من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

چطور خانواده ولخرج نداشته باشیم؟

نویسنده: امیر راکبی

ممکن است شما هم به ماثبه بسیاری از خانواده از موضوع ولخرجی تعدادی از اعضای خانواده رنج می برید، شاید شما هم جزو افرادی هستید که به سختی درصدد کم کردن هزینه و پس انداز هستید ولی تلاش شما همیشه با ولخرجی همسر و یا فرزندتان نقش برآب می شود، اگر دغدغه این روزهای شما مدیریت مالی خانوادتان است و مایلید بدون هیچ تنش و ناراحتی اعضای خانواده خود را از ولخرجی منصرف کنید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

پیش از هر چیز باید ابتدا به این باور برسیم که زمان هزینه ­کردهای بی­ برنامه و بی ­منطق که صرفاً تامین کننده و ارضا کننده احساسات و تمایلات زودگذر ما هستند و نقشی جدی در بهبود زندگی­مان ندارند، گذشته است. زمان غیر هدفمند خرج کردن و بی ­حساب و کتاب دست به جیب شدن گذشته است. از این امروز همه چیز در حوزه مالی برای شما باید شفاف شود. باید درآمد و سرمایه خانواده خود را به صورت دقیق مشخص کنید، باید هزینه ­های ماهانه ­تان را شفاف سازید و با بکارگیریروش­ های خلاقانه و منطقی، هزینه ­های اضافی را از روی دوش خانواده حذف نمایید.

همین امروز تصمیم بگیرید و در این مسیر گام بردارید. عنایت داشته باشید که مدیریت مالی آینده خودتان و عزیزان­تان را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می­دهد. اگر در این زمینه آگاهانه عمل کنید، منافع آن نصیب کل خانواده خواهد شد. اما اگر خدای ناکرده دچار اشتباه شوید، دود این اشتباه به چشم همه خواهد رفت. شما مسئولیت سنگینی را برعهده دارید اما نگران نباشید در ادامه از زبان آلن آکینا، نویسنده و کارشناس برجسته اقتصادی، با راهکارهایی ساده برای مدیریت مالی آشنا خواهید شد.

 

مدیریت مالی چیست؟

مدیریت مالی به معنای مدیریت اثربخش و کارآمد پول و درآمدها به منظور دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده است. مدیریت مالی خود شامل زیر­بخش ­های ذیل است:

  • افزایش سرمایه

  • افزایش درآمدها

  • تخصیص صحیح منابع و مدیریت صحیح هزینه ­کردها

از این رو یک مدیریت مالی صحیح هم شامل برنامه ­های کوتاه مدت می­شود که بیشتر مربوط به شرایط و مقتضیات زمان حال هستند و هم برنامه­ های بلندمدت که مسیر آینده حرکت یک خانواده یا شخص را مشخص می­ کنند.

 

مدیریت مالی از کجا آغاز می ­شود ؟

 کشف چگونگی مدیریت امور مالی، اولین گام برخورداری از امنیت مالی و رهایی از نگرانی­ ها و استرس ­های اقتصادی است.

همانگونه که خوردن یک غذای سالم به بدن ما کمک می­کند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهد، آموزش دادن به خود و اعضای خانواده برای مدیریت صحیح پول نیز، ما را قادر می­سازد بهترین زندگی ممکن را داشته باشیم.

شاید از خود می­پرسید که مدیریت مالی از کجا آغاز می­ شود و چگونه در این مسیر گام بردارید؟ شما در گام نخست باید کل دارایی خود را به صورت دقیق محاسبه کنید. آکینا در این باره می­گوید:

«شما باید بدانید که در حال حاضر کجا ایستاده‌اید. این امر برای اینکه بتوانید زندگی مالی خود را بهبود و ارتقا ببخشید، ضروری است. بهترین راه اینکه ببینید زندگی مالی شما چقدر سالم است، محاسبه ارزش کل دارایی خالص شما است. برای این کار باید کل دارایی‌های خود را محاسبه کنید. البته که محاسبه کل بدهی‌ها نیز ضروری است. برای محاسبه دارایی‌های خالص باید میزان کل بدهی‌ها را از میزان کل دارایی‌ها کم کرد.»

بر اساس تحقیقاتی که این کارشناس برجسته انجام داده، مشکلات مالی اولین و مهم‌ترین دلیل طلاق در ایالات متحده است. در ایران نیز شمار قابل توجهی از طلاق‌ها با دلایل مشابه اتفاق می‌افتد و این در آمارهای رسمی ارایه شده نیز به خوبی دیده می­شود.

 اگر به تازگی ازدواج کرده‌اید یا حتی اگر سال‌ها است که متاهل شده‌اید، بحث کردن درباره پول و مسائل مالی با همسر، مساله‌ای است که باید مرتباً تکرار کنید.

 

چگونگی کنترل ولخرجی خانواده

آکینا می‌گوید که هر هفته زمانی را برای گفت‌وگو درباره مسائل مالی در نظر بگیرید که او آن را «گفت‌وگوی پولی» می‌نامد. او همچنین تاکید می‌کند که برنامه‌ای بریزید تا بدهی‌های خود را هر چه سریع‌تر پرداخت کنید. این مشاور مالی در انتهای تازه‌ترین نوشته خود 3 توصیه را برای داشتن زندگی مالی و در نتیجه زندگی بهتر ارائه می‌دهد که در ادامه به آنها می ­پردازیم.

آکینا در مقاله خود می‌نویسد: «برای داشتن تناسب مالی، پیشنهاد می‌کنم که کل خانواده را در این فرآیند درگیر کنید. درگیر کردن همسر و فرزندان در مدیریت مالی خانواده، نتایج مثبتی را خلق خواهد کرد که نه تنها وضعیت فعلی، بلکه وضعیت آینده شما را نیز متاثر خواهد کرد.»

سه نکته مالی مورد توجه این کارشناس مدیریت مالی خانواده از این قرار هستند:

1- به خانواده خود نشان دهید که چطور می‌توانند بودجه‌ای را برای خود و خانواده تنظیم کنند. به هر یک از فرزندان خود مسوولیت دنبال کردن بخشی از هزینه‌های خانوار را محول کنید. به آنها بگویید که قیمت‌ها را به صورت مستمر رصد کنند تا متوجه شوند که اغلب چیزها مدام گران‌تر می‌شوند. این امر، نه تنها باعث آموزش آنها می‌شود و آینده آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه به کل خانواده در زمان حال هم کمک می‌کند.

2- در خریدها، خانواده خود را نیز همراه خویش ببرید. به آنها تجربه انتخاب محصولات و چک کردن قیمت‌ها را بدهید تا کاملاً متوجه اوضاع باشند. وقتی به خریدهای روزمره می‌روید نیز فرزندان خود را همراه خود ببرید تا آنها در جریان جزئیات قرار بگیرند. بعد به آنها آموزش دهید که هنگام خرید غذا و دیگر اقلام، سعی در پس‌انداز پول داشته باشند. به این طریق، آنها هزینه واقعی زندگی را درک می‌کنند.

3- درباره مسائل مالی خانواده به راحتی صحبت کنید. هرگز ظرفیت بچه‌ها را برای درک پول دست‌کم نگیرید. این امر آنها را در آینده بسیار مسئولیت‌پذیرتر خواهد کرد. برای فرزندان خود حساب پس‌انداز باز کنید. این امر نیز آنها را تشویق به جمع کردن پول می‌کند و سرمایه‌گذاری را به آنها آموزش می‌دهد. پولی که به حساب آنها می‌رود می‌تواند از پول توجیبی یا پولی باشد که هدیه گرفته‌اند یا برایش کارهای کوچک کرده‌اند.

آکینا پس از این 3 نکته، دست آخر به این نکته می‌رسد که برای هر موضوعی، مثال زدن را فراموش نکنید: «به‌عنوان پدر یا مادر، مثال بهترین معلم شماست. مطمئن شوید که هرکاری لازم است برای ارائه مثال خوب می‌کنید. تضمین کنید که به فرزندان خود، نگرشی درست در مورد مدیریت مسائل مالی به شیوه‌ای مسئولانه می‌دهید.»

 

مراحل مدیریت صحیح مالی:

یک مدیریت مالی صحیح که تامین کننده اهداف این شکل از مدیریت یعنی افزایش سرمایه، تخصیص صحیح منابع و مدیریت هزینه کرد است، مراحل زیر شامل می­شود.

1ـ بررسی دقیق دارایی ­ها و درآمدهای ماهانه و سالانه

2ـ یادداشت کردن لیست هزینه­ های ماهانه

3ـ اولویت­ بندی نیازمندی­ ها و تعیین نیازهای غیر قابل چشم پوشی

4ـ برنامه ­ریزی برای تخصیص بخش مشخصی از درآمدهای برای پس ­انداز

5ـ مدیریت مبالغ اضافی برای هزینه کرد در حوزه­ هایی مثل مسافرت و تفریح و خرید کالاهایی که از نظر اهمیت در جایگاه نخست قرار ندارند

6ـ یادگیری مباحث مربوط به مدیریت پول و آموزش آن به فرزندان

مقالات مرتبط:
چرا همیشه بدهکارم؟
ژن خوب
 هوش اشرافی