من همراهتم! مقالات خوب رو در همراهتم دنبال کنید.

مشاغل مناسب برای یک دانش آموز

نویسنده: امیر راکبی

دانش آموزان زیادی به دلایل مختلفی همچون نیازهای مالی و یا کمک به خانواده خود مجبور به کار کردن می‌شوند اما جالب است بدانید که شغل دانش آموزان می‌تواند علاوه بر کسب درآمد مزایای دیگری نیز داشته باشد.

امروزه شاغل بودن علاوه بر کسب درآمد مزایای دیگری همچون کسب مهارت‌های قابل انتقال، تجربه کاری با ارزش و مهم‌تر از هر چیزی حس استقلال را برای فرد فراهم کند؛ این موارد از جمله مزایای ایده شغل دانش آموزان است.

با مراجعه به مقاله  “حساسیت های شغل یابی برای نوجوان”  مهمترین مواردی را که والدین باید برای انتخاب شغل دانش آموزان در نظر داشته باشند را عنوان کردیم؛ در همین راستا در این مقاله قصد داریم 12 ایده جذاب برای شغل دانش آموزان را به شما معرفی کنیم.

مشاغلی که ورود فرزند شما به آن‌ها قادر است علاوه بر درآمد نسبتاً خوب، در محیطی امن زمینه کسب مهارت‌های مختلف و تجربه‌های کاری را در اختیارشان قرار دهد.

پس اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای خود یا فرزندانتان به دنبال ایده مناسب برای شغل دانش آموزان هستید در ادامه این مقاله از سایت آکادمی هفت با ما همراه باشید.

شغل دانش آموزان چه ویژگی‌هایی دارد؟

مشاغلی که تحت عنوان شغل دانش آموزان در نظر گرفته می‌شوند باید دارای چند ویژگی مشترک باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • دانش آموزان قادر باشند به راحتی به این مشاغل وارد شوند و نیاز به سابقه یا دوره آموزشی خاصی نداشته باشد.
  • امکان کسب مهارت‌های جدید را برای دانش آموز فراهم آورد.
  • امکان کار به صورت پاره وقت در این مشاغل وجود دارد.
  • کسب مهارت در شغل مورد نظر آسان باشد و نیاز به دوره کارآموزی بلند مدت نداشته باشد.
  • باعث بالا رفتن روابط اجتماعی دانش آموزان و گسترش ارتباطات آن‌ها شود.

باید توجه داشت شغل دانش آموزان ضمن آشنایی آن‌ها با فضای کسب و کار، ذهن دانش آموزان را برای خلق ایده های جدید، انتخاب و دنبال کردن کارهای مورد علاقه‌شان در دوران بزرگسالی و البته ورود موثرشان به عرصه کارآفرینی آماده می کند.

در ادامه به بررسی 12 ایده جذاب برای شغل دانش آموزان پرداختیم.

ارائه خدمات اجتماعی

(خدمات اجتماعی)

 ارائه خدمات اجتماعی:

یک ایده جالب برای شغل دانش آموزان ارائه خدمات اجتماعی است. در هر شهری شهروندانی هستند که به کمک و همراهی دیگران احتیاج دارند و حاضرند در قبال دریافت خدمات مورد نیازشان پول پرداخت کنند.

برای مثال در همسایگی شما سالمندانی زندگی می کنند که برای خرید منزل خود به کمک احتیاج داشته و یا نیازمند همدمی برای صحبت هستند. خدماتی همچون حمل و نقل، خرید کردن، تمیز کردن خانه و از این دست موارد را می‌توان تحت عنوان خدمات اجتماعی نام برد. 

جالب است بدانید که در کشورهای پیشرفته یکی از حوزه‌های اصلی شغل دانش آموزان خدمات اجتماعی است. این شغل علاوه بر کسب درآمد باعث ایجاد احساس مثبت کمک به هم نوع را برای فرزند شما مهیا کند.

از دیگر مزایای شغل خدمات اجتماعی به عنوان شغل دانش آموزان می‌توان به گسترش روابط اجتماعی فرزندتان و همچنین بالا رفتن شناخت وی از اجتماع اشاره کرد.

خدمات نظافت منزل:

خدمات نظافت منزل ایده مناسب دیگری برای شغل دانش آموزان است. به طور معمول بسیاری از مجتمع‌های مسکونی نیازمند نظافت ماهانه و حتی هفتگی هستند و در قبال انجام این کار هزینه‌ای را به عنوان مزد به فرد مورد نظر پرداخت خواهند کرد.

این ایده یک ایده مناسب برای شغل دانش آموزان است. شاید در ظاهر با خود فکر کنید که اینگونه مشاغل سخت باشد و یا در شأن فرزند شما نباشد امل خوب است بدانید انجام این دست از مشاغل منجر به قدردان شدن فرزند شما و مواجه شدن با سختی‌های زندگی خواهد شد.

بازیافت و جمع آوری وسایل اوراق شده:

تمامی منازل مملو از وسایل و کالاهای قدیمی، اوراق شده و غیرقابل مصرفی است که حتی صاحبان آن‌ها هیچ ایده‌ای برای استفاده از این وسایل ندارند اما جالب است بدانید که اینگونه وسایل اوراقی و بازیافتی به عنوان طلای کثیف شناخته شده و استفاده‌های بیشماری از آن‌ها می‌شود.

 یکی از مشاغل نسبتاً ساده اما پردرآمد که می‌توان به عنوان شغل دانش آموزان در نظر گرفت بازیافت و جمع آوری وسایل اوراقی است. با داشتن فضایی مناسب برای تفکیک وسایل قابل بازیافت، فرزند شما می‌تواند به راحتی از این طریق کسب درآمد کند.

دستیار مشاغل
(دستیار مشاغل)

دستیار:

امروزه مشاغل زیادی هستند که نیازمند دستیار هستند. مشاغلی مانند تعمیرکاری، فروشگاه‌ها، آرایشگری، نجاری و از این دست مشاغل که در قبال کار کردن به صورت پاره‌وقت برای آن‌ها می‌توان مهارت‌های جدیدی کسب کرد. این ایده یکی از بهترین ایده‌ها برای شغل دانش آموزان است. 

دانش آموزان می‌توانند در صورت علاقه برای مدت زمان کوتاهی به صورت پاره‌وقت به عنوان دستیار در این مشاغل مشغول به کار شده و علاوه بر کسب مهارت جدید، برای خود درآمدی نیز کسب کنند.

مهم‌ترین مزیت ایده دستیار به عنوان شغل دانش آموزان به وجود آمدن فرصتی مناسب برای کسب مهارت جدید است. ممکن است این مهارت در آینده فرصت‌های شغلی بیشتری را برای فرزند شما فراهم آورد.

تعمیر وسایل موتوری کوچک:

دانش آموزانی که به تعمیرات خودرو و قطعات مکانیکی علاقمند هستند.یکی از مشاغلی که می‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت تعمیرات لوازم مکانیکی و الکترونیکی است که مکانیزم ساده‌ای دارند.

این ایده یکی بهترین ایده‌های شغل دانش آموزان است به دلیل اینکه کسب مهارت در آن بسیار ساده است و از این طریق قادر به کسب درآمد خوبی خواهند بود. همچنین برای آینده آن‌ها نیز سودمند است.

باغبانی:

باغبانی کاری بسیار ظریف و در عین حال سخت است به همین دلیل برای کسب مهارت در این شغل باید مدت زمانی را برای آموزش و آشنایی با نحوه رسیدگی و نگهداری در نظر گرفت.

اما پس از گذراندن دوره آموزشی، باغبانی یک ایده کاملا جذاب برای شغل دانش آموزان است. بسیاری از افراد علاقه زیادی به گیاهان دارند اما وقت و حوصله رسیدگی به آن‌ها ندارند. این یک فرصت عالی برای فرزندان شما است. از مزایای این کار می‌توان به تجربه حس لطافت و ارتباط با محیط زیست در کنار کسب درآمد اشاره کرد.

مشاوره در امور اینترنت:

امروزه فرزندان نسبت به والدین خود آشنایی بیشتری به فضای اینترنت و نحوه کار با آن را دارند. در این بین برخی با استفاده از مطالعه دانش خود را در این زمینه بالا برده و مهارت‌های جدیدی نیز کسب خواهند کرد.

بسیاری از والدین امور اینترنتی خود را به فرزندان خود واگذار کرده و یا از آن‌ها کمک می‌گیرند. دانش آموزانی که به فضای مجازی علاقه مند هستند و مهارت بالایی در این زمینه دارند می‌توانند از این طریق اقدام به کسب درآمد کنند.

برای مثال می‌توانند به دیگران در این زمینه آموزش‌هایی را ارائه دهند و یا در انجام کارهایشان به آن‌ها کمک کنند و با استفاده از مهارت‌های خود در این حوزه به استقلال مالی و شخصیتی دست یابند.

اگر فرزند شما جزو این دسته از نوجوانان است و به اصطلاح عاشق فضای مجازی است، می تواند از دانش و اطلاعات خود در این حوزه کسب درآمد کند و به استقلال مالی و شخصیتی دست یابد.

 با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و پیوند زندگی روزمره مردم با فضای مجازی، یکی از بروزترین ایده‌‌‌‌هایی است که می‌توان برای شغل دانش آموزی معرفی کرد، کسب درآمد از طریق فضای مجازی و اینترنت است.

طراحی وب سایت
(طراحی وب سایت)

طراحی وب سایت و اپلیکیشن:

این روزها برای طراحی وبلاگ یا اپلیکیشن های تلفن همراه نرم افزارهای ساده و کاربردی زیادی خلق شده‌اند که کسب مهارت مورد نیاز برای استفاده از آن‌ها بسیار ساده است.

همانطور که می‌دانید اما اغلب بزرگسالان به دلایل مختلف تمایل زیادی به یادگیری و کسب مهارت‌های مختلف در این زمینه‌ها نیستند. اما در مقابل نوجوانان به راحتی می توانند با یادگیری این نرم افزارها در کوتاه مدت، به صورت پروژه ای با شرکت‌ها و موسسات مختلف کار کرده و درآمدهای بسیار خوبی را نیز به دست آورند.

امروزه برنامه‌نویسی از جمله مشاغلی است که بازار کار بسیار خوبی دارد به همین دلیل این ایده می‌تواند ایده‌ای مناسب برای شغل دانش آموزان علاقمند به ساخت اپلیکیشن‌ها و برنامه‌نوسی باشد.

از دیگر مزیت های مهم این حوزه آن است که با توجه به گسترش روز افزون فضای مجازی و اینترنت در جامعه، این شغل آینده خوبی دارد. ضمن اینکه در دنیای کنونی برنامه‌نویسی به عنوان یک شغل پردرآمد، جذاب و باکلاس محسوب می‌شود. از این رو فرزندتان در صورت تمایل در آینده نیز می تواند این شغل را دنبال کند.

 ویراستاری و تایپ:

از گذشته تا به امروز تایپ و ویراستاری از جمله مشاغل مناسب برای افرادی است که به دنبال کار در منزل هستند. یادگیری نرم‌افزارهایی که برای این کار موجود است بسیار ساده است و در مدت زمان کوتاهی قادر به کسب مهارت در این زمینه خواهید بود.

دانش آموزان یادگیری این نرم افزارها قادر خواهند بود علاوه بر کار در منزل، به صورت پروژه ای با ناشرین، موسسات و شرکت های مختلف کار کرده و کسب درآمد کند. جالب است بدانید بسیاری از موسسات و شرکتها به دنبال کسانی هستند که بدون درگیر کردن آنها به بحث استخدام رسمی، کارهایشان را به صورت پروژه ای انجام دهند.

این ایده برای شغل دانش آموزان نیز بسیار مناسب است به دلیل اینکه منجر کسب تجربه کار در شرکت‌های رسمی خواهد شد.

 اگر فرزندتان به اینگونه کارها علاقه‌مند است، پس از یادگیری نرم افزارهای مربوطه، از طریق اینترنت و یا با مراجعه به ناشران یا موسسات فرهنگی به راحتی قادر به پیدا کردن پروژه مناسب برای خود خواهد بود.

 ساخت شمع:

شمع سازی و تولید شمع های تزئینی و زیبا، می تواند یک کسب و کار کوچک و خوب برای نوجوان شما باشد. چراکه هم بازار خوبی دارد و هم می تواند فرزند شما را وارد عرصه کارآفرینی کند.

این کار یک ایده جذاب برای شغل دانش آموزان علاقمند به شمع سازی و کارهای هنری است. دانش آموزان می‌توانند با صرف هزینه ناچیزی با نحوه ساخت شمع آشنا شده و در این حوزه مهارت لازم را کسب کند. 

اگر فرزندتان به کارهای هنری علاقه دارد و قصد دارد وارد صنعت شمع سازی یا کارهای هنری مشابه شود، به او یاد دهید که از طریق فضای مجازی مثل راه اندازی یک صفحه در اینستاگرام یا یک کانال در تلگرام، برای خود تبلیغ و بازاریابی کند.

ساخت صنایع دستی:

اگر سری به مغازه های سطح شهر مخصوصاً فروشگاه‌های وسایل تزئینی و دکوری بزنید، با انواع و اقسام وسایل هنری و خلاقانه مواجه خواهید شد که سازنده بسیاری از آنها نه یک بزرگسال که یک نوجوان هنرمند و با پشتکار است.

یکی از ایده‌های خلاقانه برای شغل دانش آموزان هنردوست ساخت صنایع دستی است. فرزند شما می‌تواند با مراجعه به فروشگاه‌های صنایع دستی و یا جستجو در اینترنت هنر مورد علاقه خود را پیدا کرده و در آن زمینه کسب درآمد کند.

اگر فرزندتان به کارهای هنری علاقه دارد و تمایل دارید خودش حرفه و هنرش را انتخاب کند، با او به فروشگاه های دکوری و تزئینی بروید و از او بخواهید در اینترنت کارهای خلاقانه را جستجو کند تا حوزه کاری مورد علاقه‌اش را پیدا کرده و بتواند هنر مورد علاقه‌اش را یاد گرفته و دنبال کند.

از مزایای این شغل می‌توان به بازار خوب آن اشاره کرد. مردم همواره از کارهای خلاقانه و زیبا که بیانگر ذوق و سلیقه سازنده خود هستند استقبال می کنند. از سویی دیگر بازاریابی برای اینگونه کارها منجر به بهبود روابط اجتماعی فرزندتان شده و او را با اصول بازاریابی و تجارت نیز آشنا می کند.

تدریس خصوصی:

اگر فرزندتان از نظر تحصیلی وضعیت خوبی دارد، تدریس خصوصی نیز می تواند یک شغل مناسب و درآمدزا برای او باشد. چرا که اغلب خانواده‌ها این روزها از معلم خصوصی برای بهبود شرایط تحصیلی فرزندشان استفاده می‌کنند اما اغلب نیز در تامین هزینه‌های آن دچار مشکل هستند.

از آنجایی که یک نوجوان با قیمت های منصفانه و کمتری می تواند همان کار را برای آنها انجام دهد، می‌تواند به راحتی در این زمینه کسب درآمد کند. مزیت عمده این کار آن است که ثابت شده آموزش بهترین ابزار یادگیری است. 

در واقع وقتی فرزند شما به دیگران آموزش می دهد، شناخت و تسلط خودش نیز بر دروس مختلف بهبود می یابد. از همین رو این ایده به عنوان یک روش عالی برای شغل دانش آموزان درس خوان است.

شغل مناسب برای دانش آموزان
(شغل مناسب دانش آموزان)

سخن آخر

با توجه به مطالب ذکر شده متوجه شدید که شاغل بودن علاوه بر کسب درآمد مزایای بیشمار دیگری نیز برای دانش آموزان دارد که می‌تواند برای زندگی آینده آن‌ها بسیار مفید باشد.

در این مقاله برای شما 12 ایده جذاب و ساده برای شغل دانش آموزان را ارائه کردیم. فرزند شما قادر خواهد بود با توجه به علاقه خود در هریک از این مشاغل مشغول به کار و از مزایای آن بهره‌مند شود. ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.

مقالات مرتبط:

تفکرات غلط از کارکردن فرزند

حساسیت های شغل یابی برای نوجوان

چطور فرزند کارآفرین تربیت کنیم؟