من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موفقیت شغلی

خواسته‌های خود را مشخص کنید و به وضوح و روشنی برسید

برنامه‌ی راهبردی شخصی خود را خلق کنید

برنامه‌ریزی راهبردی شخصی ابزاری است که شما را از جایی که هستید، به جایی که می‌خواهید باشید، می‌رساند. تفاوت میان کسانی که از برنامه‌ریزی راهبردی شخصی برای سازمان دادن و راهنمایی کردن زندگی‌شان استفاده می‌کنند و کسانی که این کار را نمی‌کنند، به تفاوت میان سوار شدن در قطار و هواپیما شباهت دارد. هواپیما با توقفی کمتر و سرعتی بیشتر این کار را به انجام می‌رساند.

زندگی و کارتان را طراحی کنید

اگر در کارتان مقاومت یا استرس فراوانی داریدو یا حتی با افزایش ساعات کاری خود بازدهی بیشتری به دست نمی‌آورید، وقتی صرف کنید و خط مشی خود را مرور و بررسی کنید. از خودتان این سوال مهم را بپرسید: کدام کار را به بهترین شکل انجام میدهم؟ زمینه هایی را که در آن مثبت و عالی هستید در خود پیدا کنید. پاسخی که به این سوال می‌دهید، به برنامه ریزی کاری و زندگی شما هدف و مقصود می‌دهد. پس با این جواب، همه‌ی انرژی خود را صرف کنید تا در آن زمینه به بهترین تبدیل شوید.

در برنامه‌ریزی شخصی خود از این خط مشی استفاده کنید که برای در راس قرار گرفتن در سه یا پنج سال آینده در چه مهارتهایی برتری دارید و به چه مهارتهای دیگری احتیاج دارید؟

در چه تجارتی هستید؟

برای مشخص ساختن اهداف تجاری یا شغلی، ابتدا باید کاری را که می‌کنید مشخص سازید. باید بدانید برای مشتریان یا شرکت خود چه می‌کنید. در شروع قرن گذشته راه‌آهن‌هایی که صرفا خود را راه‌آهن معرفی می‌کردند و معتقد بودند کارشان حمل و نقل بوسیله‌ی راه‌آهن است، به تکنولوژی ها و روش هایی از حمل و نقل که در حال شکل‌گرفتن بودند- کامیون و هواپیما- توجه نکردند و به تهدیدی که از ناحیه‌ی آنها متوجه کارشان بود، بی تفاوت ماندند. اگر به جای این تعریف کارشان را حمل کنندگان انسانها و کالاها تعریف می‌کردند، واکنش‌شان به تغییر تکنولوژی می‌توانست چیزی متفاوت از این باشد.

از خودتان بپرسید آیا منطقی است که فعالیت فعلی خود را دنبال کنید؟ یا نه، به جای آن منطقی است که تغییری در کارتان ایجاد نمایید؟ سپس به این فکر کنید که اصولاً بهتر است در چه حرفه‌ای حضور داشته باشید؟ برای پیدا کردن این جوابها در خودتان دقیق شوید. مهارتها و قابلیت ها، آرزوها، خواسته‌ها، و انرژی‌تان و از همه اینها مهمتر، خواسته‌های قلبی خود را بررسی کنید. بعد از آن به بازاری بپردازید که فعالیت شما در محدوده‌ی آن صورت خواهد گرفت. آیا مناسب آنها هستید؟ اگر نیستید، ببینید چه تغییراتی باید در کارتان بدهید تا در بازار شکوفا شوید.

درباره رقبای خود مطالعه کنید

چه کسی سطح حقوقی را که باید دریافت کنید، مشخص می‌سازد؟ آیا به میزان فروش و یا سهم خود در بازار اشاره می کنید؟ آیا حقوق شما با میزان سالهای تجربه‌ی شما در ارتباط است؟ بسیاری از اشخاص می‌گویند که مشتریان یا کارفرمایانِ آنها قیمت‌ها را مشخص می‌سازند. بعضی نیز می‌گویند خود آنها. اما تعیین کننده اصلی اینها نیستند. تعیین کننده اصلی رقابت شما در بازار است.

رقبای خود را در بازار بیابید و آنها را بررسی نمایید. سپس به همان دقت به خودتان و فعالیت تجاری‌تان دقیق شوید. نقاط قوت خود را شناسایی کنید. در چه زمینه‌هایی تا 90 درصد بهتر از آنهایید؟ و در چه زمینه‌ای به مشتریان خود کالاها و خدماتی عرضه می‌کنید که هیچ یک از رقبای شما قادر به انجام دادن آن نیستند.

 

مقاله های مرتبط:
مشتریان خود را بشناسید
در کجای منحنی سیگموید قرار دارید؟
 قانون پارتو
تجارت خود را رشد بدهید
برنامه بازاریابی قدرتمندی تدارک ببینید
مارک تجاری شخصی خود را خلق کنید
منبع: موفقیت شغلی