من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موسس مووینگ ونو گروپ

ریچارد بگز

تاریخ تولد: ۱۸ سپتامبر ۱۹۵۷

وضعیت تأهل: متأهل با یک فرزند

مدارج تحصیلی: سیکل در رشته هنر، مدرک تخصصی از هتل، کیترینگ و انجمن مدیریت بین المللی  

علایق: دو ماراتن، بازی با پسرش

فلسفه شخصی: «اگر می بینید که کشتی شما می آید، به سمتش شنا کنید و به آن برسید. هرگاه فرصتی را می بینید، آن را دو دستی بگیرید.»

بگز همیشه در رویای مدیریت یک هتل بزرگ بود. او هر تابستان را با کار در هتل های گردشگری در شهر خودش ویموت،سپری می کرد و در شانزده سالگی مدرسه را ترک کرد تا یک دوره کارآموزی چهار ساله را با گروه ساوی هتل بگذراند.

اما وقتی مدیریت رستوران دوو راستریت واین در می ایرلندن به او واگذار شد، کم کم فکر کرد که آینده اش ممکن است در مسیرهای دیگری قرار گیرد. شروع کرد به تدارک مهمانی برای مشتریان و خیلی زود فهمید که واقعاً از این کار لذت می برد. وقتی از او خواسته شد تا مراسم افتتاح یک نمایشگاه بزرگ مبلمان را سازماندهی کند، این کار را به قدری خوب انجام داد که در سال ۱۹۸۴ و در بیست وشش سالگی، تصمیم گرفت شغلش را ترک کند و کیترینگ و شرکت مدیریت مناسبات خودش را تأسیس نماید.

او سرمایه مورد نیاز برای شروع این فعالیت تجاری را از محل پس انداز ۳۰۰۰ پوندی خود تأمین کرد. اما درست سه ماه پس از آغاز کارش، شانس به وی روی آورد. یک شرکت بیمه که امیدوار بود، چند مورد بیمه ای به او بفروشد، او را فراخواند. بگز موافقت کرد که با او ملاقات کند مشروط بر اینکه این نمایندگی، او را به برخی از مشتریانش معرفی نماید. در نتیجه، بگز قرارداد مهمی مبنی بر سازماندهی یک برنامه اجتماعی برای کنفرانس گروهی از تاجران لندن با این شرکت منعقد کرد.

گرچه، هر ریسکی به این آسانی نبود. وقتی از بگز خواسته شد تا برای شرکت بریتیش کلدونیان به مناسبت پرواز افتتاحی از لندن به نیویورک، یک مهمانی تدارک ببیند، گروه او تصمیم گرفتند این مراسم را در یک نمایشگاه هنری برگزار کنند که دیوارهایش مزین به نقاشی هایی از نیویورک بود. اما وقتی تابلوها را آوردند، معلوم شد که نقاشی ها متعلق به پاریس هستند. در نتیجه، بگز و همکارانش مجبور شدند با عجله مبلغ هنگفتی هزینه کرده، پوسترهایی از منهتن بخرند و بدهند آنها را قاب کنند.

سپس در سال ۱۹۸۹، رکود اقتصادی از راه رسید و همزمان با آن میزان تقاضا برای مدیریت مناسبت ها به صفر رسید. این در حالی بود که بگز مبالغ زیادی را صرف تجهیزات تبلیغاتی کرده بود و همین بر وخامت اوضاع می افزود.

وکیلش به او توصیه کرد که تنها راه خروج از این تنگنا این است که داوطلبانه شرکت را منحل کند. اما بگز قبول نکرد. در عوض او با بانک خود جلسه اى ترتيب داد.

پانک با اکراه سه ماه به او فرصت داد تا دوباره به فعالیتش ادامه دهد. بگز بلافاصله توجه خود را به تدارک مناسبت ها برای مشتریانی معطوف کرد که فکر می کرد می توانند در دوران رکود بهترین درآمد را داشته باشند، مشتریانی مثل بانکدارها و وکلا. به این ترتیب کار او دوام یافت.

وقتی معلوم شد که سیدنی میزبان بازی های المپیک سال 2000 خواهد بود، بگز فکر کرد این همان فرصتی است که در انتظارش بوده است زیرا حالا شرکت او میتوانست وجه های بین المللی پیدا کند. متوجه شد که ممکن است تقاضای زیادی برای برگزاری کنفرانس در سیدنی در امور مربوط به بازی ها وجود داشته باشد و این شرکت اوست که تجربه لازم برای سازماندهی این کنفرانس ها را دارد. به فاصله دو ماه از اعلام محل برگزاری مسابقات، با کمک یکی از کارکنان سابق خود که به تازگی به استرالیا مهاجرت کرده بود. 10 هزار پوند برای ایجاد یک دفتر کار در استرالیا سرمایه گذاری كرد.

این ریسک جواب داد. بگز به سرعت توانست کنفرانس هایی را برای شرکتهایی که امیدوار بودند بتوانند قراردادهایی برای بازی های المپیک ببندند، برگزار کند. چندی بعد، تدارک مهمانی های مجلل برای برگزاری جشن، موفقیت آمیز بودن این قراردادها نیز به شرکت او واگذار گردید.

در حال حاضر، این موسسه یکی از بزرگترین شرکت های مدیریت مناسبات در استرالیا به شمار میرود و بگز یکی از اعضای هیئت مدیره آن است. شرکت او که در حال حاضر مالک تمام سهام آن است، ارزشی معادل ۴ میلیون پوند سرمایه دارد و گردش مالی آن در سال ۲۰۰۴، معادل ۸ میلیون پوند برآورد می شود.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج