من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

کسب بینش و آگاهی نسبت به تأثیرات حالت قرارگیری بدن

ارزیابی حالات بدن

نحوه ­ی ایستادن و حالتی که به بدنتان می ­دهید، احساس شما را نسبت به خودتان و دیگران نشان می­دهد. شخصی که سرش را بالا نگاه داشته، سینه ­ای باز و گام­ هایی محکم و استوار دارد، همان کسی است که توجه شما را به خود جلب می­کند.

شیوه­ ی استفاده یا سؤ استفاده از بدن، چگونگی احساس شما نسبت به خودتان و برداشت دیگران از شما را نشان می ­دهد. بر این اساس موقعیت­ های شغلی به دست می ­آیند و یا از دست می ­روند، آبرو و اعتبار کسب می­ شود یا از بین می ­رود، روابط از هم می ­پاشد یا مستحکم می­ شود. این­ها همه به وسیله­ ی شیوه ­ی معرفی افراد به وسیله ­ی رفتار بدن­شان روی می ­دهد.

حالات چهره، نحوه ­ی قرارگیری بدن­تان، احساس شما را نسبت به خودتان فاش می­ کند و تعیین کننده­ ی نحوه ­ی ارتباط شما با دیگران نیز است. حالات بدنی ، نه تنها می تواند چگونگی برداشت دیگران از شما را مشخص کند، بلکه به شما این امکان را می­دهد که حال و هوا و دیدگاه خودتان را هم مشخص کنید.

ارزیابی آنچه حالت بدن­ تان درباره ­ی شما می ­گوید

برای اینکه تشخیص دهید حالت بدن­تان چه چیزی را درباره ­­ی درون شما نشان می ­دهد، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مقابل آیینه ­ی قدی باستید و نگاهی کامل و طولانی به خود بیاندازید.

 • لحظه­ ای برگردید. این بار تصمیم بگیرید که می­خواهید چگونه به نظر برسید.

 • حالا به سمت آینه برگردید و این بار تصویر و ظاهر دلخواه تان را بگیرید.

با آگاهی از پیام­ هایی که نحوه­ ی ایستادن، حرکت بدنی و حالت چهره ­تان می­ فرستند، هوشیارانه می ­توانید برداشت دیگران از خودتان را تعیین کنید و به مرور زمان به طور خودکار تصویر دلخواه تان از خودتان را ارائه دهید.

نشان دادن شدت احساسات

به طور کلی افرادی که به شدت بی ­قرار، ناامید یا فوق العاده شادند، خُلق خود را با نوع نگاه داشتن بدن خود نشان می دهند. وقتی احساسات شدید هستند، مثل این است که علامت تعجبی در انتهای جمله گذاشته اید. وقتی سرشار از شور و هیجان هستید، عضلات منقبض، رگ ها تنیده و حرکت تان نیرومند و متمرکز می شوند.

نشانه های حاکی از هیجان عبارتند از :

 • مشت کوبیدن

 • اشاره، حرکت و تکان دادن شدید انگشت

 • قوز کردن

 • پا کوبیدن

 • درآغوش گرفتن با شور و اشتیاق

 • گریه کردن کنترل نشدنی

 • بیهوش شدن از شدت خستگی

همان طور که این کلمات را می خوانید، احتمالاً متوجه احساسات موجود در آن ها هم می شوید. با انجام این حرکات بدنی احساسات هم شدیدتر می شوند. اگر صدا را هم به این حرکات اضافه کنید، این احساسات نیرومند تر هم می شوند. مانند آه کشیدن در هنگام خستگی و غرش کردن در زمان عصبانیت.

آشکار شدن شخصیت و خصوصیات  فردی

نحوه ی نگه داشتن بدن شما بیانگر همان چیزی است که درباره ی خودتان فکر می کنید. اگر برداشتی قوی، پویا و پرتوان از خودتان دارید، بدن شما صاف، گام هایتان قاطعانه و محکم و حرکات بدنی شما را متمرکز و آرام است. اگر جنبه ای از شخصیت و رفتار خود را نمی پسندید، طرز فکر و نگرشتان را تغییر دهید. با تغییر نگرش، رفتارتان نیز تغییر می کند.

سه گروه اصلی حالات بدن

علی رغم وجود حالات بدنی متفاوت، همیشه یکی را بر بقیه ترجیح می دهید. حالت قرار گرفتن بدن شما اطلاعات لازم را درباره ی اینکه چه کسی هستید، در اختیار طرف مقابل می گذارد و دریچه ای به سوی فهم شخصیت و خلق و خوی شما باز می کند. سه گروه اصلی حالات بدن عبارتند از: ایستادن؛ نشتن (شامل چمباتمه زدن و زانو زدن)؛ دراز کشیدن و لم دادن.

 • ایستادن:

عده ای از افراد با ایستادن راحت ترند. این حالت به آن ها این امکان را می دهد تا نسبت به موقعیتی که می خواهند از روی صندلی یا تخت خواب بلند شوند، سریع تر فکر و حرکت کنند. از آنجایی که حرکت به طرف و یا به دور از شخص یا چیزی، در حالت ایستاده راحت تر است، بنابراین این حالت نسبت به حالت نشستن و دراز کشیدن، حالت فعال تری محسوب می شود. اغلب افراد شرکت کننده در ملاقات ها و جلسات، می ایستند. زیرا در این حالت پویاتر هیستند، بیشتر و بهتر فکر کرده و تصمیم می گیرند؛ و این حالت آمادگی را می رساند.

 • نشستن:

حالت نشسته در مقایسه با ایستاده از انرژی کمتری برخوردار است؛ این حالت در مقایسه با ایستادن، حالت آسوده تر و با آرامش تری است. حالت نشسته بسته به شیوه ی قرار گرفتن دست ها، پاها و سر، پیام های گوناگونی را می رساند. برای مثال اگر شما خسته باشید به پشتی صندلی تکیه می دهید؛ اگر مصمم و در حال تصمیم گیری یا تمرکز باشید، پشتتان صاف است و آماده ی انجام حرکت یا عملی هستید.

 • دراز کشیدن:

اگر بخواهید زمانی را به تفکر عمیق، خیال پردازی و استراحت اختصاص دهید، احتمالاً دراز می کشید. در این حالت می توانید با احساسات خود در تماس باشید و در واقع این حالت شرایط تسلیم و پذیرش است.

تغییر نگرش از طریق تغییر حالت بدن

اگر وضعیت روحی ناخوشایندی دارید، حالت بدنی خود را تغییر دهید. با تغییر و دگرگونی حالت بدن، چارچوب ذهنی شما نیز تغییر می کند. با آگاهی نسبت به خودتان می توانید رفتارهایی را که دوست دارید، حفظ و آن هایی که دوست ندارید، حذف کنید.

افراد با اعتماد به نفس نیز همواره احساس اطمینان و اعتماد به خود را ندارند، بلکه آن ها طوری رفتار می کنند که این گونه به نظر برسند.

به کار گیری حالت بدن برای کمک به برقراری ارتباط

با مشاهده ی حالت بدن افراد می توانید اطلاعات زیادی درباره ی خُلق، فکر و حالت روحی آن ها به دست بیاورید. مشاهده و بررسی آنچه از شیوه ی حالت بدن افراد و حرکت هایشان متوجه می شوید، به شما بینشی برای نحوه ی برقراری ارتباط با آن ها می دهد.

قبل از اینکه با فردی وارد رابطه شوید، به حالت بدنی اون نگاه کنید تا بتوانید بهترین شیوه ی برقراری ارتباط با او را به کار ببرید.

 • نشان دادن مقام و رتبه از طریق حالت بدنی : افراد مقتدر، والا و بلند مرتبه به نظر می رسند. حالت بدنی باز، مطمئن و با اعتماد به نفس، حالت رایج و معمول افراد در مقام و رتبه های بالاست و برعکس، افرادی با مقام و رتبه ی پایین تر، حالت بدنی بسته و تدافعی را ارائه می دهند. سر فرود آوردن، تعظیم کردن، خبردار ایستادن و حالت متقارت و برابر به بدن بخشیدن از جمله کارهایی است که هنگام رو در رویی با شخص والا و بلند مرتبه انجام می دهیم.

 • متمایل شدن به جلو برای ابراز علاقه مندی و خوشایندی: در واقع با متمایل شدن به شمت شخص دیگر، فضایی را با او شریک می شوید و نشان می دهید که می خواهید به او نزدیک باشید. حالت چهره و خم شدن به سمت جلو، شدت هیجان را نشان می دهد.

پیام هایی که شانه بالا انداختن منتقل می کند

بالا انداختن شانه ها می تواند حرکتی مطیعانه باشد و در واقع شخص را از هرگونه مسئولیتی معاف کند یا نشان دهنده ی پوزش، ناباوری و بی علاقگی باشد. همچنین می تواند رساننده ی یک پیام خبری باشد که بر متوجه نشدن منظور شخص مقابل یا حتی ندانستن و نا آگاهی پاسخ سوال او، دلالت دارد.

شانه بالا انداختن می تواند نمادی از عدم تمایل برای درگیر شدن در مباحث باشد. اگر می خواهید نشان دهید که مایلید بی طرف و خنثی باشید، کف دست هایتان را رو به بیرون، به ارتفاع شانه هایتان بالا ببرید و هر شانه ی خود را کمی بالا بیندازید.

خود را مجهز کنید

هرکدام از خالات بدنی خاص، وضعیت  های خلقی ویژه ای را به هم به وجود  می آورد. ارتباط بدنی عصری مؤثر در تعاملات بین فردی قلمداد می شود، اگر بدانید با چه کسی، کِی و کجا و چگونه آن را انجام دهید. با برقراری تماس جسمانی درست و مناسب، طرف مقابل را به رابطه تان مشتاق تر می کنید و اگر به اشتباه از تماس بدنی استفاده کنید، باید خود را برای یک گوشمالیِ حسابی آماده کنید.

ایجاد مانع دفاعی

هر حرکت بدنی که شما را در برابر یک حمله (واقعی یا خیالی) محافظت کند، مانعی دفاعی محسوب می شوند. بر خلاف حرکات بدنی باز و گشاده که پذیرای دیگران هستند، این رفتارها از شما محافظت می کنند و دیگران را دور نگه می دارند.

دست به سینه شدن

دست به سینه شدن رفتاری رایج در سراسر جهان و بیانگر موضعی تدافعی است. این حالت هم سپری در مقابل حمله ی احتمالی است و هم نشانگر یک حالت انعطاف ناپذیر که به دیگران می گوید این شخص تسلیم نمی شود. حتی ممکن است از این حالت برای مواقعی که نگران و عصبی هستید یا اعتماد به نفس کافی ندارید نیز استفاده کنید. در حضور غریبه ها، جاهای که احساس ناامنی می کنید و یا ترسیده اید ممکن است دست به سینه شوید. البته گاهی این حالت چون احساس راحتی به شخص می دهد شکل می گیرد، زیرا هر حرکتی که با طرز فکر و احساسات فرد همخوانی داشته باشد، به او احساس راحتی می دهد؛ بنابراین شخصی که احساسات منفی و تدافعی دارد، در این حالت احساس راحتی خواهد کرد. تحقیقات نشان می دهند که زمانی که دست به سینه می شویم، دیگران به ما واکنش منفی نشان می دهند. ممکن است در جمعی دست به سینه شوید و دریابید که عده ی کثیری در آن جمع نیز دست به سینه شده اند. این تأثیرگذاری روی بقیه ی افراد، محیط را بسته و غیر قابل نفوذ و برقراری ارتباطی باز و آزاد را  بسیار مشکل می کند. بیشتر افراد در زمان مخالفت با چیزی که در جریان است، دست به سینه می شوند.

نکته : طرز فکر و نگرش ما می تواند منجر به حرکت و حالتی بدنی شود که منعکس کننده ی آن هیجان است و تا زمانی که در آن حالت بدنی هستید، طرز فکر و احساستان نیز همانطور باقی می ماند. بنابراین اگر می خواهید کسی حالت دست به سینه اش را تغییر دهد، کاری به او بسپارید یا چیزی به دستش بدهید تا حالتش عوض شود؛ حالت بدنی آزادتر به او شیوه ی تفکر و نگرشی بازتر و آزادتر خواهد بخشید.

