من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موسس شرکت اونو

ریک هل ول

تاریخ تولد: 6 نوامبر ۱۹58

وضعیت تأهل: متاهل با شش فرزند

بالاترین سطح تحصیلات: دبیرستان

مدارج تحصیلی:دیپلم متوسط در مهندسی، شش دیپلم عادی

علایق: راگبی، گلف، بودن در کنار فرزندان

فلسفه شخصی: « خودتان را باور کنید؛ اگر در توانایی خود تردید کنید، به مقصد نخواهید رسید.»

وقتی یکی از دوستان ریک از تعطیلات در نیوزلند بازگشت، به طور اتفاقی اشاره کرد که در آنجا حرفه غیر معمول شستشو باربیکیو توجه اش را جلب کرده است و به نظر می رسد که عملکرد خوبی دارد. حرف های او ریک را وسوسه کرد. این کار توسط دو مرد انجام می شد که کباب پز را با یک وانت از محل خود می بردند. سپس با فرو بردن تمام قسمت های آن در یک وان پر از هیدروکسید سدیم آن را تمیز می کردند.

پس از گفت و گو، دوست او این موضوع را فراموش کرد. اما ریک به فکر فرو رفت. ناگهان متوجه شد که شاید بتوان این ایده را در بریتانیا روی اجاق های خانگی پیاده کرد.

او در شانزده سالگی مدرسه را رها کرد تا در یک شرکت مهندسی محلی کارآموزی کند. اما خیلی زود فهمید که برای این کار ساخته نشده و به محض اینکه دوران کارآموزی خود را به اتمام رساند، آنجا را ترک گفت تا در یک موسسه خدمات شستشوی فرش و مبلمان مشغول به کار شود.

او به مدت 10 سال در شرکت قالیشویی کار کرد و به سطح مدیریت با حقوق بالا رسید اما همیشه می دانست که می خواهد سازمان خود را اداره کند و همیشه فکر کرده بود که بخش خدمات بیشماری جای فعالیت دارد. وقتی دوستش در مورد کار شستشوی کباب پز با او حرف زد، فهمید که این همان فرصتی بوده که به دنبالش بوده، او شغلش را ترک کرد و با بهره گیری از دانش خود در بخش مهندسی 500 پوند صرف طراحی و ساخت یک وان شستشوی سیار نمود که می توانست تمام قطعات یک اجاق گاز باز شده را در خود جای دهد.

سپس از یک شیمیدان محلی خواست تا ماده پاک کننده ای تهیه کند که بر خلاف محصولات موجود، حاوی هیدروکسید سدیم نباشد. به این معنا که بتوان تمام بخش های اجاق را بدون آسیب رساندن به آنها تمیز کند. سپس به انبار ضایعات شورای محلی رفت و چند اجاق قدیمی را با خود به خانه برد تا بتواند سیستم پاک کنندگی جدید خود را روی آن آزمایش کند.

وقتی از نوع عملکرد خود رضایت حاصل کرد، به درج آگهی در روزنامه محلی پرداخت. سپس منتظر شد تا زنگ تلفن به صدا درآید. خوشبختانه همینطور شد. در سال اول، هل ول ۳۶۸ اجاق را تمیز کرد. انجام همه این کارها به تنهایی خیلی سخت بود. اما او تصمیم گرفته بود که به تنهایی کار کند زیرا از همان ابتدا فکر کرد که اگر این ایده کارگر واقع شود، سپس می تواند با استفاده از اطلاعاتی که گردآوری کرده بود کار موسسه اونو خود را به صورت امتیازی به دیگران واگذار نماید.

اما سرانجام پس از اینکه هل ول کار خود را به مدت پنج سال به تنهایی اداره کرد، احساس کرد آن قدر اطلاعات در خصوص فروش و بازاریابی دارد که بتواند آن را به صورت امتیازی انجام دهد.

سرسختی و اراده او نتیجه داد. هل ول اکنون ۱۰۰ شرکت امتیازی دارد که یک بار هزینه ای معادل ۷۲۵۰ پوند داده اند تا به شرکت اونو ملحق شوند و همچنین هزینه ماهیانه ای معادل ۱۴۵ پوند و مجموع گردش مالی آن در سال ۲۰۰۴، معادل ۳/۵ میلیون پوند بود. هل ول اکنون مشغول برنامه ریزی برای توسعه بخشی امتیازی به سرتاسر دنیاست. ابتدا به قاره اروپا و سپس به آمریکای شمالی و استرالیا.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج