من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

نقشه راه موفقیت

مقاله «نقشه راه موفقیت»، اصولی کاربردی به شما می آموزد که برای تهیه نقشه شخصی خود برای سفر موفقیت، آماده شوید. در این مقاله می آموزید که چگونه چمدان های خود را برای این سفر آماده کرده، از مسیرهای انحرافی پرهیز کرده و خانواده خود را به همراه برده و در طول راه مهارت های برقراری ارتباط با دیگران را بالا ببرید. این مقاله با مطرح کردن سؤالات و تمرینات عمیق، کمک می کند تا روی نقشه خود فکر کرده و برای رسیدن به هدف، پیشرفت کنید.

مقاله «نقشه راه موفقیت» وسیله ای جامع و ارزشمند است که به شما کمک می کند در جاده ای که خودتان آن را ساخته اید، سفر کرده و به جلو حرکت کنید و آرزوهایتان را جامه عمل پوشانده و با قدرت سفر را به پایان برسانید.

موفقیت یک سفر است. اگر بدانید کجا می­روید، سفر لذت بخش خواهد بود

 

تصویر سنتی موفقیت

 مشکل اصلی کسانی که می خواهند موفق شوند، این نیست که نمی توانند بدان دست یابند. مانع اصلی پیش روی آن ها این است که مفهوم موفقیت را اشتباه متوجه شده اند. «مالت دی بابکوک» میگوید: «یکی از متداول ترین اشتباهات، این تفکر است که موفقیت به هوش، معجزه یا چیزهایی که ما نداریم، بستگی دارد.»

 موفقیت چیست؟ شکل آن چگونه است؟ برای بسیاری از ما، موفقیت، تصویری است غیر از آنچه که خودمان هستیم و می­خواهیم خودمان را به شکل دیگران درآوریم اما نکته مهم این است که نباید چنین کاری بکنیم. اگر سعی کنید مانند یکی از این افراد شوید، موفق نخواهید شد. زیرا به اشتباه از آنها تقلید کرده و ممکن است امکان تبدیل شدن به فردی که مورد نظرتان بوده را به کل از بین ببرید.

 

تصویر اشتباه از موفقیت

حتی اگر از فکر اشتباه تبدیل شدن به شخص دیگر، دور باشید، باز هم باید تصویری روشن از موفقیت داشته باشید. در حقیقت، بسیاری از مردم در این مورد دچار سوءتفاهم هستند. آنها به اشتباه موفقیت را با رسیدن به یک مقصد یا هدف، برابر می دانند. در زیر برخی از سوء تعبیرها در مورد موفقیت ارائه شده است:

ثروت: شاید یکی از رایج ترین سوء تعبیرها در مورد موفقیت، داشتن پول باشد. بسیاری از مردم بر این اعتقادند که اگر ثروتمند باشند، موفق خواهند شد. اما ثروت، موفقیت و رضایتمندی نمی آورد.

احساس ویژه: از دیگر سوءتعبیرها در مورد موفقیت این است که مردم زمانی موفق می شوند که احساس خوشحالی و موفقیت بکنند. اما داشتن احساس موفقیت، به مراتب سخت تر از ثروتمند شدن است.

دارایی های ویژه و ارزشمند

قدرت: حقیقتاً قدرت، آزمون شخصیت شناسی است. اگر به دست فردی درست کار بیفتد، فواید شگفت به بار خواهد آورد ولی اگر در دست فردی ظالم قرار گیرد، نتیجه اش تباهی و ویرانی خواهد بود. قدرت، به خودی خود نه مثبت است و نه منفی و نمی­تواند منبع امنیت یا موفقیت باشد، مهم نحوه کاربرد آن است.

رسیدن: بسیاری از مردم دچار بیماریی هستند که من آن را «بیماری مقصد» می نامیم. آن ها بر این باورند که اگر به جایی برسند، موقعیتی را کسب کنند، به هدف دست پیدا کنند یا دوست خوبی داشته باشند، موفق هستند. زمانی من هم از موفقیت تصوری شبیه به همین داشتم. فکر می کردم موفقیت یعنی تحقق روزافزون اهداف با ارزشی که از قبل تعیین شده اند. اما با گذشت زمان فهمیدم که این تعریف درستی نیست.

رسیدن به اهداف نمی­تواند موفقیت یا رضایت مندی را تضمین کند. موفقیت فهرستی از اهداف نیست که هرکدام را به دست آوردید علامت زده و به سراغ دیگری بروید. موفقیت، رسیدن به مقصد نیست، بلکه یک سفر است.

 

موفقیت یعنی: شناخت هدف؛ رشد کردن تا رسیدن به بالاترین توان درونی و کاشتن دانه هایی که به دیگران منفعت برساند.

مهم نیست که چقدر عمر کنید یا چه کاری در زندگی تان انجام دهید، چرا که در راه دستیابی توان درونی خود، یا منفعت رساندن به دیگران، هرگز خسته نخواهید شد. اگر موفقیت را یک سفر ببینید، هرگز نگران رسیدن به مقصدی که نامعلوم است نخواهید بود. و هرگز خود را در شرایطی نمی بینید که به هدف نهایی خود رسیده اید و تازه متوجه شوید که هنوز موارد انجام نشده ای وجود دارد و بدنبال چیزهایی دیگر برای انجام آن بگردید. برای اینکه این مطالب را بهتر درک کنید هر کدام را جداگانه توضیح می دهیم:

 

شناخت هدف

هیچ چیز نمی تواند جایگزین هدف شود. من بر این باورم که خداوند هر انسانی را برای هدفی آفریده است. هرکدام از ما هدفی داریم که برای انجام آن آفریده شده ایم. مسئولیت و همچنین بزرگترین لذت ما، این است که این هدف را شناسایی و پیدا کنیم. ما با هم متفاوت هستیم. هیچ کس در دنیا از استعدادها، موهبت ها، گذشته و آینده ای یکسان برخوردار نیست. و این یکی از دلایلی است که بیشتر افراد را به اشتباه می اندازد تا خود را به شکل دیگران در بیاورند.

به مجموع توانایی های خود، منابعی که در دست دارید، تاریخچه شخصی و فرصت هایی که در اطراف تان است، بیندیشید. اگر به طور واقعی این فاکتور ها و تمایل قلبی خود را پیدا کنید، در راه دستیابی به هدفتان قدم بزرگی برداشته اید.

 

رشد کردن تا رسیدن به توان درونی

تنها ملاک درست برای سنجیدن موفقیت، نسبت ميان آنچه باید باشید و آنچه شده اید، است. به عبارت دیگر، موفقیت نتیجه ای است که پس از دستیابی به توان درونی خود، به دست می آید.

گفته شده، توان درونی ما هدیه ای از جانب خداوند است و آنچه ما با آن انجام می دهیم، سپاسگزاری از اوست. اما در همین زمان این توان درونی یکی از بزرگترین منابع دست نخورده ماست. در ادامه چهار اصلی به شما معرفی می شود که شما را در راه رسیدن به توان درونی تان، راهنمایی خواهد کرد.

  1. روی یک هدف اصلی متمرکز شوید

  2. روی پیشرفت های دائمی تمرکز کنید

  3. گذشته را فراموش کنید

  4. روی آینده متمرکز شوید

 

کاشتن دانه هایی که به دیگران منفعت برساند

وقتی که هدفتان را در زندگی بشناسید و تلاش کنید تا به حداکثر توان درونی خود دست یابید، درست است که در راه موفقیت گام برداشته اید. اما هنوز یک بخش مهم دیگر از سفر موفقیت باقی مانده است، کمک به دیگران، بدون این بخش، سفر شما، به تنهایی و سطحی انجام خواهد شد. ما انسان ها با آنچه بدست می آوریم زنده می مانیم، اما با آنچه به دیگران می دهیم، زندگی می کنیم. موفقیت در زندگی این نیست که به هرچه می خواهیم دست پیدا کنیم، بلکه این است که برای دیگران چه کاری انجام دهیم.

مقالات مرتبط:
دوست دارم به کجا بروم؟
چگونه حرکت کرده و به هدف دست یابم؟
منبع: نقشه راه موفقیت نوشته جان سی مکسول