من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد

مقدمه

اگر بتوانیم به شما چیزی بدهیم که زندگی شما را به روش های باورنکردنی بهتر کند، شما آن را می پذیرید؟ اگر این چیز بسیار ساده باشد و شما بتوانید به راحتی آن را استفاده کنید، امتحانش می کنید؟ این چیز چه می تواند باشد؟ تنها یک کلمه.درست است تنها یک کلمه زندگی شما را تغییر می دهد.

كلمه ای که زندگی تان را تغییر می دهد یک روش اثبات شده برای ایجاد نظم، قدرت، اشتیاق و تغییر است. هر سال تصمیمات نادری گرفته می شوند و اهداف به راحتی فراموش می شوند. ولی با یک کلمه که لزوم زندگی در لحظه ی اکنون را در بر دارد، در طول سال هدفتان احیا می شود و تمرکز و قدرت بی نظیری در زندگی تان بدست می آورید.

 

قدرت یک کلمه

کلمات قدرتمندند. آنها می توانند الهام بخش، تقویت کننده، تحسین کننده و شفابخش باشند و غیرممکن ها را به ممکن ها تبدیل کنند. ولی آیا یک کلمه واقعا می تواند تغییری ایجاد کند؟ ما می دانیم که حین صحبت یا سخنرانی انگیزشی، کلمات بسیار قدرتمندند ولی آیا یک کلمه واقعا می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

با قاطعیت بله. پس از حدود ۱۵ سال کار روی خودمان و دیگران، متوجه شدیم که وقتی شما کلمه خودتان را برای یک سال پیدا کنید، طرز فکرتان، کلمه هایتان، احساستان، روابطتان و حتی رفتارتان تغییر می کند.

ما به شما پیشنهاد می دهیم کلمه تان را به خانواده و دوستان نزدیکتان بگوید. این گروه، تیم مشوق شما هستند که موجب تشویق و انگیزش شما می شوند و موفقیت شما را جشن می گیرند. افرادی که ایمان دارند شما بهترین هستید می توانند تأثیر خوبی بر زندگی شما داشته باشند چون واقعاً می خواهند که شما بهتر شوید.

ابعاد شش گانه: یک کلمه بر شش بعد از زندگی تان تأثیرات قدرتمندی دارد که عبارتاند از: روحی، جسمی، حسی، ارتباطی، روانی و مالی، ما از این مسأله آگاهی داریم چون برای خودمان هم اتفاق افتاده است.

با توجه به تجربه هایمان یک فرآیند سه مرحله ای تهیه کردیم که شما را در رسیدن به کلمه تان کمک می کند:

  1. با توجه به درونت، قلبت را آماده کن.

  2. با توجه به مسیر آینده ات، کلمه ات را پیدا کن.

  3. با توجه کردن، کلمه ات را زندگی کن.

در بخش های بعدی، شما را در این سه مرحله همراهی می کنیم تا کلمه تان را پیدا کنید یا بهتر بگوییم تا کلمه تان شما را پیدا کند. ما مطمئن هستیم که کلمه ای مخصوص شما وجود دارد و وقتی با کلمه تان زندگی می کنید، تمام بخش های زندگی تحت تأثیر قرار می گیرند. یک کلمه فقط مورد استفاده ی افراد با انگیزه نیست. در حقیقت برای افراد خسته و شکست خورده از تجربه های قدیمی، بهترین راهکار است.

 

درواقع آنچه شما نیاز دارید برای پیدا کردن کلمه تان فقط یک چیز است

اگر نفس می کشید پس واجد شرایط هستید. شما باید بخواهید که زندگی تان را کامل کنید و از خودتان بهترین بسازید. هیچ دستورالعمل خاص یا اسرار مخفی وجود ندارد. ما درباره ی یک کلمه برای یک سال برای یک انسان صحبت می کنیم. فقط همین. هر کسی قابلیت و مهارت انجام آن را دارد. ما می دانیم که شما می توانید چون شاهد قدم های افراد مختلف و قدرت یک کلمه در زندگی شان بوده ایم.

 

کارآیی یک کلمه

یک کلمه واگیردار است. ما این فرآیند قدرتمند را با هزاران نفر در میان گذاشته ایم که فوراً وارد عمل شده اند و نتایج همیشه یکسان بودند:

تغییر بدون توقف در زندگی. شما از موفقیت و دگرگونی ایجاد شده، شگفت زده خواهید شد. فرایند یک کلمه را می توانید در محل کار یا همراه خانواده تان به صورت گروهی انجام دهید. فقط تصور کنید اگر همه در محل کارتان، یک کلمه شان را بدانند و هرروز با آن زندگی کنند، مسلماً حال خودشان و تیم کاری بهتر خواهد شد و چقدر انرژی زاست اگر خانواده تان نیز چنین باشند. یک کلمه بی انتها قدرتمند است و با تغییر زمان یا فرهنگ، عوض نمی شود و بر اساس سه مرحله ذکر شده انجام می شود.

این فرآیند زمان بر نیست و نتایج ارزشمندی دارد. مهم نیست که شما پدر، مادر، فرزند یا جوان یا نوجوان و یا مدیر یا معلم باشید، در هر صورت این فرایند کارآیی دارد. بیایید با اولین مرحله ی فرایند یک کلمه شروع کنیم.

 

 1-قلبت را آماده کن: توجه به درون

اولين و مهمترین گام در فرایند یک کلمه، آماده سازی قلبتان است؛ یعنی باید از تمام گرفتاری های زندگی خلاص شوید و با توجه به درونتان، قلبتان را آماده کنید. این واقعیت است که هر چه بکارید، درو می کنید. هر آنچه در این مرحله سرمایه گذاری کنید، دریافت خواهید کرد. دانه هایی که امروز می کارید، فردا محصولی به شما می دهند که از آن بهره مند خواهید شد.

مهمترین مسأله این است که با جدا شدن از کار و فشار زندگی، خود را آماده سازیم. مهم نیست چه ماهی است، برای کلمه تان آماده شوید. آماده سازی راه رشد و بهره مندی از محصول را هموار می کند. وقتی قلبتان را آماده و به درونتان توجه می کنید، وارد دو مرحله می شوید: (۱) از پریز بکشید (۲) بپرسید.

از پریز بکشید:

از پریز کشیدن یعنی تنهایی و سکوت را خودتان ایجاد کنید. تنها و ساکت بودن برای بیشتر ما خیلی سخت است. از پریز کشیدن می تواند ناراحت کننده باشد. ما ترجیح می دهیم همیشه تلویزیون روشن باشد یا هدفون در گوشیمان باشد. صدا را دوست داریم چون ما را سرگرم می کند ولی نمی گذارد کلمه مان را کشف کنیم. حین کشف یک کلمه مان برای یک سال، لازم است به طور کامل حواس پرتی ها را از پریز بکشیم و محیطی ساکت فراهم کنیم یعنی:

  • بدون تلويزيون

  • بدون موسیقی

  • بدون کامپیوتر

  • بدون گوشی تلفن

  • بدون افراد دیگر

  • بدون لیستی از کارها

در حین آماده سازی قلبتان برای کشف یک کلمه تان، پیدا کردن مکانی دور از هرگونه چیزی که حواس شما را پرت کند، مشکل است. ما متوجه شدیم زود بیدار شدن وقتی هوا هنوز تاریک است و قبل از اینکه بقیه ی خانواده بیدار شوند، بسیار عالی است. گاهی یافتن محل دنج در طبیعت غنیمت است. هر مکانی را که انتخاب می کنید فقط به خودتان توجه کنید، سکوت کنید و به ندای قلبتان گوش دهید. اولين چیزی که در سکوت تجربه می کنید، صدایی تمام نشدنی در سرتان است. باید به برنامه های روزانه تان بگویید که منتظر شما بمانند. شکستن صدای زندگی، جنگی سخت است.

اگر در تنهایی به درونتان توجه کنید، همه چیز برایتان شفاف می شود. بدن، روح و ذهنتان تازه می شود و شما می توانید از صلح درونی تان لذت ببرید. وقتی به این مرحله می رسید به آسانی می توانید یک کلمه تان را پیدا کنید. می توان گفت: «یک کلمه ی با قدرت، کلمه ای است که از سکوت بیرون می آید»

بپرسید:

یک کلمه ی شما از تنهایی تان زاییده شده است. خودتان را از پریز بکشید. بپرسبید وقتی خودتان را از پریز کشیدید، وارد مرحله ی بعدی می شوید و سه سؤال مهم از خودتان بپرسید تا قلبتان برای یک کلمه آماده شود:

۱- چه چیزی نیاز دارم؟ منظور چیزی که می خواهید نیست بلکه چیزی که واقعاً نیاز دارید. کدام بخش های زندگی تان نیازمند بیشترین تغییر است و چرا؟ این سؤال به شما کمک می کند موضوعات مخفی که نیازمند توجه هستند را پیدا کنید. همچنین با این سؤال به سرفصل لیست کلمات احتمالی امسال می روید.

۲- راه من چیست؟ جستوجوی موانع رشد فردی، فرایند قدرتمندی است. «چه چیزی مانع داشتن آنچه نیاز دارم، می شود؟» پاسخ به این سؤال می تواند همه چیز را روشن کند. گاهی موانع در ذهن ما هستند.

۳- برای پیشروی به چه چیزی نیاز دارم؟ گاهی هنوز درگیر اشتباهات یا دردهای گذشته هستیم. نبخشیدن ما را عقب می اندازد. گاهی کلمات مانع حرکت ما به سمت جلو می شوند. این سؤال به شما کمک آنچه برای پیشرفت نیاز دارید را شناسایی کنید.

 

 2-کلمه ات را پیدا کن: توجه به مسیر آینده

 توجه به مسیر آینده وقتی با تمام وجود آماده هستید، آنگاه می توانید کلمه تان را دریافت کنید. درست است، دریافت کلمه. برخلاف آنچه تصور می کنید، شما نباید به دنبال کلمه تان بگردید یا با استرس سعی کنید آن را انتخاب کنید. پس از آماده سازی قلبتان به سادگی به آینده و مسیر پیش رویتان نگاه کنید.

فرایند توجه به مسیر آینده یعنی آرام باشید بدون استرس. پر از امید و سرشار از ایمان بدون ترس و ناامیدی. پس از آماده سازی قلبتان، فقط متصل شوید و گوش دهید. خداوند کلمه تان را به شما نشان خواهد داد.

ما نمی توانیم به شما بگوییم کلمه تان چطور به شما نشان داده میشود. ولی اگر با تمام وجود آماده باشید، از خدا کلمه تان را درخواست کنید و به خدا گوشی دهید، خداوند با بهترین راه به شما نشان خواهد داد. خداوند به شما چشم های بینا و گوش های شنوا عطا کرده تا کلمه ی امسالتان را دریافت کنید.

 

3-کلمه ات را زندگی کن: توجه کن

وقتی کلمه تان را دریافت کردید، شاید یک خصیصه، آموزشی، یک فرد، یک تمرکز روحانی، یک ویژگی یا یک ارزش باشد.

با کلمه ات زندگی کن:

 وقتی کلمه تان را دریافت کردید و مطمئن شدید که آن کلمه متعلق به شماست، زمان آن رسیده که با آن زندگی کنید، مثل اتومبیلی که تازه وارد جاده می شود. مهمترین بخش فرایند یک کلمه، همین بخش است. مرحله ی جالبی است و شما می توانید هیجان را حس کنید درست مثل هجوم آدرنالین در خون شما قبل از مسابقه. شما قلبتان را آماده کرده اید، کلمه تان را دریافت کرده اید و حالا زمان تغییر زندگی فرا رسیده است. این فرایند نشاط آور و در عین حال، چالش برانگیز است. شما با موانع روبه رو می شوید. افراد بسیاری می گویند که یافتن کلمه، سخت ترین بخش است ولی درواقع زندگی کردن آن، دشوار است. شاید دچار چالش شوید ولی تنها زمانی یاد می گیرید که با منطقه ی آسایش فراتر بگذارید.

این مرحله دو معنی دارد: توجه کردن که شما متوجه فرصت های اطرافتان می شوید. توجه کردن چون یک کلمه راه های غیرمنتظره ای را به شما نشان خواهد داد.

شما باید کلمه تان را مثل یک سفر، تجربه کنید. برد و باختی در کار نیست. تجربه های شما همراه یک کلمه تان طی یک سال همان مفهوم یک کلمه است. وقتی یک بار یک کلمه را انتخاب کردید، سال بعدی همان کلمه را انتخاب نکنید. اگر احساس می کنید با آن کلمه به اندازه ی کافی پیشرفت نکرده اید و هنوز می توانید بیشتر یاد بگیرید، در حقیقت شما وسوسه  می شوید که دوباره کاری کنید. اجازه دهید آن کلمه سپری شود. اگر بدون آن کلمه، زندگی سخت است، این هم بخشی از فرایند رشد شماست. از هیچ کلمه ای دو بار استفاده نکنید. هر سال جدید باید با کلمه ی جدید شروع شود.

آنچه شما امروز انجام می دهید، فردای شما را مشخص می کند؛ و آنچه شما هر حین زندگی با یک کلمه تان می گیرید، شاید در ظاهر مهم نباشند ولی مسیر شما و دیگران را تعیین می کنند.

کلمه ی شما، شخصیت شما را شکل میدهد. شخصیت شما، برعملکردهایتان تأثیرمی گذارند و عملکردهای شما بر دیگران. زندگی شما و تأثیر شما بر آن، آینده را ترسیم می کند.

بنابراین وقتی فرایند یک کلمه را تجربه می کنید. بدانید که فقط شما تغییر شکل نمی دهید بلکه دنیای اطراف شما تغییر شکل میدهد. شما میراث یک کلمه را خلق می کنید.

منبع: کلمه ای که زندگی شما را تغییر می دهد