 • با دست گرفتن بازوان به هنگام دست به سینه شدن : یکی از نشانه های قطعی برای اضطراب و نگرانی مهار شده، این است که فرد دست به سینه باشد و با دست هایش قسمت بالایی بازویش را بگیرد. در این حالت انگار او خود را در برابر مشکلات نیرومند کرده است و تمام قوا، از زندگی اش محافظت می کند. افراد بسته به میزان نگرانی خود ممکن است چنان سفت و محکم بازوهایشان را بگیرند که حتی انگشتان و مفاصلشان سفید شود.

 • دست به سینه شدن و مشت گره کرده: اگر دست به سینه باشید و مشت هایتان را گره کنید، طوری به نظر می رسید که انگار به سوی دعوا و مبارزه می روید. این حالت بدنی به همان میزان که بیانگر حالت دفاعی است، خصومت شخصی و دشمنی را نیز نشان می دهد و ممکن است منجر به رفتاری خشونت آمیز شود. دست به سینه و مشت گره کرده همچنین نشان دهنده ی اقتدار است؛ برای مثال مأموران پلیس در این حالت قرار می گیرند تا نشان دهند رئیس هستند و نمی توان آن ها را به بازی گرفت.

نکته: اگر شخص مقابل شما این حالت بدنی را به خود گرفته است، دست ها و بازوان خود را باز کنید. کف دستانتان را در حالتی در حالتی غیر تهدیدآمیز و مطیعانه در معرض دید او قرار دهید. این حالت شما خاصیت آرام بخشی دارد و احتمالا باعث رفع پرخاشگری طرف مقابل خواهد شد.

 • دست به سینه شدن با انگشت شست رو به بالا: ایستادن با انگشت شست رو به بالا از ژست های معمول مردان جوانِ عالی رتبه و در مسیر ترقی، آن هم هنگام تعامل با رئیسشان در محیط کاری است. این حالت هم دلواپسی و هم اعتماد به نفس را نشان می دهد.

نکته: وقتی برای اولین بار عده ای را ملاقات می کنید، می توانید مقام و موقعیت خود را با حرکتی غیر از دست به سینه شدن نشان دهید. محکم و قاطعانه دست بدهید، در فاصله ی مناسب بایستید، دست هایتان را در دو طرف خود قرار دهید یا به حالت قدرت، یک دستتان را پشت کمر، روی دست دیگر بگذارید.

لمس کردن: در آغوش گرفتن، نوازش و سایر حالت ها

شیوه ای که بدن خود را لمس می کنید، اطلاعاتی را درباره ی احساستان به بیننده می دهد. بیشتر حرکات نوازشی، باعث آرامش می شوند. این حرکات ناخودآگاه هستند.

 • در آغوش کشیدن یا نوازش خود: وقتی احساس خجالت یا نا امنی می کنید و کسی نیست تا به شما قوت قلب بدهد یا اصلاً درخواست چنین حرکت آرامش بخشی از فردی دیگر نامناسب است، خودتان را در آغوش می گیرید یا نوازش می کنید تا آرامش پیدا کنید. حرکات رایجی که برای لمس کردن خود به کار می برید، شامل: مالیدن گردن، دست ها و نوازش صورت می شود.

 • آغوش نصفه نیمه: ممکن است در هنگام احساس ترس و نا امنی، به جای دست به سینه شدن، یکی از دست هایتان را روی بدنتان قرار داده و دست دیگر را با آن نگه دارید یا لمس کنید، این حرکت مانعی جزئی و نسبی ایجاد می کند و بیشتر در خانم ها مشاهده می شود.

 • حالت برگ انجیر: آقایان به صورت ناخودآگاه دست هایشان را مقابل آلت تناسلی خود روی هم قرار می دهند و به این ترتیب احساس امنیت و آرامش بیشتری خواهند داشت؛ احتمال دارد فردی که این حالت را به خود می گیرد از اندوه و تنهایی رنج ببرد.

قرار دادن وسایل و اجسام در مقابل خود

با قرار دادن فنجان قهوه، تخته یا هر جسم دیگری بین خود و شخص مقابل، در واقع سنگر و مانعی حفاظتی ایجاد می کنید. این حرکت می تواند هشیار یا ناهشیار رخ بدهد و برای چنهان کردن احساس ناامنی و نگرانی انجام می شود.

نکته:اگر احساس ناامنی در مکانی داشتید، می توانید لیوان نوشیدنی خود را با دو دست بگیرید که به شما کمک خواهد کرد احساس آرامش کنید و همچنین مانع ظریفی برای پناه گرفتن شما خواهد شد.

سرد رفتار کردن

گاهی ممکن است برای فرو نشاندن حس خودخواهی در فردی، لازم باشد با بی اعتنایی و بی تفاوتی و برگرداندن شانه هایتان به سمت او یک مانع بین خودتان با فرد مورد تحقیر قرار دهید. با چهره ای حاکی از نفرت، دهان رو به پایین و نگاهی بسیار گذرا، می توانید احساس تحقیر و تمسخر را به او منتقل کنید.

ابراز دوستی و صداقت

دستان و بازوان گشوده نشانگر طرز فکر و برخوردی پذیرا، دوستانه و صادقانه اند. این حالت بدنی نشان می دهد که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید، مهربان و پذیرا و پاسخ گو هستید. این حالت افراد را به شما جذب خواهد کرد و به آن ها آرامش می دهد.

نکته:در صورتی که می خواهید کسی را به نقطه نظر خودتان ترغیب کنید، دست هایتان را در حالتی باز و گشاده قرار دهید. دست های باز بیانگر برخوردی مطمئن و سازنده اند و تأثیری مثبت ایجاد می کنند. اینگونه شما صادق، روراست و قابل اعتماد جلوه می کنید.

تماس بدنی برای انتقال پیام

تماس بدنی کار ساده ای نیست! تماس فیزیکی می تواند برای افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد. لمس کردن می تواند راه مناسبی برای تسلی دادن، ایجاد دوستی و افزایش اثرگذاری شما باشد. افراد از لمس کردن برای قوت قلب دادن، حمایت و تشویق یا علامتی برای بازداری و قطع سخن استفاده کنند. ممکن است برای ابراز هیجان و یا سرحال بودن از لمس کردن استفاده شود. در اثر لمس کردن شما می توانید مسئول و مهربان به نظر برسید، اما یک لمس اشتباه ممکن است شما را فردی نادرست و غیر قابل اعتماد جلوه دهد. آنچه انجام می دهید مهم نیست، نحوه ی انجام آن است که اهمیت دارد. بنابراین به نکات زیر توجه کنید:

 • زمان مناسب برای تماس: قبل از اینکه با کسی تماس بدنی برقرار کنید، به شیوه ی ارتباطی ای که او با آن راحت است، توجه کنید. تا وقتی فرد را به خوبی نشناخته اید، با احتیاط رفتار کنید.

 • مکان مناسب برای تماس: دقت کنید کدام قسمت های بدن فرد مجاز به تماس اند و کدام قسمت ها بهتر است لمس نشوند.

 • مکان و موضع نامناسب برای تماس: در فرهنگ های مختلف قوانین متفاوتی برای لمس کردن وجود دارد، بنابراین حواستان باشد موضعی را لمس نکنید که در فرهنگ فرد مقابل یا مکانی که قرار دارید نشانگر بی احترامی باشد.

 • مدت زمان تماس: اگر یک فرد یا سخنان آن برایتان جذاب است، دستان او را به آرامی لمس کنید. اگر چنین موقعیتی ندارید، در زمان دست دادن بگذارید دستانتان کمی بیش از حد معمول در دستان فرد باقی بمانند. اگر از فردی بیزارید یا علاقه ای به او ندارید، کوتاه و گذرا داست بدهید.

ایجاد همبستگی

گاهی شخصی را لمس می کنید و در نتیجه به سرعت ارتباطی بین شما دو نفر شکل می گیرد. نزدیک شدن به افراد از طریق ارتباط بدنی مسأله ای است که خصوصاً سیاستمداران و تجاری که مهارت سیاسی گسترده ای دارند، رعایت می کنند. دست دادن با دو دست یا لمس بازوی فرد مقابل با دست دیگر هنگام دست دادن، نشان دهنده ی علاقه به ارتباط است و اشتیاق شما را نشان خواهد داد. این روش را برای افراد هم موقعیت یا با موقعیت پایین تر از خودتان استفاده کنید؛ این رفتار با افراد بالا مرتبه تر از شما گستاخی برداشت خواهد شد.

نکته: دفعه ی بعدی که دست دادید و به شخصی معرفی شدید، همزمان نامش را تکرار کنید و به آرامی آرنجش هم لمس کنید. این حرکت منجر به شکل گیری احساس ارزشمندی در فرد شده و تأثیری به یادماندنی دارد. تماس بدنی معمولاً در رتبه و مقام مساوی انجام می شود. هنگام لمس و تماس بدنی با یک فرد، حواستان به زمان مناسب این کار باشد. حفظ تماس بدنی به مدت بیش از سه ثانیه در ذهن طرف مقابل این سوال را ایجاد می کند که نیت و قصد شما چیست!

نشان دادن برتری و تسلط

لمس و تماس بدنی یک رفتار و حرکت سلسله مراتبی است. فردی که تماس بدنی را آغاز می کند، قدرت و اختیار را در دست دارد. اگر فردی از مرتبه ی پایین تر آغازگر تماس بدنی با فردی در مقام عالی تر باشد، این حرکت او نوعی گستاخی محسوب می شود.

تقویت پیام

تماس بدنی حرکتی قدرتمند است و بسته به نحوه ی به کارگیری آن می تواند نشانه ی عشق، حمایت، خشم یا ناکامی باشد.

 • فروشندگان و بازاریاب ها و تبلیغ کنندگان زیرک به خوبی از اهمیت جذابیت محصولشان برای حس های پنجگانه ی فرد آگاهند؛ که شامل حس لامسه، در هنگام خرید هم می شود. شما محصول را می بینید و حس بینایی تان تحریک می شود. صدای محصول را می شنوید (اگر صدا داشته باشد) و حس شنوایی تان تحریک می شود؛ وقتی محصول را لمس می کنید، خواه فرش نرم خواه چرم صاف باشد، پاسخ بدنی شما این است که : این همان چیزی است که دوست دارم لمس کنم.

 • پوست وسیع ترین، قدیمی ترین و حساس ترین بخش بدن شماست. لامسه از زمانی که درون رحم مادرتان بوده اید وجود داشته است؛ بنابراین از اهمیت این حس غافل نباشید.

 • یادتان باشد پیش از تماس بدنی با فردی باید ابتدا با او ارتباط برقرار کنید.

 • لمس و تماس بدنی نامناسب با یک نفر می تواند تهدیدآمیز و وقیحانه قلمداد شود.

نفوذ و اثربخشی خود را افزایش دهید

برای لمس افراد با زیرکی تشخیص دهید آیا برخورد او پس از لمس شدن مثبت خواهد بود یا خیر. افرادی که خودشان را لمس می کنند و یا به اشیا و وسایل توجه لامسه ای نشان می دهند به احتمال قوی به لمس شما نیز پاسخ مثبت می دهند. با این پیش فرض اثربخش تر ارتباط برقرار خواهید کرد.

 

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه
مقاله های مرتبط:
بیشترین استفاده از زبان بدن
نگاهی دقیق تر به حرکات غیر کلامی
پیش به سوی اصل ماجرا در زبان بدن
چشم ها همه چیز را می گویند
ایجاد ارتباط
حقایقی در کف دستان شما
نشان دادن تعهد و نگرش از طریق نحوه ی ایستادن
زبان بدن در محیط اجتماعی و کاری
بخش ده تایی ها (ده روش برای درک افراد، بدون پرسیدن)
منبع:
زبان بدن نوشته الیزابت کوتکه