من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

نقش انگیزه در موفقیت چیست؟

نقش انگیزه در موفقیت

کلمه انگیزه برای همه ما آشناست، بارها پیش آمده که دلیل انجام ندادن کاری را نداشتن انگیزه بیان کردیم. بیشتر افراد بر این باورند که بدون انگیزه قادر به انجام کاری نیستند و نقش انگیزه در موفقیت بسیار تاثیرگذار است. اما واقعاً انگیزه های زندگی چقدر توانایی این را دارند که ما را به موفقیت برساند؟

پیش از پاسخگویی به سؤال فوق، لازم است به این پرسش بپردازیم که انگیزه واقعاً چیست؟ انواع انگیزه کدامند؟ آیا انگیزه در موفقیت هر فردی به یک میزان تاثیرگذار است؟ آیا برای رسیدن به موفقیت تنها انگیزه لازم است؟

موارد فوق‌الذکر سؤالاتی است که قصد داریم در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی آن‌ها بپردازیم. پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که به‌دنبال شناخت نقش انگیزه در موفقیت می‌گردید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انگیزه چیست؟
(انگیزه چیست؟)

انگیزه چیست؟

قبل از اینکه به بررسی نقش انگیزه در موفقیت بپردازیم، لازم است با مفهوم انگیزه آشنا شویم. اگر بخواهیم به طور ساده انگیزه را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم، انگیزه های زندگی همان نیروهای درونی هستند که انسان را به انجام کاری وا می‌دارند. انگیزه به شما دلیلی برای قدم گذاشتن در مسیر دستیابی به اهدافتان خواهد داد.

انگیزه همان نیروی محرکه اولیه برای حرکت است که منجر به تلاش در راستای حرکت به سوی موفقیت می‌شود؛ بدین‌صورت است که نقش انگیزه در موفقیت مورد توجه قرار می‌گیرد.

انواع انگیزه

اگر بخواهیم انگیزه های زندگی را به‌ طور کل دسته‌بندی کنیم، به دو دسته انگیزه‌های درونی و انگیزه‌های بیرونی تقسیم می‌شوند. انگیزه های زندگی انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها به گونه‌ای در موفقیت ما تاثیرگذار است. انگیزه های زندگی می‌تواند به شکل‌های مختلفی در زندگی ما پدیدار شود. در ادامه به بررسی انواع انگیزه می‌پردازیم.

انگیزه درونی
(انگیزه درونی)

قدرت

قدرت یکی از انگیزه‌های درونی است. همه ما انسان‌ها میل شدیدی به قدرتمند بودن داریم، از این‌رو به در اختیار داشتن زندگیمان تمایل نشان می‌دهیم و مسیر زندگی آیندمان را تعیین می‌کنیم؛ تمامی این موارد می‌تواند جزو انگیزه های زندگی ما برای رسیدن به قدرت و موفقیت شود.

ترس

ترس نیز یکی دیگر از انواع انگیزه درونی است که در اثر تنبیه یا پیامدهای منفی به وجود می‌آید. معمولاَ بین دانشجویان، دانش‌آموزان و در مواردی برای ایجاد انگیزه در کارکنان از این نوع از انگیزه استفاده می‌شود. نقش انگیزه در موفقیت در این نوع از انگیزه بدین‌گونه است که درصورت نرسیدن به اهداف مشخص‌شده فرد تنبیه خواهد شد.

تشویق

از جمله انگیزه‌های بیرونی می‌توان به تشویق نیز اشاره نمود. تشویق تاثیرگذارترین نوع از انگیزه های زندگی است. تشویق را می‌توان به شکل‌های مختلف مانند پاداش‌های مالی و غیرمالی بیان کرد. پاداش و تشویق می‌تواند محرک خوبی برای دستیابی به هدف باشد؛ بدین‌ترتیب نقش انگیزه در موفقیت به صورت محرکی برای دریافت پاداش نمایان می‌شود.

موفقیت

موفقیت نیز یکی از انواع انگیزه بیرونی است. همانطور که نقش انگیزه در موفقیت بسیار نمایان است، خود موفقیت نیز می‌تواند تبدیل به یکی از انواع انگیزه برای فرد شود، چراکه حس دلنشین کسب موفقیت او را تحریک می‌کند تا به موفقیت‌های بیشتری دست‌یابد.

نقش انگیزه در موفقیت
(نقش انگیزه در موفقیت)

نقش انگیزه در موفقیت

همانطور که متوجه شدید نقش انگیزه در موفقیت بسیار چشمگیر است. انگیزه های زندگی به صورت محرکی شما را برای حرکت به سوی هدفتان ترغیب می‌کند و این مهم‌ترین نقش انگیزه در موفقیت است.

نقش انگیزه در موفقیت فقط برای دستیابی به اهداف مادی نیست بلکه انگیزه می‌تواند منجر به بالاتر رفتن سطح انرژی شما شود. این حس هیجان‌زدگی برای رسیدن به هدف منجر به ترشح آدرنالین در بدن و ایجاد تغییرات جسمانی می‌گردد.

نقش انگیزه در موفقیت فراتر از رسیدن به اهداف بیرونی است، چراکه انگیزه های زندگی شما را هدفمند می‌سازند و افراد هدفمند همیشه خوشحال‌تر از سایرین هستند، آن‌ها صبح‌ها دلیلی برای خارج شدن از رخت‌‎خواب داشته و پرانرژی هستند؛ بدین‌ترتیب انرژی خود را به اطرافیانشان نیز منتقل کرده و باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند.

تکنیک‌های ایجاد انگیزه

 همانطور که در بخش انواع انگیزه بیان کردیم، انگیزه های زندگی به دو صورت درونی و بیرونی وجود دارند و شما برای ایجاد هر کدام از انواع انگیزه، نیازمند یادگیری تکنیک‌های خاصی می‌باشید؛ همچنین نقش انگیزه در موفقیت را می‌توان یکی از الزامات آشنایی با تکنیک‌های ایجاد انگیزه دانست.

لذت بردن از موفقیت‌های کوچک

بزرگ‌ترین اشتباهی که می‌تواند منجر به از بین رفتن انگیزه در افراد شود انتظار برای رسیدن به موفقیتی بزرگ و سپس جشن گرفتن آن است، چراکه شما باید برای کوچک‌ترین موفقیت‌های خود نیز شادی کنید؛ تنها در این صورت است که قادر خواهید بود خود را با انگیزه نگه‌دارید.

از جملات انگیزشی استفاده کنید

استفاده از جملات انگیزشی علاوه‌بر افزایش انگیزه، قادر است بر میزان تاثیر انگیزه در موفقیت نیز بیفزاید. شما می‌توانید باتوجه به شرایط و ویژگی‌های خود جملات انگیزشی مناسبی نوشته و آن‌ها در دیدرس خود قرار دهید.

هدف گذاری برای افزایش انگیزه
(هدف گذاری برای افزایش انگیزه)

هدفگذاری

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های ایجاد انگیزه، هدفگذاری است. زمانی که شما هدف‌های مشخصی دارید و می‌دانید که در انتهای مسیر به کجا خواهید رسید، انگیزه‌ راه خود را به سوی شما پیدا خواهد کرد.

گفت‌وگوهای درونی مثبت

همه ما انسان‌ها در طول روز در ارتباط با موضوعات مختلف با خودمان گفت‌وگوهای درونی زیادی داریم و معمولاً این گفت‌وگوها به صورت منفی و انتقادی می‌باشد. یکی از تمریناتی که می‌تواند علاوه‌بر افزایش انگیزه روحیه شما را نیز افزایش دهد، گفت‌وگوهای درونی با جملات تماماً مثبت است.

سخن آخر

انگیزه مهم‌ترین محرک ما برای حرکت به سوی اهدافمان است، اما باید دقت داشته باشیم که از انگیزه‌های مثبت و سازنده برای دستیابی به موفقیت استفاده کنید، در غیراین‌صورت ممکن است منجر به شکست و عدم موفقیت شود.

در این مقاله از سایت آکادمی هفت به بررسی انواع انگیزه، میزان تاثیرگذاری انگیزه در موفقیت و همچنین تکنیک‌های افزایش انگیزه پرداختیم، ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید.