من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

نگاهی دقیق تر به حرکات غیرکلامی

1- حرکات بدن، سپس زبان

پژوهش­ های بیشتر درباره­ ی اساس و اصول برقراری ارتباط، حاکی از این است که زبان گفتار از حرکات بدن نشأت گرفته است. در پیشینه ی تکاملی، تکلم (سخن گفتن) ابزاری نسبتاً جدید برای برقراری ارتباط محسوب می­شود و حدود 500 تا 2 میلیون سال است که به بخشی از فرآیند ارتباط انسان­ تبدیل شده است.

2-اصول اولیه ­ی زبان بدن

هدف اولیه­ ی کلمات و گفتار، انتقال اطلاعات، حقایق و داده ­هاست، درحالی که زبان بدن برای بیان افکار، دیدگاه ­ها، احساسات و هیجانات طرح­ ریزی شده است. ممکن است بگویید که کلمات هم خُلق ، افکار، احساسات و هیجانات را بیان می­کنند که البته حق با شماست، اما فقط گاهی اوقات!

3-نمادها

نمادها پیام­ ها و اشاراتی برابر با گفتارند. آن­ها به آسانی تشخیص داده می­شوند، زیرا بیشتر مواقع در شرایط و موقعیت ­های خاصی استفاده می­ شوند. فردی که این گروه از حرکات بدنی را می­بیند، به سرعت متوجه معنا و منظور آن­ها می­شود. مانند علامت پیروزی به شکل V و یا مشت گره کرده و بازو رو به بالا.

4-توضیح دهنده ­ها

توضیح دهنده­ ها حرکاتی هستند که از یک چیز، تصویری مجسم می­ سازند و پیام ­های گفته­ شده را تأیید می­کنند. این حرکات نیمه هشیارند و از حرکتات نمادین انجام می­شوند. مانند نگه داشتن دست­ها با فاصله از یک­دیگر برای نشان دادن اندازه ­ی چیزی.

5-تظاهرات عاطفی

تظاهرات عاطفی، حرکات و معمولاً حالاتی چهره­ ای ­اند که هیجانات خاصی را به نمایش می­ گذارند. استفاده از تظاهرات عاطفی، ناهوشیارانه ­تر از حرکات توضیح­ دهنده است و کمتر اتفاق می افتد. با وجود اینکه آن­ها هیجانات جهانی را منتقل می­ کنند و تقریباً به راحتی درک می­شوند، به شدت و فراوانی رخداد آن­ها به وسیله ­ای آداب و رسوم فرهنگی تعیین می­شود.

نمونه­ ی این حرکات مانند حالات چهره ­ای عشق، ناکامی و خشم، است.

به یاد داشته باشید که کمبود تظاهرات عاطفی به معنای نداشتن احساس و هیجان نیست، بلکه ملاحظات فرهنگی مشخص می ­کنند که چه رفتاری پذیرفتنی است.

6-تنظیم کننده ­ها

تنظیم کننده­ ها حرکاتی هستند که به کنترل، تعدیل و حفظ جریان گفت ­و گو کمک می­کنند و اغلب، به بازخوردِ گرفته شده از فهم شنونده نسبت به پیام وابسته ­اند.

مانند: تکان دادن سر و حرکت چشم­ ها.

7-تطبیق­ دهنده ­ها

این حرکات شامل تغییراتی در حالات قرارگیری و حرکات بدن هستند که با آگاهی و هوشیاری کمی انجام می ­شوند. این تنظیمات بدنی به منظور اجرای یک عملکرد خاص یا آرام و راحت­ تر کردن شخص انجام می­شود. از آنجایی که این حرکات با آگاهی کمی انجام می­شوند، کلیدی مهم برای فهم آن چیزی هستند که فرد واقعاً به آن فکر می­کند. اصولاً تطبیق دهنده­ ها، حرکاتی متمرکز بر بدن، مثل مالش، لمس کردن، خاراندن و امثال آن را در بر می ­گیرند. مانند: جابه ­جایی بدن یا تغییر حالت پاها هنگام نشستن.

8-پاسخ­ های غیراکتسابی و ذاتی

برخی واکنش ­های ما مادر زادی و ذاتی هستند که به محرک ­های خاص، تمرین یا دانش نیاز ندارند و ناخودآگاه، بدون یادآوری و تحلیل و به خودی خود انجام می­شوند. یک مثال برای رفتارغیر اکتسابی، بالابردن و پایین آوردن سریع ابروها به نشانه سلام و احوالپرسی است؛ حرکتی بدنی که در سراسر دنیا دیده می­شود. حرکاتی مانند کوبیدن پاها به زمین موقع عصبانیت و نشان دادن دندان­ ها هنگام خشم هم رفتارهایی ذاتی ­اند.

9- حرکات بدنی اکتسابی

انسان گنجینه­ ای متنوع از اعمال  و رفتارها را دارد که علاوه بر رفتارهای ارثی و ژنتیکی شامل رفتارهای آموخته شده و اکتسابی هم می شود. برخی از این رفتارها کشف، برخی دیگر تقلید، برخی به فرد آموخته شده­ اند و بعضی دیگر از ترکیب این شیوه­ ها و راه ­های به دست می ­آیند.

10- حرکات تقلیدی

انسان­ها موجوداتی تقلید گرند که به راحتی تحت تأثیر حرکات و اعمال دیگران قرار می­ گیرند، به خصوص اگر به نظرشان دیگری از موقعیتی برتر برخوردار باشد. هر آن چه فرد موقعیت برتری داشته باشد، بیشتر از او تقلید می­شود. افراد درون یک گروه، بدون آگاهی از این موضوع، رفتار، حرکات و حالات بدنی و چهره ­ی سایر افراد گروه را بازتاب می­دهند و تقلید می­کنند. شما بیشتر رفتار افرادی را تقلید می­کنید که به نظرتان قابل تحسین­ اند.

11- حرکات آموزشی

برخی رفتارها یا حرکات باید آموخته شوند. مانند دست دادن، چشمک زدن و … که در کودکی به ما آموخته شده ­اند.

12-حرکات اصلاحی

برخی مقوله­ های رفتاری بر بسیاری از رفتارهایی که در بزرگسالی انجام می­دهید، تأثیر می­گذاراند. بعضی از رفتارها مثل گریه کردن ذاتی و مادر زادی ­اند، اما اکنون که ما بزرگ شده ­ایم، می توانیم احساسات خود را بسته به تأثیرات فرهنگی و بومی ابراز یا گریه خود را سرکوب کنیم.

به شیوه ­ای که پاهایتان را روی هم می­ اندازید، دقت کنید. احتملاً وقتی که کودک بودید متوجه شده ­اید که نشستن در چنین حالتی وضعیت راحتی است؛ در مرحله­ ی بعد، جامعه وارد عمل می­ شود و همان­طور که شما رشد می­ کنید و بالغ می­شوید، شیوه ­ی روی هم انداختن پاهایتان از جنسیت، ملیت، گروه سنی و طبقه ­ی اجتماعی­ تان تأثیر می­پذیرد، ولی حتی متوجه این اتفاق هم نمی­شوید.

کلام آخر درباره ­ی حرکات بدنی غیرکلامی

برای اینکه هیجانات، نگرش و احساسات خود را به صورت هوشیارانه یا ناهوشیارانه افشا کنید، لازم نیست ذهن­ خوانی بدانید. فقط باید به حرکات بدنی ­ای که انجام می­ دهید یا شاهد آن هستید، آگاه باشید و آن­ها را درک کنید. در صورتی که بدانید دنبال چه چیزی هستید، از معانی همه­ ی آن­ها پرده برداشته و مقصود آشکار می­ شود.

 

برای مطالعه مقدمه این مقاله کلیک کنید:
مقدمه
مقاله های مرتبط:
بیشترین استفاده از زبان بدن
پیش به سوی اصل ماجرا در زبان بدن
چشم ها همه چیز را می گویند
ایجاد ارتباط
کسب بینش و آگاهی نسبت به تأثیرات حالت قرارگیری بدن
حقایقی در کف دستان شما
زبان بدن در محیط اجتماعی و کاری
بخش ده تایی ها (ده روش برای درک افراد، بدون پرسیدن)
منبع:
زبان بدن نوشته الیزابت کوتکه