بد، مرغدار به همسرش گفت که مشکلات فراوانی دارد و نمی داند چکار کند. همسرش گفت: «اردک بخر» مانند همسر مرغدار باشید. مصیبت را به شروعی جدید مبدل سازید.

«تا حد زیادی در زندگی به آنچه انتظار دارید می رسید – نه همیشه، اما بیشتر اوقات.»

 

۹. قانون نردبانی

 

هر کسی که از نردبانی که روی زمین ناهمواری قرار دارد بالا می رود دنبال دردسر می گردد. هر چه بالاتر روید، همه چیز لرزانتر و سست تر می شود. بدون در نظر گرفتن خصوصیات خویش تلاش برای پیشرفتتان به شکست می انجامد. هر چیز ارزنده ای به شالوده خصوصیت آن بستگی دارد. ارتفاع بالا رفتن شما به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید.

دارای شخصیتی خوب بودن باید برای شما مهم تر از موفقیت باشد. دولتمردان روسیه، الکساندر سولژنیتسین را بخاطر انتقاد او از جوزف استالین زندانی کردند. سولژنیتسین تجربه محزون خود را چنین نوشت: «ای زندان، من از تو ممنونم – از اینکه در زندگی من هستی – از دراز کشیدن روی کاه و پوشال فاسد زندان، من یاد گرفتم که هدف زندگی کامیاری و موفقیت نیست چنان که من با این اعتقاد رشد نمودم، بلکه رشد و بالندگی روح است.»

 

۱۰. قانون ارتجاع

آماده باشید تا از قلمرو راحت خود قدم بیرون بگذارید و خود را مانند یک کش بزرگ فرض کنید. بسیاری افراد این کار را چنان سخت یافته اند که نمی توانند در هیچ راه معناداری پیشرفت کنند. آنها کمتر از آنچه می توانسته اند باشند هستند- اگر فقط آنها مایل بودند یا میتوانستند کش خود را بزرگتر کنند.

بزرگ شدن و رشد کردن شامل تغییر است، که همیشه به طور ذاتی دردآور است. کش آمدن و بزرگ شدن شامل ریسک کردن نیز می شود، که کاری دلیرانه است و در واقع انتخاب یک زندگی تاریک و اجرا نشده است.

همانطور که عکاس نیروی هوایی، ای جی بوکهام گفت: «یکنواختی پاداش ترسناک احتیاط و ریسک ناپذیری است.» افراد موفق هرگز خود را در منطقه ی حفاظت شده و راحت خود باقی نمی مانند.

«مردم دلواپس پیشرفت و توسعه شرایط خودشان هستند، اما تمایلی برای پیشرفت خود ندارند؛ از اینرو آنها محدود باقی می مانند» (جیمز الن، نویسنده مانند یک مرد فکر کردن)

 

۱۱. قانون جایگزینی

توسعه شخصی همیشه دربرگیرنده جایگزینی می باشد. برای رسیدن به پتانسیل کامل خود، شما باید مایل به قربانی کردن و فدا نمودن بخشی ارزشمند از زندگی خود باشید. انتخاب هایی که انجام می دهید ارتباط مستقیمی با راهی که زندگیتان در پیش خواهد داشت، دارد.

زمانی که با انتخاب ها و گزینه های سختی مواجه هستید، با دقت تمام جمع و تفریق ها را ارزیابی کنید. به جایگزینی هایی که انجام می دهید مانند مشکلات جدیدی که باید تحمل نمایید نگاه نکنید، رفتار آرزومندانه ای اتخاذ نکنید که فقط، امیدوار باشید که همه چیز موثر و خوب پیش برود. به انتخاب ها و جایگزینی های دشوار خود خوش آمد بگویید. پذیرش مسئولیت کار و اعمالتان نشان دهنده ی بالندگی و رشد است.

 

۱۲. قانون کنجکاوی

اگر نیاموزید، نمی توانید ارتقاء یابید.  واژه «چرا» را کلمه مورد علاقه خود نمایید. هر چه بیشتر کنجکاو باشید، بیشتر می آموزید و بیشتر پیشرفت خواهید نمود. برای بالا بردن حس کنجکاوی خود، مانند یک ذهن مبتدی باشید. از ابراز کمبود دانش خود نترسید. معلم مذهبی مدیریت، پیتر دراکر یکبار گفت:«عالی ترین توانایی من به عنوان یک مشاور، این است که جاهل باشم و اندکی سوال کنم.

