من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

موسس بیگامز

چارلی بیگام

تاریخ تولد: ۲۱ آوریل ۱۹۶۷

وضعیت تأهل: متأهل با چهار فرزند

بالاترین سطح تحصیلات: دانشگاه

مدارج تحصیلی: فوق لیسانس ادبیات انگلیسی از دانشگاه ادینبرگ

علایق: مسافرت، گردش ترجیحاً زیر آفتاب یا بالای یک کوه؛ رفتن به تئاتر.

فلسفه شخصی: «از آنچه که انجام میدهید لذت ببرید و به آن مفتخر باشید زیرا در این صورت آن کار را به خوبی انجام خواهید داد.»

چارلی بیگام زندگی راحتی در لندن داشت، به علاوه یک شغل پردرآمد به عنوان مشاور مدیریت. اما همیشه آرزو می کرد کسب و کار خودش را شروع کند. بنابراین وقتی به بیست و هشت سالگی رسید شغلش را ترک کرد. یک وانت اردوزیستی خرید و نه ماه با دوست اش صرف رانندگی به هندوستان کرد به این امید که انگیزه ای پیدا کند. او آنچه می خواست را هنگام غذا خوردن در بازارهای محلی در طول مسیر پیدا کرد. بیگام ابتدا فکر تأسیس فروشگاه های زنجیره ای در بریتانیا برای فروش مواد غذایی تازه را در سر داشت. اما خیلی زود دریافت بهترین تصمیم این است که کسب و کاری را آغاز کند که اساس آن بر مبنای آماده سازی مواد غذایی تازه برای مردم باشد. به گونه ای که بتوانند خودشان آن را در منزل طبخ کنند.

در سال ۱۹۹۶ که بیگام به لندن بازگشت، آماده بود تا ایده خود را عملی سازد. او وانت خود را فروخت و با پولش یک رایانه خرید و شغلی در یک اغذیه فروشی پیدا کرد تا تجربه ای در زمینه کار با غذا کسب کند. همچنین آزمایشاتی را در آشپزخانه خود شروع کرد و به پختن غذاهایی با جوجه ایالت لوئیزیانا، ماهی آزاد و گوشت بره کارائیبی با چاشنی پرداخت. سپس به سوپرمارکت زنجیره ای ویتروز تلفن کرد تا ببیند آیا مایلند غذاهای او را عرضه کنند یا نه، پاسخ مثبت بود.

بیگام با ۱۵ بانک تماس گرفت تا بالاخره یکی از آنها قبول کرد که برای او یک حساب تجاری باز کند، گرچه نمیخواست وام بگیرد و حتی 20 هزار پوند از پس انداز خود را در این کار سرمایه گذاری کرد. همچنین باید محصول خود را تغییر می داد. ابتدا غذاهایی را آماده نمود و در فروشگاه ها در معرض فروش گذاشت، اما پس از صحبت با مشتریان، خیلی زود فهمید که آنها خواهان چیزی متفاوت هستند.

پس از سه سال بیگام مانع دیگری را نیز از سر راه برداشت. او یک واحد کیترینگ کوچک را اجاره کرده بود تا غذاهایش را در آنجا آماده کند اما یک روز مسئولین ویتروز به او گفتند که محل کار او دارای استانداردهای بهداشتی و ایمنی لازم نیست و اگر می خواهد به تأمین غذای سوپرمارکت های آنان ادامه دهد، باید به جای بزرگتری نقل مکان کند. بیگام گفت که خوشحال می شود چنین کاری را انجام دهد، مشروط بر اینکه ویتروز از او خرید بیشتری داشته باشد تا او به لحاظ مالی بتواند این حرکت را انجام دهد.

تصمیم گیری سریع او نتیجه داد. یک هفته بعد فروشگاه زنجیره ای ویتروز سفارش خود را سه برابر کرد و ناگهان مقدار سفارش بیگام از چهار نوع غذا به ۵۰ فروشگاه، به ۱۲ نوع غذا به ۷۰ فروشگاه افزایش یافت.

بیگام تصمیم گرفت به جایی ۵ برابر بزرگتر نقل مکان کند که هزینه ای بالغ بر ۱ میلیون پوند در برداشت. او این مبلغ را با کمک 70 هزار پوند از طرف سازمان تجارت و صنعت، 30 هزار پوند از یک آژانس مسکن محلی و 250 هزار پوند به صورت وام بانکی تضمینی از طریق طرح تضمین وام به مؤسسات کوچک، فراهم کرد. خوشبختانه سرمایه گذاری او نتیجه داد. اکنون بیگام ۷۰ نوع غذای متفاوت تهیه می کند و میزان فروش آن در سال 2004 هفت و نیم میلیون پوند بوده است.

مقاله مرتبط:
چگونه موفق شدم
منبع: چگونه موفق شدم نوشته راشل بریج