من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

5 روش عالی برای شاد بودن

شاد بودن
(شاد بودن)

از گذشته تا به امروز شادی رکن اصلی زندگی همه مردم بوده‌است. اما به راستی شاد بودن به چه معناست؟ چگونه شاد باشیم؟ اگر از مردم بپرسید که شادی (happiness) چیست و به چه معناست، احتمالاً پاسخ‌های متعددی دریافت خواهید کرد.

 برخی از مردم شاد بودن را برابر با ثروتمند بودن، سلامتی، یافتن عشق در زندگی، داشتن دوستان فراوان، داشتن شغلی خوب، رسیدن به اهداف زندگی و از این دست موارد می‌دانند. اما واقعا شادی بودن به چه معناست؟ چگونه شاد باشیم؟ شادی درونی چیست؟ روانشناسی شادی و زندگی شاد به چه موضوعاتی می‌‌پردازد؟

عده‌ای بر این باورند که تحقق آرزوهایشان منجر به شاد بودن در زندگیشان خواهد شد، اما این همیشه درست نیست. اغلب وقتی که آرزوی ما تحقق می‌یابد، حتی بدون لذت بردن و ارج نهادن به دستاوردهای ما دوباره در پی برآورده‌شدن آرزوی دیگر هستیم. 

شاید از یک وعده غذایی خوب، فیلم و نمایش لذت ببرید و یا به یک مهمانی سرگرم‌ کننده بروید اما همه این موارد صرفاً تفریح و خوشگذرانی است و لزوماً شاد بودن را برای ما به ارمغان نمی‌آورد.

در ادامه این مقاله از سایت آکادمی هفت همراه ما باشید تا به بررسی مفهوم شاد بودن از دیدگاه‌های مختلف بپردازیم و با معرفی پنج روش عالی بگوییم که چگونه شاد باشیم.

مفهوم شادی
(مفهوم شادی)

شاد بودن به چه معناست؟

شاد بودن از دیدگاه هر فردی کاملا متفاوت است؛ شاد بودن حالتی از خوشی درونی است شادی زمانی رخ می‌دهد که ذهن آرام، فاقد هر فکر مشوش و نگرانی باشد. با قرار گیری در محیط شاد یاد می گیرید که چگونه شاد باشیم.

افرادی که مدیتیشن را به طور منظم تمرین می‌کنند و آموخته‌اند که ذهنشان را آرام نگه دارند دقیقا‍ً متوجه این نکته هستند. ممکن است عجیب به نظر برسد، اما اگر در هنگام شاد بودن به حالت ذهن خود دقت کنید متوجه آرامش ذهنی خود در آن هنگام خواهید شد. در ادامه به چند دیدگاه متفاوت از شاد بودن می‌پردازیم.

شاد بودن از دیدگاه ویکی‌پدیا

برای مثال ویکی‌پدیا شاد بودن را اینگونه تعریف می‌کند: ” شادی حالت ذهنی و روانی از خوشبختی است که از نظر دیگر افراد به عنوان احساسات خوشایند یا مثبت از خرسندی تا خوشی زیاد تعریف می‌شود.” همچنین ویکی‌ پدیا در این باره می‌گوید: “فیلسوفان و متفکران مذهبی شادی را واژه‌ای برای یک زندگی خوب یا موفق ، و نه صرفاً یک احساس تعریف می‌کنند.” 

شاد بودن از دیدگاه جُرج براد

به نقل از مقاله‌ ای از سایت forbes.com نوشته جُرج براد، در یک تحقیق کلاسی در دانشگاه هاروارد در سال 1980 به این نتیجه رسیده است که “شادی برآمده از انتخاب است تا از آنچه که انجام می‌دهید خوشحال باشید، نزدیک‌‌ترین روابط خود را تقویت ‌کنید و از نظر جسمی، مالی و احساسی از خودتان مواظبت کنید.”

 موارد ذیل نتیجه تحقیقاتی است که در مقاله مذکور توسط گِرانت و گلواِک انجام شده است:

 1. 67 درصد افراد بسیار شاد گفته‌اند که شادترین دوره زندگی‌شان زمان حال است.
 2. ۷7 درصد افراد بسیار شاد اظهار کرده‌اند که وضعیت ارتباطی‌ شان در عالی‌ترین حالت قرار دارد.
 3. 93 درصد از افرادی که بی‌ نهایت شادند می‌گویند که در وضعیت سلامتی بسیار خوبی قرار دارند.

شاد بودن از دیدگاه مریام وبستر

مریام وبستر شاد بودن را به عنوان حالتی از خوشبختی و خرسندی تعریف می‌کند. در www.vocabulary.com  تعریف کلمه شاد بودن، همان احساسی می‌داند که در زمان‌هایی که می‌دانید زندگی خوب است بر شما غلبه می‌کند و شما کاری جز خنده ندارید و این متضاد غم و اندوه است.

چگونه شاد باشیم؟
(چگونه شاد باشیم؟)

چگونه شاد باشیم؟

حال که دانستیم شادی و شاد بودن چیست بهتر است به بررسی چند روش عالی و تضمینی برای شاد بودن بپردازیم. هر فردی قادر است باتوجه به سبک زندگی خود، هر کدام از این روش‌ها را انتخاب کند.