اگر وقت خود را با کسانی که همچون شما کنجکاو هستند بگذرانید، از سوال پرسیدن احساس راحتی بیشتری خواهید نمود. این را هدف خود سازید که هر روز یک حقیقت جدید را بیاموزید. درک کنید که شکست به شما فرصت خاصی برای یادگیری می دهد. همیشه ذهن خود را باز نگه دارید. بپذیرید که هر مشکلی راه حل های متعددی دارد.

 

۱۳. قانون نمونه سازی

 

زمانی که فرد باهوشی شما را در مسیر رشد هدایت می کند، رشد و پیشرفت شخصی آسانتر می شود. کتاب های متعددی در دسترس هستند تا به شما کمک کنند که شامل نظریه ی دیل کارنگی بر چگونگی توسعه مهارت های افراد، دوست یابی و نفوذ بر افراد می باشد.

از مربی استفاده کنید تا شما را برای قدم برداشتن پند دهد. اگر شما در حال شروع تجارتی هستید، انتظار یافتن مربی در سطوح بالایی از دنیای تجارت نداشته باشید. بجای آن، کسی را پیدا کنید که چندین سطح بالاتر از شما را اداره می کند و او را سرمشق خود نمایید.

 

۱۴. قانون توسعه و گسترش

متخصصان ادعا می کنند که افراد تنها از 10 درصد پتانسیل خود استفاده می کنند. افراد می توانند بیشتر از آنچه را که در گذشته داشته اند بدست آورند. برای کار بیشتر در زندگی خود، تفکر « آیا من می توانم؟» را به تفکر «چگونه می توانم؟» تبدیل کنید. سوال «آیا می توانم؟»

به طور خودکار و اتوماتیک شما را محدود می سازد. سوال «چگونه می توانم؟» این تصور را ایجاد می کند که یک راه حل برای هر مشکلی وجود دارد و شما باید آن راه حل را کشف کنید.

 

۱۵. قانون همکاری

 

زندگیتان نباید روی رشد شخصی شما متمرکز باشد. نیاز های کسانی را که به آنها اهمیت می دهید نیز در نظر بگیرید. در نظر داشته باشید که چگونه شما در بهبود و ترقی آنها شریک خواهید بود. این بهترین روش برای ایجاد رضایت و خوشنودی درونی است. سیاست مدار و مخترع آمریکایی، بنجامین فرانکلین همیشه در جستجوی جواب های درست به سوالات مهم بود.

یکی از بزرگترین حقایقی که او کشف کرد این بود که بهترین چیزی که او توانست انجام دهد کمک کردن به دیگران بود. او هر روز را با این سوال شروع می کرد که:« چه کار خوبی من امروز باید انجام دهم؟» و هر روز را با این پرسش به پایان می رساند:«چه کار خوبی امروز انجام داده ام؟»

«شما هرگز قادر نخواهید بود کار قابل توجهی انجام دهید مگر اینکه رو به جلو حرکت کنید و منتظر آمادگی نمانید.»

نکات مهم:

  • هر کاری می توانید انجام دهید تا به پتانسیل و قدرت خود آگاهی یابید.
  • برای رسیدن به پتانسیلتان نیاز به برنامه ی موثر رشد و شکوفایی شخصی دارید.
  • باید عزت نفس داشته باشید تا ایمان یابید که شما ارزش تلاش کردن را دارید.
  • هر روز چیزی را در زندگی خود تغییر دهید.
  • با تغییرات کوچک شروع کنید و کم کم تغییرات بزرگتری بوجود آورید.
  • از تجربیات منفی درس بگیرید؛ همیشه با خود مثبت فکر کنید.
  • در قلمرو راحت خود، خیلی احساس امنیت نداشته باشید.
  • به حوزه های جدیدی که شما را در جهت ارتقاء و پیشرفت به چالش می کشاند وارد شوید.
  • درباره هر چیزی که با آن بر خورد می کنید کنجکاوی کنید و معنی هر آنچه شما را مجذوب می کند را بیابید.
  • نپرسید «آیا من می توانم؟»، بجای آن بپرسید «چگونه می توانم؟»

پتانسیل، توانایی و قدرت درونی و ذهنی ما بسیار بیشتر از چیزی است که بدان آگاهی داریم و یا استفاده کرده ایم. انسان از چنان پتانسیل درونی بالایی برخوردار است که توانایی دستیابی به هر آنچه که از فکر و ذهن خود بگذراند، را دارد. اما برای بالفعل کردن این پتانسیل نیازمند رشد شخصی هستیم، و می توانیم با قوانینی که در مقاله فوق آورده شد، در جهت رشد خود قدم های صحیحی برداریم.