من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موسس شرکت ریف وان

مت استونسون

تاریخ تولد: ۲۲ اکتبر ۱۹۷۵

وضعیت تأهل: مجرد

بالاترین سطح تحصیلات: دانشگاه

مدارج تحصیلی: لیسانس در طراحی تولید، نوآوری و بازاریابی از دانشگاه دبی

علایق: غواصی با دستگاه دمزنی، ورزش های موتوری.

فلسفه شخصی: «رهبر باشید نه دنباله رو.»

مت استونسون در ده سالگی یک ماهی طلایی به نام جانی داشت. اما یک روز که خواهرش می خواست سنگ های داخل تنگ ماهی طلایی را با ماده رنگبر تمیز کند، متأسفانه این تجربه منجر به از بین رفتن جانی شد. برای استونسون این یک لحظه سرنوشت ساز بود.

او باز هم به نگهداری از ماهی ها ادامه داد تا اینکه بزرگتر شد و از ماهی طلایی به ماهی استوایی و دریایی روی آورد. زمانی که در دانشگاه تحصیل می کرد، معمولاً ماهی های بزرگی را پشت ماشینش حمل می کرد و حتی خانه ای اجاره کرده بود تا بتواند در آن از ماهی هایش نگهداری کند. تصمیم گرفت در دانشگاه به تحصیل در رشته طراحی تولید، نوآوری و بازاریابی بپردازد اما خیلی زود متوجه شد که رشته تحصیلی او بیش از آنچه تصور می کرد وجه مشترک بیشتری با نگهداری از ماهی داشت.

بالاخره استونسون تصمیم گرفت تز سه ساله خود را به طراحی و ساخت یک فیلتر آکواریم برای مرجان های خاص اختصاص دهد. آن موقع بود که فهمید شاید بازاری برای محصولات نگهداری از ماهی وجود داشته باشد، محصولاتی که نسبت به وسایل موجود، نگهداری از ماهی را آسانتر کند. پس بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، یک سال صرف مطالعه بازار آبزیان و ساختن محصولاتی کرد که فکر می کرد ممکن است متقاضایی داشته باشند. او لیستی از ۱۲ ایده تهیه کرد و پس از جویا شدن نظر خانواده اش تصمیم گرفت محصولی را تولید کند. محصول او یک آکواریوم چرخشی به نام بی اورب بود.

استونسون در اتاق زیرشیروانی خانه والدینش، دو ماه صرف ساخت نمونه اولیه کرد و در سال ۱۹۹۹ از عمده فروشان و جزئی فروشان دعوت کرد تا به دیدن محصولش بیایند. باور او به محصولش نتیجه داد. یکی از عمده فروشی ها بلافاصله ۱۰۰۰ دستگاه بی اورب سفارش داد. استونسون با توجه به چشمگیر بودن همین یک سفارش، تصمیم گرفت شرکتی با مسئولیت محدود تأسیس کند و خانواده اش را نیز به مشارکت فراخواند. که یکی از آنها در سمت مدیر و دیگری به عنوان منشی شرکت مشغول به کار شوند.

استونسون و والدینش مبلغ 30 هزار پوند برای پیشرفت کار سرمایه گذاری کردند. والدینش مقداری از پس انداز خود را گذاشتند و استونسون سهمش را با فروشی اتومبیل اسپورت خود فراهم کرد. درست از همان ابتدا او تصمیم گرفت آکواریوم را خودش به تنهایی بسازد و یک کارخانه صنعتی کوچک اجاره کرد تا قطعاتی را که از سراسر جهان گردآوری کرده بود، روی هم سوار کند.

به دنبال سفارش ۱۰۰۰ دستگاه، بلافاصله سفارش دیگری از سوی همان عمده فروشی مطرح شد و سپس یکی دیگر، در حقیقت این عمده فروش چنان مصمم بود فروشنده انحصاری محصول بی اورب شود که طی نه ماه اول کلی تولید استونسون را خرید. این پیشرفت عظیمی بود.

اکنون شرکت او، ریف وان مدل های مختلفی از بی اورب را تولید میکند. این شرکت هم اکنون ۱۵ کارمند تمام وقت دارد و میزان فروش آن در سال ۲۰۰۴، هشت میلیون پوند بوده است.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج