من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

چهار راه پول سازی

خلاصه کتاب چهار راه پول سازی اثر رابرت کیوساکی

 

 

مقدمه

شاید یکی از دغدغه های مهم اکثریت افراد، داشتن شغل مناسب باشد اما اهمیت موضوع کنترل دخل و خرج یکی از مسائل بسیار مهمی است که کمتر به آن پرداخته شده است. رابرت کیوساکی، در این کتاب سعی کرده است که موضوعات کلیدی مانند چگونگی کسب درآمد و انتخاب راههای مختلف توسط افراد برای درآمدزایی را توضیح داده، سپس راه حل های مناسبی را جهت کسب درآمد بهتر ارائه می دهد. همچنین به بررسی تفاوت میان واژه های “ثروتمند” و “پولدار” می پردازد.
با مطالعه این کتاب، شما با راه های مختلف درآمدزایی آشنا می شوید و متوجه می شوید چگونه افراد مختلف بر اساس روحیات شخصی خود یکی از این مسیرها را انتخاب می کنند. در نهایت سواد مالی شما افزایش یافته تا بتوانید راه خود را به سمت ثروتمند شدن بیابید.

چکیده
در این کتاب، نویسنده با بهره گیری از نکات کلیدی کتاب موفق خود “پدر پولدار پدر فقیر” راه های مختلف درآمد زایی را به خواننده معرفی می کند. در این کتاب می آموزیم بخش مالی زندگی ما شامل هزینه و درآمد است که باید همیشه بین این دو، تناسب وجود داشته باشد. قطعا کسانی که درآمد بیشتری دارند هزینه هایی بیشتری نیز خواهند داشت. او از تجارب خود در مسیر ثروتمند شدن سخن می گوید و توضیح می دهد برای ثروت اندوزی نیازی به مدرک آکادمیک نیست و می توان با کمترین سرمایه به تدریج درآمدزایی کرد.
او بیان می کند هزینه و درآمد در یک اصل کلی با هم فرق دارند. ممکن است در شرایطی راه های درآمدزایی ما قطع شود اما هزینه ها همیشه در زندگی ما حضور دارند. پس باید درآمدی مناسب با هزینه های خود انتخاب کنیم. اما فراموش نکنیم که هر کس باید راه درآمد زایی مناسب با روحیات شخصی خویش را انتخاب نموده و همزمان هوش مالی خویش را افزایش دهد.

چهار راه پول سازی از دیدگاه کیوساکی
هنگام انتخاب شغل، هر کس با توجه به شخصیت درونی و روحیات خود یکی از روش های درآمدزایی زیر را انتخاب می کند:
1. کارمندان و کارگران
2. استادکاران و مشاغل آزاد
3. پیمان کاران، کارخانه داران و کارآفرینان
4. سرمایه گذاران

حال ویژگی های هر یک از این چهار گروه را بررسی می کنیم.

گروه کارمندان و کارگران
این گروه افرادی هستند که بسیار محافظه کار بوده و از ریسک کردن هراس دارند. آنها ترجیح می دهند درآمد کمتری داشته باشند اما هرماه حقوق ثابتی دریافت کنند. امنیت مالی آنقدر برای این گروه مهم است که کارفرما از این نکته استفاده کرده و در برابر حقوقی ناچیز کار بسیار زیادی را از آنها درخواست می کند. جالب اینجاست که اغلب افراد این گروه از شاگردان ممتاز در دوران نوجوانی خود بوده اند.

استادکاران و صاحبان مشاغل آزاد محدود
این گروه دوست ندارند برای دیگران کار کنند و می خواهند به اصطلاح خودشان آقای کار خودشان باشند. شباهت آنها با گروه اول در این است که به پول زیاد اهمیت نمی دهند و فقط برای پرداخت هزینه ها درآمدزایی می کنند. اما آزادی و استقلال شغلی برایشان در درجه اول اهمیت قرار دارد. درآمدی که کسب می کنند به میزان کار کردن آنها بستگی دارد بنابراین اگر به هر دلیلی کار نکنند راه درآمدزایی آنها قطع می شود. این گروه از شاگردان معمولی بوده که کسب مهارت را به درس ترجیح می دادند.

