من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

منضبط بودن

ساختن یک برنده

بیل تومی که در سال 1984 نامش وارد فهرست قهرمانان شهر امپیک شد، در دوران دانشکده خودش را یک ورزشکار استثنایی نمی‌دانست چون هیچگاه در طول سالهای تحصیل در کلرادو در رقابت‌های دانشجویی مدال نگرفت. آنچه بعدها او را به موفقیت رساند، انضباط او بود. او فهمید که بهترین رشته‌های مسابقه‌ای اش، پرش طول و دو 400 متر است و به تمرین های سختگیرانه بر روی آنها ادامه داد.

توضیح:

انضباط، پرداختن بهای چیزهای کوچک است تا آنجا که بتوانید چیز بزرگتری بخرید و درست همانگونه که هیچ فردی نمی‌تواند بدون انضباط موفق شود، هیچ تیمی هم نمی‌تواند. به همین خاطر تیم نیازمند بازیکنان منضبط است. مردم باید انضباط را در سه زمینه ایجاد کنند:

  • تفکر منضبط: شما نمیتوانید بدون استفاده از مغز خود خیلی در زندگی پیشرفت کنید، و برای این کار لازم نیست نابغه باشید. فقط باید ذهنی را که خداوند به شما اعطا کرده است، به کار بگیرید.

  • احساسات منضبط: وقتی صحبت از احساسات در میان باشد، دو راه بیشتر نداریم: یا ما بر احساسات مسلط می‌شویم و یا احساسات بر ما. این به آن معنا نیست که احساسات خود را خفه کنید بلکه به احساسات خود اجازه دهید تا شما را از آن کاری که باید انجام دهید، منع کرده و یا به کاری که نباید انجام دهید وادار کنند.

  • اعمال منضبط: عمل چیزی است که برنده‌ها را از بازنده‌ها جدا می‌کند. افراد موفقی که اعمالی منضبط را اجرا می‌کنند، افراد دیگری را که به آنها اتکا کرده‌اند را سود می‌دهند.

عمل:

به منظور اینکه عضو منضبط‌تری در تیم باشید…

  • عادت‌های کاری خودتان را تقویت کنید. انضباط یعنی انجام کار درست، در زمان درست و به دلیلی درست. پس اولویت های خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در مسیر درست هستید.

  • در یک چالش درگیر شوید. به پروژه‌ای بالاتر از سطح فعلیتان وارد شوید و با انضباط خودتان را درگیر آن کنید.

  • زبان خود را کنترل کنید. اگر بعضی اوقات از نظر احساسی واکنش شدید نشان می‌دهید اولین قدم برای اصلاح و بهبود آن، این است که خودتان را از گفتن چیزهایی که نباید بگویید منع کنید.

نمونه:

در قرن چهاردهم میلادی  رینالد سوم پادشاه بلژیک بود اما برادر کوچکتر شورش کرد و حق او را غصب کرد. او برادر بزرگتر را در اتاقی با در کوچک زندانی کرد و با توجه به اینکه رینالد چاق بود نمی‌توانست از اتاق بیرون بیاید. او بنا را بر آن گذاشت که اگر برادر بزرگتر بتواند با کم‌خوری خود را لاغر کرده و بتواند از اتاق بیرون آید، کاری به او نداشته باشد. اما رینالد آدم منضبطی نبود و برادرش از این موضوع خبر داشت. در نتیجه او مدام چاق‌تر می‌شد.

شخصی که منضبط نیست در زندانی است که چفت و بستی ندارد. آیا عادتهای شما از شما یک زندانی ساخته است؟

مقالات مرتبط:
انعطاف پذیری و سازگاری
همکاری و مشارکت و تعهد
ارتباط
شایستگی و قابل اتکا بودن
ارتقا دادن دیگران و اشتیاق
هدفمند بودن و آگاهی از وظیفه
رابطه‌مندی
از درختان تا تلفن‌ها
راه‌حل‌گرا بودن
چگونه عضو خاصی از یک تیم باشیم
منبع: 17 اصل کار تیمی نوشته جان سی.ماکسول