من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موسس شرکت ارگانیکس برندز

لیزی ون

تاریخ تولد: ۲۳ سپتامبر ۱۹۵۸

وضعیت تأهل: مجرد

بالاترین سطح تحصیلات: دانشگاه ( دوره آموزشی تکمیل نشده)

مدارج تحصیلی: سه دیپلم پیشرفته

علایق: کشاورزی و باغبانی ارگانیک، مطالعه، علوم سیاسی

فلسفه شخصی: «در زمان حال زندگی کنیم و هرگز فراموش نکنیم که اطلاعات قدرت است. قدرتی که می تواند جهان را متحول کند.»

 

اولين بار وقتی ایده تهیه غذای تهیه شده از مواد طبیعی و سالم برای کودکان به ذهن لیزی ون رسید، تصمیم گرفت  فهرستی از مغذی ترین عناصر موجود، تهیه نموده و آنها را با هم مخلوط کند تا غذای برتر نهایی را به دست آورد. سه ماده غذایی در رأس فهرست او عبارت بود از: توت سیاه، استیک کم چرب و خمیر بادام زمینی. این آزمایش موفقیت چندانی کسب نکرد.

او میگوید:«در نهایت آنچه به دست آمد، مخلوطی مشمئرکننده، خاکستری رنگ و سرد و لزج بود که به یک تکه خمیر له شده شباهت داشت.»

خوشبختانه تلاش های بعدی او در جهت تهیه غذای مرغوب برای کودکان نتایج بهتری در بر داشت. اکنون که یک دهه از آن زمان میگذرد، شرکت او به نام ارگانیکس سالیانه ۱۰ میلیون قوطی غذای کودک را به فروش می رساند و خانم ون به خاطر خدماتی که در زمینه غذای کودکان ارائه داده، موفق به دریافت جایزه سلطنتی شده است.

ون فکر کرد بهترین طریق برای اینکه دنیا برای او جای بهتری باشد، این است که با تهیه غذا از محصولات طبیعی و عاری از هرگونه افزودنی یا مواد شیمیایی، بهترین شروع را به نوزادان تقدیم کند.

او در حالی که مطمئن بود موفقیت در انتظارش است، شغل خود در محله تجاری و مالی شهر لندن را رها کرد و با کمک یکی از دوستانش به آزمایش دستورالعمل های غذایی در آشپزخانه پرداخت.

تعجبی نداشت که فقدان تجربه در زمینه تأسیس یک شرکت تهیه فرآورده های غذایی تأثیری بر تصمیم او نداشته باشد. اما وقتی از چندین سرمایه گذار قماری و بانک تجاری سرخورده و ناامید شد مجبور شد از جاه طلبی های خود بکاهد. او توانست شرکت خود را با مبلغ ناچیزی حدود 50 هزار پوند که از طریق وام بانکی و کمک مالی دوستان فراهم شده بود، تأسیس کند، و حتی نتوانست یک کارخانه دار بریتانیایی را متقاعد به مشارکت در این زمینه نماید و در نهایت مجبور شد اولین سری غذای کودک را از یک شرکت آلمانی تهیه کند.

باور او به آنچه که انجام میداد وقتی آغاز شد که در یک نمایشگاه سلامت در شهر تورکی حضور یافت. او می گوید:«پس از حضور در نمایشگاه، سیل سفارشات سوپرمارکت ها به سرعت به سمت مان سرازیر شد.» اکنون شرکت ارگانیکس حدود ۵۰ نوع غذا برای کودکان و خردسالان زیر ده سال تهیه می کند و فروش آن فقط در سال ۲۰۰۴، ۱۶ میلیون دلار بوده است.

بعلاوه ون پیوسته در تلاش برای بهبود بخشیدن به کیفیت غذای کودکان است و در سال ۲۰۰۳ پس از تهیه یک کتابچه راهنمای صنعت غذایی، تلاشی را برای تدوین نظامنامه تولید غذای کودکان شروع کرد. او همچنین جنبشی تحت عنوان “غذا برای زندگی” را برای بهبود کیفیت وعده های غذایی مدارس آغاز نمود که تاکنون واکنش چشمگیری را در میان والدین و اولیای مدارس برانگیخته و موجب تغییر اساسی در طرز نگرش مردم به تغذیه کودکان شده است.

لیزی ون که اکنون چهل و شش سال دارد، می گوید:«من واقعاً به نیروی مردم ایمان دارم. بر این باورم که ما می توانیم با دریافت ایده ها، آگاهی بخشیدن و با نمایاندن روش های مختلف انجام امور، با صدای بلند و پرخروش، دنیا را تغییر دهیم.»

ون میگوید که چشم انداز او از دنیا همیشه آمیزه ای از انرژی، شور و احساسات و خوش بینی بوده است. او می گوید: «فکر می کنم اگر یک ساعت وقت اضافه داشته باشم، میتوانم ده کار مختلف را در خلال آن انجام دهم، من پیوسته به دنبال راه حل ها هستم.»

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشنه راشل بریج