صاحبان شرکت و کارخانه و کارآفرینان
این گروه بر خلاف دسته دوم عده ای را به کار می گیرند تا برایشان کار کنند. آنها مدیران زرنگی هستند که به لحاظ درسی در دوران نوجوانی ضعیف بودند و از دوستان زرنگ خود برای انجام تکالیف استفاده می کردند. اکنون نیز از افراد با ضریب هوشی مالی بالا استفاده می کنند تا امورات شرکت بگذرد و خودشان تنها مدیریت می کنند.
به گفته کیوساکی اینها گروهی هستند که پول برایشان کار می کند نه آنها برای پول. به این معنی که می توانند وقت آزاد خود را به رسیدگی به علائق خود بپردازند و عدم حضورشان در شرکت، خللی در درآمدزایی آنها ایجاد نمی کند.

 

 

 

 

سرمایه گذاران
این گروه افراد پولداری هستند که دنبال افزایش سرمایه خود هستند. آنها اصلا کار نمی کنند و این پول آنهاست که برایشان کار می کند. بسیار ریسک پذیر هستند و همیشه به دنبال شرایط مناسب برای سرمایه گذاری هایی هستند که بیشترین سود را برایشان به همراه داشته باشد. تفاوت این گروه با دلالان در این است که دلالان به دنبال سود صرف هستند اما این گروه ریسک پذیر گاهی در شرایطی خاص در وضعیت سود و زیان قرار می گیرند اما در نهایت سرمایه گذاری می کنند.

این چهار راه برای درآمدزایی وجود دارد که هرکس با توجه به روحیه خود یکی را انتخاب می کند. اما مهم اینجاست بدانید که هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد و تنها بستگی دارد شما به کدام شیوه علاقه بیشتری داشته باشید. آیا امنیت شغلی کارمندی را با همان درآمد کم می پسندید یا ترجیح می دهید ریسک پذیر بوده اما درآمد ساده تر و بیشتری را کسب نمایید و سود و زیان این ریسک را به جان می خرید.

قابل ذکر است که گاهی افراد برای کسب پول بیشتر در دو گروه درآمدزایی می کنند و یا بر اساس تغییر روحیات خود از یک گروه شغلی به گروه دیگر تغییر حرفه می دهند. البته این تغییر کار راحتی نیست اما می تواند جهان پیرامون فرد را متحول کند.

ویژگی های گروه صاحبان کسب و کار
این گروه افرادی سخنور و خوش صحبت هستند. کلامی بسیار بانفوذ داشته و با جادوی کلام کارمندان خود را مدیریت کرده و از سود دیگر مشتری مداری می کنند. آنها باهوش ترین کارمندان را از هر چهار گروه درآمدزایی انتخای می کنند و به خوبی حرفه خود را مدیریت می کنند. پزشکان، وکلا و رستوران داران در این دسته قرار دارند.

 

 

 

 

ویژگی های کارمندان
آنها حوصله ریسک ندارند و به حقوق ثابت خود با مزایای آن آرام گرفته اند. ترجیح می دهند حقوق ماهیانه داشته باشند و در دوران پیری بازنشستگی مادام العمر دریافت کنند.

 

ویژگی های سرمایه گذاران
این گروه تنها به ثروتمند شدن می اندیشند و همیشه بهترین راه درآمدزایی را انتخاب می کنند. اما می بینیم اکثریت افراد ترجیح می دهند امنیت شغلی داشته و حقوق ماهیانه دریافت کنند چون از کودکی یاد گرفته اند که زندگی آرام و بدون ریسک را انتخاب نمایند.
آنها نیاموخته اند که می توان هوش مالی خود را افزایش داد تا از این طریق بتوان راه های صحیح درآمدزایی را آموخت. اینجاست که تفاوت پولدار و ثروتمند مشخص می شود. پولدار فردی است که پول و درآمد زیادی دارد اما فرد ثروتمند علاوه بر داشتن پول زیاد آن را نیز سرمایه گذاری می کند تا برایش ثروت بیشتری بسازد.

کلام آخر
لازم به توضیح است که اگرچه ریسک پذیری می تواند ثروت زیادی را برای ما به ارمغان بیاورد اما هر ریسکی ثروت ساز نیست. از مهم ترین گام های ثروتمند شدن این است که هوش مالی خود را بالا ببریم تا بتوانیم درآمد و هزینه های خود را سازمان دهی کنیم.
عده ای سرمایه خود را به دیگران می دهند تا برایشان کار کنند اما بهتر است اگر قصد سرمایه گذاری دارید خودتان علم آن را بیاموزید و مدیریت سرمایه خودتان را به دست بگیرید.