همیشه لبخند بر لب داشته باشید

 یکی از روش‌های شاد بودن لبخند زدن است. وقتی خوشحال می‌شوید لبخند می‌زنید این مسئله یک خیابان دو طرفه است. ما لبخند می زنیم چون شاد هستیم و لبخند باعث می شود مغز دوپامین را آزاد کند، که ما را شاد می کند.

این بدان معنا نیست که شما باید همیشه یک لبخند جعلی روی صورتتان داشته باشید. اما هرموقع احساس نمودید به لبخند نیاز دارید، لبخند بزنید و  یا هر روز صبح را با لبخند زدن به خودتان در آینه شروع کنید.

روحیه خود را با ورزش حفظ کنید

ورزش فقط برای بدن شما نیست. ورزش منظم می تواند به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند، در حالی که باعث افزایش اعتماد به نفس و شادی می شود. حتی یک مقدار فعالیت بدنی نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. شما مجبور نیستید ورزش های سنگین انجام دهید.

برای شاد بودن به کمک ورزش می‌‎توانید از تمارین ساده‌ای که در ادامه ارائه کردیم استفاده کنید.

 • هر شب بعد از شام پیاده روی کنید.
 • یوگا یا تای چی را برای کلاس مبتدی ثبت نام کنید. 
 • روز خود را با 5 دقیقه کشش بدنی آغاز کنید.
 • خودتان را از هرگونه فعالیت های سرگرم کننده ای که هرگز از آن لذت نبرده اید، دور کنید و فعالیت‌هایی که همیشه قصد امتحان کردن آن‌ها را داشته ‌اید را شروع کنید. 

خواب کافی داشته باشید 

مهم نیست چقدر جامعه مدرن ما را به سوی خواب کمتر هدایت می کند، خواب کافی همیشه منبع قابل اعتماد برای سلامت، عملکرد مغز و رفاه عاطفی است. خواب کافی برای بزرگسالان بین 6 تا 8 ساعت است. در ادامه چند نکته برای داشتن خوابی باکیفیت بیان کردیم:

 • چند ساعت قبل از خواب خود از درباره مسائلی که به شما حس خوب و مثبتی می‌دهد بنویسید.
 • فقط هنگامی که قصد خواب دارید به رختخواب بروید.
 • در رختخواب خود از تلفن همراهتان استفاده نکنید.
 • ساعت را قبل از خواب به عنوان زمان آرام نگهداری کنید. 
 • حمام کنید و از خوردن شام سنگین پرهیز نمایید.
 • اتاق خواب خود را تیره، خنک و آرام نگه دارید.
 • اگر به طور مداوم احساس خواب آلودگی دارید، با یک پزشک در این باره صحبت کنید؛ ممکن است دچار اختلال خواب باشید که نیاز به درمان دارد.

تغذیه سالم داشته باشید

 جالب است بدانید که تغذیه شما علاوه بر سلامت جسم، تاثیر مستقیمی بر سلامت روان دارد و در برخی از مواد غذایی این تاثیر خیلی بیشتر است. با توجه به این مسئله شما قادر خواهید بود با داشتن یک رژیم غذایی سالم به شاد بودن خود کمک شایانی کنید. برای مثال :

 • کربوهیدرات هورمون  “سروتونین” را آزاد میکند، این هورمون تاثیر مستقیمی بر روحیه انسان دارد.
 • مواد غذایی که مملو از قند و نشاسته هستند را تا حد امکان کم کنید، زیرا انرژی آن کوتاه مدت است. 
 • کربوهیدرات های مجتمع مانند سبزیجات، لوبیا و دانه های جامد منبع تغذیه‌ مناسبی است.
 • گوشت ، مرغ، حبوبات و لبنیات دارای پروتئین بالا هستند. این غذاها دوپامین و نوراپی نفرین تولید می‌کنند که باعث افزایش انرژی و تمرکز می‌شوند.
 • غذاهای سرخ شده، بر روی احساسات شما اثر منفی می‌گذارد پس سعی کنید تا حد امکان مصرف آن را کاهش دهید.
 • هر روز را با یک انتخاب غذایی سالم شروع کنید. برای مثال ماست یونانی با میوه یک انتخاب سالم و عالی برای صبحانه است. پروتئین ماست، به شما کمک می‌کند تا از یک سقوط سطح انرژی در اواسط صبح اجتناب کنید.
 • سعی کنید مواد غذایی جدید را به صورت هفتگی جایگزین کنید .

شکرگزار باشید

یکی از عالی‌ترین روش‌های شاد بودن شکرگزاری است. شکرگذار بودن بابت نعمت‌هایتان در زندگی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در افزایش حس شادی درونی شود.

هر روز خود را با شکرگزاری شروع کنید. این تمرین ساده می‌تواند نتایج مثبت زیادی را به همراه داشته باشد. برای کوچک‌ترین مسائل شکرگزار باشید، برای مثال یک فنجان چای، گرمای آفتاب بر روی پوستتان و از این دست موارد کوچکی که حتی به چشم هم نمی‌آید.

شادی
(شادی)

سخن آخر

 همانطور که متوجه شدید برای شاد بودن حتما نباید به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده باشید و یا اتفاق خیلی خاصی افتاده باشد، شما می‌توانید با ساده‌ترین مسائل شاد باشید و زندگی خود را زیباتر کنید. 

به نقل از اریک تِيلر: “ زندگي، كوتاهتر از آن است كه حتي دمي از آن را با غم و غصه بگذرانيد؛ پس هميشه شاد باشيد.” ممنون که تا انتهای این مقاله با آکادمی هفت همراه بودید.