من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موسس راف گایدز

مارک الینگام

تاریخ تولد: ۸ آوریل ۱۹۵۹

 وضعیت تأهل: متأهل با یک فرزند

 بالاترین سطح تحصیلات: دانشگاه

 مدارج تحصیلی: لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه بریستو

علایق: موسیقی جهان (او مدیر مسئول و ویراستار مجله جهانی موسیقی به نام سانگ لاین است)، تماشای بازی منچستر یونایتد

 فلسفه شخصی: «قواعد را ابداع کنید.»

مارک الینگام همیشه در آرزوی این بود که یک روزنامه نگار شود اما وقتی با مدرک زبان انگلیسی از دانشگاه فارغ التحصیل شد، نتوانست هیچ شغلی پیدا کند. لذا به مدت چندین ماه برای گذراندن تعطیلات به یونان رفت. وقتی در آنجا بود، متوجه شد که در بازار این کشور کتابچه راهنمایی که بتواند توصیه های مفید و همچنین دید واقعی از فرهنگ یونان را ارائه دهد، یافت نمی شود. او شروع به نوشتن چند فصل در این زمینه کرد و وقتی به وطنش بازگشت توانست ناشری را پیدا کند که حاضر شد برای تکمیل کتاب، ۹۰۰ پوند به او پیش پرداخت بدهد.

اما نه او و نه آن ناشر هیچ تصوری از میزان موفقیت کتاب نداشتند. در حالی که تنها چند هفته پس از انتشار کتاب تحت عنوان راهنمای ابتدایی یونان، کتاب به چاپ دوم رسید.

ناشر مزبور به سرعت قبول کرد مجموعه دیگری از کتاب راهنما را برای سایر نقاط جهان به چاپ برساند. لذا الینگام کتابهای راهنمای اسپانیا و پرتغال را هم نوشت و از دوستانش خواست تا بقیه را نیز در مقابل حق الزحمه ای تهیه کنند. او این کتاب ها را در دفتر کار موقت خود که در آپارتمان مسکونی مشترک با دوستانش واقع در کمبرول جنوب لندن بود. تصحیح می کرد. اما ایده راهنمای اولیه مورد استقبال همگان قرار نگرفت.

زمانی که الینگام مشغول تصحیح پانزدهمین کتاب از مجموعه راف گایدز بود، موسسه مزبور به طور غیرمنتظره ای به شرکت دیگری فروخته شد. صاحبان جدید، همان موقع فکر کردند آرمی که روی کتاب راف گایدز چاپ می شود با برنامه های آنها منطبق نیست و آن را به فروش گذاشتند. خوشبختانه الینگام در قرارداد خود بندی را در نظر گرفته بود مبنی بر اینکه آرم راف گایدز فقط با اجازه او میتواند فروخته شود. لذا او و دو نفر از دوستانش به نام های جان فیشر و مارتین دانفورد که در نوشتن و تصحیح کتابها به او کمک کرده بودند، تصمیم گرفتند خودشان آن را بخرند.

الينگام مسئول یک موسسه پخش را متقاعد کرد 200 هزار پوند به آنها قرض بدهد تا بتوانند موجودی کتاب های راف گایدز را که چندی قبل به چاپ رسیده بود بخرند. چند سال بعد که عامل پخش، پول هایش را گرفت، از انتشارات پنگوئن خواست تا همین طور با او معامله کند. اما این بار 400 هزار پوند به آنها قرض بدهد.

موسسه پنگوئن شروع کرد به فروختن کتابهای راف گایدز به سرتاسر دنیا و در عرض سه سال میزان فروش دو برابر شد. این مجموعه همچنین به واسطه تبلیغات تلویزیونی به مدت شش سال، شهرت بسیار زیادی کسب کرد. اکنون راهنمای ۲۰۰ نقطه از جهان تهیه شده و بیش از ۲۰ میلیون نسخه از آنها به فروش رفته است.

الینگام همچنین تصمیم گرفت بخش غیر مسافرتی را نیز به مجموعه خود بیفزاید. وقتی کتاب راهنمای ابتدایی اینترنت را به چاپ رساند، با موفقیت خیلی زیادی مواجه شد. به گونه ای که تعداد ۴/۵ میلیون جلد کتاب به فروش رفت که موفق ترین عنوان منتشر شده تا آن زمان بود. تلاش سخت و پیگیر آنها نتیجه داد. در سال ۱۹۹۸ الینگام و شرکایش، 51٪ از سهام شرکت را در ازای ۵ میلیون پوند به موسسه پنگوئن فروختند. سپس سال گذشته، ٪۴۹ باقیمانده از سهام شرکت را نیز در ازای ۵ میلیون پوند دیگر به همان موسسه واگذار نمودند. ٪۱۰ از فروش طبق نمودار میزان سهام بین ۱۰۰ کارمند و مؤلف تقسیم شد.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج